Работа, CV-та, HR-и, съвети - 84

  • 39 792
  • 1 195
  •   1
Отговори
# 1 110
  • Мнения: 2 237
Не видях някой да смята, че другите са му длъжни, защото има дете. Видях човек, който не е полагал грижа за друг малък човек, да злобее за липса на "привилегии".

Като "снесете", пак може да си говорим какво точно сте направили.

# 1 111
  • Мнения: 5 300
Ами лично моите колежки, които са родили са ми споделяли, че при търсене на работа това им е било главно - да намерят такава с работно време от 8 до 17 и са направили компромис относно заплащането за сега. Те сутрин пак закъсняват и съм казвала тук, че се дразня, но е, защото, когато на мен се е случвало да закъснея с 5 минути(което за 4 години ми се е случвало 2 пъти) заради задръстване шефовете ми се караха и са ми казвали да си правя сметка кога тръгвам, но те не са виновни, приказката за баницата я знаем всички.

# 1 112
  • Мнения: 41 961
Badkarma, изразяваш се много меко 🙂.
Всъщност каквото е искала да го каже, го е казала.
Само мениджърът има право да каже дали някой злоупотребява и прекалява или не. Всичко друго е непрофесионално.

И е така, и не е така. Принципно щеше да е точно така, ако всеки ден като отидем на работа ни отмерваха всеки от нас да изкопае 10 метра канал. И ако някой копае по 7 метра няма да ме касае, а ще е проблем на мениджъра. Но ако някой копае само 7 метра и липсващите 3 метра в таргета на целия колектив ми ги тропнат на мен, това вече ще е моя работа.  И ще говоря, ще искам да ми се плаща повече или ще напусна. А може и да почна да саботирам и така да развалям колектива. Или с други думи, много често мениджърите си затварят очите за скатавките ако останалите им вършат работата, защото си спестяват екшън. Но това хич не е добре за останалите.

# 1 113
  • Мнения: 5 622
Много съм съгласна с Черна Станция, но на практика е невъзможно да се създаде екип от хора с абсолютно еднакви умения, мотивация и компетенции. Затова единият получава Х лева заплата и бонус, а другият, дето все си тръгва по-рано, получава Х - У лева. Само че вторият се чувства онеправдан, щото нали, "за същата работа вземам по-малко, я дай да скатавам още повече".

# 1 114
  • Бургас
  • Мнения: 7 048
Те тези неснеслите, които най-много се възмущават, после като снесат изведнъж започват да се държат по-зле и от обекта на възмущетията си. Палачинката се обръща. Това съм го наблюдавала лично.

Истината е, че в България няма никаква гъвкавост за майки. На почасовата работа се гледа като на ерес, а и законодатерството ни е едно тромаво.

# 1 115
  • Мнения: 30 062
Ако работата ми не зависи от другия, който си тръгва по-рано или идва по-късно, ми е абсолютно все тая, дори и да не дойде. Грам не ме интересува, нито се дразня. Ако трябва да му свърша неговата работа, ще направя само най-спешното и после ще му кажа, че преди да си тръгне, трябва да си оправи нещата и чак тогава. Ако не е съгласен/а, няма да му върша дори и спешните неща.
Когато на мен ми се наложи да си тръгна по-рано, си свършвам работата по-бързо или си доработвам вкъщи.

Единственото, което би ме ядосало е, ако някой има привилегията за закъснение/ранно тръгване, а на други бъде отказано.

Те тези неснеслите, които най-много се възмущават, после като снесат изведнъж започват да се държат по-зле и от обекта на възмущетията си. Палачинката се обръща. Това съм го наблюдавала лично.

Истината е, че в България няма никаква гъвкавост за майки. На почасовата работа се гледа като на ерес, а и законодатерството ни е едно тромаво.

Точно.

Подозирам, че съфорумката използва "снесли" от благоприличие, щото съм чувала и по-грозни определения.......

ПС: Като майка с дете съм ползвала по-малко болнични и отпуски от "неснеслите".

# 1 116
  • Мнения: X
Моите наблюдения пък са, че който е онеправдан преди децата е такъв и след тях. Въобще не всеки станал родител изведнъж очаква, че всичко ще се завърти около него.

