Преместване от София в Стара Загора

  • 6 042
  • 84
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 958
Авторката изчезна и не даде повече информация. Моите познати, които се преместиха от София към по-малки градове, или работят хоум и си получават софийските заплати, или някой от двойката е родом от съответния град, има си жилище и не плащат нито наем, нито ипотека.

Истината е, че дори и да има кой да те уреди на работа, 1200-1500 лева са максимума. А жилищата поскъпнаха навсякъде и съотношението цена/заплата не е много по-добро, отколкото в София. Освен това уредената работа носи рискове, какво става, ако по някаква причина решиш, че не можеш да стоиш повече там, а няма как да се уредиш другаде? Един жилищен кредит е за 10-15 години минимум, в София има поне някакво реално търсене и човек има някаква сигурност, че ако не е едно, ще намери друго. В провинцията това го има само за ниско специализираните кадри.

Вариант е и да има някаква предварително спестена сума, при по-ниска крайна цена на жилището кредитът ще е по-малък.

# 46
  • Мнения: 68
Преместват се от София в провинцията основно работещите в ИТ сектора от вкъщи, и то не само заради повечето спестени пари които ще им останат, ами и за да избегнат забързания столичен живот, големите разстояния и задръствания. Сигурно и други хора искат да се махнат от големия град и да се върнат по родните си места, или на село. Селата скоро ще останат единствения източник на чиста и хубава храна.

Защо не помислиш и за Пловдив, добър баланс е като град между възможностите на София и спокойствието на Стара Загора. Има и много университети там, разнообразна индустрия, млади образовани хора, повече интересни места за посещение.

А за Марица Изток, ако го затворят заради ЕС ще стане зле за региона. Не вярвайте и на зелените движения, е да естествено че ТЕЦовете замърсяват, но зелените са хванали един реален проблем (загиването на планетата) най-вече за да спечелят пари, пробутвайки скъпа, зелена енергия. Всичко в момента със зелените е геополитическа игра и финансови интереси.

А и живеем в капитализъм, хората им трябва да печелят пари, дори и да дишат мръсен въздух заради това. Като се смени системата с по-нов капитализъм, базиран на AI автоматизация, споделено пътуване и безусловен базов доход за безработното мнозинство, тогава ще оправи проблема с глобалното затопляне и зелената енергия.

# 47
  • Мнения: 25 724
Относно мръсния въздух... Колите замърсяват много повече, но странно, никой не иска да се откаже от автомобила си, дори най-зелените и екоориентирани. Даже Грета Тунберг не ходи пеш.

За тецовете – първо проблемът беше в серния двуокис. Сложиха се сероочистки и проблемът уж беше решен. След това дойде проблемът с въглеродните емисии. Странно как страни с развита промишленост не замърсяват, ами все бедни страни, едва оцеляващи на ръба на мизерията?
Има начини да се намалят въпросните емисии, но явно няма политически отговорни хора, които да го направят. Нещо повече – тецовете работят от десетки години, дори сега работят с много по-намален капацитет, но изведнъж станаха проблем. Дали защото в тях, освен въглища, започнаха да горят и боклуци?
Спомнете си скандала с италианския боклук, връзките на собственика на някои тецове с италианската мафия и картинката ще започне да придобива яснота. Каквото и да ви говорят, винаги става въпрос за пари. Може някой ден всички наши тецове да престанат да горят въглища, но със сигурност изгарянето на боклуците на италианската, нашенската или кой знае коя друга мафия ще процъфтява. Така де, защо да горим въглища и да произвеждаме електричество, когато можем да горим боклук и да помагаме на определени хора да правят пачки с благословията на екоактивистите. Пък майната ѝ на екологията.
И накрая – защо ще затваряме централите с лигнитни въглища, докато държави, които се бяха отказали от тях, ги отварят отново? Защо Германия се връща към добива на лигнит? Защо изнасяме лигнитни въглища за Сърбия? А Гърция? А Турция? По-прости ли са от нас, или политиците им са по-националноотговорни? Защо трябва да купуваме скъпо, когато можем да произвеждаме евтино и да изнасяме с печалба?
Разсъждавам си тук на глас...

https://news.bg/int-economics/vaglishtata-se-zavrashtat-v-germaniya.html
https://www.bloombergtv.bg/a/35-bloomberg-world/114352-zelenite- … lishta-i-dogodina
https://bnr.bg/post/101717841
https://www.investor.bg/a/336-aziya/145998-nahodishte-na-vaglish … giya-za-30-godini

ПП Малко снимки:

Скрит текст:
Държавният ТЕЦ „Марица-изток-2“ – белият пушек от високите комини е този, който „трови“ региона. Ако попаднете на снимки с един по-нисък и много дебел комин, който изглежда много страшно, не се плашете – това е водоохладителна кула и това отгоре са водни пари, а не газове.


