Ноемврийски бебета 2023г.

  • 31 145
  • 749
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 517
Да ясно ми е че няма как да ми кажете цифри .Искам да знам как се изчислява ако излезна сега в болничен ясно че 24 месеца назад ама периода на болничен как е

# 736
  • Мнения: 429
Болничния е 80% от брутния доход и се изчислява от последните 18м. Ако през тези месеци са те осигурявали на една и съща сума няма да ти повлияе негативно. Например ако са те осигурявали на 1000лв. болничен ще вземеш за месеца 800лв. Ако са ти различни сумите последните 18м. събираш и делиш средно аритметично. От получената сума си смяташ 80%. Това е приблизително, тъй като зависи и от броя работни дни през месеца. Ако пък имаш предишни месеци с по-висока осигуровка, както е при мен, ще вземаш повече пари от болничен, отколкото ако ходиш на работа.

# 737
  • Мнения: 341
Защо не питате компетентни хора за болничния. Такава справка може да получите в НАП. Тук никой няма как да ви  каже точно, а и темта няма нищо общо с обсъжднето на бременност.

# 738
  • Мнения: 433
Аз ще отговоря на дамата така: с първата ми бременност излязох в болничен от началото на 5тия месец. След като излязох в майчинство взимах по - добри пари, от колкото като ходех на работа. Така, че не е страшно. За да добиеш по - ясна представа, отиваш в НОИ, вадиш си ПИК и проверяваш в секция "прогнозно майчинство". (Не давам пример със сега, защото седях 2 години плътно майчинство и 6 дни след като изтече се оказах бременна, т.е. сега тия 710 лв ще ми резнат главицата, ама хич не ми пука, важното е децата да са живи и здрави, аз ще намеря начин!)

# 739
  • София
  • Мнения: 4 122
Козметика, взех си Палмър за мазане на корема и бедрата. С предната бременност се мазах с него и останах много доволна. За баня се къпя с Биобаза с някакво мляко.

За месеците:
от 5 г.с. до 8 г.с. - 2 месец,
от 9 г.с. до 13 г.с - 3 месец,
от 14 г.с. до 17 г.с -  4 месец
от 18 г.с. до 21 г.с. - 5 месец,
от 22 г.с. до 26 г.с. - 6 месец,
от 27 г.с. до 30 г.с. - 7 месец,
от 31 г.с. до 35 г.с. - 8 месец,
от 36 г.с. до 40 г.с. - 9 месец.
Следите си седмиците според термина, а не според това, бебето на коя седмица отговаря, тъй като при някои може бебето да върви по напред, а при други по назад, което си е напълно нормално.

За болничните, тези които се интересувате и евентуално ви предстои да излизате: За да ви стигнат дните и да ги застъпите с 45 дневния трябва да излезете в болничен от 14 г.с., може и преди това, но тогава ще се наложи  да се върнете за няколко дни на работа или да пуснете отпуска за да застъпите след това с 45 дневния. При мен така се получи с предната бременност тъй като влезнах в болница с повръщане и след това ми продължиха болничния...а тогава бях още в 11 - 12 г.с. и после се наложи да си пусна 2 дни отпуска...та добре, че се съгласи работодателя.

За кръвното, при мен през деня пада доста рязко. Сутрин е ок и през деня не знам от какво и как но ми пада доста рязко и ми прилошава....за сега никой от лекарите при които ходих на преглед не го отчете за проблем...само ми казаха да пия повече течности и да си нося айрян...

Прегледи, да сега ги разреждат, защото ако върви всичко наред няма смисъл от по чести прегледи. Аз на 03.05. бях на БХС и при моята лекарка имам записан час за 23.05.
Грам не го мисля...само ако нещо ми стане зле или почне нещо да ме боли чак тогава почвам да се притеснявам...и ако наистина ме притесни доста отивам на спешен.
Не го мислете толкова и не си слагайте някакви симптоми. Живейте си спокойно, защото като родим ще дойде истинския екшън. Сега е времето в което да се наслаждаваме на бременността и да си я изкараме спокойно. Ако има нещо винаги всяка може да отиде на спешен преглед и да види всичко Ок ли е.
В доста държави до 4 месец жените нямат право на преглед, а ние тук сме доста по добре и никой няма да ни откаже преглед ако решим да отидем. Simple Smile

Мерси, че внасяш малко спокойствие 😂


Относно болничния не съм съгласна, защото аз съм в болничен още от 10та седмица. Просто се изчисляват 180дни от държат за болничен и допълнителни 45дни които се водят вече майчинство. Ако си ползвала болничен от началото на годината поради каквато и да било причина е възможно да не са ти стигнали дни, но иначе казано това е схемата 180+45

Даниела Т., отговарям така защото съм го проверила с компетентни хора. И те обясниха, че за да си застъпиш болничния 180 дни, с 45 дневния трябва да излезеш след влизане в 14 г.с. също и си го смятах сама и наистина ако излезнеш по рано не се застъпват. С предната бременност нямах преди това ползван болничен....

