Паническо разстройство - 57

  • 22 393
  • 741
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 64
Здравейте на всички. Както виждам всички сме с горе долу едни и същи проблеми.
Моята история , за пръв път получих ПА на 13 години, естествено не обърнах внимание, но след това получих още 2-3 пъти и родителите ми ме закараха в болница, пълни изследвания , Холтер и каквото се сетите, всичко ок , заключение Луд, тогава май още не беше модерено ПА. Продължих си живота, макар и с корекции, но ПА си живееха с мен пред цялото време. Сега съм на 33 години и ПА още са с мен. Разликата е в симптоматиката и начина на протичане. Вместо като голям мъж да става по-лесно става все по зле при мен. Атаките са дълги и доста упорити, започна се със страх от излизане сам, на работа винаги да има някой под ръка ако стане нещо да има на кои да звънна и тн и тн , познати неща да повечето. Проблема е че вече имам 2 деца и тях не ги вълнува моите пяник атаки. Доста време бях се “оправил” но от януари месец се върнаха с гръм и трясък, до толкова че оставяме децата на баби и жена ми идва с мен на работа за няколко часа.. работя вечер. Оправия явно няма, пак се почна ходене е по лекари. Ходих на кардиолог и за моя изненада, ми поставиха диагноза хипертония. Запознах да пия хапчета за кръвно плюс такива за пулс, тъй като пулса ми не падаше под 100. Първите дни бях ок и си казах яно ПА са св отключвали от кръвното, да ама не. След седмица брутална паник атака , при квото за пръв път ми се наложи да се обадя на линейка слее 20 години паник атаки. След случката си казах че няма какво да стане и не може така и отидох на психотерапевт. Изписаха ми Ципралелс по 1 тб дневно и диазепан в началото докато почне да действа АД, само про криза от 1 до 3 да го смуча като валидол. Излязох и реших , че няма да ги пия. Тъй като доста неща трябва да променя в живота си. Каро почнем от спиране на алкохол и цигари ( не съм алкохолик, на седмицата пия вечер по 50-100 грама ракия със салатата на 2-3 дни)
Почнах да се мъча да излизам от това състояние както съм излизал стотици пъти, но няма този път агресивно доста. От сутрин до вечер ми е зле, постоянно поличавам атаки, влязоха и нови неща, като това че снощи излязах от нощна смяна и не можах да мигна цял ден и тн. Отделно ме е страх защото съм чувал , че в началото ти е двойно по-зле, каро почнеш с АД, а реално не мога да си представя колко по-зле мога да съм от това в момента. Почнах често да губя реалност за нещата, гледам в една точка и все едно че няма и какви ли не още гвдории , които явно с годините се появиха.
Та много объркано стано но то трябва 5 дни да пиша ако искам всичко да кажа..
Въпроса е да поя ли хапчета или да се мъча отково сам да излизам ? При мен пА са си доста сериозни, не ги получавам от скарване с жена ми или от това че манджата ми е солена.. от това което съм забелязал , явно се трупа трупа трупа и точно когато съм най - добре и спокоен, бам с пълна силна. Проблема е че вече както споменах с годините , нещата стават по различни и ме е страх да не свърша в лудница или да си докарам някой инфаркт с това високо кръвно от самонавиване..
благодаря предварително и се извинявам за всички грешки, но не съм свикнал да пиша от телефон толкова много.
Аз също мисля, че трябва да си пиете хапчетата. Аз съм на Ципралекс от 8 години и ме е страх да го спра поради неуспешни опити. За алкохола не се притеснявай, Аз сутрин пия Ципралекс и Флуанксол,  а вечер си позволявам по 100 до 150гр ракия и нямам проблеми от толкова много време. Наистина са ми патерица хапчетата, но така се чувствам добре, спокойна и пълноценна.
Успех!

Благодаря за съвета! Най-вероятно ще пробвам. Просто чаках днес да мине , че кардиолога ми беше отпуска, за да питам може ли да се пият заедно, понеже на опърването на ципралекса, пише да не се пие с бетаблокери за пулс, а аз пия такива в момента. Да не стане някой фаул .. 🫣

# 736
  • Мнения: 115
PP90 моят съвет е да пиете хапчетата, поне докато не спрат атаките. С времето ще отшуми всичко, но кръвното ви е от тревожността. И да наистина сте прав,, че с напредване на възрастта стават по-зле нещата🥴 Мислите за лудница всеки ги е имал и всеки го е страх да не стигне до там. Истината е, че нормално разсъждаващи хора като нас са просто чувствителни и мислите ни се отразяват на физическо ниво просто и лекуваме едни симптоми само след това-сърцебиене, виене на свят, слабости в крайници, безсъние, гадене и т.н. При всеки се отключва от различни неща-промяна, предстоящо нещо, страхове. При вас сега последно от какво се отключи? Убедена съм, че има причина.

