За осигуряването на МРЗ и заплатата в плик

  • 21 486
  • 802
  •   2
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Недейте, с бубулина няма смисъл да се спори. Тя живее в някакъв друг свят. Иначе Хасково стана най-бедната област, изпреварила е Видин.

Хората често не мислят като подписват договори, не вярват, че може да ги сполети беда.

Братовчедка ми преживя инцидент и се потроши много лошо. Работеше читави работи, не е била на мрз, но реши да си почива три месеца. После започна работа, след това стана инцидента. Ами тия три месеца много й свалиха ставката за болничния. Представям си с тая травма ако беше на мрз какви болнични щеше да взима половин година! И това е някаква случайност, че стана този инцидент! Млад и здрав човек за секунди влезе в болница. На всеки може да се случи и не знае какво го чака. С болничен на мрз или още по-лошо - 4 часа… какви пари ще взимат?

Осигуряват ме на реален доход и с ковид бях два пъти, не взех болничен. А можех, но бях що годе добре. Но ако имам нужда, не се колебая. Отпуски взимам винаги, цялата за годината. А тия с пликчето не знам на коя тарифа им начисляват отпуска?

# 46
  • Мнения: 54 816
Да, да. Тези приказки, аз пенсия няма да дочакам, ги слушам от 90 година досега. Ама като им дойде времето за пенсия, олеее, държавата ни окраде парите, дава ни мизерни пенсии, за нищо не стигат. Ми къде ви са парите, които спестихте от данъци?! Вие сами се крадете, после държавата виновна. Тя пак е виновна, че допуска сива икономика. Но най-вече са си виновни хората.
И аз съм егоист, гледам си моите сметки и моите интереси. И доста добре се справям до момента.
Чужди канчета не ме интересуват - кой какви бонуси вземал в ДА. Да си вземат.

# 47
  • Мнения: 10 651
Като е толкова добре в ДА да ходят там. Все тая дъвка се дъвчи. Аз като съм ходила по институции и като гледам с какъв контингент работят… мерси.

# 48
  • Мнения: 54 816
Да ходят. Мен лично не ме интересува. И ми е все тая колко пари вземат.

# 49
  • Мнения: 2 948
То не е добре за всички, само за близките на шефа. Те там е същата схема - основната заплата е мизерна, ама с бонуси и участия в проекти и комисии може да се утрои, ама трябва да си гъст с този, който одобрява отчетите.

# 50
  • Наблизо
  • Мнения: 6 263
За пътищата в града чинно си плащат данъците на жилищата и колите, за здравните, макар да са осигурени, пак си плащат, защото направления няма, само едни училища, ама той данъка на минимална го покрива.
Операции изцяло?Химиотерапии недай си Боже?Да се доплаща ок,то и в Европа се доплаща,но повечето хора имат допълнително здравно и то допълва.
Една операция без здравно е по 15000-20000 и повече.Не вярвам да си я плащат изцяло.
И минималното не покрива училището,ако всички са на минимални.


Аз си мисля,че този манталитет идва след краха на соца.Държата е била длъжна всичко да осигури и каквото си получаваш,си е за теб.Какво е било нивото на осигуреното,не мога да кажа,но го е имало.За жалост соца фалира и сега ''Щото не ми е поето всичко,пък нищо няма да давам,но и ще искам''.

# 51
  • Мнения: 7 535
Според вас, на хората търсещи работа  им се предоставя такъв избор ли? Не знам,  не съм сигурна. И мои близки  работят по този начин. Избор не са имали, освен да не приемат съответното място.
Започваш фризьорка, козметичка или в магазин дори във фирми и ти казват: " Осигуровки на МРЗ" Ти решаваш.

# 52
  • Мнения: X
Сервитьорите примерно разчитат на бакшиша. Те наистина са на мрз и толкова получават като възнаграждение. Но е ясно, че сервирьорка във вървежно заведение прави по 3 к на месец.

В ресторантите всичките са на минимална за длъжността. Примерно главен готвач е да кажем 800-900 лв, но за под 120-130 лв на ден готвач не влиза в кухнята на квартално заведение.
Просто там всички работят така и служителите някак са приучени. Не търсят как да се осигуряват на повече. Не знам какво правят като забременеят. Нито ако им трябва кредитиране.

