Въпроси и отговори за майчинството и новите промени III

  • 29 562
  • 418
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 365
ДейзиГ  bouquet

# 61
  • Мнения: 4 370
ДейзиГ, В чл. 45, ал. 1, т.2 от НРВПО пише, че се подава заявление, към което се прилага декларацията по приложение 7 + акта за раждане на детето. Трябва ми примерен вариант на самото заявление, аз декларацията я имам. Нали в това заявление трябва да се посочи например дата от която да започне да тече отпуска ...., това в декларацията го няма....

И аз бих искала да видя примерен вариант на Заявлението!

# 62
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Според мен заявлението е молба която се подава до работодателя в свободен текст, освен ако в съответната фирма не са приготвили някакъв формуляр. В тази молба се пишат основните данни на майката, детето, датата от която ще се ползва отпускът и колко дни ще бъде той.

# 63
  • София
  • Мнения: 969

Малко подвеждащо съм го написала. Към всеки болничен се прилага и съответното приложение. Някои от приложенията се попълват от осигурителя ( т.е. работодателя ви ), но някои се попълват от осигуреното лица ( т.е. от вас ).
Не съм ги описвала подробно, защото постингът щеше да стане 2 страници. А и сметнах, че счетоводителите могат поне това усилие да направят и да проверят с кой боничен какво се подава. Защото в крайна сметк, те ако не подготвят всички документи, тях ще ги върнат от НОИ.

Така че, подават се и приложения, но тях би следвало да ви ги дадат счетоводителите ви, когато им представите съответния болничен лист.

Ако все пак желаете, мога да отделя малко време довечера и подробно да опиша в кой случай кое приложение се попълва.

Извинявам се, ако съм подвела някого.
Zina, благодаря много.
Приложението аз ще си попълня сама и ще го предам.Проблема в мойта фирма е че ТРЗ-то ни напусна миналия месец, а другите счетоводители, дори и главните и идея си нямаха какво се прави, защото досега изобщо не са се занимавали те с болнични, за новостите само са чували и чакат всеки момент да дойде ново ТРЗ, което да поеме нещата, ама кога не е ясно. та сега аз сама се оправям  Sad, за да си получа обезщетението все пак. а те ли трябва да ми изчислят дневното обезщетение и да го предадат или от НОИ ще правят това.

# 64
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
В счетоводството трябва да ти напишат базата за изчисляване на обезщетението 6 месеца назад и после да ти изчислят обезщетението съгласно представения болничен. Във фирмата трябва да го направят за да знаят сумата която дължат за ЗО.
Като се представят всички болнични в НОИ те би трябвало да проверят изчисленията и после да ти преведат сумата.

# 65
  • София
  • Мнения: 969
В счетоводството трябва да ти напишат базата за изчисляване на обезщетението 6 месеца назад и после да ти изчислят обезщетението съгласно представения болничен. Във фирмата трябва да го направят за да знаят сумата която дължат за ЗО.
Като се представят всички болнични в НОИ те би трябвало да проверят изчисленията и после да ти преведат сумата.
Благодаря ти Дейзи   bouquet

# 66
  • Мнения: 3 457
Я аз да се включа ни в клин ни в ръкав-току що разбрах ,че могат да ти върнат надвзетите данъци за 2003,2004,2005 г ако ги дариш на инвалид-вярно е със сигурност,но докаога е срока и какви са условията newsm78

# 67
  • Мнения: 9 095
а аз това не го знаех, ама ще следя че ми стана интересно Peace

# 68
Знаете ли кога въобще ще започне тази програма "В подкрепа на майчинството"? Струва ми се, че  е глупаво да се пише, че програмата влиза в сила от 01.01., а все още нищо да не е изяснено. Всъщност защо ли се учудвам поредното недомислие от страна на управляващите. Просто напразни надежди Sad

# 69
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Какви документи трябва ад се подадат за детските надбавки от 18 лв ?

# 70
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Попълва се формуляр Молба-декларация
прилагат се:
Служебна бележка за брутния доход 12 месеца назад на двамата родители, ако са женени, ако не само на майката
копие от акта за раждане + оригинала за сверка
двете лични карти на родителите за сверка
ако детето е по-голямо трябва бележка че ходи на училище

# 71
  • Мнения: 4 370
Я аз да се включа ни в клин ни в ръкав-току що разбрах ,че могат да ти върнат надвзетите данъци за 2003,2004,2005 г ако ги дариш на инвалид-вярно е със сигурност,но докаога е срока и какви са условията newsm78

Надвзетите данъци се връщат в края на всяка година от работодателя, като той си ги приспада от данъците за следващите месеци. Ако лицето не е на работа към края на годината има право да попълни Данъчна декларация и Искане за възстановяване на данъците. Срока е до 15.04 на следващата година.
Това за прехвърляне към инвалид сега го чувам, но ако на някого са му останали за някоя от тези години надвзети данъци, то трябва към края на годината лицето да не е било на работа и да не е попълвало Искане за възстановяване. 

# 72
Molya za suvet! Samoosiguryavashta se sum i si gledam sama deteto (sega e na godinka), kato poluchavam za tova po 160 lv na mesets ot NOI. Naskoro poluchih honorar za ednokratna usluga.

Oznachava li tova, che sum vuzobnovila trudovata si deynost i shte poluchavam polovinata ot mesechnoto obezshtetenie za gledane na dete do 2 g, kato tryabva da si vnasyam osigurovki vurhu min 220 lv na mesets, nezavisimo che produlzhavam da si gledam deteto, a ne da rabotya?

Schetovoditeli sa mi kazvali, che v bulgaria nyakoi zheni vurshat ofitsialno nadomna rabota i produlzhavat da poluchavat pulnoto si obezshtetenie za gledane na dete, zashtoto ne se schita, che imat trudov ili priravnen kum trudov dogovor. Tova vazhi li v moya sluchay?

# 73
  • Мнения: 4 181
Знаете ли кога въобще ще започне тази програма "В подкрепа на майчинството"? Струва ми се, че  е глупаво да се пише, че програмата влиза в сила от 01.01., а все още нищо да не е изяснено. Всъщност защо ли се учудвам поредното недомислие от страна на управляващите. Просто напразни надежди Sad

Виж сега, програмата още не започнала,защото е част от Националния план за заетостта, по който действат всички подобни програми. В момента в който бъде гласуван ще започне и програмата. Ние ще пуснем тема, когато това стане Peace
И едно уточнение, никъде не пише , че програмата ще започне от 1.01.2007г.

# 74
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Я аз да се включа ни в клин ни в ръкав-току що разбрах ,че могат да ти върнат надвзетите данъци за 2003,2004,2005 г ако ги дариш на инвалид-вярно е със сигурност,но докаога е срока и какви са условията newsm78

Срока за подаване на данйчна декларация по ЗОДФЛ е 15.04. на следващата година. Ако не се подаде декларация в срок се плаща глоба. Ако за тези години сте имали надплатени данъци е трябвало да си подадете Искане за прихващане/възстановаване на надвзети данъци.

Общи условия

Активация на акаунт