Задайте въпрос на д-р Р. Симеонов, водещ специалист по зъбни импланти в клиника Дентатайм

  • 4 858
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 41
Променили са първия пост и отговорите щели да бъдат след 6 март, но не на всички въпроси, а само на тези подбрани от някой си...
Предполагам, като отидеш на платен прием там...ще отговорят...но нещо темата ми се струва не ок, така както е поднесена Thinking

Здравейте,

Темата не е променяна и от самия ѝ старт е обявено, че д-р Симеонов ще отговори на поставените въпроси след 06.03.2023 г.
Самата тема не е типичната тема за консултации с индивидуален отговор за всеки въпрос. Съжаляваме, ако по някаква причина това не е достатъчно ясно от първия пост.
Слад приключване на периода за коментари от ваша страна, д-р Симеонов ще подготви подробен материал, оговарящ на всички.

Поздрави

# 16
  • Мнения: 4
Здравейте, д-р Симеонов,

Благодаря за възможността. Имам няколко въпроса.
Първият ми въпрос е свързан с профилактика и как можем да предотвратим стопяването на костта с времето, приемането на калции ще помогне ли?
Също така при каква упойка се случва поставянето на импланта?
След поставяне на импланта какво да правим, за да "издържи" имплантът възможно най-дълго?

# 17
  • Мнения: 705
Какво е различното в едночастов и двучаствови импланти при пушачите?И в двата случаи не се пуши в началото на слагането.Тези експресни  импланти да го разбираме, че са вид мост , залепен  за имплантите.

Последна редакция: пт, 24 фев 2023, 18:44 от lavaca

# 18
  • Мнения: 6
Защо зъбните импланти са най-добрият избор при липсващи зъби

Загубата на зъби може да възникне поради заболяване на венците – пародонтоза, кариес, травма и др. Проблемът засяга всички възрастови групи, включително и млади хора, обикновено поради наследствена предразположеност, но най-често се проявява при възрастните хора и хората в неравностойно положение.

Загубата на зъби може да засегне много аспекти от живота на човека като външен вид, физическо здраве, комфорт, хранене, социални взаимоотношения, ниво на увереност и реч. Загубата на кост в челюстите се случва, когато липсват зъби, което от своя страна води до промени в структурата на лицето и до “състарен” външен вид.

Зъбните импланти са най-добрият и съвременен избор за заместване на липсващите зъби. Зъбният имплант представлява изкуствено създадено титаниево тяло, което замества корена на липсващ естествен зъб. Повечето зъбни импланти са изработени от титаниева сплав, която е напълно съвместима с човешкото тяло.  Зъбните импланти могат да поддържат единична корона, частичен мост или цяла арка, точно както корените държат естествените зъби в костта. Изследванията показват, че имплантите са успешен дългосрочен вариант при заместването на липсващи зъби.

Съвременната дентална имплантология се развива с много бързи темпове и предлага качествено, бързо, сигурно и трайно решение на проблемите, свързани с липсата на зъби, болки при хранене, вследствие на подвижни зъби, възпаления и отдръпване на венците и др.

Експресните имедиатни зъбни импланти са дълготрайно решение с много по-висока успеваемост от останалите дентални заместители. За разлика от зъбния мост, зъбните импланти се явяват най-съвременната и едновременно с това модерна опция за заместване, като осигуряват допълнителна опора там, където липсват зъби, без да се претоварват останалите естествени зъби.


Отговорите на вашите въпроси ще съберем и публикуваме след 06.03.2023 г.

# 19
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 788
Скрит текст:
Зъбните импланти са най-добрият и съвременен избор за заместване на липсващите зъби.
Експресните имедиатни зъбни импланти са дълготрайно решение с много по-висока успеваемост от останалите дентални заместители. За разлика от зъбния мост, зъбните импланти се явяват най-съвременната и едновременно с това модерна опция за заместване, като осигуряват допълнителна опора там, където липсват зъби, без да се претоварват останалите естествени зъби.

Бих се радвала да е така, но от 2020 г. съм в ходене по мъките.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 626
Здравейте Д-р Симеонов,

С медикаментозна алергия към някои упойки и повечето широкоспектърни антибиотици съм, а ми предстои поставяне на имплант, на горен 5ти зъб, което отдавна отлагам именно по тази причина.
Имам два въпроса към Вас (единия от които зададен и по-горе):
1. Каква упойка/упойки използвате при подготвянето и поставянето на импланта?
2. След поставянето му какъв антибиотик обичайно предписвате и има ли алтернатива?

