🌴 Survivor US/UK/AU 🌴

  • 27 713
  • 582
  •   1
Отговори
# 270
  • Hamburg
  • Мнения: 2 025
Пуснах си Надкаст-а като работен фон днес, titanbg, говорят с Ваня Джаферович за последния сезон в България. (Нищо, че сумарно съм гледала сигурно 10-ина минути от него. Joy ) Мисълта ми беше, че такива абсурди са натворили участниците, че то какво да се занимаваш да следиш. Пък нека сме интриганти, които харесват чуждите формати. Smiling Imp

# 271
  • Мнения: 586
Надкаст правят много качествено съдържание. Миналата година, покрай "Скрития идол" ги гледах редовно. Не само седмичните им анализи, но и после правеха импровизирани Deep Dives с доста от участниците, като този с Бо ми е може би любимият БГ Сървайвър подкаст. Бих ти го препоръчал, макар сезонът отдавна да мина Laughing.
Освен другите неща, имаше 2 разкошни епизода, посветени на "трактатът" на Неделчо, с който той се е готвел за Игри на Волята. Не следя този формат след сезон 1, но и на мен ми беше адски интересно, като двамата обясняваха как са се готвели. Ако вместо 1-2-ма, поне 1/3 от кастовете имат такава настройка, сезоните може и да стават за гледане. Иначе, скоро не съм ги гледал, понеже съм индиферентен към продукцията по БТВ, която приключи наскоро.

Като я споменах, позволих си да коментирам обзорът на този сезон с Ванката и Йо и бях иронизиран, че си позволявам да коментирам негативно този спектакъл, без да съм го гледал и да изказвам мнение, та ако няма промяна, мисля да си остана на чуждите формати. Малко е срамно в последно време да съм гледал повече Channel 10, отколкото някои от нашите канали, но каквото такова.

Утре ще споделя мнение и за финалът на С44(да се придържаме и към темата от време на време Laughing), като изгледам.

# 272
  • Hamburg
  • Мнения: 2 025
Надкаст следвам именно заради коментарите около миналогодишния български сезон Simple Smile харесвам ги, а въпросните Deep Dives BG съм ги изслушала вече Wink

Но предвид, че съм фен, но не и суперфен и имам пропуски, бих се радвала на препоръка за американската версия. В Надкаст споменаха Fans vs Faves като топ издание с игра на ниво от първия епизод? Това S16 ли се пада? С Парвати и Сири? Или има друг подобен? Гледала съм и S20 Филипините, но дотам.

Ахаха, не съм чела коментарни теми за Сървайвър БГ от месеци, но и на мен ми правеше впечатление как иронията и сарказмът се леят на килограм по потребители, по играчите, по продукцията, в същото време предаването се гледа най-редовно на живо даже. Sweat Smile Всеки с предпочитанията и начина си на комуникация. Лично с удоволствие бих гледала и бтв, не само Channel 10, но умирам от скука при продукцията на бтв, не ми е забавно дори.

# 273
  • Мнения: 586
Успях да изгледам финалът на сезона и няколко неща ми направиха впечатление:

През цялото време бях доста критичен, ту към продукцуята, ту към каста и не съм си променил генерално мнението. Самият финал, обаче, ми хареса доста и беше най-добрият епизод за сезона.

На Ф5 махнаха предимството в играта за имунитет, за която попълваха игра на думи и после търсеха, което е плюс, защото само отнемаше ТВ време. Доволен съм и че никой не намери идола/предимството и имахме "чист" съвет. Карсън беше сериозно застрашен, но като видях пъзел, просто бях почти убеден, че стигне ли близо до останалите, няма да загуби, както и стана. Леко странно ми стана, че взе Джам Джам и остави Карълин, ядосана, в лагера с другите жени. Това трябваше да е техният шанс да се разберат за Ф3, който беше най-добрият им вариант за победа. Вместо това, мъжете усетиха, че има нещо подозрително и почнаха да действат. Странно ми беше и че Лорън беше видяна като по-голяма заплаха от Карълин, поне от Карсън. Да, тя взе 2 имунитета и имаше трима съотборници в журито, но е абсолютен гоут. Дори Хайди имаше много повече ходове от нея. От тази гледна точка, кредит за Джам Джам, че правилно оцени Карълин като заплаха и че все пак не натисна, а остана лоялен, което предвид опасната му позиция, беше доббър ход, който го спаси.

