Счетоводител в нужда се познава 20

  • 32 703
  • 745
  •   1
Отговори
# 165
  • Пловдив
  • Мнения: 40 762
Момичета, училищата са по бюджетно счетоводство, нали?

# 166
# 167
  • Пловдив
  • Мнения: 40 762
а колко е различно от "нормалното"?

# 168
  • Мнения: X
Здравейте! Имам нужда от съвет. Работя на 8 ч. на трудов договор в една фирма. Имам идея да превърна хоби в допълнителна работа, като не искам да напускам сегашната си. Това хоби не вярвам в началото да носи особено много приходи, до някаква степен е сезонно и зимата няма да имам поръчки. Как мога да извършвам легална дейност? Ако регистрирам фирма ще трябва да плащам осигуровки, което ми се вижда огромен разход на месец (в началото не вярвам да имам поръчки, които да покриват дори този разход). Няма да наемам хора, ще си правя сама нещата. Има ли друг начин да извършвам легална дейност? Не искам скрити-покрити неща.

# 169
  • Балчик
  • Мнения: 740
Здравейте! Имам нужда от съвет. Работя на 8 ч. на трудов договор в една фирма. Имам идея да превърна хоби в допълнителна работа, като не искам да напускам сегашната си. Това хоби не вярвам в началото да носи особено много приходи, до някаква степен е сезонно и зимата няма да имам поръчки. Как мога да извършвам легална дейност? Ако регистрирам фирма ще трябва да плащам осигуровки, което ми се вижда огромен разход на месец (в началото не вярвам да имам поръчки, които да покриват дори този разход). Няма да наемам хора, ще си правя сама нещата. Има ли друг начин да извършвам легална дейност? Не искам скрити-покрити неща.
Направете си регистрация като свободна професия или като занаятчия, зависи какво правите. Да, за да извършвате вашата дейност ще трябва да се регистрирате като самоосигуряващо се лице и да внасяте осигуровки. Не е нужно да имате касов апарат за продажбите и паралелно си развивайте дейността и работете на трудов договор, само внимавайте, при осигуряването ако минавате максимума. Хубаво ще е консултация със счетоводител, че подводните камъни са много.

# 170
  • SF
  • Мнения: 21 167
Ако нямат касов апарат, как ще проследят дали не се минава максимумът? Колко е максимумът?
Регистрация на СОЛ като регистрация на ЕТ ли е?

# 171
  • Мнения: 960
Здравейте, ако едно лице е започнало нова работа и е в изпитателен срок, има ли право на аванс? Или може да получава такъв, след като договора стане безсрочен?

# 172
  • Балчик
  • Мнения: 740
Ако нямат касов апарат, как ще проследят дали не се минава максимумът? Колко е максимумът?
Регистрация на СОЛ като регистрация на ЕТ ли е?
Пишете за две различни неща, осигуровките като сол поне първоначално нямат общо с дохода, като такъв. Също така, дамата обясни че вече е на трудов договор, силно препоръчвам консултации със счетоводител.
Здравейте, ако едно лице е започнало нова работа и е в изпитателен срок, има ли право на аванс? Или може да получава такъв, след като договора стане безсрочен?
Аванса не се обвързва по никакъв начин с вида на договора. Важно е поне половината от месеца да сте отработели. Редно е личният аванс да е до 50 процента от заплата за пълен месец.

Последна редакция: нд, 28 май 2023, 13:08 от AVA ROSE

# 173
  • Мнения: X
Здравейте! Имам нужда от съвет. Работя на 8 ч. на трудов договор в една фирма. Имам идея да превърна хоби в допълнителна работа, като не искам да напускам сегашната си. Това хоби не вярвам в началото да носи особено много приходи, до някаква степен е сезонно и зимата няма да имам поръчки. Как мога да извършвам легална дейност? Ако регистрирам фирма ще трябва да плащам осигуровки, което ми се вижда огромен разход на месец (в началото не вярвам да имам поръчки, които да покриват дори този разход). Няма да наемам хора, ще си правя сама нещата. Има ли друг начин да извършвам легална дейност? Не искам скрити-покрити неща.
Направете си регистрация като свободна професия или като занаятчия, зависи какво правите. Да, за да извършвате вашата дейност ще трябва да се регистрирате като самоосигуряващо се лице и да внасяте осигуровки. Не е нужно да имате касов апарат за продажбите и паралелно си развивайте дейността и работете на трудов договор, само внимавайте, при осигуряването ако минавате максимума. Хубаво ще е консултация със счетоводител, че подводните камъни са много.

Свързано е с изработване на украси. Аз ще купувам някои готови елементи и ще ги аранжирам. Мисля да пращам и по куриер за поръчки извън София. Аз и със сегашната работа съм преминала максималния осигурителен праг. Той от какво значение е?
А като нямам касов апарат как ще декларирам какво съм изработила? Какво ще се случва с пратките чрез куриерски услуги? Няма да издавам касов бон, а срещу какво? Някаква касова бележка ли се дава?
Много благодаря за отговора! Flowers Hibiscus

# 174
  • Мнения: 5 860
Здравейте, бих искала да попитам следното: колко най-рано след регистрация по ДДС на фирма, мога да сменя статуса ѝ в "Неактивна"? Не знам дали се изразих максимално правилно, но надявам се, ме разбрахте.

# 175
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Здравейте, бих искала да попитам следното: колко най-рано след регистрация по ДДС на фирма, мога да сменя статуса ѝ в "Неактивна"? Не знам дали се изразих максимално правилно, но надявам се, ме разбрахте.
Какво разбирате под неактивна...да нямате дейност ли? Това не ви освобождава от подаване на СД по ЗДДС всеки месец. Ако решите да се дерегистрирате, трябва да е в момента в който паднете под 100 хил. за последните 12 месеца.

# 176
  • Мнения: 960
Здравейте ще си цитирам въпроса от преди няколки дни, ако не е за тук се извинявам. При  започване на нова работа имам ли право на аванс през изпитателния срок? Или може да получава такъв, едва след като договора стане безсрочен?

# 177
  • Балчик
  • Мнения: 740
Здравейте ще си цитирам въпроса от преди няколки дни, ако не е за тук се извинявам. При  започване на нова работа имам ли право на аванс през изпитателния срок? Или може да получава такъв, едва след като договора стане безсрочен?
Да, имате право, вие получавате аванс за това, че сте работел/а, получаването на личен аванс не е обвързано с вида на договора. Но поне половин месец трябва да ви е труда и може да заявите до 50 % от заплата си.

# 178
  • Мнения: 960
AVA ROSE, сърдечно благодаря за отговора!

# 179
  • Мнения: 1 419
Здравейте! Искам да попитам:
1) Положения труд по граждански договор НЕ се счита за стаж, нали?

2) Студент, подписал граждански договор, трябва ли сам да заплаща осигуровки или държавата продължава да плаща, защото все още е студент?

Последна редакция: вт, 30 май 2023, 18:45 от ThankYou

Общи условия

Активация на акаунт