Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 3

  • 58 040
  • 806
  •   1
Отговори
# 90
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Здравейте на всички. Тези от вас които са по-запознати, биха ли пояснили какво означава ex-date, record date и  payable date при притежаване на Dividend ETF's. Айде payable date е ясна. Но другите две не са ми ясни никак. И примери четох и пак не мога да вдяна какво се обеснява. В крайна сметка ако съм нагласила дивидента да се реинвестира, не трябва ли платформата да ги предвижда тези инвестииции за да бъдат коректни спрямо ex-date и record date? Благодаря на отзовалите си.
Вики, всички дати са свързани с изплащането на дивидента и с това дали си eligible (т.е. дали имаш правото) да получиш дивидент.

Важна особеност е, че термините в Европа и Америка са малко различни, също и логиката на изплащане на дивиденти. Ти не уточняваш за кои пазари става дума, но ето едно обяснение за Американските пазари:

Скрит текст:
There are actually four major dates in the process of a dividend distribution:

The declaration date is the day on which the board of directors announces the dividend.
The ex-date or ex-dividend date is the trading date on (and after) which the dividend is not owed to a new buyer of the stock. The ex-date is one business day before the date of record.
The date of record is the day on which the company checks its records to identify shareholders of the company. An investor must be listed on that date to be eligible for a dividend payout.
The date of payment is the day the company mails out the dividend to all holders of record. This may be a week or more after the date of record.

To ensure that you are in the record books, you need to buy the stock at least two business days before the date of record, or one day before the ex-dividend date.


Нямам време да пиша специално за професора, но Идди добре е обобщила. Общо взето много приказки, никаква информация.

# 91
  • Мнения: 4 194
Мен от речника на професора най-ми хареса думата "набалбукали"....аз възприемам думите на професора като едно предупреждение към начинаещите инвеститори да не се юркат през глава (особено ако са на по-зряла възраст)...и да свалят розовите очила...да стъпят на много солидна основа от знания. А като чета и слушам напоследък то е цяло море от неща, които трябва да се знаят и следят...иии леко се отчайвам. Между другото за сведение монетката, която си купих в началото на февруари сега е 60 лв по-евтина.

# 92
  • Мнения: 116
Iddi, споделям същото мнение. И на мен ми направи силно впечатление отговора му на въпроса в какво инвестира той самия. Тотално неадекватно се изцепи, че е пенсионер, не се занимава с такива работи и ще ходи в Банско. WTF?! С други думи не ме гледай какво правя, слушай ме какво говоря. А иначе може цял ден да говори общи приказки, това му се отдава.

Преди време бях препоръчал The Rational Reminder Podcast в YouTube. Там има разговори с наистина сериозни експерти и никой не звучи толкова арогантно и самовлюбено. Контрастът е огромен.

като чета и слушам напоследък то е цяло море от неща, които трябва да се знаят и следят...иии леко се отчайвам.

Може да погледнеш какви ресурси и конкретни фондове съм препоръчал в темата. За щастие много от добрите инвестиционни портфейли са прости - включват от един до 4 фонда. Четенето помага за hold частта от buy and hold, а и за да може да разпознаеш кога някой уж експерт те баламосва.

Последна редакция: ср, 01 мар 2023, 15:17 от Daystar

# 93
  • Мнения: 4 194
А защо се очаква някой да разкрие какво прави, къде инвестира и пр. Той каза, че на такива лични въпроси не отговаря. Както и на въпроси "къде да инвестирам". И според мен е нормално това.

# 94
  • Мнения: 116
Не е нормално да отговори по подобен начин. И не е кой знае каква тайна, че да я пази като съкровището в пещерата на 40-те разбойници Simple Smile Можеше да каже нещо доста по-смислено, ако по някаква причина не иска да влезе в големи детайли.

Има и един друг момент. Това видео е рекламен клип на обучение за близо 1000 лева (InvestPro) и съзнателно или несъзнателно, целта е хората да се объркат и уплашат. Трябва да са са убедени, че сами не могат да се справят и обезателно трябва да си платят на "експерти" като въпросния професор. Изглежда подходът работи добре.