# 53
  • Мнения: 54 816
Зависи от магазина, Хепи док. Големите вериги са безупречни, всичко е по закон. Разни малки не. В сферата на услугите май са самоосигуряващи.
Когато аз съм търсила работа, на интервюто казват. Ако ми споменат за МРЗ, значи изобщо няма да подам документи.

# 54
  • Наблизо
  • Мнения: 6 263
Ами Шери ето какво правят.Чудят се как да плащат осигуровки.

https://www.bg-mamma.com/?topic=1293949.msg42123812#msg42123812

# 55
  • Мнения: 2 948
В нощните клубове не са на МРЗ, но ги осигуряват на толкова. Бакшишите отделно. Там и много пари въртят от алкохол без бандерол, надписани сметки и разбира се неиздаване на касови бележки.
Според вас, на хората търсещи работа  им се предоставя такъв избор ли? Не знам,  не съм сигурна. И мои близки  работят по този начин. Избор не са имали, освен да не приемат съответното място.
Много често имат избор да са на реални осигуровки, но разликата си е за тяхна сметка. Тоест чистата заплата намалява с няколко стотин лева и затова се отказват, освен когато са планирали бременност или ипотека.

# 56
  • Мнения: X
За фризьорките и козметичките знам, че като решат да бременеят, почват да плащат повече осигуровки, за да се трупа за майчинство. После като родят пак обратно на МРЗ.
Ох, то за дискотеките осигуровките са им най-малкото провинение...

BeautifulM, какво да кажа.. въпросната щом и без договор е била. Не знам как разчитат, че ще си получат утре възнаграждението щом няма договор. Може да не им платят... може всичко...

# 57
  • Мнения: 1 754
Цитирам откъс, прочетен наскоро, от швейцарски автор:

“Плащам данъци със същото безгрижие. В края на краищата не мога сам да променя данъчната система. Затова сравнявам това, което получавам  срещу парите си в прекрасния град Берн, с градове като Кувейт, Рияд, задръстената бетонна пустош на Монако или повърхността на Луната – все места без данък върху дохода. Заключение? Предпочитам да остана в Берн.”

И аз така - за солидарния данък съм, и си го плащам надлежно в доста солен размер. И въобще не ми пречи.

# 58
  • Мнения: 10 651
Една дама каза по-нагоре каза, че не желаела да "плаща като поп" и не знаела "къде отиват парите й". Аз съм сигурна, че всеки знае къде отиват парите му.
Аз например знам къде отиват моите, а именно в социалните придобивки, които поледните правителства гласуваха :
- в социалните помощи, които се раздават на тези, които се осигуряват на минимална и отговарят на условията. Моля, не ми скачайте, има и голям процент безработни преди тези с минималните осигуровки;
- в гласуваните безплатни учебници за децата;
- в безплатния транспорт;
- в безплатните детски градини;
- в пенсионните добавки на нашите родители и баби;
- в безплатното висше образование за определени специалности, което е държавна мярка;
- в... И на още много други места, които се издържат от данъци. Защото държавата се издържа от данъци.

# 59
  • Мнения: 15 093
Вие май не знаете размерите на вноските и бъркате данъци със социална система.
Социалната система е абсолютно невъзможно да се самоиздържа с вноските, които правим. 1+1+0.5 не прави 25. Особено пък за пенсиите, те са невъзможни за покриване в която си изберете страна, не само България, поне от ВСВ насам.
Какъв е смисълът да дам 500 лв за осигуровки, като накрая доплащам при зъболекаря, а при лекари ходя на частно или с ДЗ? Аз пък не искам да осигурявам пенсията на някой, дето внася 200 лв за пенсия и си въобразява, че вече му се полага същата после в размер на 3к. Той цоца от моите пари, не аз от неговите.
П.п. виждам, че в темата направо се почва с агитации всеки да ползва само каквото е внесъл. Малко майчинство, болнични и пенсия така или иначе се ползват от малко внасящите. А здравеопазването как да го решим? Не ти се полага стент, защото си бай Иван от Сунгурларе и работиш за МРЗ? Ама наистина работиш за МРЗ, а не да укриваш доходи? Защото в провинцията хората са си на минималната в повечето случаи, никой не им дава още хилядарка в плик, независимо какво фантазират някои.

Последна редакция: пн, 27 фев 2023, 11:38 от Нарцùса

Общи условия

Активация на акаунт