Домашното насилие – тема №4

  • 87 849
  • 1 661
  •   3
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 19 307
Зависи какво разбираш под "преди". При моите родители не е имало такива неща, друг е въпросът, че при други не е било точно така.

# 121
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 706
Насилниците са енергийни вампири. Хранят се с негативните емоции и страданието на жертвата. Психично болни хора са, които биха побъркали всеки, който е наоколо.  Трябва да се стои далече от тях.

# 122
  • София
  • Мнения: 2 377
Една част от проблемите идват от настройката, че жената трябва да върши домакинската работа и да гледа детето, демек слугиня. За съжаление, такъв начин на мислене все още е широко разпространен в България.
Един от най-трудните периоди е когато жената е в майчинство и е финансово зависима. В този период на голяма част от мъжете (дори и нормалните) им става нещо и започват да се налагат, да правят забележки и т.н. Точно в този период съм чувала често от приятелки: "Какво му става на моя мъж? Само прави забележки, само мрънка...". Примерно той може и да е много разхвърлян, но прави забележка на жена си "Тази чаша защо си я оставила в хола, а не е в кухнята, където й е мястото?". Или пък той най-добре знаел как се гледа бебе, защото бил прочел 2 книги за бебета. (Абе охльо, кой гледа бебето денонощно и знае най-добре? - Ами жена ти). - и двато дадени примера са се случили наистина.
Психически тормоз е и незачитането на мнението на жената от мамино синче и неговите: " Мама каза това, Мама каза онова., Мама знае най-добре" и заставането на страната на Мама му в някакви ситуации. Да не говорим, че често той и мама му вземат решения и ги съобщават на жена му (вместо той с жена си да взема решения).
Тоз Мамин го имам вкъщи, бая зор видях докато го откъсна от полата на майка му. Пример: майка му казала, че е едва ли не жизнено важно точно в 8 да се вечеря. Не в 8 и 1 или 8 и 2 минути, трябва точно в 8. И се почва едно мрънкане и каране защо точно в 8 не е готова вечерята. Мама каза, че трябва точно в 8 да се вечеря. И т.н.  Аму казах му да не пита мен, а фасула защо толкова бавно увира... И че като иска точно в 8 да е готово, то да приготвя вечерите той, а аз с удоволствие бих се отдала на почивка в това време.
Не трябва да се оставяте да вменяват вина, да тъпчат. Трябва да си отстоявате позициите и мястото.
Само ме е яд, че по-рано не ми дойде смелостта да им се опълча на мамин мъж и майка му и да покажа на кой къде е мястото и да се отстоявам. Пробвах с добро, но и на челна стойка да застанеш - няма ефект. При такива мамини синчета трябва да се действа с много твърда ръка.

# 123
  • Мнения: 5 801
Хаха леле май най-големият проблем ще се окажат битовизмите, или хората изпростяват след една възраст, ако не държат ума си нон стоп да работи.  Не искам никога да спираме да излизаме, да ходим на културни събития като театър и кино, да четем книги, да се срещаме с приятели, да пътуваме. ..защото ако чуя да ми говори за солта в манджата ще умра.
Като бях дете нашите винаги вечеряха доста рано и по-бавно, (около 6-7), защото си лягаха рано, аз така свикнах и стомахът ме боли, ако ям късно, а най-добре ми е даже да пропусна вечерята. Но помня, че като съм била на гости като дете на брата на баща ми и жена му те имаха някакви точни и много строги правила! Не можеше никога да се вечеря в друг час различен от 9 ! 😂. При нас никога не е имало точен час, но при чичо трябваше да стоя гладна до 9 помня, а за Нова година не даваха да се яде от баницата преди 12 вечерта 🤨. Нужно ли е такива правила за подобно нещо, кой когато огладнее тогава да яде, още повече когато се появат деца и те имат какви ли не нужди, не може да се спазват всякакви измислени  приумици.

И наистина е голям проблем това мислене, че всичко се пада на жената. То по тази логика в арабския свят е по-добре оттук, защото никой не очаква от жената да работи и изкарва пари. А тук даже да си с кариера, ако може и апартамент да имаш, защото доста родители умират от страх бъдеща някоя си снаха да не вземе апартамента на сина им и му купуват такъв, но го записват на себе си. След това, ако може въпреки че работят по равен брой часове, няма как тя да бъде и домакиня ... със сигурност трябва да се раздели работата, но майките им ги учат, че жената трябва да върти къщата, но все повече жени не искат да си вземат мъж за отглеждане.

