Работа, CV-та, HR-и, съвети - 84

  • 42 382
  • 1 195
  •   1
Отговори
# 1 125
  • Мнения: 2 240
BadKarma, това, което си описала, не е съвсем приемливо, да. Вероятно за важни срещи би могло нещо да се организира. Тук няма как да генерализираме, защото всяка длъжност е различна, очакванията са различни. Съответно, когато някой е поел ангажимент, би трябвало да е наясно отначало какво го очаква и дали го устройват условията. Аз не разбирам много от блокиране на календари, такова животно при нас няма. Както шефът смята, че може да ми звънне в събота сутринта за нещо, така и аз смятам, че мога да си тръгна по-рано с 15 минути, ако мъжът ми този ден по изключение не може да вземе децата навреме.

# 1 126
  • Мнения: X
Спорът не идва от изключенията, а от регулярното поведение Wink

# 1 127
  • Мнения: 2 240
Да де, въпросът е какво правим, ако някой си го е договорил и е почнал с такива условия.

Има и нещо друго: аз съм работила винаги във фирми дългосрочно. Отношенията ни с колегите ни са били винаги дългосрочни. Съобразявали сме се едни с други и с личните си планове. Може би затова не ме е дразнело, че някой си тръгва по-рано заради децата или идва по-късно на работа, защото е сингъл и вечерта е купонясвал. Имало е периоди, когато съм поемала кофти дежурства, защото колегите се сгаджосаха (после станаха семейство) и имаха нужда от романтични уикенди. После пък те поеха тежестта на моите болнични покрай бременността. После пък - аз техните отсъствия поради посещенията им на репродуктивна клиника.
Сега пък, независимо от стерилните ни отношения, всячески се старая да съм на линия и да не вземам отпуск покрай ваканциите, за да може колежката, която ме обучаваше, и която може да ме замества, да може да се възползва от това време да е със семейството си (аз не мога да я замествам, това е малкият ми жест към нея - като пропускам "реда си" за сливане на празници и такива по-дълги почивки).

# 1 128
  • Мнения: 2 981
Факт е, че като има редовно скатаващи цялата производителност на фирмата или отдела спада и страдат всички. Клиентите или висшето ръководство не ги интересува колко хора са с деца и колко не, а гледат числата за приходите и разходите. Съответно като излезе ниска ефективността на екипа, всички получават по-малко, дори да не са по равно заплатите и бонусите.
А и всякакви устни договорки са първа стъпка към шуробаджанащината. Добрия подход е, като иска мениджъра да "прояви разбиране" и да даде привилегии, това се обсъжда и се въвежда официално за всички, като се гледа критериите да не са дискриминационни по който и да е показател. Вариант е да се предлага непълно работно време със съответните преизчисления на заплати и бонуси и тогава всеки знае, че дадения човек официално е наличен в еди какъв си график.

Колкото до предкачаните срещи, така изложено звучи просто като наглост. Аз съм имал колеги точно в същата ситуация, които се включваха в срещата от телефона в колата пред детската градина. Паркират някъде, взимат детето, приключват срещата и тогава потеглят. Та начин винаги има. Друг вариант е този колега да си има ментор/мениджър, на който да се отчита отделно и той да го представлява на срещите. Ама просто ей така да не се включва с месеци е неуважение към екипа и рано или къснонще се вземат мерки.

# 1 129
  • Мнения: X
Т.е. Вие дискриминирате родителите откъм доходи - като трябва да гледат деца, да минат на непълно работно време, въпреки че разходите и отговорностите им са увеличени. И когато екипа е ощетен от ниски приходи, вместо да гледате обвинително нагоре, гледате съседчето. Веригите дрънчат...
Вие сериозно ли мислите, че имате толкова импакт върху печалбата на компанията, че така драстично да й влияете на годишната печалба... ниски са ви заплатите, ако е така.

# 1 130
  • Мнения: 2 981
Нищо дискриминационно няма в това - като не можеш да работиш на 8 часов ден сключваш договор на по-малко. Защо не можеш, дали заради деца или заради хобита си е твоя лична работа.
Дискриминация е друго - да се прилагат договорите и вътрешните разпоредби различно за различните хора.
Заплатите се договарят индивидуално, това че някой е на непълен работен ден не значи, че взима малко пари.
Хайде стига с тия вериги, че почва да избива на психоза. Това да си изпълняваш съвестно задълженията по договора не е робство.

# 1 131
  • Мнения: X
Ми толкова им е и добра организацията… Шефовете са на другия край на света, срещата е за хора от много държави (едва ли само той е с дете), а задачи му дава и му менторства ММ като по-старши. Но не му е директен мениджър. А реално директният мениджър май дори не си говори с него, защото общува основно с ММ и още двама синиъри, на които се поверяват новите попълнения и следенето на проектите.

Описах случая, защото ми беше любопитно вие как виждате нещата. За мен е наглост, чисто и просто, и дори ММ, който е доста по-широкоскроен от мен в това отношение след няколко месеца започна да се дразни.

Спринг, а длъжен ли е работодателят да ти плаща за времето, в което не работиш, а си гледаш детето? Винаги можеш да работиш на 100% и да наемеш бавачка да ти го гледа.

И тая базова демокрация тип на единия му позволяват, понеже има дете да ходи да го развозва, другият пък да не се почувства дискриминиран му позволяват по това време да ходи на фитнес (примерно), не работи. Аз примерно работя с клиенти и външни бизнес партньори, ако всички ни няма, какво правим?

