Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 71

  • 38 159
  • 737
  •   1
Отговори
# 60
  • Свищов, Враца
  • Мнения: 194
Здравейте,
за да не превръщаме темата само в банките и техните лихвени кредити в БГ и по света, искам да ви питам следното нещо. Според вас, редно ли е да изчакам  и да не закупувам сега имот? Цените на имотите ще спадат или ще се задържат на нивото в момента? Отдавна обмислям такава крачка, сглупих защото цените много се покачиха, а сега се чудя дали да изчакам.

Лично моето мнение е, че ще има корекции, естествено зависи и от локацията, но като цяло няма да се наблюдава това лудо покачване от предните три години. Банките и те постепенно ще затягат изисквания за отпускане на ипотечни кредити, а и рано или късно ще има и вдигане на лихвите по ипотечните кредити.
Това си е мое мнение без да е съвет не съм експерт в тази сфера.
 Аз лично бих потърсил мнение от икономист.
 Аз очаквам да се спука надутия балон, но яко се взима с ипотека от банката пък после условията ще са по затегнати от сега.
Благодаря Ви! Събирам мнения. Консултирах се и с консултант по инвестиции, който не бих казала, че ме ориентира. По-скоро звучеше като психолог. Но, и аз мисля, че не би трябвало д се очаква рязко покачване на цени на имоти. Кризата, която вече обзе Европа, започна да се усеща и в България.

# 61
  • Мнения: 1 324
Според вас каква е ролята на това, че просто масово продавачите са....ЪЪЪ, леко алчни. Особено, ако имота е наследствен 😄 и още повече, ако не са единствен наследник? Аз го забелязвам това в моето обкръжение. Гледната им точка е какво ще си купят като си разделят парите, а не дали цената е адекватна.

# 62
  • Мнения: 42 141
Всеки продавач е алчен и това е нормално. От там нататък ако не му е зор да продава и може да чака слага по-висока цена, отколкото ако бърза и е на зор. И ако някой купи накрая, значи продавачът е бил прав и е щял да се мине с по-ниска цена. А ако никой не купи, евентуално ще свали накрая или ще си остане с апартамента, а друг ще продаде.

# 63
  • Свищов, Враца
  • Мнения: 194
Според вас каква е ролята на това, че просто масово продавачите са....ЪЪЪ, леко алчни. Особено, ако имота е наследствен 😄 и още повече, ако не са единствен наследник? Аз го забелязвам това в моето обкръжение. Гледната им точка е какво ще си купят като си разделят парите, а не дали цената е адекватна.
Всичко е объркано на пазара на имоти в България. Имотът се не се оценява от оценител, а от продавач, който няма и бегла представа от пазар, локация, състояние. Аз наблюдавах имоти, които бяха неразумно оценени от собствениците и накрая неразумно продадени на безценица.

# 64
  • Мнения: 404
Свободен пазар, регулира се от търсене и предлагане, абсолютно ненужно е да се вмъкват трети лица. Който има нужда от експерт винаги може да се консултира с брокери.
 Сбърканото е , че информацията за сделки не е публична и стават всякакви измами с данъци.

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 2 376
Бих казал същото за купувачите - защо са толкова алчни и искат да дадат възможно най-малко и да запазят възможно най-много кеш за себе си?

# 66
  • Мнения: 1 324
Много често ме захапвате за това, че съм малка. Макар, че изобщо не съм малка. Имам семейство, ще имам дете и както и да е 😄.

Та, чудех се преди време как е били със сделките - пак ли купувача е плащал всички разходи по сделката? Говоря за примерно 10- 20 години назад?

# 67
  • Мнения: 42 141
Много често ме захапвате за това, че съм малка. Макар, че изобщо не съм малка. Имам семейство, ще имам дете и както и да е 😄.

Та, чудех се преди време как е били със сделките - пак ли купувача е плащал всички разходи по сделката? Говоря за примерно 10- 20 години назад?

Закон няма, значи е както се разберат. Но моето виждане е, че няма логика продавачът да плаща, защото в края на краищата той иска да получи определена крайна сума от сделката, докато купувачът трябва да плати определена крайна цена за сделката. Ако аз продавам за 100 000, а после ми искат 2000 разходи, то направо да съм продала за 98 000. Няма логика веднъж да взема, а после да дам. И в моите сделки винаги купувачът е покривал всички разходи.

# 68
  • София
  • Мнения: 283
Много често ме захапвате за това, че съм малка. Макар, че изобщо не съм малка. Имам семейство, ще имам дете и както и да е 😄.

