Набор 2003

  • 72 274
  • 772
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 6 778
В последен курс на обучение не може да се подават документи за Еразъм.
Ако е в бакалавърска програма 4 години - на Еразъм може да отиде във 2 курс и в 3 курс.
В 1 курс не може, защото няма оценки, а в 4 курс не може тъй като предстои явяване на държавен изпит/дипломна работа.
  Програмата е страхотна, но е приложима само за “общи” специалности, тъй като често учебните планове не съвпадат и като се върне в БГ университета, нищо не признават и ще остане в същия курс на обучение с долния випуск.
Изискването по наредба е 80% от хорариума и дисциплините да съвпадат.
От медицинските специалности не съм чувала някой да ходи на Еразъм с цел обучение.
Лятото може на практика, но там документите се подават чрез вече получена покана от работодател, т.е. студентът предварително си е намерил стаж/работа в чужбина по специалността, а Еразъм ще покрие разходите по пътуването и престоя.

# 751
  • Мнения: 251
Здравейте! Имам един въпрос - когато се наложи медицински преглед в София, а личния лекар на студента съответно е от провинцията, къде може да се направи такъв? И дали студентите имат някакви преференции, всъмисъл плащат ли преглед? Синът ми има и  допълнителна здравна карта от работата, но просто няма идея къде може да отиде Rolling Eyes . Ще съм благодарна, ако някой има някаква информация!

# 752
  • Мнения: 6 778
С фонда може навсякъде където работят с фонд.
В Софиямед и Токуда става най-бързо с часовете.
Фонда не покрива профилактичен преглед да има предвид. Само ако има някакви оплаквания.

# 753
  • Мнения: 251
marinadp, не става въпрос за профилактичен преглед, има оплаквания. И понеже скоро говорихме с едни приятели от София, че преглед в Токуда например, и то за малко дете, им струва над 200 лв, затова реших да питам. Това са много пари за един студент. Благодаря за отговора!

# 754
  • Мнения: 1 571
Нека младежът ти да провери за неговия фонд какви са условията - къде имат сключен договор и какво покрива пакета. Обикновено могат да покрият прегледи и извън списъка си, като се представят документи за прегледа + фактури (те са си изброили в договора какво е нужно, а винаги може да се свърже на горещия телефон, който им е посочен, за допълнителна информация). Профилактиките се правят на всички работещи по график. Много  от фондовете не работят с Токуда. По ЗК не знам как стоят нещата, но предполагам, че ако посети поликлиника и попита на рецепцията, ще му обяснят как да процедира, ако е решил да се преглежда през НЗОК.

# 755
  • България, София
  • Мнения: 1 759
А синята здравна книжка в него ли си е?
Миналото лято дъщерята на моя приятелка, на която ЛЛ не е в София, се наложи да посети в София лекар.
Насочих я към лекарката на наборката. Прегледът е бил платен, но лекарката й казала, че ако си носила здравната книжка е могъл да мине по ЗК.
Не ставаше дума за профилактика, а за оплаквания.

# 756
  • София
  • Мнения: 14 758
И аз съм водила децата на лекар в поликлиниката в друг град със синята книжка. Мина си по ЗК, без заплащане.

# 757
  • столицата
  • Мнения: 3 811
Щом има фонд, директно се обажда на координатора на фонда  си казва какъв лекар му трябва, в кой район предпочите да е и те ще му запишат час. Друг вариант е да отиде директно при избран лекар и да пробва със синята книжка, а ако не стане и плаща - да си вземе фактура и да я предостави на фонда за осребряване. Да иска и касов бон за плащането и амбулаторен лист за прегледа. Ако му предпишат лекарство или изследвания, те също трябва да са вписани в амб.лист. Когато ги купува- пак фактура и касов бон.

# 758
  • Мнения: 251
Много благодаря  на всички за полезната информация! Heart

# 759
  • столицата
  • Мнения: 3 811
Да раздвижа малко темата с един по-различен въпрос главно към майките на младежи. На какавъ подарък за абитуриентския бал се зарадваха децата ви? Търся идеи за подарък на младеж. Обича комп игри, не обича книги. Ще учи предприемачество в чужбина.

# 760
  • Сливен
  • Мнения: 206
Зависи колко е близък младежа и каква сума сте си определили. Може да е добър таблет/ай пад, качествена чанта за ръчен багаж,  куфар - това бяха харесани подаръци от познати деца. Но пак трябва да се обмисли и да имате информация и за другите гости за да не се окаже като на сватбите преди - с пет сервиза за хранене. Повечето наборчета получиха пари, а и ние сме давали пари - харчени са за най-различни неща - от шофьорски курс, до пътешествия в чужбина, бижута и дори дрехи. В крайна сметка не е лошо да имат определена сума личен фонд, към който да добавят като работят и да използват като решат да си купят нещо скъпо. Така се учат да управляват личните си средства.

# 761
  • Мнения: 10 563
Пари най-добре според мен!
Ако е момиче, току може някое бижу да я зарадва, ама момчетата според мен предпочитат кеша.

# 762
  • София
  • Мнения: 5 040
И аз съм за пари, подаръчен ваучер или билети за концерт или театър (особено ако има приятелка и се знае какво харесват и дали ще са в България по това време).

# 763
  • столицата
  • Мнения: 3 811
Не ми се искаше да е пари. Исках нещо като за спомен.
Момичетата са ми по-лесни. Хубаво бижу и готово.
Как са децата ви? Моето се наслаждава на хубавото време във Виена и от време на време се сеща, че я очаква тежка сесия в началото на май.
Предложиха й работа за няколко седмици през лятото, та ще трябва да поразуча малко нещата с осигуровки, данъци и т.н. Да дам едно рамо. Казали са й, че ще ги поемат, но тя се осигурява здравно в Бг като студент/носим удостоверения всеки семестър/, а сега за 2 месеца вероятно ще трябва да прекъсне, а после пак да го възстанови осигуряването?

# 764
  • София
  • Мнения: 4 059
Хубав малък куфар беше най-харесаното нещо. После това беше “неговият” куфар и пътуваше с него, независимо че имаше и други от нас.

Общи условия

Активация на акаунт