Въпроси и отговори за майчинството и новите промени III

  • 29 695
  • 418
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 1 582
Момичета,

има ли срок за подаване на документите за удължаване до 315 дни на майките в "заварено положение"? Защото нашето счети щяла да ги подава в началото на другия месец в НОИ. Rolling Eyes

# 76
  • Мнения: 169
Чудя се на основание какъв документ работодателят ще си тегли парите от НОИ за тези 180 дни след 135те на хората в заварено положение, след като няма болничен  и след като не се попълва приложение 2 от НИИПОПДОО  newsm78.

# 77
  • Мнения: 104
Ух, хайде да се впиша и аз в сферата  Party

# 78
  • Мнения: 9 050
Момичета,

има ли срок за подаване на документите за удължаване до 315 дни на майките в "заварено положение"? Защото нашето счети щяла да ги подава в началото на другия месец в НОИ. Rolling Eyes

Вашето счети да седне пак да си прочете наредбата. Тези обезщетения ще ги изплаща тя, а не НОИ, така че няма какво да подава там.

# 79
  • Мнения: 9 050
Чудя се на основание какъв документ работодателят ще си тегли парите от НОИ за тези 180 дни след 135те на хората в заварено положение, след като няма болничен  и след като не се попълва приложение 2 от НИИПОПДОО  newsm78.



На основание на молбата, която подавате.

# 80
  • Мнения: 9 050
Я аз да се включа ни в клин ни в ръкав-току що разбрах ,че могат да ти върнат надвзетите данъци за 2003,2004,2005 г ако ги дариш на инвалид-вярно е със сигурност,но докаога е срока и какви са условията newsm78

Надвзетите данъци се връщат година за година. Не мога да измисля причина, по която имате надвзети и невъзстановени данъци за 2003, 2004 и 2005 г. Единствената причина за това може да бъде, ако сте имала задължение да подадете данъчна декларация, а не сте го направила. Но тогава ще ви глобят.
А колкото до надвзетите данъци, те са дължими и ще ви ги върнат, дори и без да ги дарявате на някой.
Според мен нещо не сте разбрала правилно.

# 81
  • Мнения: 566
Здравейте
може да сте коментирали   моето запитване, но не можаш да го видя.
Имам бебе, което ще направи 9 месеца на 12, няма да подавам молда за по-голямо майчинство, не ми се занимава за толкова малко  време. Въпросът ми е от къде ще получавам майчинството си - 180 лв. Вчера по новините казаха че за майките при заварено  положение ще се получават от работодателя. Така ли е? И трябва ли да се подават  пак някакви документи.
Благодаря ви  предварително                       

# 82
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Здравейте! Ще се радвам много на вашата помощ относно тези 2 мои въпроса:

1. Налага ми се да подам декларация за доходите ми, защото имам доходи и от граждански договор. В служебната ми бележка, където са отразени изплатените майчински (цялата година съм твърдо и само на 160 лв майчински) няма нормативно признати разходи. Според касиерката "така ги е сметнал компютъра" Въпросът ми е - има или няма нормативно признати разходи при майчинските?

2. Така и последно не разбрах - трябва ли да подам молба до работодателя с обявена моя банкова сметка или няма нужда, защото съм "заварено" положение.

БЛАГДОАРЯ ОТ СЪРЦЕ, за отделеното време и знания   bouquet  bouquet  bouquet! Помощта ви ще ми е изключително важна Hug.

# 83
  • Мнения: 9 050
Здравейте! Ще се радвам много на вашата помощ относно тези 2 мои въпроса:

1. Налага ми се да подам декларация за доходите ми, защото имам доходи и от граждански договор. В служебната ми бележка, където са отразени изплатените майчински (цялата година съм твърдо и само на 160 лв майчински) няма нормативно признати разходи. Според касиерката "така ги е сметнал компютъра" Въпросът ми е - има или няма нормативно признати разходи при майчинските?

2. Така и последно не разбрах - трябва ли да подам молба до работодателя с обявена моя банкова сметка или няма нужда, защото съм "заварено" положение.

БЛАГДОАРЯ ОТ СЪРЦЕ, за отделеното време и знания   bouquet  bouquet  bouquet! Помощта ви ще ми е изключително важна Hug.

