Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 3

  • 54 494
  • 783
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 155
Вероятно аз не мога да предам адекватно нещата и ги пречупвам през моето разбиране което е доста ограничено затова просто го чуйте.
Акулите не преследват малките рибки но имат финансовата мощ да налагат и променят правилата на играта по такъв начин в своя полза при което малките рибки просто ...изчезват...

# 76
  • Мнения: X
Тея приказки за акулите са като представата за Уолстрийт на някой, който е гледал много филми. Независимо как са формулирани.

ПП: я прати линк към клипчето, в което обяснява за акулите да чуя 😂

# 77
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аз съм засичала този професор на няколко бг конференции за инвестиции и освен тях съм пускала няколко отделни негови клипчета. Меко казано съм малко резервирана към изказванията му. Говоря за инвестиционните такива, по теоретични икономически въпроси си е ок. Лично мнение, де.

# 78
  • Мнения: 4 155
Тея приказки за акулите са като представата за Уолстрийт на някой, който е гледал много филми. Независимо как са формулирани.

ПП: я прати линк към клипчето, в което обяснява за акулите да чуя 😂

То е един 3 часов подкаст на INVESTPRO..и накъде вътре ..не мога да го копирам има го в ютуб ..

# 79
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Пандорина, може да дадете линк към ютюб и да кажете от коя до коя минута  да пуснем. Аз също не знам изказването, макар лицето да не ми е неизвестно.

# 80
  • Мнения: 4 155
Че аз да не помня къде точно го каза..какво се хванахте за тия акули, имаше и други забавни примери и изобщо е удоволствие да се слуша и ме разсмива с изключително цветущия си начин на говорене..

# 81
  • Мнения: X
То няма лошо да се забавляваш, това, което се има предвид е, че сериозен финансист не говори такива глупости и е възможно да не е толкова вещ на тема финанси, респективно да не е най-добрата идея да вземаш всичко, което говори, за чиста монета.

# 82
  • Мнения: 594
В момента чета    https://amgbooks.bg/product/patyat-kam-finansova-nezavisimost. И аз съм близо до пенсиониране и нямам много средства, но автора дава много проста схема за инвестиция. Оказва се, че ние не можем да купим от този индекс, но автора на българския преговор дава няколко ETF, които са подобни на този индекс. Така,че смятам да се вслушам в съветите.
От една година се вълнувам от инвестиции, но разбрах,че не е лесна работа. Нямам време за проба грешка. Все пак успях да убедя децата ми да започнат да го правят навреме, което ме радва.

# 83
  • Мнения: 116
Прочетох книгата преди няколко години. Дано преводът да е адекватен и да са споменати алтернативите, достъпни в Европа.

Май намерих видеото с рибите или акулите Simple Smile Който иска да чуе да си го пусне два часа от началото.



Изгледах последния час и имаше доста моменти, в които се хващах за главата. С нетърпение очаквам професионалното мнение на BadKarma и Chrissy Simple Smile

Последна редакция: пн, 27 фев 2023, 19:49 от Daystar

# 84
  • Мнения: 4 155
Да, това е. Колкото професорът ме кефи като  говорене толкова водещият дразни с невъзможността да формулира един нормален въпрос.

# 85
  • Мнения: 10 284
Здравейте на всички. Тези от вас които са по-запознати, биха ли пояснили какво означава ex-date, record date и  payable date при притежаване на Dividend ETF's. Айде payable date е ясна. Но другите две не са ми ясни никак. И примери четох и пак не мога да вдяна какво се обеснява. В крайна сметка ако съм нагласила дивидента да се реинвестира, не трябва ли платформата да ги предвижда тези инвестииции за да бъдат коректни спрямо ex-date и record date? Благодаря на отзовалите си.

# 86
  • Мнения: X
Слушах около 10 минути и не ми издържаха нервите. Тоя човек говори за всичко, само не и за финанси. Големите му изследвания за ролиращата база на суроватъчните фючъри ли, какво беше, са една стандартна формула, ако не знаеш кое какво е ще си кажеш, че е някакво революционно откритие. Винаги имам подозрение при такива хора, че с многословието си прикриват липсата на истински знания. Според мен начинаещите не трябва да се водят по приказките му, а да се образоват за базовите концепции на първо време.

# 87
  • Мнения: 629
Честит първи март Simple Smile
Исках да ви питам, ако някой от вас следи, къде четете информация за български старт ъпи в които може да се инвестира?

