Национална кампания за стрес инконтиненция. Вижте отговорите на специалистите!

  • 7 674
  • 80
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 40
Тези процедури помагат ли на възрастни жени, над 60 години, или поне би ли се облекчило състоянието им?

Д-р Николай Славов, Авис Медика, Плевен

Да, разбира се. Съветва се на 12-18 месеца след терапевтичния курс да се направят профилактично 1-2 процедури за поддържане на резултата.

# 46
  • Мнения: 40
Имам този проблем в момента. Раждала съм веднъж, но секцио преди 2г и половина. В момента съм бременна отново (20г.с.) и след като се разболях, при кашляне изпускам урина. Има ли начин да се лекува по време на бременност и има ли вариант да изчезне, когато родя?

Д-р Николай Славов, Авис Медика, Плевен

Предполагам, че проблемът е временен - свързан с болестта - кашлянето увеличава вътрекоремното налягане и като се има предвид, и натиска на бременната матка върху пикочния мехур, неприятният резултат е налице. По време на бременност използването на лазерна или електромагнитна терапия за лечение на инконтиненцията е противопоказно.

# 47
  • Мнения: 40
Тази лазерна терапия има ли странични ефекти и напълно ли възстановява мускулите?

Д-р Николай Славов, Авис Медика, Плевен

Не, странични ефекти Ербиум лазерът няма, за разлика от СО2-лазера. "Напълно"... Ако някой ви обещава нещо подобно, замислете се.. В много голяма степен - да. И нещо важно - ефектът е върху лигавицата и съединителната тъкан на влагалищната стена. Здравината и еластичността на мускулатурата и фасциите на тазовото дъно се повлияват най-добре при комбиниране на лазерната и електромагнитна терапия. 

# 48
  • Мнения: 40
Въпросът ми е може ли да се приложи лазерна терапия, ако е била правена конизация поради дисплазия на маточна шийка?

Д-р Николай Славов, Авис Медика, Плевен

Да, ако хистологичният резултат от конизацията е доброкачествен.

# 49
  • Мнения: 40
Здравейте! Имам секцио раждане и операция от миома коремна. Имам свличане на предна влагалищна стена, удачно ли е от три процедури с Фотона да се реши проблема?

Д-р Николай Славов, Авис Медика, Плевен

Отговорът зависи от степента на свличането, както и от наличието или липсата на инконтиненция. Задължително е да се направи преглед, за да се отговори на въпроса.

Доц. Елис Исмаил, Варна

Нужен е преглед, за да се прецени до каква степен е свличането, какви точно оплаквания имате и какво целим с процедурата с Фотона. Дали има стрес-инконтиненция или проблемът е само свличането.

Последна редакция: ср, 17 май 2023, 13:03 от Global Aesthetics

# 50
  • Мнения: 40
Здравейте, колко процедури се правят първоначално и след това през колко време се прави поддържане?

Д-р Николай Славов, Авис Медика, Плевен

Стандартният протокол е от три процедури /по една месечно/. По преценка на гинеколога може да се добавят при необходимост още една или две. За поддържане на резултата се препоръчва една процедура годишно. Разбира се, всичко това е строго индивидуално.

# 51
  • Мнения: 40
Какво може да се направи, за да се избегне този проблем?

Д-р Николай Славов, Авис Медика, Плевен

Да нямате наследствена слабост на съединителната тъкан, да не раждате и най-важното - да не остарявате Wink

# 52
  • Мнения: 40
Стрес инконтиненция може ли да се нарече леко изпускане в бельото веднага след като сме станали от тоалетната, а сме ходили по малка нужда. Родих естествено преди година и половина и от тогава ми се случва това. А също така ми се припикава много силно и изведнъж, до такава степен, че е трудно да стискам и отива към изпускане?

Д-р Полина Василева, Акушеро-гинекологичен център „Авокадо“, Плевен

Стрес инконтиненцията е неволно изпускане на урина при определен "стрес" (кашляне, кихане, по-тежки или по-леки физически усилия). Описаният от Вас проблем се нарича urge incontinens - позив за уриниране, който не може да бъде удържан. Проблемите, които имате, може да са свързани с раждането и отпускането на вагиналните стени.

# 53
  • Мнения: 40
Имам миома на матката. В такъв случай възможно ли е да се прилагат такива процедури?

Д-р Полина Василева, Акушеро-гинекологичен център „Авокадо“, Плевен

Миомата на матката не е противопоказание за извършване на лазерните процедури с апарат Fotona.