# 124
  • Мнения: 6 690
Ами затова трябва да се отварят очите ПРЕДИ да решиш да имаш дете с някой. То се вижда още на ниво гаджета какви разбирания има в тази насока. И ако го видиш, че е от типа комплесиран патриархално-ориентиран балкански субект/демек очаква обслужване/ веднага му биеш шута, а не се занимаваш в опити да превъзпитаваш и да си губиш години и нерви, че и деца да раждаш от такъв. То си зависи от жените, какво ще приемат и какво не и да поставят границите. Лошото е, че има жени, които сами те искат това, а после тръгват да се оплакват като им дойде в повече вече с едно-две деца. Ама тогава мача е свирен и остава опцията самотна майка, а пък не всички могат да си я позволят и хоп капана щракнал.

# 125
  • Мнения: 5 801
Вярно е, но е трудно. Вярно е, че жените са виновни, то и жена е възпитавала син с такова мислене. Слава Богу, поне вече почти никой, освен по своя желание, не живее с родителите на съпруга си.

Vesika, как успя да го накараш да осмисли, че думите му не бива да са определящият фактор във вашия живот?

# 126
  • София
  • Мнения: 2 377
Като не мълчах и се отстоявах в такива ситуации. Обясних му търпеливо, че заради такива неща се караме ние и страдат нашите отношения и че няма никакво право да ми вдига скандали за глупусти и че няма да търпя такова отношение. Попитах го за кого е женен - за мен или за майка си и му казах, че ако продължи в същия дух, ще остане с майка си и тогава каквото щат да правят, ако искат и в 3 през ноща да вечерят. И че не ми е изобщо приятно тя да ни се бърка в живота по какъвто и да е начин, а той да се държи като дебил. Обясних му и че не съм му пристанала, за да съм му слугиня, а съм му пристанала заради съвсем други неща. За щастие, ме разбра, и приключи с тези неща. А на свеки, пред него, й казах директно да спре да ни се бърка в живота и да ме остави на мира. Така ми беше накипяло, че с думи ги направих на салата и двамата. Без викане, без крещене, спокойно, но с много твърд и категоричен тон. Случвало се е след това, макар и рядко, пак да пробва да ми се наложи по някакъв начин и да се опитва да ми вмени вина за нещо си, но веднага съм му срязвала мераците. Точно това, което казват и другите: да не се връзваш и да влизаш в оправдателен режим, а да покажеш и заявиш, че тия номера не ти минават и няма почва за тях. Ако има достатъчно акъл и държи на теб ще разбере и ще престане, ако не - Адио, Рио!
Аз съм много деликатен, добър и търпелив човек. В началото им се връзвах на мъжо и на свеки и влизах в оправдателен режим. Опитвах с добро, но нямаше ефект. Тогава една приятелка ме светна, че с добро и с търпение не става, а трябва да си силен и твърд и да им покажеш кой къде му е мястото. Събрах кураж и действах. Откакто силата е с мен се чувствам много добре. Вече не съм толкова добра и ако се наложи ще стана и зла, за да защият себе си и позициите си.
Най-добре е още в самото начало да седнат младите и да се разберат: домакинска работа да се дели, грижите за децата са и на двамата родители, майка ти, майка ми - да не се месят и да не им се позволява това; че няма да се търпи неуважително поведени е и т.н. Ако не се съгласи - не е твоя човек и всеки да си хваща пътя.
Примерно вкъщи - домакинската работа се дели. Но моят понякога се е пробвал да не си върши работата. Когато още нямахме миялна се редувахме кой да измие чиниите. Негов ред е - не ги измил, че не му се миело. Казах му, че и на мен не ми се мие и неговия ред си остава. При положение, че неговият работен ден е много по-кратък от моя и разполага с много повече свободно време , няма да го търпя да лежи на дивана като лехуза и да си цъка телефона и да гледа тв, защото го мързяло, а аз като се прибера доста по-късно, да върша и неговата работа. 4 дни не изми чинниите и тенджерите. Мивката и плота се напълниха. Но и аз не ги измих. Щом иска да си мерим инатите - ОК, ще ги мерим, та премерихме ги. С неговите камъни в неговата градина. Като видя, че изобщо не се трогвам и няма да му мине номера, накрая изми всичко.

Последна редакция: ср, 14 юни 2023, 09:33 от Vesika

# 127
  • Мнения: 2 229
Имала си късмет, че човекът е разумен и те обича. То това е важното, де.

# 128
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 301
Не намирам нищо лошо да се вечеря в определено време и всички да са заедно на масата.Всяко семейство си решава...
Домакинската работа-всеки върши нещо,да.