Здравей. Благодаря за отговора. Както съм написал, при мен никога не са си отивали, винаги съм си имал едно на ум, винаги съм избягвал ситуации които знам че ще ме вкарат във филм. Примери ся затръстеяния , пътувания надалеч и тн. Но това от което св отключи изведнъж беше ситуация на работното ми място, човек запали нов вид наркотик с лола, при което като разбрах , си вкарах филма че съм го вдишал и бях доста зле 2-3 дни. Но после всвкяш пренебрегнах ситуацията и дойде една вечер, в която режех мезе и изведнъж ми изтръпна цялата лява страна и все едно някой ме стисна за ръката, зави ми се свят, хукнах веснаха към вратата с ключ за кола в ръка ( нормално про мен че като получа атака винари тръгвам на някъде , предполагам към болница .. ) седнах излетих си кръвното беше леко високо , но 149 пулс. Което още повече ме уплаши, но се събрах и се справих, но след нея вечер , малко по-малко без да разбера попаднах в капана на атаките. Спрях да пуша, нещо нормално за мен когато съм в такива ситуации , защото решавам че ми става лошо от цигарите, спрях да пия кафе, рязко намалих алкохола и събиранките с приятели и така вече 5 месец, в който само ходя на работа и вкъщи , но всичко това е съпроводено с големи мъки. Особено докато съм на работа и когато се прибирам сутрин в задръстването , много тежко ..

Това със задръстването ми е мноого познато. И аз така спирам кафе и цигари, заради пулса. Наистина е много висок и знам какво е. Моят въртеше до 124 и не можех да стоя на едно място, но с бетаблокера се нормализира докато подействат АД. Аз като шофирам пък винаги си мисля, че ако ми се случи на пътя пак, как няма да има кой да ми помогне, все едно ще стане кой знае какво или хората да не ме помислят за луда, а то колко много хора се оказва има в това положение…
Нещо си се филмирал с този наркотик, пък и да си вдишал какво, защо се шашкаш така?Вероятно имаш някакви други лоши спомени, които свързваш с това. Дано по-бързо се подобриш, но пак като успяваш и да работиш добре, поне това действа разсейващо, иначе човек в това състояние одреме ли се вкъщи става още по-зле..

# 737
  • Мнения: 64
PP90 моят съвет е да пиете хапчетата, поне докато не спрат атаките. С времето ще отшуми всичко, но кръвното ви е от тревожността. И да наистина сте прав,, че с напредване на възрастта стават по-зле нещата🥴 Мислите за лудница всеки ги е имал и всеки го е страх да не стигне до там. Истината е, че нормално разсъждаващи хора като нас са просто чувствителни и мислите ни се отразяват на физическо ниво просто и лекуваме едни симптоми само след това-сърцебиене, виене на свят, слабости в крайници, безсъние, гадене и т.н. При всеки се отключва от различни неща-промяна, предстоящо нещо, страхове. При вас сега последно от какво се отключи? Убедена съм, че има причина.

Здравей. Благодаря за отговора. Както съм написал, при мен никога не са си отивали, винаги съм си имал едно на ум, винаги съм избягвал ситуации които знам че ще ме вкарат във филм. Примери ся затръстеяния , пътувания надалеч и тн. Но това от което св отключи изведнъж беше ситуация на работното ми място, човек запали нов вид наркотик с лола, при което като разбрах , си вкарах филма че съм го вдишал и бях доста зле 2-3 дни. Но после всвкяш пренебрегнах ситуацията и дойде една вечер, в която режех мезе и изведнъж ми изтръпна цялата лява страна и все едно някой ме стисна за ръката, зави ми се свят, хукнах веснаха към вратата с ключ за кола в ръка ( нормално про мен че като получа атака винари тръгвам на някъде , предполагам към болница .. ) седнах излетих си кръвното беше леко високо , но 149 пулс. Което още повече ме уплаши, но се събрах и се справих, но след нея вечер , малко по-малко без да разбера попаднах в капана на атаките. Спрях да пуша, нещо нормално за мен когато съм в такива ситуации , защото решавам че ми става лошо от цигарите, спрях да пия кафе, рязко намалих алкохола и събиранките с приятели и така вече 5 месец, в който само ходя на работа и вкъщи , но всичко това е съпроводено с големи мъки. Особено докато съм на работа и когато се прибирам сутрин в задръстването , много тежко ..

