Операция за рефлукс при възрастни

  • 2 181
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 61
Здравейте,

не мога да намеря никаква информация къде в България се прави такава операция на възрастни и ако се прави - по кой метод? Някой от вас има ли опит?

Последна редакция: ср, 12 апр 2023, 09:31 от Raeliana

# 1
  • Мнения: 2 474
https://teodoratanassov.com/za-d-r-atanasov/

При него съм планирала да си правя - по Нисен.
Иначе се правят на доста места и от доста лекари.
Росен Тушев също прави, освен това има и. в Токуда, ВМА, Александровска.
Методът се определя, доколкото знам, от спецификите на всеки пациент.

# 2
  • Мнения: 61
Желая ви успех!
Ако мога да попитам, ще си я правите специално заради рефлукс или и заради херния? Какви са симптомите ви и при консултация с Атанасов ли определихте метода, или първо бяхте при друг гастроентеролог?

# 3
  • Мнения: 2 474
Само да уточня, Атанасов не е гастро, а хирург. Гастроентеролозите не правят такива операции.
Имам гастрит, рефлукс, че и херния. Лекарствата вече тотално не ми помагат, а ги пия вече повече от 2 години без спиране и то в най-високите дози. Просто всичко ми се връща нагоре, нон-стоп съм с киселини, сега например ми се е обострило и е някакъв кошмар.
Атанасов ми поиска преди това да си направя гастроскопия, за да види актуалното състояние, защото аз преди това се разправях и с Хеликобактер и незнам си какво още, на последната гастроскопия бях отрицателна, но пък вече ми видяха хернията, която преди това не беше отчетена (имам 4 гастроскопии за 1 година).
За метода - не сме коментирали защо точно този е избрал за мен, но му се доверявам, все пак трябва да е отчел достатъчно ясно анатомията ми, то всъщност това си е чисто механичен проблем.
Колега на баща ми е опериран в Токуда по другия метод, Хес, ако не се лъжа се казваше, но той е бил с огромна херния - 12 см, моята е 2, но се води плъзгаща, т.е. налягането между коремната и гръдната кухина е нарушено или нещо от този род.
Да видим кога ще сколасам да я направя, защото за планова операция трябва да съм в перфектно здраве, а аз не спирам да боледувам последните месеци и най-вече правя бронхити, от които кашлям със седмици, а той ми обясни, че не трябва да съм с кашлица преди операцията.
При Вас какъв е проблема? Рефлукс или херния, или и двете?

# 4
  • Мнения: 61
Аз съм с хроничен гастрит и рефлукс вече 12 години, но през последните 3 се боря и с хеликобактер, от който няма отърване. През последната 1 се наложи вече да спя повдигната на възглавници, защото ми се качва стомашен сок в носа.
Последно започнах да ходя в Токуда при д-р Тишков, при който си направих гастро и колоноскопия. Той ми назначи изследване с бариева каша за изключване на херния, каквато си мислех, че няма как да се изпусне при гастроскопия, но виждам, че не е баш така. Предстои ми да го направя във вторник.
И при мен в момента е супер обострено, обостря се всеки път преди цикъл, но точно сега е пълен кошмар. Никакви лекарства не ми помагат. Трябва да спя на някаква конструкция от възглавници и само по гръб.
Не знам дали сте коментирала с лекар, но рефлуксът може да допринася за кашлицата и бронхитите. Надявам се скоро да ги овладеете, защото това си е чиста мъка.
Бих искала също да Ви попитам как решихте да идете при Атанасов, а не другаде? Къде правихте гастроскопията, която той Ви поиска? И можете ли да ми кажете с малко повече думи кой е този метод Хес? Аз съм чувала за фундопликацията по Нисен, трансоралната фундопликация и Linx.