# 21
  • Мнения: 32
Здравейте!

Въпросът ми е свързан с автоимунните заболявания и по-конкретно има ли проблем да се постави зъбен имплант в тези случаи. Ако може да обясните накратко и в случай на кои хронични заболявания трябва да бъдем по-внимателни, ако ще си поставяме зъбен имплант.

Благодаря Ви предварително за отговора!

# 22
  • Мнения: 55
Здравейте, д-р  Р. Симиенов.
Исках да попитам има ли такова чудо базални импланти, защото срещнах
страшно противоречиви мнения по темата? Дори от уж утвърдили се клинии и то в ютуб, казват че били измислени от разни клиниги, и не се предлагало сертификат за тях. И може ли да се имплантират именно базални импланти на мястото на един -два зъба, именно когато имаме костна загуба. Или при такава костна загуба се минава по по трудната пътечка, а именно костна присадка, след това имплант от класическите. Много противоречиви теми наистина съм виждала за базалните импланти, едва ли не реклами за бързо натоварване след поставянето именно  при хора с парадонтални заболявания. Малко научнофантастично ми звучи. И това ме навежда на мисълта, че именно започва да се развива страшен бизнес от това и май няма други импланти освен класическите?

# 23
  • Мнения: 6
Подробна статия с отговори от д-р Радослав Симеонов от клиника Дентатайм на Вашите най-често задавани въпроси за зъбните импланти можете да прочетете ТУК.

Тук можете да откриете лични отговори на всеки от вашите индивидуални казуси

Здравейте, luchia

Важно е да се отчете първо мястото на имплантирането, дали имплантът ще се поставя веднага след екстракцията, имало ли е възпаление в костта и меките тъкани на това място и колко травмираща е била манипулацията.

Най-общо, ако говорим за възстановяване на костта на мястото на имплантиране, тогава са необходими минимум 2-3 месеца за долна челюст, и 4-6 месеца за горна челюст.
Ако говорим за възстановяване на меките тъкани, то тогава 2-3 седмици са достатъчни за заздравяване на тези тъкани. В повечето случаи, в моята практика обратната връзка от пациентите e, че в рамките на няколко дни до седмица, те напълно забравят за хирургичната интервенция. Аз препоръчвам да се използва вода за уста или гел за венци, които помагат за поддържането на добра хигиена на мястото на имплантирането.


Здравейте, NovemberRain

Тютюнопушенето не е крайна контраиндикация за поставяне на зъбен имплант. Разбира се, ако е възможно можете да спрете пушенето преди поставянето на импланта за няколко дни, и поне 24-48 часа след поставянето на импланта. Не е необходимо само заради имплантирането да спирате да пушите доживот, но като цяло  е препоръчително за Вашето общо здраве да не пушите.


Здравейте, didiela
Кратък и категоричен отговор - да, може да се поставят импланти във Вашия случай.


Здравейте, Yan25
От  това, което виждам на снимката, 5-ти и 6-ти зъб трябва да се извадят, а дали могат да се поставят импланти - ще може да се каже след анализ на томографията и тогава да се избере подходяща имплантологична система. Може да се направи и мост, но тогава трябва да се свали коронката на 7-ми зъб и да се включи 5 -ти зъб, който за съжаление не се вижда на снимката.


Здравейте, lisko3
Ако се слага единичен имплант и има достатъчно кост, може да се сложи и на 7-ми зъб. Трябва да се съобрази и контактът с антагонистите. Ако се изработват конструкции само върху импланти, тези мостове се изработват до 6-ти зъб, не е задължително да има 7-ми зъби на конструкцията.


Здравейте, heydi
Имплантите нямат „срок на годност“, т.е. не се очаква да бъдат подменяни след определено време. Всичко зависи от това каква е системата и как са поставени самите зъбни импланти. Има импланти, които изпълняват своята функция в продължение на 20-30 години, но все по-често се говори за възможността да се появи периимплантит около тях - възпалителен процес, засягащ меките и твърдите тъкани около зъбния имплант. При добре свършена работа от имплантолога, добра изработка на короните върху имплантите, при поддържане на добра орална хигиена, както и при отсъствие на общи тежки хронични заболявания, които водят до увреждане на метаболизма на костта, имплантите могат да служат цял живот на пациента. Това е най-доброто решение за заместване на липсващи зъби.