Нещо мисля, че сте объркала, но да видим какво точно. За да получавате по 160 лева, вие трябва да имате и трудово правоотношение. Иначе, ако работите само по граждански договор, нямате право на отпуск за отглеждане на дете до 2 години.
Значи тези 12*160 лева са ви в бележката за доходи от трудови правоотношения. При тези доходи нормативно признати разходи няма.

Отделно се издава и бележка за доходите от градански договор. ( Дори и трудовото и гражданското правоотношения да са с един и същи работодател, пак се издават отделни бележки. ) В тази бележка не може да фигурират тези 160 лева месечно, тъй като те не са доход, получен в резултат на гражданското правоотношение. В тази бележка се вписват само доходите от гражданския договор. И върху тези доходи имате право на нормативно признати разходи.

Не знам за какви доходи говорите ( в какъв размер имам предвид ) , но ако тези доходи са над облагаемия минимум е важно да изясните с въпросната счетоводителка дали просто е сгрешила в бележката или наистинапрез годината не е вземала в предвид тези разходи и ви е удържала повече от дължимия ДОД. При всички положения бележката трябва да съдържа реални данни. Не може да съдържа грешни данни, защото компютъра така я бил издал. Ако трябва ще я попълни на ръка, но информацията в нея трябва да е достоверна. Иначе рискувате да декларирате неверни данни, което може да има последствия и за вас самата. Не само за счетоводителката ви.

Щом сте в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, не е необходимо да подавате нищо. Ще продължавате да си получавате обезщетението както досега.

# 84
  • Мнения: 9 050
Здравейте
може да сте коментирали   моето запитване, но не можаш да го видя.
Имам бебе, което ще направи 9 месеца на 12, няма да подавам молда за по-голямо майчинство, не ми се занимава за толкова малко  време. Въпросът ми е от къде ще получавам майчинството си - 180 лв. Вчера по новините казаха че за майките при заварено  положение ще се получават от работодателя. Така ли е? И трябва ли да се подават  пак някакви документи.
Благодаря ви  предварително                       

Щом сте в отпуск за отглеждане на дете до 2 години и ще продължите за сте в този отпуск, не се налага да подавате никакви документи. Ще получавате обезщетението както досега.

# 85
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
ZinaSt, извинявам се за объркващото ми писание  Hug .

Имам трудов договор, в момента съм по майчинство и цялата 2006 г. вземах по 160 лв. /мес. майчински.

Имам граждански договор в друга институция. Този граждански договор е причината да подавам декларация за доходите ми за 2006 г.

Въпросът ми е :  има или няма нормативно признати разходи върху сумата от 160 лв. Питам, защото в счетоводството, откъдето ще ми издадат служебната бележка, не знаят, а обслужващата програма не изчислява тези нормативно признати разходи при мен.

Искам да съм наясно, за да мога точно да попълня деклапацията си   bouquet Hug

# 86
  • Мнения: 158
и последно не разбрах колко години ще е майчинството с този нов закон?защото ми казаха,че щяло да бъде 9 месеца обезщетение и после само 3 месеца още.абе общо 1година.вярно ли е?

# 87
  • Мнения: 789
Здравейте, мами!
Извинявам се за питането ми, доста се написа по темата, ама напоследък от мислене само за памперси и пюрета съм блокирала  #Crazy
Моите 135 дена изтекоха на 21.09.06. Сега трябва да подам молба до работодателя за остатъка до 315, а той ще я подаде в НОИ, така ли? Изобщо работодателя ли трябва да ми даде всички документи или аз сама трябва да ходя. Последно от офиса ми казаха, че тези промени не били публикувани в ДВ и трябвало да чакам. Но да не изтърва някой срок в чакане? И от работодателя ли ще продължа да си получавам парите?
Благодаря предварително  bouquet

# 88
ЧНГ НА ВСИЧКИ.Аз съм новак и много трудно се престраших да пиша.И аз като всяка маика която е на вие със законите имам един въпрос.родих на 7.06.2005 работя на трудов постоянен договор,така че всичките документи които е трябвало да дам сам гидала(имам предвид болнични).въпроса ми е :имам ли право по новия закон на тези 90% след като са ми изтекли 135 дни? благодаря на тези които ми отговорят  Hug newsm10

# 89
  • Мнения: 41
здравейте.родих на 7.06.2005 отдавна ми изтекоха 135-те дни.имам ли право на тези 90% благодаря ви

Общи условия

Активация на акаунт