# 5
  • Мнения: 2 474
Здравейте,
Сега се събуждам и о, ужас и днес ще е кошмар.
Не мога да спя на никакви конструкции, с 5 дискови хернии съм и без това трудно спя изобщо, пък камо ли като нещо не ми е удобно.
Първоначално почнах да ходя в болниц Здравето. Там са ми първите 3 гастроскопии, 2021 г. ги правих. Иначе съм с гастрит от години, но не съм му обръщала много много внимание, пила съм си хапченца за по месец и е минавало. Та първо беше уж да оправим Хеликобактера, да, ама след лечението се влоших. И се почна едно - имаш, нямаш, имаш Барет, нямаш, пробване на 100 вида лекарства без успех. Накрая се ядосах и почнах да вдигам скандали…
Та моята гастро, която е много мила, но не тя прави гастроскопиите, а друг лекар ми каза да си направя консултация с друг лекар, настояваше да е в ИСУЛ, аз държавни болници не понасям и така лека-по-лека стигнахме до д-р Тишков. Всъщност аз лично с него не съм се виждала, объркаха ми в Токуда нещо часовете, но той ми прави последната гастроскопия, на която нямах Хеликобактер, нямах Барет, но пък ми е видял хернията.
И така - с този резултат отидох при хирурга, избрах си го с ровене по разни форуми, освен това ходих 3 пъти и ми направи много добро впечатление.
Само дето с това боледуване…
Ох, да, сега се сещам, че пулмоложката ми беше казала, че като легна аспирирам от киселините… Това обяснява защо почнах много често да правя бронхити, аз всъщност много боледувам, но не ме е удряло толкова в белия дроб досега.
Сега гледах епикризата на колегата на баща ми - не било Хес, а Хил. Пак е някаква фундопликация. Но пак казвам - при него е било нещо огромно. Имам епикризата, обаче не е обяснено като за лаици там, изобилства от медицинска терминология, която дори и аз не разбирам, а вече съм половин доктор. Но то Нисен е всъщност най-разпространения метод.
Не съм правила изследване с Бариева каша, то няма и нужда. Клиниката е достатъчно показателна, а и като видяха хернията повече няма смисъл. Но доц. Атанасов каза, че след операцията ще правя за проверка.
И общо взето това е. Ох, много искам да се отърва от тая гадост вече…
А мога ли да попитам д-р Тишков как Ви се струва? Защото ми се ще да си направя една контролна гастроскопия някой ден преди операцията, аз съм и с гастрит все пак.
Ох, и какви лекарства пиете? Аз съм на Еманера 2 х 40 мг, като се обостри включвам Алмагел или Квамател. Сега почнах и Квамател 2 х 40 мг.
Пазя някаква безумно тъпа диета, ама то в обострена фаза от всичко е зле.

# 6
  • Мнения: 61
Аз съм говорила с Тишков само 2 пъти и впечатлението ми е, че обяснява подробно и обсъжда с теб лечението, но консултациите се провеждат в клиниката - т.е. има по 10-15 мин с пациент, преди да трябва да викне следващия. При него също така няма възможност за преглед по здравна каса, а прегледът е около 100 лв.
Иначе той е ученик на Карагьозов пак в Токуда, който е най-добрият за колоно и гастроскопии. Чака се много за това изследване при него.
В момента пия 2х40 нексиум и 2х20 фамотидин, които са еквивалент на вашите лекарства. Включвам гастротус, алмагел, рефалгин, но в момента ситуацията е толкова остра, че нищо не помага.
И аз гледам да пазя диета - супи, ориз, картофи. Нищо кисело, пържено или мазно, но засега без успех. Надявам се при мен хормоните да играят заради пмс-а и да се успокои.