# 1 117
  • Мнения: 41 961
Много съм съгласна с Черна Станция, но на практика е невъзможно да се създаде екип от хора с абсолютно еднакви умения, мотивация и компетенции. Затова единият получава Х лева заплата и бонус, а другият, дето все си тръгва по-рано, получава Х - У лева. Само че вторият се чувства онеправдан, щото нали, "за същата работа вземам по-малко, я дай да скатавам още повече".

Ако е така, тогава всичко е точно. Но понякога мениджърите предпочитат на всички да е по равно за да има мир и да не се занимават.

# 1 118
  • София
  • Мнения: 1 635
Ние с ММ работим на смени, винаги контра за да може да си гледаме детето. Да има кой да го води/ прибира и болнични не вземаме, защото винаги един от двамата е почивка.  Това не пречи на колежка която нямаше деца да ми натяква, как тези без деца винаги били натоварени повече, което абсолютно не е вярно. Единствено една майка ползва привилегията да идва един час по-късно, защото има дете със СОП и съответно процедури преди да го остави на детска.  Мрънкащата колежка вече роди и сега си мисли, че като каже " детето" и веднага ще светне зелено за нейните прищевки и понеже не става, сега мрънка колко не разбираме какво е да имаш малко дете. Просто си има кисели хора, които винаги ще си намерят причина да мрънкат..

# 1 119
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 207
Както и просто винаги ще има хора, за които по- важна е работата/ кариерата, а не децата.

# 1 120
  • Мнения: 41 961
Както и просто винаги ще има хора, за които по- важна е работата/ кариерата, а не децата.

Ами какво правим, ако кариерата е средство, а не самоцел, и е важна именно заради децата - кариерата ще плати скъпите курсове, скъпия университет, добрите условия на живот, почивките и пътуванията, задоволеното детство.

# 1 121
  • Мнения: X
Ето ви казус: ММ препоръча бивш колега в тяхната фирма и го взеха. Човекът има дете на 2-3г, то ходи на градина и той се е блокирал в календара за воденето и вземането (около 17ч) всеки ден. Не е питал изрично, но те са си и международна компания, по принцип такива неща се толерират и не е проблем. Той уж доработва след това (не знам).

Имат веднъж седмично обаче някаква среща тип оперативка на екипа, обсъжда се кой какво прави, докъде е, как вървят проектите, приоритети и прочее. Човекът не е влизал за 3 месеца работа нито веднъж, защото трябвало да си взима детето (това НЕ е изрично обсъждано с началниците). Шефовете им са базирани на другия край не света, не се и чуват много заради часовата разлика, общо взето се разчита на отговорността на всеки един към работата му.

И двамата с жена му работят само от вкъщи и не ходят в офиси. Имат доста над средни доходи. Ходи той да взима детето, понеже тя не обичала да кара кола. Е нормално ли е според вас да я пропуска тая среща? Ако беше единствен отглеждащ родител, да се направи отстъпка за него, но в случая не го намирам окей, че и жена му не се разбере с нейния работодател да отсъства там 30-40 минути, да си хване такси ако не ѝ се кара веднъж в седмицата или друга организация. Това имам предвид под “задължение на родителя, а не на работодателя” е да си организираш така нещата, че да работиш съвестно.

И това смятам, че не би трябвало излишно да де налага някой да го казва. Затова е редно на родители да се позволява да работят на непълно работно време, така и очакванията спрямо тях са други.

Но и много родители не искат, искат да работят на 100% и да си взимат цялата заплата, но очакват, че всеки трябва да се съобразява с факта, че имат деца и не могат да отделят същото внимание на работата си. Редно е да се вземе бавачка като на човек не му излиза сметката с логистиката и гледането.

Последна редакция: нд, 09 апр 2023, 16:21 от Анонимен

# 1 122
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 207
Нищо не правим- но не може и двете.
 Или се фокусираш прекалено много на едното или на другото- ако се отдадеш на кариера , нямаш време за деца, ако се отдадеш на децата, нямаш време за кариера.

# 1 123
  • Мнения: X
Аз познавам много хора с кариера и деца. Това, че или си самотник с кариера, или имаш щастливо (тук голяма въпросителна) семейство и деца без кариера е някакъв мит.

# 1 124
  • Мнения: X
Всички сме супергерои. Само как сами си нанизваме веригите с гордост, и не се усещаме даже...

Общи условия

Активация на акаунт