Козунаци 2023

  • 42 902
  • 758
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 274
Уф, сега видях, че онова с многото яйца било за повече от една бройка. Идната седмица ще правя...  нещо интернационално, че без конци ми е по-лесно 😁
Да се запиша с един козунак от миналата седмица
Скрит текст:
Open Mouth Страхотен! По коя рецепта са тия конци и плете ли се нещо че да стане така,  с олио ли се меси или как? Уау! Trophy
Рецептата е взета от някоя група на Мариана Димитрова
3 яйца(без 1 жълтък за намазване),180 мл прясно мляко,130 захар,50 гр масло плюс 30 гр олио,1 п суха мая, 1 кора от лимон и около 550-600 гр брашно
Слагам в купа сухата мая с 1 суп.лъжица от захарта и 1 чл. сол. Разбирам яйцата,захарта,леко топлото мляко иполовината от мазнината. Смесвам двете смеси и добавям брашното. Като омеся тестото добавям и др половина от мазнината. Оставям да втаса и оформям. Изчакам да втаса отново и пека в незагрята фурна на 160 гр до готовност. Аз мажа с белтък и поръсвам със захар.

# 31
  • Мнения: 1 445
Намира ли ви се рецепта за козунак,замесен в планетарен миксер?

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 21 627
Намира ли ви се рецепта за козунак,замесен в планетарен миксер?
Заповядай - https://morrennaa.blogspot.com/2021/04/blog-post_29.html.
Като тази, както и всяка друга рецепта (нищо, че са едно си също с несъществени различици) е за планетарен миксер, машина за хляб или на ръка.
Просто сложи първо течните съставки в купата.

Последна редакция: нд, 19 фев 2023, 22:02 от Morena

# 33
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Намира ли ви се рецепта за козунак,замесен в планетарен миксер?

https://djemmasvetlana.blogspot.com/2016/05/kenwood-major-kmm-020.html?m=1

# 34
  • София
  • Мнения: 11 704
ПОРТОКАЛ, КАНЕЛА И ЩИПКА КАРАМФИЛ
https://cookwithmarcheva.blogspot.com/search/label/%D0%BA%D0%BE% … D0%BD%D0%B0%D0%BA
Всички рецепти,  за козунаци, а те са на брой 48 са измесени в планетарен миксер, не меся на ръка от години.

# 35
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Марчева Flushed Flushed Flushed! Как така 48???

Аз толкова пъти няма да съм правила в живота си козунак, някъде на 1/4 до 1/3 от тази бройка пъти изобщо съм месила козунаци / козуначени кифлички, камо ли толкова различни рецепти.... Направо наистина не мога да повярвам... Не си човек ти Flushed, евала...

# 36
  • Мнения: 1 445
Лелееееее,страхотни сте,много благодаря! Flowers Tulip

# 37
  • София
  • Мнения: 11 704
Марчева Flushed Flushed Flushed! Как така 48???

Аз толкова пъти няма да съм правила в живота си козунак, някъде на 1/4 до 1/3 от тази бройка пъти изобщо съм месила козунаци / козуначени кифлички, камо ли толкова различни рецепти.... Направо наистина не мога да повярвам... Не си човек ти Flushed, евала...
Ами толкова са, броих ги отново, да не би да те лъжа,  но имай предвид, че влизат и бриошите,  също и кулич, които съм работила, но това си е вид чуждоземски  козунак, ама пак си е козунак, пак брашно, яйца, масло, месиш, добавяш, каквото си добавяш като аромати, втасва,  оформяш на платка, пък сложиш тук - там плънка, каквато си пожелаеш, завиваш на руло или плетеш, все тая си е, козунак. Обичам бриоши, много по-  лека структура имат, но в името на празника ще правя български козунак, традиционен с плънка.

# 38
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
О, не, ти и 45 да ги беше изкарала, пак щеше да ми е такава реакцията. Това си е една година по един козунак всяка седмица и съответно благородно завиждам на близките ти и на аромата у вас. 😃

# 39
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Днес правих, с 3 яйца и малко кисело мляко, месен в машината за хляб, после го доомесих на ръка със зехтин и го оставих да втасва в топла фурна докато се надигне напълно. Супер стана, много мекичък, май имаше и наченки на конци 😁Може би ако беше плетен щеше да се дърпа повече на конци, но вместо това му сложих боровинки и само го навих. Всъщност исках да го правя с плънка от орехи, но видях в магазина боровинките и ми хрумна да ползвам тях. Пак ще правя скоро, че този май ще се излапа бързо, мисля му хванах цаката, просто трябва да се следва рецептата Satisfied

# 40
  • Мнения: 6
Благодаря за темата.Аз от години правя козунак по една и съща рецепта и винаги става.Рецептата е да правиш козунак е лесно.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 21 627
... Може би ако беше плетен щеше да се дърпа повече на конци,[/b] но вместо това му сложих боровинки и само го навих.
Tц, не са от плетенето... усукване или друго подобно действие конците.
Достатъчно измесване и втасване правят конци.  
Козунак без месене/с висока хидратация) съм правила,  където естествено няма плетене и усукване и конци има от дългото втасване (не на топло).

# 42
  • Мнения: 5 998
Морена , като се меси на ръка колко е приемливото време това да се прави?

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 21 627
Мира, 15-20 минути на ръка/докато се изглади и покрие с мехурчета тестото.

# 44
  • Мнения: 5 998
Благодаря! Това само преди първото втасване нали?

Общи условия

Активация на акаунт