Счетоводител в нужда се познава 20

  • 32 699
  • 745
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 917
Как сте "напуснали" без връчена заповед и трудова книжка? В заповедта и в книжката трябва да пише датата на прекратяването.
Ако работодателя е прекратил в НАП трудовия договор без да ви връчи заповед и книжка е в нарушение и вие би следвало да си искате тези неща.
Има вариант, в който все още не е подадено прекратяване в НАП, но по-скоро не виждам логика вие да не ходите на работа, а работодателя още да ви води на работа (освен ако не ви чисти отпуска, например).
Ако датата на действителното прекратяване в НАП е 6 април, то вече имате прекъсване - ново назначение може да се прави 3 дни назад.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 619
Сключили сме трудов договор с бъдещ служител преди 3 седмици.
Декларирала съм договора в НАП с уведомление по чл.62.
В трудовия договор пише от 14 април 2023г. (никой не е обърнал внимание, че този петък 14 април е неработен).
За бъдещия колега първия работен ден ще е 18 април (в договора има записано "работника е постъпил на дата ....")
Днес обаче ми звънна колегата и се притеснява да няма дупка и да пишем 14 април. (Утре - 13 април му е последния работен ден в другата фирма)
Т.е. има ли проблем да пиша 14 април, като реално първия работен ден ще е 18 април?
Не ми се иска от самото начало да влизам в проблеми с колегата, от друга страна трябва и документите да са изрядни!

# 17
  • Мнения: 2
Как сте "напуснали" без връчена заповед и трудова книжка? В заповедта и в книжката трябва да пише датата на прекратяването.
Ако работодателя е прекратил в НАП трудовия договор без да ви връчи заповед и книжка е в нарушение и вие би следвало да си искате тези неща.
Има вариант, в който все още не е подадено прекратяване в НАП, но по-скоро не виждам логика вие да не ходите на работа, а работодателя още да ви води на работа (освен ако не ви чисти отпуска, например).
Ако датата на действителното прекратяване в НАП е 6 април, то вече имате прекъсване - ново назначение може да се прави 3 дни назад.


Напуснах на 6 ти , не ми дадоха на деня заповедта и книжката, чакам по куриер уж да ми ги изпратят, затова се притеснявам, мина доста време, с какво ще ми навреди това? Как да разбера в нап от кога съм освободена? И какво да направя в случая?

# 18
  • Мнения: 917
В НАП с ПИК код може да видиш актуално състояние на трудовите договори, т.е. ако е прекратен ще видиш датата на прекратяване. Не знам обаче от НАП доколко своевременно актуализират подадените данни.
Да ти навреди - ще имаш прекъсване в осигуряването, няма друго.
Какво да направиш - свърши се със стария работодател и си ги искай.

Bialata3, мисля, че няма проблем договора, т.е. осигуряването да започне от 14.04, а след като са почивни дни рацотникът да постъпи на работа на 18.04.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 033
bialata3, след като трудовия договор е деклариран в НАП от дата 14.04., не виждам проблем, да впишеш, че работникът е постъпил на тази дата. Аз бих се притеснявала единствено при евентуална злополука през работно време, но ако фирмата официално почива на 14.04 и това притеснение ти отпада.

# 20
  • Балчик
  • Мнения: 738
Как сте "напуснали" без връчена заповед и трудова книжка? В заповедта и в книжката трябва да пише датата на прекратяването.
Ако работодателя е прекратил в НАП трудовия договор без да ви връчи заповед и книжка е в нарушение и вие би следвало да си искате тези неща.
Има вариант, в който все още не е подадено прекратяване в НАП, но по-скоро не виждам логика вие да не ходите на работа, а работодателя още да ви води на работа (освен ако не ви чисти отпуска, например).
Ако датата на действителното прекратяване в НАП е 6 април, то вече имате прекъсване - ново назначение може да се прави 3 дни назад.
С малко но съществено значение - встъпването в длъжност се разминава с назначаването/подписването на трудовият договор, а то не може да е назад. Което веднага означава, че има дупка вече в осигуряването.

# 21
  • Мнения: 47 981
Какво ви притесняват дупки в осигуряването от по ден-два-три?
В НАП договори се регистрирар до три дни от сключването, но преди постъпването на работа. Прекратяване в срок седем дни. Отразяват се на следващия ден в справките.
Ако работникът постъпва на работа в почивен ден, кой ще му проведе всички инструктажи и прочие.. ..аз бих го водила постъпил на първия работен ден.

# 22
  • Мнения: X
Здравейте, дами, имам въпрос. В болничен съм от 03.04 за 14 дни. Предаден е на 04.04. Знам, че срокът за предаване е до 10.05. Днес от счетоводната къща ми казаха, че днес или утре ще го пуснат към нои. Въпросът е те как ги изплащат? След 10.05 ли?

# 23
  • Русе
  • Мнения: 1 513
Мисля, че преди 10.05 ще получиш парите.
На мен като ми донесат болничен, го подавам веднага. Не чакам крайни срокове и служителите ми казват, че след около 2 седмици най-много са получили парите.

# 24
  • Мнения: 47 981
И от НОИ толкова дни след подаване
Извади си пик и ще виждаш

# 25
  • Мнения: 1 493
Здравейте,имам въпрос относно пропуснат клас за минали години -работя на трудов договор,имам стаж във фирмата 5 години,имам и ТЕЛК решение в размер 50%.Видях преди месец,че на фиша нямам начислен клас,а другите ми колежки имат,обадих се в счетоводството,този месец имам ,а за минало време ще ми бъде ли начислен и изплатен класа?
Благодаря на отзовалите се,светли празници!

# 26
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Говорете с работодателя. Много не начисляват, други вписват, че класа е включен в брутната заплата...ИМате право да си го потърсите, дали ще ви го дадат...не мога да отговоря.

bialata Няма как да постъпи на работа в неработен ден. Пишете, че първи работен ден ще му е 18.04. Няма да има дупка в осигуряването.

# 27
  • Мнения: 917
Коригирането на ведомости за заплати за стар месец е свързано с бумащина, подаване на заличаващи и коригиращи декларации 1 и 6 в НАП, довнасяне на осигуровки и т.н., шанса да се съгласят не е голям. Зависи за колко месеца назад става въпрос.

# 28
  • Мнения: 1 493
Оффф, голяма бумащина, месец юни правя пълни 5 години трудов стаж!Абе,здраве да е!За сетен път се убеждавам, че защо трябва да е лесно, като може да е трудно!
Благодаря за отговора!

# 29
  • Мнения: 5 774
Оффф, голяма бумащина, месец юни правя пълни 5 години трудов стаж!Абе,здраве да е!За сетен път се убеждавам, че защо трябва да е лесно, като може да е трудно!
Благодаря за отговора!
Не е важно какъв ще е отговора  във форума. А какво ще иска/не иска да направи работодателя ви и неговия счетоводител.

Общи условия

Активация на акаунт