Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 11

  • 23 313
  • 764
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 198
Не го мисля така, но щом казваш, не е зле...стената на срама 😆 При нас имаше и има толкова проблемни неща, а никой не може и не иска да се занимава. Аз от немай къде се захванах, всички ме подкрепиха и нещата за сега вървят точно Simple Smile

# 691
  • Мнения: 69 354
Да, да...не казвам нищо лошо аз. И според мен е добра инициатива, но моите ме застреляха с тая стена на срама и хихикане така майтапчийско...не съм се обидила, но се сепнах, защото нали аз за доброто на всички, пък те се хилят...бе стана майтап...както и да е...

# 692
  • Мнения: 1 082
Ами, баш стената на срама си е..., но не всички се срамуват. При нас в групата във Вайбър се пускаха призиви, пишеха се сумите за издължаване....тия дето не плащат се правеха, че не виждат, някои- направо напуснаха( та вече почти не се ползва). Накрая домоуправителката и касиерката  написаха с тебешир, на дъската за съобщения във входа, кой какво има да дава. Буквално след час, задълженията на човека с мазето( проблемния съсед), бяха изтрити и си викам:" Ей, най- накрая"....Да, ама не- срещам след няколко дни касиерката и тя ме уведоми, че не е платил- само се е  изтрил. Варианта с разпечатките, също го решава кардинално- като ги къса. Когато мм беше домоуправител, всички съобщения се разпечатваха в много екземпляри- да има, да лепим наново..., че постоянно изчезват.

# 693
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 761
Не го възприемам като " стена на срама", ама хич!
Години наред в нашият вход се въртяхме всеки ап. за по 6 месеца да събира сумите.  На последната касиерка й дойде нанагорно "да ходи да търси къде да принтира листите" и  че "струва 0,20 лв на стр.".. Та , както писах, викна някакви.. Съседите подписаха, че са съгласни да имаме проф.  домоуправител. Аз написах "Не" на Протокола. Сега нямам идея коя е фирмата, съответно няма и как да имам контакт с нея, за да подам заявление, че искам ревизия на касата. Имам съмнения, но ще чакам до края на месеца да се появи някой да събира пари с табличка. Явно това ще е начина, щом няма упоменато в Закона да се окачи предварително нагледно. Написах си Заявлението като съм оставила място  за адресата и ще принтирам листа в момента, в който някой се появи на вратата ми.

# 694
  • София
  • Мнения: 9 144
Хич не им дреме при нас, а и колко го четат....

# 695
  • Мнения: 1 198
Затова е необходимо и заплата на домоуправител/касиера, за да има и той някакъв стимул, стига да върши работа разбира се. Аз доста време отказвах да взимам пари и го правих абсолютно на доброволни начала за общото благо. Последно на събранието преди месец, самите съседи ме изнудиха и ми писаха заплата, която не е малка. Но след като всички са съгласни, аз какво да направя ☺️ Има и такива, които недоволстват леко, че ще плащат повече именно заради моите пари, но бързо мога да им предам документите и да видим дали целия вход няма да плувне отново в мизерия, каквато беше по времето на "профитата". Когато има резултати от управлението, мисля че и недоволстващите се предават. Имам и такива, които сами идват и си обявяват, че още живущи ще има в апартамента им, или че ще ги няма, или че са сменили водомери...станах и семеен терапевт, знам на всеки проблемите и грижите 😊
Но така нещата са под контрол и някакси намирам начин да намеря общ език с всеки. Дори и с тези, които са по-опако. Явно им действам положително ☺️😁

# 696
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 761
Четат те. Най малкото колко плаща съседът му. Имам съмнения, че се пишат по-малко живущи в един ап. , а тежеста идва върху всички ни.  Както и че за ползване на общи площи от един ап.  им  е писано 2 бр, а ползват 4 . Такива неща. Предложих на последното ОС да събираме такса  за  2-те кучета във входа. Не пожелаха. Едното уринира на всеки ъгъл във входа. Другото е мега възпитано. И ред такива..