Здравейте, fresh_garlic
Най-точна информация за състоянието на зъбите и обема на костта може да получим от 3D изследване (томография) в областта на долния фронт. Ако има достатъчен обем кост, могат да се поставят 2 импланта и да се заместят 3 фронтални зъба. Ако няма достатъчен обем кост за двучастови импланти, тогава може да се планира поставянето на базални импланти.


Здравейте, Pearl_djimi
Стопяването на костта е физиологичен процес и ако протича нормално, може да предизвика подвижност и загуба на зъбите в много напреднала възраст. За съжаление обаче, при съвременния начин на живот, храните, които ядем и много други фактори оказват неблагоприятно влияние върху този процес и водят до по-ранна и по-ускорена загуба на кост. Това, което може да направи пациентът, е да поддържа много добра орална хигиена, поне два пъти годишно да посещава своя лекар по дентална медицина и ако той професионално подхожда към пациента, т.е. правят се поне 2 пъти в годината ортопантомографии (панорамни снимки), може да следи нивото на костта и да се реагира навреме, за да се забави процесът на резорбция. Колкото до приемането на лекарства или добавки - това е много индивидуално и няма един единствен медикамент, който да лекува пародонтита.
Упойката, която се поставя е стандартна. Тя е на практика същата, която се използва и при лечението на кариес и екстракция на зъб. След поставянето на импланта е важно два пъти през годината да се извършват контролни прегледи и да се поддържа на много добра орална хигиена.


Здравейте, lavaca
По отношение на пушенето - да, хубаво е да спрете пушенето, независимо от вида на импланта. Това само ще помогне, а ако не пушете въобще - това би било най-добре за здравето Ви.
Експресните импланти се наричат така, заради бързото изработване на конструкция върху тях. Те заместват липсващите зъби и върху тях се изработва мост, както върху зъби. Разликите между видовете зъбни импланти - двучастови и едночастови, можете да разгледате подробно на този линк в нашия уебсайт - https://www.dentatime.com/services/implantologia/.


Здравейте, Линдичка
При Вас би трябвало да се подходи внимателно, като се направят конкретни тестове за анестетик и за антибиотик. Ако имате алергия към повечето групи антибиотици, лечението може да се проведе и без приемане на антибиотик. Попитайте Вашия лекуващ имплантолог какъв анестетик (упойка) използва и бихте могли да направите тест за евентуална алергия.


Здравейте, big_bad_mama
Нямам конкретна информация за връзката между автоимунни заболявания и поставяне на зъбен имплант. Предполагам, че трябва да се обърне по-голямо внимание на лекарствата, които приема пациентът и да се види имат ли ефект върху метаболизма на костта. Същото се отнася и за следващия ви въпрос. По отношение на хроничните заболявания, най-вече това са неконтролиран диабет и остеопороза, при която пациентът е на инжекционна терапия.

   
Здравейте, fresh_garlic
Много може да се говори по тази тема. Базалната имплантология е сложна като хирургия и зъботехника, затова за съжаление има стоматолози, които правят неуспешни опити и след това тези грешки се приписват на имплантологичната система, а не на отделния лекар. Моят съвет е да поискате повече информация за екипа, броя на имплантите, които поставя даденият лекар годишно и точния протокол за работа. Успеваемостта на базалните импланти е същатата, а в някои случаи дори надвишава тази на двучастовите импланти. Всички импланти, които използваме в нашата клиника се поставят по утвърдени международни протоколи, закупени са от официални представители на системите в България и притежават паспорт, който даваме на пациентите за всеки имплант.

Възможно е да се поставят базални импланти и за един зъб,това може да се определи за конкретният случай, но тази система работи най-добре при възстановяване на всички зъби или сегменти,т.е. липсващи 3 или 4 зъба. Няма никаква фантастика, тази система работи и то много успешно, когато обаче, се прилага от опитни професионалисти в специализирани клиники. Имплантологията, особено имедиатната и стратегическата, изисква допълнителна специализация, квалификация и много клиничен опит, които не всеки стоматолог и дори хирург може да притежава.
За съжаление нелоялната конкуренция съществува и в нашите среди. Не знам кои клиники имате предвид, като пишете „утвърдили се”, особено с клипчета в youtube…Не може клиника, която наема актьори, които се представят като лекари, част от екипа на клиниката, да обясняват каква измислица са базалните импланти и т.н, няма да цитирам. Моят съвет към Вас е да направите консултация при различни имплантолози и да получите подробна информация за това, какво лечение може да получите и с какви импланти, по какви протоколи и т.н.

Последна редакция: чт, 09 мар 2023, 13:24 от Адри

Общи условия

Активация на акаунт