На Ф4 Карсън трябваше да спечели играта и вероятно сезонът щеше да е негов. Той загуби от Хайди и това значеше, че ще пали огън. Дори и там видяхме силната социална игра на Джам Джам, който отиде да му помага за паленето. На самият съвет, Хайди правилно реши да пали огън с Карсън. Просто тя имаше нужда от голям ход, а ако беше дала и него на някой от другите двама, просто нямаше да вземе глас. Самият twist със задължителното палене, все още е безумен, макар че Джеф му се радва като малко дете и няма как да бъде махнат, докато той е там. За мен щеше да е в пъти по-вълнуващо, ако имаше съвет. С имунитетът на Хайди, тройката от Тика щеше да се разпадне най-после и да изгони един от тях, което можеше да повлияе и на финалния съвет. Отделно, това дава, освен супер телевизия, опции в стратегически и социален план. Дали щяха да махнат Карсън, или той щеше да убеди някой да го подкрепи и да стигне поне до 2-2. Все варианти, които се отнемат от паленето на огън.

На финалния съвет и тримата финалисти се представиха добре и показаха как са играли и кои са всъщност. Карълин единствено можеше малко повече да представи. Особено на въпросът как смятат, че другите ги виждат и доколко това е така, можеше да изпъкне повече. Трябваше да каже (независимо, дали е 100% така) как от самото начало идеята и е била другите да я смятат за емоционална и леко смахната, с което да си минимизира нивото на заплаха. Да изтъкне как в тройката от Тика, тя е ползвала мъжете за различен вид щит и как, дори след като си поразкри картите, пак не я махнаха. Даже можеше да обясни как тя е запазила Карсън, което се потвърди от Ф7 ходът и с идола и всъщност, той е бил само фасадата и черноработникът, който привидно е диктувал играта, но всъщност е бил носителят и до финала.

Хайди се справи добре. На мен чисто като поведение и личност, тя най-много ми допада от Ф3. Проблемът е, че тя беше твърде пасивна в повечето време и няма как да бие само с един огън. Тя за мен загуби играта на Ф6, когато изигра идола си за себе си. Първо, защото нямаше нито един глас за нея и най-вече защото пропусна шанс за голям ход, с който да махне Карълин например. Тогава, цялата и игра щеше да е в различна светлина и щеше да бие лесно двете жени от Рату. Да, имаше лек риск да не е в топ 3, но тя сама каза, че играе за победа, но този ход не го показа. Хем игра на сигурно, хем се показа че няма контрол и социалните връзки за нещо друго.

Джам Джам доста впечатли. Най-интересното и силно нещо беше, като обясняваше как ги е наблюдавал, докато говорят за неща, за които едва ли лъжат, от личния им живот (освен, ако не си Джони Феърплей) и е използвал това, за да се ориентира кой и кога лъже за играта. Той нямаше много силно начало, но в последните 4-5 епизода се позиционира умно, гласът му се чуваше (например моментът, в който се наложи да изгонят Кейн, защото е гласувал против него, макар това да не е изгодно за Карсън, беше показателен за това) и това му помогна. Даже спечели и важна игра за имунитет на Ф6, което беше бонус, а и на огъня изглеждаше стабилен.

Като цяло, макар да не ми е любим образ и играч, напълно заслужено спечели и дори бих казал, че е възможно да е играчът на сезона, като сбор от трите компонента.

Иначе, сезонът цялостно не впечатли, но с финала си, изпревари 41 в моята класация, макар и това да не е висока летва.

# 274
  • Hamburg
  • Мнения: 2 025
Браво на Джам Джам! Направи една успешна, убедителна игра през сезона и спечели заслужено!

На списващите в темата благодаря за дискусиите и интересните гледни точки по австралийския и американския Сървайвър! Flowers Hibiscus

# 275
  • Мнения: 586
Ако някой случайно иска още Сървайвър съдържание за С44, поствам обзорът, който направихме с OutcastBG и с Йо. Излишно е да казвам, че ми беше много приятно и се надявам, ако някой отдели време да го чуе, да остане доволен Simple Smile:

https://www.youtube.com/watch?v=9aV41J1eIa0&ab_channel=OutcastBG

# 276
  • Мнения: 586
В ИГ ми попадна любопитна новина, която не е пряко свързана със Сървайвър, но все пак се отнася за голям любимец на част от нашата скромна група. Крал Джордж и сестра му Пам ще участват в новия сезон на The Amazing Race AU, който ще е благотворителен и щял да се излъчва също тази година:

https://www.instagram.com/p/CtRvJOZPhm3/

# 277
  • Hamburg
  • Мнения: 2 025
Хаха, е, как! Джордж е такова попадение за всяко тв-предаване, че биха сглупили да не го кастнат и в други риалити шоута. Та и от отбор celebrity даже! Joy

# 278
  • Мнения: 586
Още малко странични Сървайвър новини - Кралица Хейли е бременна и очаква бебе в краят на годината Simple Smile.

