Частни училища - информативно-дискусионна тема - 59

  • 44 692
  • 796
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 600

И да кажа, вече от личен опит. И да разсея някои дългоопашати.... легенди. Нищо в подготовката в училище не беше специално фокусирано върху изпита за АК. Нищо. Дори някои учители директно казаха на децата, че не одобряват АК и не биха искали дори приетите да се запишат там. И са се мотивирали. С мотиви, които са и мои.
Единственото улеснение, от чисто битов характер, и по молба и желание на родителите, е децата в двата свободни следобеда да бъдат карани до други адреси, а не домашните. Тъй като към Лого имаше страшно много деца, се оформя отделен бус.


И моите наблюдения от миналата година са такива, даже учителката в СС по БЕЛ се карала, че много 'през просото' действат с четенето с разбиране в тестовете от матурата и трябва да подхождат по-внимателно и да не бързат. В нашият випуск момичето с 2-ри резултат от миналогодишния изпит в АК също ходи в Лого3, а беше пределно ясно, че няма абсолютно никаква нужда от курс.
Особено за деца, които не ходят на състезания по математика няма лошо да поупражняват формата в някакъв курс.

# 76
  • Мнения: 5 942
А аз смятам, че и да се подготвяш за есе - Гаранция Франция. Особено, като нито е ясно как се оценяват, нито можеш да си го видиш после.

За следващите е важно да осъзнаят на какъв тип изпит точно се явяват. От гледна точка правила и прозрачност в оценяването. За да не са разочаровани после. Аз бях наясно, но угодих на тийна да се яви все пак. Душата ми се бунтуваше. Считам го за лична грешка, но пък тя научи ценен житейски урок. С добрата математика, която е изкарала и обичайните ѝ оценки на есета би била приета. Но не. Simple Smile

Последна редакция: ср, 26 апр 2023, 11:12 от Fancy

# 77
  • София
  • Мнения: 748
Може и аз да не се изразих правилно, аз гледам момичета.
Няма да давам линкове, за да не правя реклама на госпожата, но всеки може да провери какви са резултатите на есето тази година и да сравни с тези от минали години, когато есета с 15% са били по-скоро изключение.
Така че лично аз смятам, че неглижирането и не добра подготовка за писане на есе е много, много тънък лед, по който да се ходи.

Абсолютно безмислена е подготовката за математическата част от изпита за АК, но смятам, че трябва да се работи за частта есе, което не значи непременно ходене по школи.
Всъщност съм съгласна. Но пак не бих избрала подготовка за писане на есе в школа. Подготовката за есето си я има в училище - поне сегашните петокласници пишат много съчинения в подобен формат. Другото е детето да чете, да е грамотно, да има широк поглед, за да има какво да каже. И нататък вече е моментно състояние и субективната преценка на проверителите. За математиката поне последното не е фактор.

# 78
  • Мнения: 8 321
Може и аз да не се изразих правилно, аз гледам момичета.
Няма да давам линкове, за да не правя реклама на госпожата, но всеки може да провери какви са резултатите на есето тази година и да сравни с тези от минали години, когато есета с 15% са били по-скоро изключение.
Така че лично аз смятам, че неглижирането и не добра подготовка за писане на есе е много, много тънък лед, по който да се ходи.

Абсолютно безмислена е подготовката за математическата част от изпита за АК, но смятам, че трябва да се работи за частта есе, което не значи непременно ходене по школи.

И аз сичитам, че за есето си трябва подготовка.
Моето дете се яви на един пробен и резултатие бяха много добри. Но резултата на есето беше плачевен. Бях абсолютно наясно, че ако реши реални да кандидатства би трявало да има стабилна подготовка на есето. Няма вариант 1/5 от изпита да се неглижира.
И тази подготовка разбира се би трябвало да е извън учиище.

# 79
  • София
  • Мнения: 4 072
Аз не съм сигурна, че подготовката за есе, която се дава тук, е точно това, което се търси. Малкият влезе без един допълнителен урок, без едно написано есе, даже без пробен изпит. Влезе в последните и то благодарение на 15.5 на есето. Книги не чете и правописът му е потресаващ. В същото време слуша подкасти и дебати в "тубата" и явно се влияе от това, като начин на изразяване. Може и това да е причината, че търсят не стандартното, написано по правилата есе, а нещо ново, различно и модерно като звучене.

# 80
  • Мнения: 7 162
Абсолютно съм съгласна с последния пост.
Още едно доказателсвто, че критериите се променят.
Дори може всяка година да си ги променят.
С което периодично "натирват" частните школи и потвърждават, че предварителна подготовка за изпита не е необходима.
Но докато има хора, които дават едни 10к (ли казахте) за уроци под различна форма, ще е така положението.