Последна редакция: ср, 01 мар 2023, 16:05 от Daystar

# 95
  • Мнения: 10 360
Скрит текст:
Здравейте на всички. Тези от вас които са по-запознати, биха ли пояснили какво означава ex-date, record date и  payable date при притежаване на Dividend ETF's. Айде payable date е ясна. Но другите две не са ми ясни никак. И примери четох и пак не мога да вдяна какво се обеснява. В крайна сметка ако съм нагласила дивидента да се реинвестира, не трябва ли платформата да ги предвижда тези инвестииции за да бъдат коректни спрямо ex-date и record date? Благодаря на отзовалите си.
Вики, всички дати са свързани с изплащането на дивидента и с това дали си eligible (т.е. дали имаш правото) да получиш дивидент.

Важна особеност е, че термините в Европа и Америка са малко различни, също и логиката на изплащане на дивиденти. Ти не уточняваш за кои пазари става дума, но ето едно обяснение за Американските пазари:

Скрит текст:
There are actually four major dates in the process of a dividend distribution:

The declaration date is the day on which the board of directors announces the dividend.
The ex-date or ex-dividend date is the trading date on (and after) which the dividend is not owed to a new buyer of the stock. The ex-date is one business day before the date of record.
The date of record is the day on which the company checks its records to identify shareholders of the company. An investor must be listed on that date to be eligible for a dividend payout.
The date of payment is the day the company mails out the dividend to all holders of record. This may be a week or more after the date of record.

To ensure that you are in the record books, you need to buy the stock at least two business days before the date of record, or one day before the ex-dividend date.

....
chrissy , благодаря ти. Става дума за американския пазар. Напазарих 2-3 ETF's с quarterly divident distributon. Чак после видях за тези дати. Проблема е тези дати май се пазят в тайна, докато не им дойде времето. И реално, обикновенния инвеститор, няма как да ги хване и вероятно може да изтърве дивидента. Иначе разгледах предните дати в годините и се ориентирах. Повечето плащат края март. Аз купих началото на февруари. Някои края на февруари. В най-лошия случай, като изтърва дивидента сега, другия път ще успея. Предполагам платформите ще реинвестират, след като се получи дивидента и до няколко дена след това. То няма как по-рано. Пак прочетох където каквото намерих и уж ми се поизясни.

# 96
  • Мнения: 342
Това видео е рекламен клип на обучение за близо 1000 лева (InvestPro) и съзнателно или несъзнателно, целта е хората да се объркат и уплашат. Трябва да са са убедени, че сами не могат да се справят и обезателно трябва да си платят на "експерти" като въпросния професор. Изглежда подходът работи добре.
Абсолютно вярно! Сега разбирам защо изсипа толкова приказки за някакви книжки, брой страници, показва американски акцент и т.н.
Добре е да се знае също, че Робърт Кийосаки е натрупал по-голямо богатство от писане и продаване на книжки, отколкото от инвестиции Simple Smile
За сравнение да кажа, че дори самият Робърт Шилер си позволява  да каже в какво е инвестирал, къде е сбъркал и в какво може да се насочи. Пък нашият професор - не. Simple Smile Наприказва едни неща, че ще има нужда от редки метали в бъдеще, къде се ползват и т.н.... ама инвестицията трябвало да бъде за 30 години и човек да очаква бавна възвращаемост. Ми това важи и за хранителни продукти, и за лекарства, добавки, енергия... за всичко. Т.е. какво точно каза? едно нищо.

Но има хора за всичко - има теоретици и практици. Има маркетолози и PR експерти. Всичко е една индустрия за печелене на пари. Лошото е, че се лъжат хората и дават пари, с надеждата да спечелят пари... И накрая получават общи приказки и плашещ драматично апокалиптичен сценарий, освен ако не си поверят парите на този или онзи гуру....

Не мисля, че ex-dividend date е тайна. Поне за моите акции ги знам, пише си ги в брокера. Има си dividend accruals, можеш да си прогнозираш дохода от дивидент за годината.

Последна редакция: ср, 01 мар 2023, 16:49 от ~iddi~

# 97
  • Мнения: X
Мен от речника на професора най-ми хареса думата "набалбукали"....аз възприемам думите на професора като едно предупреждение към начинаещите инвеститори да не се юркат през глава (особено ако са на по-зряла възраст)...и да свалят розовите очила...да стъпят на много солидна основа от знания. А като чета и слушам напоследък то е цяло море от неща, които трябва да се знаят и следят...иии леко се отчайвам. Между другото за сведение монетката, която си купих в началото на февруари сега е 60 лв по-евтина.


