Работа, CV-та, HR-и, съвети - 84

  • 42 378
  • 1 195
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 007
Не знам как става така, че тази тема винаги я изпускам последните месеци, радвам се, че най-после успях да я хвана навреме и да се запиша.

По въпроса за така наречените "измислени болнични" - не виждам как би могло да се докаже, че са такива. За САЩ не знам, но в ЕС сме една от малкото държави, в които в болничния е записана диагнозата. Защото именно тя е обект на лекарската тайна. Така че ако започне да се прави background check в България и компания или конкретен мениджър си позволи да квалифицира конкретен служител като ненадежден поради прекалено чести или прекалено продължителни според него болнични (което е изцяло в сферата на личната преценка, защото си има максимум позволен болнчен от личния лекар за годината, както и продължителните болничните при по-сериозни диагнози са разписани със закон), то това е вид очерняне на репутацията и би следвало да има и съответния закон, който да го наказва.

А относно предизвестието и нулевата мотивация. Виждала съм човек, който след като подаде предизвестие реши, че вътрешният правилник на фирмата вече не се отнася до него и може да си идва и отива когато си иска и да прави по 2 часа обедна. Изчакаха го три дни, явно за да докажат, че не е инцидент, а системно поведение, и го уволниха дисциплинарно. По-дълго предизвестие носи и друг позитив на фирмата - знаете, че в секторите с най-голямо търсене стана практика новата фирма да покрива предизвестието, за да може човекът да започне веднага при тях. Това води до напускане от днес за утре, без предаване на задачите, и колкото е по-дълго предизвестието, толкова е по-голяма дължимата сума. Това кара много от фирмите да се замислят толкова ли им е ценен този бъдещ служител, че да го искат още от утре.
А за мотивацията - обществена тайна е, че целите и сроковете, които служителите и мениджъри на средно ниво получават, са силно завишени спрямо реалните очаквания на висшия мениджмънт. Та в този смисъл ако някой след като си подаде предизвестието върши и 30% от нещата, които е вършил преди, фирмата не е на никаква загуба.

# 76
  • Мнения: 7 196
Ако не познавате даден служител, как може да прецените дали честите болнични са взимани с основателна причина, или човекът е мързелив и обича да се скатава?

# 77
  • Мнения: 30 159
Смятам, че е абсолютно недопустимо да се разпитва човек за болнични и/или да се търси от някъде подобна информация.
Нали затова има цели отдели ЧР, за да преценяват човек по интервюто - квалификация, мотивация, характер и т.н.

Ако на човек му се случи нещо за по-дълги болнични, какво? Директно става некадърен....? Айде, моля ви се, не предизвиквайте съдбата!!!

Ако човек е скатавка, то си проличава в изпитателния срок. До 6 месеца спокойно може да бъде освободен без да се рови в живота му.

# 78
  • Мнения: 7 196
А и поведението на служителя може да се променя. Примерно първоначално да е бил работохолик, на линия 24/7, а след това да почне с честите болнични заради болен роднина, лична болест, инвитро процедури и каквото още се сетите.

# 79
  • Мнения: 2 980
Има много такива дето си се хвалят с фалшивите болнични, без грам срам. Като споделят снимки от Париж или остров Бали през болничния също е ясно.  То тука е пълно с въпроси дали НОИ получават информация от гранична полиция. В гимназията дето съм учил има една учителка дето 5-6 години ги откара в болничен без нужда и се хвалеше с това, ама нали общинско училище.
И все пак дали болничният е нужен може да прецени само лекар. Начина да се пресекат фалшивите болнични е МЗ и касата да проверяват лекарите издали твърде много и при нарушения да се отнема лиценз. Ама и там мафията е голяма и няма да стане, вижте само какъв рев е, че с електронните рецепти няма да могат да изписват антибиотици по телефона.

Вярно е и че в изпитателния срок поведението може да е едно, а след това друго. Ама това се контролира с добра бонусна схема и добър мениджър, които да я прилага. Като с фалшиви болнични си загубиш 20-30% от възнаграждението бързо ще ги преосмислиш нещата, ама си трябва силен мениджмънт.

# 80
  • Мнения: 30 159
Те не ги държат отговорни при лекарска немърливост и причинена смърт или увреждане, ти за некви си болнични да им отнемат правата..... Няма да стане и след сто години.

# 81
  • Мнения: 1 007
Проблемът е, че се правят опити за смесване на различни системи и законодателства, и когато се пренесят само част от практиките, без да се отчитат различията, стават големи неразбории. Понеже бекграунд чекът е характерен предимно за Щатите - не трябва да забравяме, че там мениджър може да те уволни директно, по негова преценка, без да имаш право да му оспориш основанията. Съответно ако ти имаш здравословен проблем, който налага отсъствия заради лечение или ти създава някакви затруднения да си вършиш задълженията, никой няма да тръгне да търси сметка от лекаря ти дали наистина това е така или не е. Ако им трябва служител на разположение 24/7, просто ще те освобдят и ще си наемат такъв. И при бъдещ бекграунд чек ще са си в пълното право да кажат защо са те освободили. Затова и хората там така треперят при мисълта за уволнение, дори и случаи на самоубийства има.

В държава, в която си има  разписан максимум за допустимите болнични дни през годината и причина за напускането, различна от дисциплинарно уволнение или освобождаване по време на изпитателния срок, никой мениджър или собственик на фирма не би следвало да има правото да посочва продължителността на отсъствията като част от характеристиките на служителя си.

# 82
  • София
  • Мнения: 17 950
Мениджърът ми в петък ми се "шегува", че ще имам почивка 3ти март, което за мен е подигравка в чист вид предвид, че имам стотици часове оувъртайм. Аз изразих недоволството си.
От вчера съм много болна, не мога да работя дори хоум офис. Дали няма да изглежда, че нарочно съм си пуснала..ако изобщо се свържа с безполезната ми лична лекарка.
Толкова за фалшивите и истинските болнични. И кое как изглежда.

И в този ред на мисли- ако не успея да се свържа с нея, може ли друг лекар да ми издаде болничен?

# 83
  • Сф
  • Мнения: 4 824
Да, може.

# 84
  • Мнения: 1 290

И в този ред на мисли- ако не успея да се свържа с нея, може ли друг лекар да ми издаде болничен?

Да, няма проблем и друг лекар да ти го издаде. Аз съм го правила няколко пъти. Добре че е допълнителното здравно, че при личния лекар се чака часове дори да имаш час…

# 85
  • Мнения: 663
Catcher, предполагам имате и доп. здравно застраховане? Никакъв проблем няма да отидеш да се прегледаш директно от специалист. Само си носи здравния картон, защото може да ти потрябва за издаване на болничен. Обикновено питат за него.

# 86
  • София
  • Мнения: 17 950
Благодаря, да - имаме. Ще потърся картона.

# 87
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Благодаря, да - имаме. Ще потърся картона.
Един съвет от мен - задължително поне една пкк си пусни да имаш неопровержим документ за здравословното си състояние. Ако повече от 3-4 дни вече ти е зле - към изследванията да има С-реактивен протеин. Дори да ги платиш е нещо от сорта на 15 лева макс. Вържи си гащите.

# 88
  • София
  • Мнения: 17 950
Благодаря, полезен съвет, защото при нас вече е толкова токсично, че като нищо очаквам мизерии.

# 89
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Важното е, че най-после се махаш. Отдавна го искаш и заслужаваш много повече 😊

Общи условия

Активация на акаунт