Но несвършената домакинска работа не е причина за домашно насилие,това е само още един повод за насилника.
Той може да тормози или да удари жертвата,защото е погледнала някого,защото манджата е безсолна,защото се е гримирала,защото е с рокля,а не с дънки....все ще намери за какво да я тормози.


Останала съм с впечатление,че доста млади момичета много бързо се съгласяват да заживеят с някого.Или си затварят очите за ,,червените лампи,,.
А трябва време за да опознаеш един човек ,да видиш как реагира в различни ситуации...да видиш и добрите и лошите му страни..


# 129
  • София
  • Мнения: 2 377
Не намирам нищо лошо да се вечеря в определено време и всички да са заедно на масата.Всяко семейство си решава...
Разбира се, че няма. Но е лошо е когато ти мрънка, обвинява и вдига скандал, че сте седнали да вечеряте в 8.10 или в 8.20 или 8:30 , а не точно в 8.00 както е казала майка му, че е важно за здравето да се яде в строго определен час - в 8.00, а не в 8.01 или 8.05 мин. Аз се прибирам в 7 вечерта и обикновено няма как в 8.00 да е готово за вечеря всичко, когато трябва аз да готвя. Не може само кюфтета и кебапчета да мяташ на скарата или яйца на очи, че стават по-бързо, трябва и друго да се яде и разнообразява. Аз от 7 до 8 кое по-напред да направя - детето ли да си видя, да готвя ли, да почивам ли и т.н? Айде няма нужда за такива глупусти, че примерно с еди си колко минути или половин час сме седнали по-късно да вечеряме, да се вдигат скандали и да си разваляме отношенията.

# 130
  • София
  • Мнения: 38 630
Най-важното е да не те ограничава за генерални неща - къде да живеете, каква работа ще имаш, дали да имаш хоби, дали да се виждаш с приятелки.
За домакинството - много е хубаво мъжът да готви.

# 131
  • Мнения: 25 700
Аз се прибирам в 7 вечерта и обикновено няма как в 8.00 да е готово за вечеря всичко, когато трябва аз да готвя. Не може само кюфтета и кебапчета да мяташ на скарата или яйца на очи, че стават по-бързо, трябва и друго да се яде и разнообразява. Аз от 7 до 8 кое по-напред да направя - детето ли да си видя, да готвя ли, да почивам ли и т.н? Айде няма нужда за такива глупусти, че примерно с еди си колко минути или половин час сме седнали по-късно да вечеряме, да се вдигат скандали и да си разваляме отношенията.

А всъщност ти трябва да вдигнеш скандал откъде са тези претенции у човек, който не си мръдва пръста за собствения си търбух. Щом се прибира по-рано, да сготви той. Така ти ще имаш време да си видиш детето и да си удариш един душ преди вечерята, която скъпият ти е сервирал точно в 8.
Сама си се поставила в ролята на слугиня, защо те учудва, че се отнасят с теб като с такава?

# 132
  • София
  • Мнения: 19 307
Щом се прибира по-рано, да сготви той. Така ти ще имаш време да си видиш детето и да си удариш един душ преди вечерята, която скъпият ти е сервирал точно в 8.
Сама си се поставила в ролята на слугиня, защо те учудва, че се отнасят с теб като с такава?
Тук не си съвсем права. Понеже той се прибира по-рано, да готви той постоянно? А къде е тук равенството или то е само в женска полза?
Кой се прибира по-рано има значение само ако ще затворят магазина или друго, свързано с конкретен час.
Иначе свободното време си е негово/нейно и може в това време да си бърка в носа, ако иска, стига усилията да са по равно.
Ако ММ работи на 4 часа и изкарва колкото мен на 8, това не означава че винаги той трябва да домакинства, защото имал повече време. Да съм си намерила и аз такава работа...
Жената няма ли търбух, а детето? Говори се, сякаш само мъжът яде в тази къща.

# 133
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
В нашето семейство точно това би означавало- който се прибира по- рано, ще готви и ще домакинства. Никога не сме си мерили парите, кой получава повече, та да си мерим и времето, прекрано на работа.

# 134
  • София
  • Мнения: 38 630
Ами защо пък не? Мъжът готви, тя после може да зареди миялната. Освен готвенето, в една къща има още един куп работа.
Освен това, той може да вземе и готова храна.

Общи условия

Активация на акаунт