# 88
  • Мнения: 342
Слушах около 10 минути и не ми издържаха нервите.
Олеле, и аз слушах Simple Smile Около 1:41 час, когато говореше за "редките" метали. Simple Smile Мед, цинк, уран....
Потвърждава се мнението ми, че професор е титла, която няма нищо общо с бизнеса. Американски професор - набляга на шоуто и презентацията повече, а не каза нищо конкретно. Като го попитаха дали има план в инвестициите и дали си записва - той каза, че ще ходи в Банско Simple Smile Вече не знам дали изобщо този човек има портфейл. Много искам да кажа, но ще замълча. Просто думи нямам.
Та общи приказки много - конкретно - нищо.

Та по темата за мед, цинк и редки метали. Медът и цинкът не са редки метали. Инвестициите в добивни компании имат сезонна цикличност и върху тях оказват влияние много други фактори, освен това дали Бай Ганьо ще ползва Атомна енергия след 30 години. Пък хората от бизнеса, на които им е много важно да купуват метали, не се наемат с точна прогноза за цената, защото знаят колко често очакванията са били излъгани. Веднага мога да кажа на господин професора, че сплавите от мед+цинк=месинг, които се влагат в производствата, се опитват да се заменят с други подходящи по-евтини сплави (цам, видове пластмаси и др.), за да се оптимизират разходите на компаниите.

Което не означава, че не бива да инвестираме в ETF на метали или добивна компания (обикновено дават висок дивидент). Това, което трябва да направим е да опитаме да изберем подходящ момент за вход. Т.е. - да видим графиката за минал период и да се опитаме да си направим изводи на каква цена е подходящо да влезем и да изчакаме. По-сложни схеми за хеджиране мисля, че не са подходящи за начинаещи с малък капитал.

Продължавам да го слушам..... 98ма година бил голям играч, разбирал всичко, прочел не знам колко си книги....  (мисля си, че точно такива егоцентрични играчи със самочувствие накрая падат и се удрят най-зле, но не знам дали ще си признае)... Изрази като "очушкаха" ми правят голямо впечатление, плаши хората как са фалирали много играчи (всички с къси позиции, спекуланти). А, ето за рибките!  Значи тук мисля, че се има предвид нещо съвсем нормално - в негов стил да се изкажа:
малка риба с голямо самочувствие играе спекула на борсата. Къси позиции, марджин, опции (все неща, които начинаещият трябва да избягва). Малката риба години наред е печелила много пари с тази спекула и продължава, защото апетитът идва с яденето. Само че голямата риба в един момент решава да разтовари позиции от нещо, продава и цената рязко пада. Малката риба си е пуснала поръчки, обаче ползва марджин 1:10, за да спечели повече, обаче както може да спечели 10 пъти повече, може и да загуби набързо 10 пъти повече.  Понеже движенията в цената са се случили преди отварянето на борсата, вероятно малките риби не са успяли да си пуснат/анулират някоя поръчка и автоматично са се занулили. И сега рИват колко е опасно. Да, обаче ние не сме short-term трейдъри (да правим сделки в рамките на няколко часа). Според него имало нужда от 10-12 години, за да станеш добър "short term" Трейдър. Сигурно е така. Ама този уличен език не ми харесва.

Накрая каза, че неговите книги били написани погрешно Simple Smile Научил го от опит по време на dotcom балона. Simple Smile Ох, не мога вече. ... спирам. голяма реклама голямо нещо.....

Накратко - научих че написал и прочел един милион книги, ама не разбрах има ли портфейл или няма.
Съжалявам за дългия пост, но съм учудена, смаяна, потресена.... извинявам се ако звуча объркано, но слушам докато пиша Simple Smile Simple Smile

# 89
  • Мнения: X
Аха, шорт търм спекулант си мисли, че ще надиграе пазара, после големите акули му били виновни... конспирация...
Да си призная, преди да започна да се интересувам от финанси, и моите представи за "инвестиране" бяха за такива спекулации. И това никак не беше отдавна. Отнеха ми цяла магистратура по финансов мениджмънт, и три години самообучение за лични финанси в интернет - само за да си променя представите и да си съставя много обща идея какво целя и какво търся, а дори още не съм започнала - след като разгледах спестовните планове на Карол Капитъл и тук в темата, провела няколко разговора с техни представители и също с Експат, още бе съм седнала да разуча ИБ платформата, изтеглила съм да изчета книжка от там... Поне междувременно градя буферен фонд - че едва от Септември съм свободна от кредит.

Общи условия

Активация на акаунт