# 1 132
  • Мнения: X
Карма, аз в това отношение от липса на баланс не страдам. Вече. Но съм се махала от работа, в която можех да ползвам по 10 дни годишен отпуск, а за три години ползвах две седмици болничен заради ендоскопска операция на яйчник (по закон ми се полагаше месец), и на връщане ме попитаха дали "съм си починала". Откъм свършени задължения съм с чиста съвест. Другото е проблем на колегите и мениджмънта.

# 1 133
  • Мнения: X
Това не са изобщо сравними ситуации, обаче. Говорим принципно.

# 1 134
  • Мнения: 2 981
Описах случая, защото ми беше любопитно вие как виждате нещата. За мен е наглост, чисто и просто, и дори ММ, който е доста по-широкоскроен от мен в това отношение след няколко месеца започна да се дразни.
Ами аз съм имал стажант, на който му се налагаше да изпуска точно такъв тип ежеседмична среща с колегите от щатите, понеже му съвпадаше с лекциите. Предварително бяхме говорили за това и аз като негов ментор го разпитвах по-рано през деня за текущите задачи и после на срещата аз отговарях вместо него. Като това беше комуникирано с остатъка от екипа и с мениджърите нагоре и всички знаеха, че ако неговите задачи ги блокират могат да говорят с мен. Аз пък съответно имах възможност да му давам оценка за продължаване нататък в работата или ако преценя, че не се справя добре и трябва аз да компенсирам - можех да поискам да се прекрати договора му. Всичко това ясно разписано, без нищо задкулисно. Както писах по-назад - поемах отговорност, но заедно с възможност за контрол.
Имах и един колега, който си се скатаваше от такива срещи без причина. Дълго време номера минаваше, но няколко пъти възникнаха въпроси по неговите задачи, на които всички други отказаха да отговарят (не че не можехме) и тогава се забеляза и бяха взети дисциплинарни мерки.
Та ако комуникацията минава през твоя мъж, той трябва да индикира и в двете посоки, че такава липсва и това не е ОК. От там вече който е отговорен на хартия да си поема отговорност и за необходимите действия.

# 1 135
  • Мнения: X
Да де, ама когато някой си е направил предварително сметка с какви ангажименти има да се съобразява, и е прозрачен в търсенето на такова работно време, как можело още на интереюто да пита. Ми да ди мълчи, да го наемат, и после как можело да се уговаря с шефа. А че този конкретно е бил мърляч, е конкретен случай и не е масово поведение. Всъщност дори такава мърлвщина съм забелязвала повече у бездетните, родителите са къде по-предпазливи да си запазят работата.

# 1 136
  • София
  • Мнения: 1 635
Айде сега, мърляч бил, защото му разрешили да си прибира детето от градина. Може да има някаква сериозна причина жена му да не ходи. В повечето случаи не е виновен този дето е изял баницата, а този дето му е разрешил. Щом му минава номера, го прави. Като му се потърси сметка защо не ходи на задължителните срещи и той продължи да го прави, тогава  да взимат мерки. Възможно е той да си мисли, че щом има разрешение да спира работа в 17,00  че е освободен за всичко което е след този час.

# 1 137
  • Мнения: X
Не става въпрос за работното време, а за скатаването. В някои случаи се припокриват, защото ако примерно трябва да си наличен за контакт с клиенти в определен часови диапазон, а ти не си, какво толкова отработваш след това? Мърдаш мишката да си зелен в тиймс и да се води, че си си изработил часовете?

Алекс, изрично написах, че темата с вземането на детето от градина не е обсъждана с никого, просто понеже се толерира се е блокирал в календара. Чети какво коментираш. Сметка му се е потърсила, от ММ, на когото му е неудобно да му я търси, защото не носи дисциплинарна отговорност, и какво? Намусил се е човекът и е казал, “ама аз имам дете”. Ами като имаш дете, организирай му логистиката, наеми си бавачка може би? Повтарям, никой не е длъжен да се съобразява с родителите ако няма законово основание, прави се от човещина, по силата на договора обаче родителят е длъжен да е на разположение за работното си време.

Последна редакция: нд, 09 апр 2023, 17:41 от Анонимен

# 1 138
  • Мнения: 7 200
Смятам поведението на въпросния служител за нагло и нахално. Ако ще приключва всеки ден по-рано, да започва и по-рано и мениджмънтът да е запознат с работното време на служителя, както и със задачите му и какво е изпълнил.

# 1 139
  • Мнения: 2 981
Да де, ама когато някой си е направил предварително сметка с какви ангажименти има да се съобразява, и е прозрачен в търсенето на такова работно време, как можело още на интереюто да пита. Ми да ди мълчи, да го наемат, и после как можело да се уговаря с шефа.
Аз назад писах точно обратното - всякакви изисквания, от които не се отстъпва, се изговарят възможно най-рано, най-добре още преди интервюто за да не си губите взаимно времето. Но понеже ставаше дума за позиция на която има работа с клиенти, казах, че там трудно ще се намери гъвкавост от към работно време. Просто на някои места няма как.
Да се уговаря с шефа, ако шефа поема допълнителната тежест и е готов да го прави и за другите. Ти си ОК, родителите да си тръгват по-рано, а ОК ли ще си да ти орежат годишния бонус и да го дадат на някой друг, защото му трябвали пари? Примерно Бойко изплаща скъпа ипотека и затова само той ще получи бонус, ама в размер за целия екип? Принципа е същият.

Общи условия

Активация на акаунт