Ако ти е забавно да го слушаш, забавлявай се. Но не го слушай какво говори, защото не разбира нищо. Шокирана съм, че има хора, които са готови да плащат пари, за да му слушат глупостите.

Като те питат в какво инвестираш или какво е атрактивно не е нужно да назоваваш продукти, с това човек дори може да си навлече проблеми. НО е въпрос, който се задава редовно и по конференции на панелистите, и при професионални презентации, и при срещи между различни фирми. Отговорите се отнасят по-скоро към тип стратегии, сектори, видове продукти, не че някой ти казва купи тоя или оня фонд или тая и оная акция. Въпросът е съвсем резонен, защото не са всички продукти и стратегии са еднакво привлекателни инвестиции по всяко време.

Да не говорим как така или иначе няма начин да препоръчаш подходящи инвестиции на някого (физическо лице с финансови възможности или институция) без да си запознат с нуждите и спецификите на ситуацията им. Просто е много непрофесионално.

# 98
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Скрит текст:
Здравейте на всички. Тези от вас които са по-запознати, биха ли пояснили какво означава ex-date, record date и  payable date при притежаване на Dividend ETF's. Айде payable date е ясна. Но другите две не са ми ясни никак. И примери четох и пак не мога да вдяна какво се обеснява. В крайна сметка ако съм нагласила дивидента да се реинвестира, не трябва ли платформата да ги предвижда тези инвестииции за да бъдат коректни спрямо ex-date и record date? Благодаря на отзовалите си.
Вики, всички дати са свързани с изплащането на дивидента и с това дали си eligible (т.е. дали имаш правото) да получиш дивидент.

Важна особеност е, че термините в Европа и Америка са малко различни, също и логиката на изплащане на дивиденти. Ти не уточняваш за кои пазари става дума, но ето едно обяснение за Американските пазари:

Скрит текст:
There are actually four major dates in the process of a dividend distribution:

The declaration date is the day on which the board of directors announces the dividend.
The ex-date or ex-dividend date is the trading date on (and after) which the dividend is not owed to a new buyer of the stock. The ex-date is one business day before the date of record.
The date of record is the day on which the company checks its records to identify shareholders of the company. An investor must be listed on that date to be eligible for a dividend payout.
The date of payment is the day the company mails out the dividend to all holders of record. This may be a week or more after the date of record.

To ensure that you are in the record books, you need to buy the stock at least two business days before the date of record, or one day before the ex-dividend date.

....
Проблема е тези дати май се пазят в тайна, докато не им дойде времето. И реално, обикновенния инвеститор, няма как да ги хване и вероятно може да изтърве дивидента.
Също като Идди не мисля че се пазят в тайна, може би точно твоят брокер да ги няма описани, но в интернет могат да се намерят датите. Но това ми напомня да ти спомена, ако си на т.нар. dividend hunting стратегия, прочети малко повече за нея и виж какви са подводните камъни. Лично на мен най-голямата ми загуба досега беше именно от тази стратегия. Типични грешки на начинаещия.

# 99
  • Мнения: 10 360
Не, не съм на dividend hunting стратегия. Просто съм сложила и в такива. Но ще продължавам да чета.

# 100
  • Мнения: 485
Инвестиция в БГ имот или в БГ растяща компания 🤔 ? 
https://www.impulsegrowth.eu/imoti-ili-barzorastyashti-kompanii/

# 101
  • Мнения: 55 018
О, kokopapa! Къде се губиш? Дай малко инфо за взаимните фондове на ДСК. Докъде стигнаха там нещата, имаш ли доходност?

# 102
  • Мнения: 116
Предполагам става дума за Импулс I АД:

https://www.investor.bg/companies/chart/IMP

Обещават "Целева годишна доходност от 20% при дългосрочен хоризонт на инвестицията (минимум 5 години)." Както се вижда, до момента обещанието не се е сбъднало.

Не ми е ясно какво всъщност представлява компанията, как печелят основателите и защо искат да споделят 20% годишна доходност с обикновените хора.

# 103
  • Мнения: 18 882
Да, потребителят рекламира платформа.

# 104
  • Мнения: 55 018
Или Алтерко.

Общи условия

Активация на акаунт