Частни училища - информативно-дискусионна тема - 59

  • 44 624
  • 796
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 9 788
Помогнал е тестът. От нематематически училища децата са прескочили границата с есе. От пчмг и смг имат % над минималния приемен само от математиката.

# 61
  • София
  • Мнения: 600
Ако разгледата сайта на госпожата със статистиките, ще видите, че масово приетите деца са с проценти за есе между 18 и 15 процента, нещо което за мен е прецедент. Тази година има 1-2 деца, които са успели да влязат със слабо есе.


Никак не съм съгласна с горното, защото от публикуваните 45 бр. резултати на приети момчета, 32бр. са с есета под 15% ( 16бр. 10% и надолу)

# 62
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 362
Как 1-2 деца? Доста деца имат над 58% момичета и 56% момчета тест, без резултат от есе. Тоест влизат без значение резултата от есето.

# 63
  • Мнения: 7 161
Както вече се спомена и в темата за АК, някакви изводи могат да се правят само в съответната година на кандидатстване.
Сравняване с това, какво е било преди е излишно и не води доникъде.

През 2014 г.(ех, как лети времето) дъщеря ми беше приета с резултат 52.87 %.(есе 15.50 + тест 37.37) и е била 19-та поред(момичета).
Тази година 18-тото прието момиче според статистиката на Бонибон е:

18 място: тест 56,61%, есе 16,50%, общо 73,11%
Цели 20 % разлика.
Извод (евентуален): По-лесни задачи, по-кратки текстове за четене с разбиране.
Тест, ориентиран като сложност така, че децата да изкарат по-високи оценки (проценти).

А и ние нямаме никаква информация, защото гадаем по разказите на децата.
Явно логическите задачи отпадат (но може и временно да отпадат). Може догодина да ги върнат.
Есето може да има други критерии на оценяване.
Изобщо тук повечко гадаем и се опитваме да намерим някаква последователност и логика в тестовете давани през годините, но такава няма (факт).
Това аз много харесвам на колежа, че не знаеш на каква подготовка да заложиш.
Най-добре: На никаква.
Един пробен изпит е достатъчен за да се запознаеш с формата.
Оттам нататък: спокойствие, сигурност, добра математика, логика, съобразителност, бързина, повече прочетени книги, добър изказ и перфектен правопис.
И мъничко късмет. Защото късметът спохожда подготвените. Smiley

# 64
  • Мнения: 5 916
Единственото като извод за тази година, е че има необичайно много на брой високи есета. В други години не е имало такива проценти и толкова много. Аз лично не го отдавам само на лесната тема. И предишни години е имало благодатни теми, но с друга статистика в резултатите.
И друго. Деца, които са имали стандартно добри есета в школите са с по 2-3% на изпита. Други, със същото ниво в школите, са с по 17-18%. Все деца със способности в писането. Чак пък изведнъж първите да са ги загубили на изпита не ми се вярва.

Предричам, че приетите с много добрата математика и много ниските есета изобщо няма да се запишат. Wink В голямата си част.
И още нещо. До тук не знам дете, което да е прието и да не е ходило при Кортезов, Хасъмска или Лого. Но има и доста неприети от тези школи.

Последна редакция: ср, 26 апр 2023, 12:14 от Fancy

# 65
  • Мнения: 7 161
На АК не им трябват деца с чак толкова добра математика.
И да се повторя: Ние не знаем критериите им за оценяване на есето.
Или ги знаем?

# 66
  • Мнения: 8 299
И още нещо. До тук не знам дете, което да е прието и да не е ходило при Кортезов, Хасъмска или Лого. Но има и доста неприети от тези школи.

Аз знам за такива не посещавали съответните школи, които са в челните редици на класирането.

# 67
  • Мнения: 5 916
И още нещо. До тук не знам дете, което да е прието и да не е ходило при Кортезов, Хасъмска или Лого. Но има и доста неприети от тези школи.

Аз знам за такива не посещавали съответните школи, които са в челните редици на класирането.

Вероятно са от вашето училище, което е ясно като причина. От нашето училище до тук не знам да има приет БЕЗ школа.

Критериите и оценителите на есето няма как да са еднакви за всички години, нали? Или има? Но дали са еднакви в една година за всички?!?!?!?!
Друго казах. Че при равно оценяване в една и съща школа достатъчно дълго време, на изпита две деца имат диаметрално противоположни % на есе. Това с ниското есе само заглавие и 3 въвеждащи изречения да е написало, пак ще върже получените проценти. А то е писало повече и все смислено. И да преваря поредния въпрос в стил "гроздето е кисело". Не, не е моето дете. Хубавото, е че ще бъде прието. Абсолютно възможна резерва е, с оглед сегашната ситуация изобщо с ЧУ и таксите. Защото това му е първо желание.

Последна редакция: ср, 26 апр 2023, 10:24 от Fancy

# 68
  • Мнения: 7 161
Но дали са еднакви в една година за всички?!?!?!?!
Бас ловя, че не са.
Но нямам доказателства. Само догадки.

# 69
  • София
  • Мнения: 16 208
Fаncy, ти разби всичко детско в мен. Аз си мислех, че от вашето училище децата влизат без допълнителна подготовка, а от по-зле ЧУ - като БШ, личен опит с малкия - със школи. То излиза, че ако АК ти е таргетът, няма голямо значение къде си бил до 7 клас, стига да уцелиш школата, която ще ти даде по-добра подготовка. Та да съм спокойна за внучето Simple Smile.