# 81
  • Мнения: 5 942
Нищо не натирват всъщност. Напротив. Всички школи си увеличават и цени, и курсисти. Че и нови се роят. Но това си е мое мнение. Просто се опитват да се вмъкнат в определението "нестандартен изпит". Това, в комбинация с липсата на прозрачност и ясни и публични правила за оценяване никога не е било моята чашка чай. Още от приема в СС. Някои от вас знаят какво съм писала тогава. Simple Smile Затова и изпитвах огромна вътрешна съпротива против този изпит. Ама докато СС го смятам, като качество и други неща, за заслужаващо си личния компромис, то за АК не мисля така.

И моят въпрос включваше и част, която питаше дали критериите за есето са еднакви всяка година ЗА всички. Защото за един проверител едно нещо може да е оригинално, а за друг тъпо и плоско.

# 82
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 376
Родителите се презастраховат - на уроци за АК ходят деца, за които това е първо желание, мечта и т.н. Като имаш само един шанс, гледаш да направиш всичко възможно. Същото е и с школите за НВО - все едно там не се дават луди пари, от много повече родители.

# 83
  • Мнения: 41 678
Американците са големи гадняри при оценяване на есета и затова ходене на курс няма да навреди. Най-малкото ще научи децата как да пишат политкоректно, защото ако решат да се правят на свободомислещи или интересни може лошо да ги порежат. Мисля, че някоя мама на неприето дете писа, че то имало много ниска оценка на есето, понеже се правило на интересно.  И аз имам такъв опит - на времето дъщеря ми нямаше 100% на SAT именно заради есето - никакви правописни, стилистични или други грешки, просто защитаваше "неправилна" теза и я бяха порязали колкото може с оглед на липсващите грешки. Не, че имаше някакво значение за кандидатстването де, просто факт.  И ние дъртите родители и го казахме веднага, само щом видяхме рецензията.

Та и тук така - някои деца са уцелили ваксата, други са залитнали на някъде и затова при равни умения има огромни разлики в оценките. Американци, сър...

# 84
  • София
  • Мнения: 455

По мой наблюдения децата от ПЧМГ и СМГ биват приети без допълнителна подготовка, защото имат високи резултати на математиката. Още по-лесно им е сега когато задачите са основно от училищна математика. Въпреки, че и при наличие на логиката пак се справяха добре защото това са задачите с които след 4 клас са кандидатствали за математическите гимназии.
[/quote]

Потвърждавам. Синът ми е в ПЧМГ. Писал е есе няколко пъти , основно по даденото като насоки на сайта на АК.
пп Есето му е 7т.

# 85
  • София
  • Мнения: 600
На първия урок в курса ги учат на критериите за оценка на есето: половината точки за риторика ( формиране на теза, аргументация, заключение) и половината точки за езикова култура ( пунктуация, граматика, стил).  Няма как проверяващите да гледат в тавана и да пишат оценки.

# 86
  • Мнения: 7 162
Какви американци?
Есето не се ли оценява от катедрата по БЕЛ в колежа?

# 87
  • Мнения: 5 942
На първия урок в курса ги учат на критериите за оценка на есето: половината точки за риторика ( формиране на теза, аргументация, заключение) и половината точки за езикова култура ( пунктуация, граматика, стил).  Няма как проверяващите да гледат в тавана и да пишат оценки.

И? При две деца, точно научени И спазващи това. С почти еднакви оценки цяла подготвителна година, горе долу еднаква насока на есетата по техен преразказ - и две диаметрално противоположни крайни оценки, като %. И примерът не е единичен. Та докато не си напишат критериите, ясно и структурирано - за мен си е гледане в тавана и бъркане в носа.

Точно, като американската система за прием в УНИ-та. Което също не е моята чашка чай.

И всички сте забелязали, че презирам политкоректността. Хахахах.

Последна редакция: ср, 26 апр 2023, 12:31 от Fancy

# 88
  • Мнения: 124
@Fancy  или друг запознат за тази година.  Може ли да ми помогнете в интепретацията с няколко разяснения. 

1 Доколкото разбирам 66 деца от СС са се явили при 70 випуск?  Това е огромна масовост, доста трудно да не се повлияе едно дете от СС. 

2 От тези 66, 46 някъде ще бъдат приети, което е супер успех.  Според Вас какъв процент приблизително от тези 46 са били на школа? 

3 От тези 20 деца, които няма да бъдат приети, какъв процент мислите са от горните 25% на випуска в СС? 

4 Не виждам как дете, което е било на школа, АК не му е голям приоритет.  Има ли деца от горните 25% на випуска, които не са приети и са ходили на школа (тоест АК му е приоритет)?

5 Коя школа е най-посещавана от СС деца?  Оставам с впечатление че това е Лого 3?  Кортезов и Хасъмска много ли изостават като процент избор?  Мислите ли че има разлика в приноса и успеваемостта от различните школи?

Много благодаря предварително.

# 89
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 376
А бе с добра математика, която си е чисто обективна - или е вярно, или не е, се изключва субективността на есето.

Общи условия

Активация на акаунт