# 697
  • Мнения: 69 354
Топси, протокола по закон трябва да се оповести на видно място. Виж чл.16, ал.7 от ЗУЕС.


Хич не им дреме при нас, а и колко го четат....

Друга комшийка ме беше срещнала и ми вика глей как са поправяли, защо така са драскали по списъка?
Всъщност аз коригирах който е платил - вписвах допълнително сумата в полето. На ръка .
И й обясних че аз само съм редактирала , никой друг. Не знам дали ме разбра обаче...Simple Smile странно гледаше...

# 698
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 761
Тета, трябва, да. Знам! Но .. не се случва.  Не знам. Сигурно има и друго , доста по-зле от нашата ЕС.. Но и ние не сме за подценяване в графа "УУУ".

# 699
  • Мнения: 69 354
Ако искаш подготви си на лист искане за копие от протокола, и като дойде младежа с тефтерЯ, му го връчи срещу подпис /две копия, на твоето да се подпише че го е получил, с имената си и датата и подпис/. Нанасяш тогава горе след До името на фирмата.
Да видим ще ти донесат ли другият път или пратят по поща копие от протоколът с който са избрани, и договорът може да поискаш също.
За друго не се сещам.

# 700
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 761
Така съм го замислила ,да. Заявление , удебелила съм го дори. Добре, че  действа  ctrl + F и намерих  бързо нужните чл. и ал.

# 701
  • Мнения: 11 928
Четат те. Най малкото колко плаща съседът му. Имам съмнения, че се пишат по-малко живущи в един ап. , а тежеста идва върху всички ни.  Както и че за ползване на общи площи от един ап.  им  е писано 2 бр, а ползват 4 . Такива неща. Предложих на последното ОС да събираме такса  за  2-те кучета във входа. Не пожелаха. Едното уринира на всеки ъгъл във входа. Другото е мега възпитано. И ред такива..
Според ЗУЕС, такси за кучета се събират, както за един обитател:
Чл.7, ( 6): В отделно обособено поле на книгата на етажната собственост всеки собственик, ползвател или обитател вписва притежаваните или взетите за отглеждане животни, които се извеждат на обществени места, а за кучета - и номера на ветеринарномедицинския паспорт.

Чл. 51.(7) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственици, ползватели и обитатели, които отглеждат в етажната собственост животни, подлежащи на извеждане, заплащат разходи за електрическа енергия, вода, отопление, почистване на общите части и абонаментно обслужване на асансьора за всяко животно в размер като за един обитател.
https://lex.bg/laws/ldoc/2135614516

# 702
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 761
Знам. И двете животни са на 2 етаж в съседни апартаменти. Но тука сме аз срещу всички. Щот' 97 % не се интересуват, а заинтересованите ; " ма как можело".. А от 7 жалби подадени преди месеци до Община и кметство, ми отговориха на 3 с 1 глоба само. Тета, тогава ти ме насърчи и помогна как да ги пиша, ако помниш.

# 703
  • Мнения: 69 354
Забравила съм, смътно всъщност помня...но и сега ще помагам, само свиркай.

# 704
  • София
  • Мнения: 23 179
Касиерката на  нашия вход си прави както на нея й е удобно. Живущите във входа имат възможност последните два дни от месеца да плащат, а тя винаги слага по-ранна дата и съответно не може да събира от всичките пари. Не минава втори ден да събира и те не я търсят. Казах й да сложи лист с апартаменти, които не са платили, за колко месеца не са платили и крайна дата за плащане -  не го направи. Искам да ми казва всеки месец салдо по сметката, не го прави. Казах й да вземе справка от обслужващата банка за транзакциите по сметката, още не е отишла до банката и сигурно чака да забравя, но аз много помня. Готова да дава от парите на входа на всеки. Не мога да се оправя с нея. Много ми се иска да я сменим, но никой не иска да става касиер и да прави ревизия на касата. Сподели, че дала от нейните пари за чистачката.  Обясних й, че не теябва така. Става голяма каша. Според касиерката няма каша. Просто нямам думи и нерви вече с нея.
Днес един съсед ще я търси да плаща. Казах й какви пари да му вземе. Дали ме е разбрала и дали ще го направи е друг въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт