Прекратяване на трудовото правоотношение

  • 1 088
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 188
Здравейте, имам няколко въпроса относно по кой член да ми бъде прекратен трудовия договор, за да имам право на обезщетение.
Във фирмата в която работих има постоянно забавяне на заплатите, попитах кога се очаква да има заплати, че е минала седмица. Управителят ми се разкрещя, че само пари сме искали, аз обясних, че тези пари ние сме ги изработили и всеки си е направил сметката. Тогава ми каза, че от утре, тоест днес вече не съм на работа, само защото си искам собствените пари. Последва скандал. Каза, че до няколко дни ще ми оправи документите и ще ми даде парите. Въпросът ми е по кой член е най-добре договорът да бъде прекратен. Знам единствено, че ако е по взаимно съгласие да не подписвам.

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А на какъв договор си назначена?

# 2
  • Мнения: 12 725
Да не би да си в изпитателен срок, та да може ей така да те уволни от днес за утре?
Преди всичко, трябва да имаш през последните 18 месеца поне 12 месеца, когато са ти плащани осигурителни вноски във фонд "Безработица". Имаш ли ги? Била ли си безработна през последните 3 години?

Ето тук
https://nssi.bg/fizicheski-lica/po-bg-zakonodatelstvo/pri-bezrabotitsa/
изчети изключенията от правилото за определяне на размера, а също и особеностите. направо цялото го прочети и направи справка за членовете в КТ и КСО.

# 3
  • Мнения: X
На ТД ли си? В изпитателен срок ли си?

Мисля, че можеш да подадеш жалба, за неизплатено възнаграждение.

# 4
  • Мнения: 2 076
На какъв договор си ?

# 5
  • Мнения: 14 793
Ако си на трудов договор - погледни си договора, какво пише за срока на изплащане на възнагражденията. Стандартно ги пишат с изплащане на заплата до 25то число на следващия месец. Т.е.до 25.02.изплащат за януари. В повечето фирми практически изплащат някъде между края на текущия месец и 15то число на следващия (т.е. за януари плащат между 25.01 и 15.02). Но точката в договора оставя много удобна вратичка хем да ти забавят плащането, хем да не можеш да си тръгнеш без предизвестие (на каквото тръгване имаш право, ако ти бавят наистина парите). А ако тръгнеш без предизвестие и без взаимно съгласие, дължиш обезщетение на работодателя.
За член за прекратяване не съм сигурна, че има смисъл да се дават съвети, защото ако този ти крещи, надали можеш да изискваш да е по който член ти искаш.

Последна редакция: ср, 01 фев 2023, 14:02 от Нарцùса

# 6
  • Мнения: X
Нарциса е права, наистина има значение кога се изплащат според договора. И аз получавам заплата не в текущия, а в следващия месец.

Примерно заплатата за януари я получавам до 10-и февруари.

# 7
  • El Paso
  • Мнения: 2 053
"Въпросът ми е по кой член е най-добре договорът да бъде прекратен."

Питат ли те? Ще те махнат по взаимно най вероятно, а ти и да откажеш да подпишеш все тая. Цялата работа в България е такава гнусна.
Успех ти пожелавам на следващата работа да си доволна и да попаднеш на коректен работодател.

# 8
  • Мнения: 188
Здравейте отново!
Няколко отговора има да погледна в договора си, но такъв не са ни дали при започване на работа, проверих дали съм назначена на работа, назначена съм на 8 часа, но договор на бяло никой от колегите не е получавал. Все още не ми е звъннал да отида за документите си и парите, но ако това продължи мисля да се обърна към Испекцията по труда.

# 9
  • Мнения: 14 793
Обърни се още сега. Трябва да имаш копие от ТД.

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Работи без договор, то и тя е в нарушение. Трябва да е ясно какъв е договорът, иначе няма смисъл от питане за освобождаване, че при различните видове ТД, напускането е различно.

# 11
  • Мнения: 709
Доколкото разбирам, в случая изобщо не е налице ТД, тъй като няма как авторката да го е подписала, без да го е видяла. При това положение, юридически тя не работи там и би могла да си тръгне по всяко време.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 14 350
Не е казала, че не е подписала, а че не и е дадено копие.

# 13
  • Мнения: 14 793
Тя не е казала и да е подписала? Всъщност така, както пише, наистина все едно не е виждала изобщо договор, а не, че не е получила своето копие.

# 14
  • Мнения: 2 076
И аз реших , че просто не са й дали копие . Факт е много хора подписват договор без да го прочетат и после работодателя е виновен .

Общи условия

Активация на акаунт