ДЕВЕТИ клас 2022/2023 - Тема 3

  • 41 188
  • 731
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 3 864
Kally May, мисля, че децата от лайстунг паралелките на края на обучението получават и немски дипломи, но по - добре да кажат запознатите дали е така.
В петък купихме всички учебници на девойката, тетрадки се оказа, че има останали от предходните години и с подготовката за училище за нея сме готови 🙂 Във вторник ще си празнува рождения ден и тия дни голяма подготовка - козметик, маникюр, тоалет...😁

# 691
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 926
Kally, аз коментирам само като страничен наблюдател, понеже едната най-добра приятелка на дъщеря ми завърши такава паралелка, но миналата година (сега учи в Аахен). Та след 8 клас (май след вътрешен изпит) в 1 НЕГ разпределят децата в лайстунг паралелки и DSD. DSD e немският сертификат за владеене на езика, но няма как да го вземеш от школа, а трябва да учиш в училище, което е сертифицирано за провеждане на изпити DSD1 и 2. А лайстунг си е съвсем различно, мисля, че преподавателите са само немци, учи се по друга система (оценяването например е по друг начин и най-високата оценка е 1) и на финала получават немска диплома.

# 692
  • Мнения: 19 332
Освен това профилираните предмети в лайстунг са само биология и химия в Нег.
Дсд паралелките държат изпит Deutsche Sprachdiplom в 12 клас, който удостоверява владеене на езика Б2 или С1 според представянето. Няма смисъл от явявания на други места за сертификат.

# 693
  • София
  • Мнения: 2 662
Лила, дъщеря ми завърши през 2022 НЕГ. Не искаше да учи в гимназията, не искаше и лайстунг и не влезе в лайстунг. ДСД класовете също се явяват на изпит за сертификат и тя има С1. Не е ходила никъде на уроци, така че не задължително да е лайстунг за С1.
Magi, а в кой клас се яви дъщеря ти за С1?
В 12. През ноември мисля бяха.

# 694
  • София
  • Мнения: 1 228
Намесвам се за сертификатите по езици. Мисля, че е най-удачно да се вземат в 11 клас, за да е свободен 12 за кандидатствания ( в английските и американски университети кандидатстването е приключило по Коледа).
Също така мисля, че освен сертификати за университет, от други, по-ниски, няма нужда (освен ако не са безплатни, но пак бих се замислила).
Така направи големият ми син. В 11 клас взе DAF първия срок и САЕ втория. За немско-говорящите университети DAF се оказа най-универсален, защото важи и за Германия, и за Австрия, и за Швейцария (синът ми учи в Швейцария). Признава се за успешен в средата на B2 и С1.
За класовете в НЕГ не  знам нищо, защото той беше в СМГ.

# 695
  • Мнения: 19 332
Рали, в коя школа е учил немски или с частен учител е бил?
Мен ми се струва невъзможно до 11ти клас да се докара до С1.
Иначе и друга съфорумка посъветва за явяване в 11ти клас, но това важи за такива като нас, които не са в немски езикови.
ДАФ имал нов формат и много деца не успявали да вземат минимума за кандидатстване в уни.  Затова, ако нещо се обърка при явяването в 11 клас, остава възможността да се повтори изпитът преди/в 12ти.

Последна редакция: ср, 30 авг 2023, 08:17 от Дъждец

# 696
  • София
  • Мнения: 1 228
Дъждец, беше в СМГ с немски, в 8 клас беше много добре, после - не. Започна да чете книги на немски (много чете по принцип) и да гледа видеа/филми. Изкара 2 срока в Гьоте, направо модулите за ДАФ (2 срок на 10 клас и 1 срок на 11 клас). Изкара го с 3хС1 и 1х В2 (говоренето). Това през 2020 - точно преди ковид пандемията. Английският го взе през юни същата година, с 1 срок модул за сертификат онлайн (изпитът си беше наживо с мерки). Английски никога не е учил извън училище (но той е навсякъде), и до сега немски му е предпочитан (но той вече 2 години учи на немски в университета и 1 година преподава на немски, пак там)

# 697
  • Мнения: 19 332
Рали, браво на баткото!
Страхотно постижение само с двата курса.

# 698
  • София
  • Мнения: 1 228
Ами, беше мотивиран, защото вече беше избрал ETH в Цюрих и положи много усилия сам. Английският беше "за всеки случай", ако не стане в Швейцария или Германия или реши в последния момент да учи във Великобритания.