# 279
  • Мнения: 586
Ако на някой му се слуша, попадна ми страхотно интервю на Шанън с Главния продуцент на Сървайвър Австралия, от страна на телевизията (Channel 10). Говори много подробно за ролята си, целия процес на подготовка, заснемане и излъчване на шоуто. Коментира и различните типове аудитория, в които се целят и балансът между това всички да са доволни, както и разликите с американското шоу. Накрая Шанън го пита за потенциален AU vs US сезон и каза, че го е мислел и чака точния момент да го представи (би било супер, ако стане Flushed). Всичко това се вмъква в около 40-45 минути, така че мога смело да го препоръчам.

https://dcs.megaphone.fm/RHAPN8818164985.mp3?key=14a704dbdafba07 … 9d96-7c5cc75c5226

# 280
  • Hamburg
  • Мнения: 2 025
Интересно ми беше интервюто с продуцентите на австралийския Сървайвър, благодаря за линка, макар и аз с повечето неща да съм наясно покрай приятелка изпълнителен продуцент на риалити предавания. Действително продукциите не се впечатляват ни най-малко от негативни коментари и хейт, колкото и "да им сипват с големия черпак", тъй като хората са ангажирани, стоят и гледат. Продуцентите по-скоро умуват върху това как да привлекат тази аудитория, която по една или друга причина не ги гледа изобщо, докато следи други подобни предавания.

Всъщност това идвах да напиша. Ако някой се чуди какво да гледа и е пропуснал Brains vs Brawn AU, да не се помайва повече. Wink Шанън и Роб Селестино са стартирали re-watch, тъкмо ще имате и интересен коментар на епизодите.
https://twitter.com/ShannonGaitz/status/1671738984589062144?s=20

# 281
  • Мнения: 586
Темата, която засягаш, на мен лично ми е адски интересна. Според мен, когато правиш стратегически риалити формати е много важно какъв баланс ще имаш на това, колко от мненията и критиката ще ти влияе, на това което правиш. В съвременния свят на социални мрежи, няма как да слушаш всеки и да сменяш концепция, изцяло под натиск, защото на някой така му харесва. Това още повече важи за БГ форматите, където средното ниво на коментиране е много ниско и има адски много хейт.

Казвайки горното, за мен другата крайност е също толкова грешна. До какво води тя, се вижда в Сървайвър ЮС. Там, продукцията и най-вече Джеф, прави шоуто за т.нар. "audience of one". Той и хората около него си харесват някакви неща, правят си ги и не им пука, дори да има много основателни критики, как този формат губи качество, идентичност и зрители. Да, те имат тезата, че суперфеновете пак ще гледат, но това за мен е неправилен подход. Когато не се стараеш и се изолираш от зрителя, с идеята че той ще следи заради името, каквото и да правиш, това води до огромни негативи, дори и те да не се проявят веднага. Когато загубиш един зрител, усилието нужно, за да си го върнеш е много по-голямо, отколкото да го задържиш.

Именно по тези причини, умереният подход, демонстриран от австралийците, работи. Хем няма паника и прекалена реакция, хем има филтър на критиката и опитите тя да се превърне в полезни промени. Това би било хубаво да се види и чуе от БГ продукциите, както и частта с планирането, защото някак е несериозно, в ходът на сезона, да сменяш 2-3 пъти правилата в движение.

# 282
  • Hamburg
  • Мнения: 2 025
Турската продукция беше това, не българската Satisfied Нищо против турците, но според мен тотално бяха объркали концепцията и таргетната група. Целяха да направят Сървайвър по-достъпен и харесван от широката публика с известни лица, по-голям акцент върху игри като Десафио, със зрителски вот. Вместо това имаше голям отлив сред "заклетите" фенове на формата и в крайна сметка нетният отлив надвиши прилива, само феновете на "Фермата" и "Игри на волята" си го догледаха май-май.

Не се заяждам, а питам с интерес да науча как стоят нещата: толкова ли много фенове е загубил американският Сървайвър? Защото на мен ми се струва, че продължава да се гледа и да се обсъжда, с критика или без.

# 283
  • Мнения: 586
Абсолютно съгласен за тотално сбърканата концепция и таргет група на последния БГ сезон. Следващите редове са офтопик малко, тъй като са насочени към последния сезон на нашето/турското шоу Laughing:

Реално, по малкото което чух и четох, цялото нещо ми се стори като един миш-маш без ясна идея, стратегия и план за действие. Няколко неща ми направиха впечатление, без да е нужно да гледам и една секунда от сезона:

- В културно цивилизования свят, хората гледат Сървайвър, заради простата му, но същевременно гениална концепция. Когато ти купуваш правото да го излъчваш, заедно с ноу-хау-то на целия процес, е задължително, да го правиш по формат. Вместо това, те продуцираха скъпа като финанси, но евтина като идея, имитация на ИВ, което е безумие. Това е все едно да вземеш франчайз на италианска пицария, заедно с правото да внасяш нужните продукти и ти да ги правиш в кренвирши и лютеница, щото някой така го харесва.