# 740
  • Мнения: 517
Защо не питате компетентни хора за болничния. Такава справка може да получите в НАП. Тук никой няма как да ви  каже точно, а и темта няма нищо общо с обсъжднето на бременност.
Извинявай че намесвам болничния за бременност с темата.Добре че ми каза каква е .Недей да хапиш да не захапя аз.Като не ти харесва подминаваш

# 741
  • Мнения: 263
Здравейте,
Има други теми във форума, където могат да ви обяснят кое, как и защо.
А и сами можете да си направите сметките от - до броите 180дни болнични, дори и почивните дни + още 45 дни преди термина. Не е сложно. И да не стигат отивате на ТЕЛК и ви додават, плащате си ги и готово.  
Цитирам:
Цитат
до 6 месеца (180 календарни дни) – от ЛКК, а за повече от 6 месеца – след решение на ТЕЛК
Нали се сещате, че има хора, които са по болест и са с решение от ТЕЛК.. няма как на бременна да откажат болничен и да я накарат да се връща на работа и да си пуска отпуски.
Аз съм от 8 г.с. болничен и съм си сметнала, че ще ми стигнат.
А за заплащането, в НОИ си има калкулатор, попълваш, смяташ и нанасяш и ти ги изчислява на база термин.
Лесно е, стига да си знаеш заплатата НЕТО и БРУТО, просто трябват малко повече усилия.
Поздрави!

Последна редакция: ср, 17 май 2023, 12:07 от nadejda8791

# 742
  • Мнения: 517
Никога не съм взимала болничен  макар да ми е втора бременност.Просто исках някакви насоки.Благодаря

# 743
  • Мнения: 2 826
Момичета, от хормоните ли сте започнали да ставате толкова докачливи и хапливи в коментарите си тук? Втори път някаква дискусия повишава напрежението, без това абсолютно да е необходимо и нужно. Хайде малко по-спокойно като възрастни хора да си пишем и четем.

# 744
  • Мнения: 433
С предишната ми бременност имаше група, в която момичета, които искаха да се правят на интересни се заяждаха с други. Повярвайте ми това не ви прави по-интересни или по-знаещи. Именно поради тази причина доста от нас напуснаха групата, защото в такъв момент, който е бременността нямаш нужда някакви непознати да те натоварват с наглостта си. Имате си мъже...изкарвайте си нервите на тях. 😉 Тук всеки е влязъл да задава въпроси каквито е решил. Когато сте компетентни - коментирайте, когато не сте или сметнете, че коментара не ви интересува - подминете.
Относно болничните - вече момичетата казаха, че са 80% от брутния ви доход. Но до колкото аз разбрах въпроса ви се интересувате как би се отразило това на майчинството ви. Не е голяма разликата, в изчисленията след това. Единствения + е, че ако не сте държавен служител с 10% удръжки на заплатата ще взимате по-голям болничен докато родите отколкото заплата ако сте на работа.
Относно изчисленията на две майчинства едно след друго - когато те се засекат не се изчислява на база предходни 2 години, а автоматично се дава същото майчинство като първото.
И дано някой не се засегне от коментара ми, но повярвайте ми няма нищо по-хубаво от това да родим здрави бебета...

# 745
  • Мнения: 30
Момичета пиете ли нещо за главоболието?

# 746
  • Мнения: 433
Момичета, някоя да има ринит? Страдам ужасно от това нещо, носа ми тече и сърби едновременно. Замислям се сериозно, да не съм отключила някоя сенна алергия, тъй като сега започват полените. Живот и здраве, другата седмица ще питам АГ, но все пак, някой ако знае нещичко ще ми е от полза.

По повод новото напрежение, намирам го за излишно, тъй като за мен въпроса пряко касае бременността. За жалост, живеем във времена, в които парите са необходимост. Не всеки има опит в областта, а на всичкото отгоре, системата на НОИ е сложна и неразгадаема. Изчисление сам е трудно да си направиш. Мен не ме бърка кой с кого се джафка и за какво, обаче някак си ми се иска да си запазим състава, от гледна точка на това, че сме в еднакво положение, всеки има различни тревоги, но и различни знания и е прекрасно, че имаме на разположение тази платформа, в която да си споделяме тези неща, по възможност без да се товарим взаимно. Помислете над ползите да сме тук и да си вложим енергията в нещо градивно. Heart Heart Heart

П.с. в края на краищата ако някой смята, че се нарушава тема, правило, тон... има си админи, свързвайте се с тях, да решават драмата. Sunglasses

# 747
  • Мнения: 134
Момичета пиете ли нещо за главоболието?
само парацетамол но не помага поне на мен особено.

# 748
  • Мнения: 433
Та, като заговорихме за админи... Момичета на 50 страница сме. Някоя ще има ли възможност да напраеи нова темичка докато не са ни заключили, като предлагам да носи името "Ноемврийски бебета 2023г. - част 2". С миналата групичка всеки път сменяха името, а ако някой иска да ни открие и да се присъедини е малко трудно да хване нишката на групите.
За главоболие поне на мен с парацетамол не ми минава и стоя и чакам да ми мине, понякога отнема часове.
Аз не зная дали имам ринит, но този път доста по-често усещам пролетната си алергия. А вечер когато си легна носа ми се запушва и ми се налага да дишам през устата. Доста често като се събудя ме боли гърло от изсушаването. И носа ми тече до към 10-11ч.

# 749
  • София
  • Мнения: 4 122
Заповядайте в новата тема - https://www.bg-mamma.com/?topic=1554984.new#new

Общи условия

Активация на акаунт