С набора имахме подобни планове. Макар че за музикантите сертификат по езика не е необходим за прием, мислехме да има все пак сертификати в 11 клас. Ходи на немски в Гьоте (онлайн) вече 2 години (на А2 е).
Обаче тази година ще му го спестим, защото го приеха в Цюрихския Университет по Изкуствата (pre college програма) и ще бъде там по 1 седмица всеки месец - първо, че си е натоварване езиковия курс, после - че на място така или иначе ще трябва  да се опитва да говори (макар че с професора говорят на английски, наоколо ще си дава зор да говори и учи ад хок). Търсим и онлайн вариант на немския за чужденци към университета, дано му направят поредното изключение. Английският си върви, без допълнителни уроци и при него, вече се справя много добре. Сертификат едва ли ще му трябва.

Иначе при наборът лятото премина в голяма лудница... През май беше в Цюрих (за приема), през юни в Далас за 2 седмици сам, през юли на майсторски клас във Ваймар, след това ходи на гости на приятел в Испания (сам), през август фестивал в Гърция, от Атина летя за Цюрих онзи ден, сега е на първи уроци с новия професор, в неделя се връща и във вторник заминаваме за Китай за 2 седмици на конкурс (там сам не го пускаме, хаха)... В Цюрих за пръв път е съвсем сам, не при брат си (той си е тук), справя се уж. Ама то това го чака, докато завърши НМУ тук, живот и здраве, после ще видим.

# 699
  • Мнения: 1 986
rally, само, докато четях програмата на набора ми се зави свят...Поздравявам него и вас за смелостта, добрата организация и самостоятелността му! Гордост е той за всички вас...и за нас! Wink Браво и на батко му за целенасочените движения...Страхотни момчета си имате! Grinning

# 700
  • София
  • Мнения: 1 891
rally, наистина разнообразна и натоварена програма има младежът - браво за организацията и положените усилия Kissing Heart

marini, записахте ли децата в училище, кажи къде Kissing Heart

Момичета, някоя от вас може ли да помогне с инфо. Синът на моя близка позната ще бъде в 12.клас, в СМГ. Ще кандидатства и в Германия, но се цели и в Кеймбридж  - за Германия стана ясно, че не са нужни препоръки, но за Кеймбридж трябват. Майката не знае към кого да се обърне, имало някой май в Кюстендил, който пишел препоръки за там. От агенция им казали, че не могат да помогнат точно с това. Майката не знае нито как да се структурира препоръката, нито към кого да се обърне за съвет. Всякаква информация ще й е полезна.

# 701
  • София
  • Мнения: 5 141
Препоръката обикновено се пише от учител, който преподава на ученика. Не може да се напише от случаен човек.

# 702
  • Мнения: 754
Bebcho, https://blog.prepscholar.com/4-amazing-recommendation-letter-samples.

Успех на детето! Ganis правилно те е насочила, че трябва да бъде от преподавател на кандидат-студента.

Последна редакция: ср, 30 авг 2023, 18:47 от silan

# 703
  • София
  • Мнения: 1 891
Благодаря, ganis, silan Flowers Hibiscus И аз така й казах, но тя упорито търси още някой. Дано има късмет младежът, много е упорит!

# 704
  • София
  • Мнения: 5 141
Ако сега ще е 12.клас,  все още е доста рано за препоръки.

Общи условия

Активация на акаунт