- Когато още със самия каст, явно и категорично покажеш, че ще залагаш на сеир, няма как после да предложиш нещо друго. Дори да сменяш някакви неща, безвъзвратно си загубил нишката. Още повече, че когато имаш ужасен старт на сезона и зрителя те заклейми като незаслужаващ времето му, е почти невъзможно да го спечелиш обратно в средата на сезона.

- Абсолютно безумно е да сменяш основното правило на играта, а именно начинът на елиминация, три пъти в течение на сезона. Това е недопустимо и тотално прави цялата игра непредставителна.

- Към всичко по-горе, добавям и безумието, че това предаване почна да се излъчва три пъти по три часа, което пак е нелепо. Хората опитват да предлагат сбито и форматно съдържание, а ти блъскаш ДЕВЕТ часа контент на седмица. Еми, дори сезонът да е адски добър, пак е огромен ангажимент да се следи така. И след като това може да го разберем зрителите, нямам идея как това нещо е минало.

- За капак, най-вероятно този сезон е по-скъп от "Скрития Идол", при това стабилно. Едва ли Благо, Божана, Снежана Макавеева и т.н. са влезли без сериозен хонорар. Като добавим и по-дългия процес на заснемане, се получава стабилен разход.

- Аз лично, ако бях шеф в БТВ бих потърсил сериозна отговорност на решилите да потрошат такъв бюджет за подобен краен резултат. Според мен, или правиш нещата като хората (не е нужно да измисляш топлата вода), или не се занимавай.

Относно ЮС сезоните, в долния линк има рейтингите по сезони. Видимо е, че в новата ера са загубили между 1/3 и 1/4 от зрителите си. Да, винаги го има оправданието, че и другите губят рейтинг, но не е само там причината. Плюсът е, че предаването е много по-евтино за правене от преди (по-малко дни и еднаква локация, както и редица други икономии, като липса на истинско Reunion шоу, например). Минусът е, че това се усеща, а не е редно зрителят да има чувството, че гледа евтина имитация на предишни сезони:

https://en.wikipedia.org/wiki/Survivor_(American_TV_series)

Последна редакция: сб, 24 юни 2023, 22:05 от Titanbg

# 284
  • Hamburg
  • Мнения: 2 025
Абсолютно съм съгласна с мнението за последния български Сървайвър.

Както главният продуцент на Channel 10 сподели в интервюто с Шанън, успешно шоу и висок рейтинг в голяма степен са жонглиране, игра на баланс с три контингента зрители: ядрото или заклетите фенове, които следят всички сезони на даден формат; casual или от време на време, които гледат определени сезони (към които се причислявам аз самата), и широката публика, която ще си пусне телевизора и ще се зазяпа, ако някой играч или сюжетна линия й допадне.

Безумието за мен беше в това, че продукцията, недоволна от ниския рейтинг на "Скрития Идол", тотално пренебрегна ядрото и периферията Сървайвър фенове, за да гони дивото с широката публика. Как ще си "отстреляш" ядрото?! Всички рокади впоследствие бяха израз на отчаяние и неуспешен опит хем да си върнат загубените зрители, хем да се харесат на широката публика с финални дуели а ла "Игри на волята". Черешката, както казваш, е солената сметка на целия цирк. Поради тази причина лично аз съм много скептична, че ще видим нов сезон в скоро време, ако въобще.

Ако нещо ми направи силно впечатление от интервюто, което сподели, то е какви истински фенове на формата са изпълнителният продуцент към Channel 10 и самите продуценти на Сървайвър АУ. Много си личи, когато нещо е правено със страст, труд и вдъхновение, а не с единствена цел запълване на тайм слот в програмата и рейтинг. Личи си дори и по начина, по който промотират продукта със собствени дискусионни студия и откъси от "Вилата на журито".

Скрит текст:
От друга страна, рейтингът е важен за телевизиите, така че те произвеждат и предлагат това, което се търси. Имат си практиканти, които следят и резюмират настроенията на зрителя, и съответно започвайки от кастинга телевизията и продуцентите се ориентират по тях. Докато диви скандали и истерии предизвикват най-голяма гледаемост, ще има повече от типа Божана и Геновева; докато негативни, саркастични и осмиващи коментари събират най-голямо одобрение, ще кастват "Мани"-та или Татяни, които идея си нямат защо са в спортно ориентирано предаване, а не стратегически играчи, и това ще се предлага на драгия зрител.

Последна редакция: нд, 25 юни 2023, 11:22 от Bizzie Lizzie

Общи условия

Активация на акаунт