# 70
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 362
А, то ако всяко дете, дето ходи при Вяра, Кортезов или в Лого, бива прието - ехееее.

# 71
  • Мнения: 5 916
Fаncy, ти разби всичко детско в мен. Аз си мислех, че от вашето училище децата влизат без допълнителна подготовка, а от по-зле ЧУ - като БШ, личен опит с малкия - със школи. То излиза, че ако АК ти е таргетът, няма голямо значение къде си бил до 7 клас, стига да уцелиш школата, която ще ти даде по-добра подготовка. Та да съм спокойна за внучето Simple Smile.

Да ти кажа, това беше съкрушително и за мен, като тенденция в подготовката за АК. Аз лично не смятам, че си заслужава. В смисъл, че училището заслужава цялата подготовка в 7 клас да се концентрира върху него. И затова и не направих необходимото. Но факт, до тук не знам прието дете без такава. Като не искам да ме разбираш погрешно. Нямам инфо за целия випуск, но все пак за доста от него. Може би последните месеци са ги сбръчкали от тестове по формата, за да свикнат. Не знам.

И да кажа, вече от личен опит. И да разсея някои дългоопашати.... легенди. Нищо в подготовката в училище не беше специално фокусирано върху изпита за АК. Нищо. Дори някои учители директно казаха на децата, че не одобряват АК и не биха искали дори приетите да се запишат там. И са се мотивирали. С мотиви, които са и мои.
Единственото улеснение, от чисто битов характер, и по молба и желание на родителите, е децата в двата свободни следобеда да бъдат карани до други адреси, а не домашните. Тъй като към Лого имаше страшно много деца, се оформя отделен бус.

Поправям се. Сетих се за едно дете, прието без подготовка. Simple Smile Зло да го забрави.

Последна редакция: ср, 26 апр 2023, 10:52 от Fancy

# 72
  • София
  • Мнения: 747
Fаncy, ти разби всичко детско в мен. Аз си мислех, че от вашето училище децата влизат без допълнителна подготовка, а от по-зле ЧУ - като БШ, личен опит с малкия - със школи. То излиза, че ако АК ти е таргетът, няма голямо значение къде си бил до 7 клас, стига да уцелиш школата, която ще ти даде по-добра подготовка. Та да съм спокойна за внучето Simple Smile.
Не е така, според мен школите не дават добра подготовка за тези, които са учили през годините и имат стабилна основа, но децата се записват като форма на презастраховка. Когато дъщеря ми се записа в Лого 3 преди години, беше с точно такива мотиви. Отчитам го като напълно загубено време за нея и пари за нас - по математика решаваха отново задачи, които отдавна ѝ бяха ясни от училище, учителят допускаше грешки, а в часовете за писане на есе я научиха на вредни "трикове", които после трябваше да изтрием от главата ѝ. Междувременно успяха да ѝ втълпят, че не може да пише. На изпита изкара 18% на есето в година, в която нямаше много високи оценки. Освен ако не ме тресне някаква истерия, твърдо за малкото дете съм решила да спестим школата и в това време интензивно да решава задачи, защото и за АК, и за НВО няма как да стане без здрава работа по математика.
Според мен в математиката е разковничето заради по-голямата тежест и недвусмислената подготовка. В есето не бих се вторачвала толкова много, оценяването му винаги е непредвидимо и има субективен елемент.

# 73
  • Мнения: 8 299
Fаncy, ти разби всичко детско в мен. Аз си мислех, че от вашето училище децата влизат без допълнителна подготовка, а от по-зле ЧУ - като БШ, личен опит с малкия - със школи. То излиза, че ако АК ти е таргетът, няма голямо значение къде си бил до 7 клас, стига да уцелиш школата, която ще ти даде по-добра подготовка. Та да съм спокойна за внучето Simple Smile.

Да ти кажа, това беше съкрушително и за мен, като тенденция в подготовката за АК. Аз лично не смятам, че си заслужава. В смисъл, че училището заслужава цялата подготовка в 7 клас да се концентрира върху него. И затова и не направих необходимото. Но факт, до тук не знам прието дете без такава. Като не искам да ме разбираш погрешно. Нямам инфо за целия випуск, но все пак за доста от него. Може би последните месеци са ги сбръчкали от тестове по формата, за да свикнат. Не знам.

По мой наблюдения децата от ПЧМГ и СМГ биват приети без допълнителна подготовка, защото имат високи резултати на математиката. Още по-лесно им е сега когато задачите са основно от училищна математика. Въпреки, че и при наличие на логиката пак се справяха добре защото това са задачите с които след 4 клас са кандидатствали за математическите гимназии.

Но ненамирам за редно подготовката за АК да излиза по 10К и да дават за подготовка логика - която изобщо я няма в изпита.

# 74
  • София
  • Мнения: 9 560
Може и аз да не се изразих правилно, аз гледам момичета.
Няма да давам линкове, за да не правя реклама на госпожата, но всеки може да провери какви са резултатите на есето тази година и да сравни с тези от минали години, когато есета с 15% са били по-скоро изключение.
Така че лично аз смятам, че неглижирането и не добра подготовка за писане на есе е много, много тънък лед, по който да се ходи.

Абсолютно безмислена е подготовката за математическата част от изпита за АК, но смятам, че трябва да се работи за частта есе, което не значи непременно ходене по школи.

Общи условия

Активация на акаунт