# 7
  • Мнения: 2 474
Благодаря Ви за отговора.
И при мен в момента положението е кошмарно, изригвам от киселини и грам нищо не помага, така не съм била от много време.
Записах си и аз час за Тишков, но чак за началото на май, през това време ще отида и при моята гастро в Здравето, но то не знам какво повече може да се направи като лечение…
Пишете ми, моля Ви, когато минете изследването с кашата.
Пффф, точно по празниците е съвсем прекрасно да сме така…

# 8
  • Мнения: 61
Ще утихне, не може все да е така. Кураж Simple Smile

# 9
  • Мнения: 61
Тъй като Mila1331 ме помоли да пиша, като изследването с бариева каша мине, това и правя Simple Smile
Изследването се проведе в Токуда. Помолиха ме да си донеса бариевата каша и да отида гладна и жадна там - в нета четох, че може да се яде до 8 часа преди и да се пият течности до 2 часа преди изследването. Кашата струваше 14-15 лв в аптека и от варианта, който аз купих, беше нужна само 1 за изследване на стомаха и хранопровода. Кашата си я разтварят докторите и ти я дават. Моята беше с вкус на ванилия и подсладена, маскираше доста добре тебеширената консистенция.
Накараха ме да махна всички накити и сутиена, казаха ми, че няма нужда да свалям тениската си. Към рентгена има подвижна маса. Изследването започва, като се взимат снимки без кашата, докато съм права. После ми казваха да отпивам по глътка и снимаха. Накрая ме накараха да изпия всичко и наклониха масата, така че да съм легнала. Караха ме да се въртя наляво, надясно, по очи, също така наклониха масата под ъгъл, така че да съм леко с главата надолу.
Цялото изследване не отне повече от 5-10 минути, след което ми казаха да почакам, за да разчетат снимките още 20-30. В моя случай нямам херния или изменения.

Ако някой има въпроси по изследването - нека пита Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 474
Мерси за споделения отзив.
А оттук насетне какво следва като лечение и изобщо предложиха ли някаква алтернатива?
Аз бях на гастро онзи ден, посменихме малко схемата на лечение, но няма грам резултат, направо избухвам от киселини вече.
В понеделник съм при д-р Тишков, тъй като моята лекарка ми каза, че ми е време за нова гастроскопия.

# 11
  • Мнения: 61
Сега следва да лекувам хеликобактера, като се надявам този път да стане, но ме е доста страх от точно тази комбинация от антибиотици (по 4 пъти на ден тетрациклин и бисмут и по 3 пъти на ден метронидазол).
Как мина при Тишков? Доволна ли сте?

# 12
  • Мнения: 2 474
И аз пих точно тази схема, гадна е, но е ефективна. Ще издържиш.
Тишков ми назначи нова гастроскопия и изследване с бариева каша.
Лошото е, че гастроскопията ще е едва след 2 месеца… Дотогава продължавам да пия конски дози ИПП, Квамател и антирефлуксни сиропи.

# 13
  • Мнения: 61
Как ги пи - всички заедно или тетрациклина преди/след ядене? Четох в указанията му, че трябва да е на гладно и далеч от бисмута. И как спа, като той трябва да се приема 4 пъти на ден? Мислех си да го взимам преди лягане и после със ставането, пък другите 2 пъти разпределени по равно през деня, но не съм сигурна.

# 14
  • Мнения: 2 474
Ох, това със схемата беше ужас.
ИПП първо, после бисмут, после ядене, после Тетрациклин, Метронидазол, нещо ей такова беше. Гледах да има отстояние.
И след Тетрациклина поне 30 Мин. - час не се ляга.
Как съм спала - малко. Гледах всичко да е така нагласено, че да не се бърка едно с друго.
Много досадна схема.
И махни млечните. Плодовете също.
Изобщо чети листовките и си нагласи някакъв график.
Не забравяй пробиотици. Не знам дали ти изписа противогъбично, но аз на всеки 3 дни пиех по 1 Дифлукан, 1-4-7-11 ден.
Аз издържах АБ 10 дни, бисмут пих повече, но колко - не помня точно. ИПП не съм спирала така или иначе.

Общи условия

Активация на акаунт