Та, чудех се преди време как е били със сделките - пак ли купувача е плащал всички разходи по сделката? Говоря за примерно 10- 20 години назад?

Закон няма, значи е както се разберат. Но моето виждане е, че няма логика продавачът да плаща, защото в края на краищата той иска да получи определена крайна сума от сделката, докато купувачът трябва да плати определена крайна цена за сделката. Ако аз продавам за 100 000, а после ми искат 2000 разходи, то направо да съм продала за 98 000. Няма логика веднъж да взема, а после да дам. И в моите сделки винаги купувачът е покривал всички разходи.
В същият пример, ако съм заявил като продавач, че ще покрия разходите, просто обявената цена поначало ще е 102 000. И пак ще си получа моите 100 000 чисти. А купувачът пак ще е платил 102 000. Така че, кой ги плаща, е чиста семантика.

# 69
  • Мнения: 2 710
Всички разходи се плащат с парите на купувача - от брутната сума, която той е готов да даде за имота заедно с разходите по комисионни, нотариуси, общини и т.н. А кой от двамата пуска превода е нерелевантно.
Аз съм покривал половината разноски като продавач. Все ми е тая дали ще ми кажат примерно като в горния пример "предлагам 100к и си делим разноските, или предлагам 98к и аз ги поемам". И като купувач съм си правил същата сметка.
Ако могат да се избегнат някои разноски по сделката, например комисионни на брокери, е най-добре и за двамата.

# 70
  • Мнения: 2 910
Винаги съм се чудил защо купувача е готов да даде огромна сума пари, но не иска да плати дребна сума за такси и разходи. Но отговора е че често купувача няма тези пари понеже е с кредит. Чуждите пари не ги има за свои и така по-лесно се купуват имоти. Колкото повече се разчита на кредит, толкова по-скъпи могат да станат имотите. И то се вижда как последните години кредитирането се разду и цените скочиха. Иначе пари кеш в банките винаги е имало много.

# 71
  • Мнения: 42 141
Много често ме захапвате за това, че съм малка. Макар, че изобщо не съм малка. Имам семейство, ще имам дете и както и да е 😄.

Та, чудех се преди време как е били със сделките - пак ли купувача е плащал всички разходи по сделката? Говоря за примерно 10- 20 години назад?

Закон няма, значи е както се разберат. Но моето виждане е, че няма логика продавачът да плаща, защото в края на краищата той иска да получи определена крайна сума от сделката, докато купувачът трябва да плати определена крайна цена за сделката. Ако аз продавам за 100 000, а после ми искат 2000 разходи, то направо да съм продала за 98 000. Няма логика веднъж да взема, а после да дам. И в моите сделки винаги купувачът е покривал всички разходи.
В същият пример, ако съм заявил като продавач, че ще покрия разходите, просто обявената цена поначало ще е 102 000. И пак ще си получа моите 100 000 чисти. А купувачът пак ще е платил 102 000. Така че, кой ги плаща, е чиста семантика.

Да, и за да няма такива игрички най-правилното е купувачът да си плаща всичко по сделката. Най-чисто е така.

# 72
  • София
  • Мнения: 283
Винаги съм се чудил защо купувача е готов да даде огромна сума пари, но не иска да плати дребна сума за такси и разходи. Но отговора е че често купувача няма тези пари понеже е с кредит. Чуждите пари не ги има за свои и така по-лесно се купуват имоти. Колкото повече се разчита на кредит, толкова по-скъпи могат да станат имотите. И то се вижда как последните години кредитирането се разду и цените скочиха. Иначе пари кеш в банките винаги е имало много.
В нашите банки, да - иначе левъриджа на банките по света - особено в Щатите, доста често съотношението е близо до заветните 3%. Докато в Европа се виждат редовно 5 и дори 8 процента. България сме едни от първенците - тук резервите на банките са наистина огромни, в сравнение с останалият свят.

# 73
  • Мнения: 2 710
Никога не е било 3%, дори през кризата 2008 г. Сега си е доволно в двуцифрените числа.


На нашите доколкото виждам е 19%, което е повече от 14%, но чак пък "огромна" не е разликата

# 74
  • Мнения: 1 324
С риск да ме линчувате 😄 мисля след майчинското да стана брокер. Много ми е на сърце всичко, искам с това да се занимавам... пък, ако ми е писано, ще съм успешна.

Общи условия

Активация на акаунт