# 54
  • Мнения: 40
Доколко е нормално проблемът да се появи около 40 години? Как можем да спрем процеса?

Д-р Полина Василева, Акушеро-гинекологичен център „Авокадо“, Плевен


Стрес инконтиненцията може да се появи в широк възрастов диапазон. При 10% от жените с подобни проблеми възрастта е под 25 години. При кой, кога и как ще се прояви е строго индивидуално и зависи от много фактори. Много добро решение за "спиране" на процеса и възстановяване на нормалното ни състояние са лазерните процедури с апарат Fotona.

# 55
  • Мнения: 40
След второто раждане се появи и при мен този "феномен на неволно изпускане на урина", но забеляазвам, че се засилва. Кашлица, физическа активност (тичане, скачане), дори силен смях понякога водят до този неприятен ефект. От известно време разглеждах начините за лечение и съвсем естествено, предпочитам неоперативни варианти.
Въпросите ми са:
Резултатите от лазерната терапия имат ли срок, или могат да се приемат за дълготрайни? Ефектът колко време действа?
Предполагам някои фактори като менопауза могат да доведат до повторно проявление на стрес инконтиненция - при това положение отново ли се правят процедури или не е препоръчително?

Д-р Полина Василева, Акушеро-гинекологичен център „Авокадо“, Плевен


Първоначалният курс на лечение с лазерните системи се състои от три процедури, които се извършват през месец. Целта на тези процедури е стимулиране на процесите на образуване на нов колаген и по този механизъм се подобрява трофиката на влагалището и има едно стягане на влагалището и повдигане на пикочния мехур. По този механизъм има подобрение на симптоматиката. За съжаление, този нов колаген няма как да съществува завинаги. С напредване на времето и присъстващите рискови фактори, възможно е проблемът да започне да съществува отново. Затова, след преминаване на основният курс от три процедури през месец, обичайно се налага да се прави по една поддържаща процедура на година - година и половина.

# 56
  • Мнения: 40
Нормално ли е проблемът да се появи след 50 години?  Какво лечение и профилактика да се осъществи за да можем да ограничиме този процес ?

Д-р Полина Василева, Акушеро-гинекологичен център „Авокадо“, Плевен

Дали е нормално няма как да се каже. Може да кажем, че с напредване на възрастта и намаляване на хормоните, проблемът се среща все по-често.  Препоръчително е още при първи симптоми на стрес инконтиненция да се предприеме лечение с лазерна система Fotona. Колкото по-навреме се вземат мерките, толкова по-добър резултат има за пациента.

# 57
  • Мнения: 40
В момента съм в края на втора бременност. Усещам, че имам този проблем.
Въпросът ми е - Колко време след раждане мога да предприема нещо и да се насоча към консултация?
Има ли кърменето отношение към този проблем?
Благодаря!

Д-р Зоя Попова, Болница Пулс, Благоевград

За съжаление по време на бременността не се препоръчват упражненията на Кегел ( т.к. биха могли да доведат до контракции). Лазерни процедури също не се разрешават, но след раждането, без значение естествено или оперативно, може да се пристъпи към лазерна стимулация веднага след спиране на лохиите, т.е. около 40 дни след раждане. Упражненията на Кегел може да се започнат веднага след ражданията, стига да няма шевове, т.к. биха причинили болка. Кърменето не е противопоказание за третиране на стрес инконтиненция, не е нужно да се губи ценно време и да се задълбочава проблемът. Прегледът при гинеколог 40 дни след раждането е подходящ момент за консултиране и на този проблем.

# 58
  • Мнения: 40
Кога се прилага лазерна процедура и кога магнитна?

Д-р Зоя Попова, Болница Пулс, Благоевград

Магнитната стимулация е достатъчна при по-леко изявена степен и по-начална фаза на състоянието. Лазерната терапия е по-успешна при по-напреднали  и по-тежко изразени инконтиненции, поради възможността да се стимулира директно уретрата, има по-добри резултати. Оптималният вариант е комбинация от лазерна терапия и магнитна стимулация.


Д-р Николета Табакова, Dr. Di Clinic, Варна

Лекарят гинеколог, който има опит в използването на тези процедури ще прецени кой от двата подхода-лазера или магнитния апарат ще имат най-голяма полза и ефект във вашия случай.

Последна редакция: чт, 18 май 2023, 12:34 от Жaклин

# 59
  • Мнения: 40
По НЗОК ли са ,ако не колко струват?

Д-р Зоя Попова, Болница Пулс, Благоевград

Процедурите в България не се покриват от НЗОК. Има страни в ЕС, в които са финансирани от ЗК за определени състояния, напр. след онкологични операции. Цените на 3 процедури, какъвто е протоколът на работа е между 1200 и 1500 лв., в зависимост от избрания терапевтичен план.Има отстъпка от 10% при заплащане на 3-те процедури наведнъж. (това важи само за Болница Пулс) .

Общи условия

Активация на акаунт