Това със задръстването ми е мноого познато. И аз така спирам кафе и цигари, заради пулса. Наистина е много висок и знам какво е. Моят въртеше до 124 и не можех да стоя на едно място, но с бетаблокера се нормализира докато подействат АД. Аз като шофирам пък винаги си мисля, че ако ми се случи на пътя пак, как няма да има кой да ми помогне, все едно ще стане кой знае какво или хората да не ме помислят за луда, а то колко много хора се оказва има в това положение…
Нещо си се филмирал с този наркотик, пък и да си вдишал какво, защо се шашкаш така?Вероятно имаш някакви други лоши спомени, които свързваш с това. Дано по-бързо се подобриш, но пак като успяваш и да работиш добре, поне това действа разсейващо, иначе човек в това състояние одреме ли се вкъщи става още по-зле..
Ами нямам избор. Сметките си вървят , семейство имам да гледам.. иначе постоянно ми минава мисълта да напускам. Това с колата съм същия.. дори за да намеря начин , да се успокоя, си мисля че ако стане нещо, спирам колата и отивам и се моля на някой да ме качи и да ме заведе в болница. Проблема е , че наскоро получих истинска паник атака точно така докато карам и нищо от което ме успокояваше , не го направих, ами точно обратното, някак си се прибрах. А после дори не помнех как стм стигнал и тайно се радвах че не е станала беля. А за рова което си казала да не те помислят да луда, пак съм същия.. даже като съм получавал атаки някъде сред хора, гледам да “бягам” някъде сам, да не ме вижда никой.. случвало ми се е до болница да стм с паник атака и от “срам” не влизам в спешния, и от там и близки и родители не ми и обръщат внимание като имам проблем от това естество.
Общо взето гвднв работа, на никой не го пожелавам и както казах, ско като малък беше , сърцебиене , лек задух и след 10 мин нищо, сега вече е … все едно нещо друго.
Странното е, че като съм извън този си период съм много самоуверен със самочуствие човек. Не се крия, винаги съм в големи компании , винаги стм бил “тартор” и в училище и в университет и в работата си. Като ме хване това ла.но , дори не мога да гледам хората в очите при разговор. Винаги съм си мислил че ще успея без хапчета, ама вече не се търпи.. ще дам шанс на това което са ми изписали, да видим.. макар че влизам много отрицателно настроен и не вярвям , че ще ми помогне , ама знае ли човек ..

Последна редакция: вт, 09 май 2023, 02:16 от PP90

# 738
  • Мнения: 1 931
РР90, кажете малко повече за това от кога е започнало това(казвате от малък), но с какво свързвате първите прояви ,какво сее случило....В какво семейство и среда сте живял/живеете във момента....Все нещо е" преобърнало каруцата". И не забравяйте,че Паник атаката не е нищо повече от страх от симптомите които усещаме в  тялото. А ги усещаме,защото от дадена ситуация мозъка щраква и в тялото нахлува адреналин. А за това е виновен нашият начин на мислене, развиването на ситуацията в най-негативния вариант,да мислим и очакваме все най лошото(за да не си изненадан-подготви се за зима,пък ако дойде лято...добре). Трябва да работите върху този вреден начин на мислене и само свиване ,че непременно дадена ситуация ще се развие по възможно най лошият възможен начин. И задтози начин на мислене ,обикновено се крият отровни отношения,партньори, колеги и тн .. Прекъсваш веригата,колкото и невъзможно да изглежда. Иначе пиеш хапчета цял живот и стискаш зъби и търпиш. Противоречието в нас между това,което е и онова,което трябва да бъде,чувството за несправедливост,обида, пренебрежения и факта,че трябва да търпиш това,защото си зависим от хора и ситуации, води до паник атаки. Както е казвал Георги много пъти-връщаш лентата,виждаш кое те трови и прекратяваш контакта в този му вид . Друг път НЯМА

# 739
  • Мнения: 1 913
Аз пия с  Ципралекс от една година и Конкор ( бетаблокер)и нямам проблеми, но все пак се консултирайте с лекар.
За заместител на Флуанксол не знам аз толкова съм свикнала с него и ми действа много добре, та и затова не мисля да го спирам. Иначе за килограмите аз ги увеличих още  със Золофта и Тритико. От Флуанксол не съм усетила голяма промяна

# 740
  • Мнения: 115
PP90 това не е шега работа и си е заболяване, затова аз не мисля, че без хапче има оправия точно от тези състояния и симптоми. И аз като не съм в такова състояние съм силна и вилна и способна, ама като ме хване ме приземява с 200. С тази разлика, че аз никога не търча към болници, защото пък имам страх от тях, ами искам да се прибера моментално вкъщи и при мен да има някой. Преди се прибирах в родния град при нашите, но вече имам семейство и дете, което няма как да оставя, а и не искам. Добре, че около грижите за нея се разсейвам и се чувствам полезна. Всичко бих дала да изчезне това състояние за винаги, но според мен това няма как да стане. Ще е на периоди работата. При мен е на 5-6 години обикновено, не съм постоянно така, но не се чувствам пълноценна и реализирана. Ама какво да се прави, докато издържим ние и хората около нас. Малко повече непукизъм ни трябва на всички.

# 741
  • Мнения: 511
Заповядайте в НОВАТА ТЕМА - https://www.bg-mamma.com/?topic=1551966.new#new

Общи условия

Активация на акаунт