ТЕЦ „Брикел“ на Ковачки, който уж не бил на Ковачки, но в който очеизведно не се горят въглища и от години трови региона, но... Никой не може да го затвори. И Грета да дойде, и тя няма да успее.


Извод: На Европа не ѝ е нужен български ток, нужно ѝ е кой да ѝ изгаря боклуците.

Последна редакция: пн, 27 мар 2023, 19:12 от Как' Сийка

# 48
  • Мнения: 275
А защо ние трябва да сме този някой, който да гори боклука на Европа?
И защо трябва да гледаме Сърбия, Гърция и Турция, а не гледаме Швейцария?

# 49
# 50
  • Paris, France
  • Мнения: 14 143
Относно мръсния въздух... Колите замърсяват много повече, но странно, никой не иска да се откаже от автомобила си, дори най-зелените и екоориентирани. Даже Грета Тунберг не ходи пеш.

Може да и е електрическа колата. Наехме една такава, ама зареждането е мъкааааааааа. Сега наехме смесена.

Ние се отказахме още преди десетилетие и направо се родихме. Сега сме наели кола за месец, защото ни трябва, но нямаме намерение да купим наша. Имахме кола докато малкото дете не навърши 10г, даже 2 по едно време. За голямо населено място с добър транспорт колата е PITA.

Има електрически колела и тротинетки и виждам все повече такива по улиците. Моите деца имат такива. Колелото може и да се кара без електричество.

Добре де, А с толкова реки и язовири не е ли възможно да направят водни електроцентрали, които могат и да складират енергия и нямат нужда от допълнителен източник на енергия за да тръгнат ако случайно спрат? Албания си произвежда 100% от тока от такива, а България има и АЕЦ.

Баба ми и дядо ми нямаха кола, а можеха да имат. Рядко се качвахме на автобус в Стара Загора. На работа до гарата, на пазара, до върха на Аязмото се ходеше пеша или с такси ако има много багаж. Отделно, че качвахме стълби, защото живееха на 4 етаж без асансьор. На море, до София, Прага, Виена - с влака, с кораб. Още като дете ми обясниха колко повече енергия горят самолетите за равно разстояние. Баба ми никога не се качи на самолет, а имаше безплатни билети покрай дядо.

# 51
  • Мнения: X
Токът не може да се складира в системата, той се складира в батерии.

# 52
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 864
Nevena Virolan, а много много по отдавна сме живели в пещери и сме търкали 2 камъка, за да палим огън. Дет се вика...има още накъде да бъдем еко....

# 53
  • Мнения: 2 504
Истинският ни проблем е бройката. Просто сме много.

# 54
  • Мнения: 1 035
Не съм чела предишни мнения, направо ти отговарям. Аз се преместих от София в Стара Загора, но мъжа ми е от тук. Работи в ТЕЦ-2. Ако не работите онлайн или нямате сигурна работа, то невиждам как. Ние първо се преместихме, после започна работа, ама началника е съученик на баща му- там е мои, твои. Изобщо не се подлъгвайте по цените, във София- да ще плащате по-голям наем/кредит, но ще пестите от друго- магазини- има избор, а тук няма кой знае какъв. Танто за кукуригу е работата.

# 55
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 391
Най-дразнещото за мен в Стара Загора са колите по тротоарите и пълната липса на сигурност с вървенето по тях с малкия деца. Шофьорите масово са идиоти, които не знаят, че на пешеходна пътека се спира. Може да ви се стори безумно, но поради тази причина аз с деца не бих живяла в града. За пенсионери е идеално.

# 56
  • Мнения: 1 035
Най-дразнещото за мен в Стара Загора са колите по тротоарите и пълната липса на сигурност с вървенето по тях с малкия деца. Шофьорите масово са идиоти, които не знаят, че на пешеходна пътека се спира. Може да ви се стори безумно, но поради тази причина аз с деца не бих живяла в града. За пенсионери е идеално.

А, на пенсионерите не им е мил живота.😂😂
Вярно е, къде с книжка, къде без, но и в София ги има. "Спокойствието" е единственно, че няма чак такава престъпност, като в столицата.

# 57
  • Мнения: 275
Темата много се измести и не е добре да се говори за Марица Изток, особенно за здравето, затова ще ви покажа малко видео материал.


# 58
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 391
Ми не е вярно, че в София има толкова паркирали коли по тротоарите. В Стара Загора е ад, просто там както си вървиш, някой се качва пред теб. Паяк се вика, само ако съседа иска да ти направи мръсно, а в София веднага ти вдигат колата, ако се натресеш не където трябва.

# 59
  • Мнения: 6 564
Конкретно в Студентски град в София има много, ама много коли по тротоарите. Или поне преди години беше лудница. Но там няма много опции - свободно пространство не остана.

Общи условия

Активация на акаунт