Не знам какво ми е, моля за съвет

  • 2 007
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 50
Здравейтр, не знам дали темата е на правилното място, но искам да споделя за проблемите си и да получа съвет от хора, които са минали през това. Надявам се не съм само аз.

Изпитвам тревожност, но с нея свикнах и се справям донякъде. Проблема е, че изпадам и в някакви състояния на безнадеждност, отчаяние, натрапчиви мисли, страх.... Което съм забелязала, е че се случва винаги около или след месечния цикъл. Например симптомите могат да започнат 2 седмици преди цикъл и да спрат със свършването му. Или обратното 2 седмици след цикъл да продължат. Изобщо не мога да си схвана спатиите, какво се случва и съм объркана. Бях мислила, че може да е ПМС или ПМДД, но е много нередовно цялото нещо, за да проследя.
Просто сякаш половин месец не съм на себе си и после се оправям и отново съм нормална.
Ходих на психолог, ходих и на психотерапевт, няма особен резултат, просто ровят в теми, които нямат връзка с това, което ми се случва.
Имам и акне, за тази възраст 27 години, би трябвало младежките пъпки да ги няма. Та започвам да мисля, че хормонално не съм добре нещо. И честно казано ще се радвам да разбера причината, защото се въртя в кръговрат от месеци.
Препоръчайте ми ендокринолог в София, моля.

# 1
  • Мнения: 11 305
След като виждате промените и дкомфорт свързан с месечния цикъл то вероятно е хормонално.
Има доста книги за постигане на хормонален баланс. Добавки, чайове, тренировки, хранене.
Започнете с изследване на инсулина и щитовидните хормони. После може да почетете за естрогеновата доминантност, високия кортизол и т.н.

Последна редакция: ср, 26 апр 2023, 13:56 от the Дорис

# 2
  • Мнения: 2 422
Според мен - първа стъпка АГ.
Със съответното изследване на женски и мъжки полови хормони, правят се по схема спрямо МЦ. Изследвай не само тестостерон от мъжките, но и андростендион, имаше и още няколко, но съм забравила точно кои са.
Следваща стъпка ендокринолог - със съответните пълни изследвания на ЩЗ, КЗ, инсулин, Вит. Д и Б12.
За АГ, който се занимава точно с такива проблеми не мога да дам насока, важно е обаче да отидеш, за да ти видят яйчниците на ехограф и да се изключи синдром на поликистозни яйчници (много често акнето е индикатор за него в следпубертетна възраст).
Иначе за ендокринолог - д-р Красимира Димитрова, преглежда в Полимед и Софиямед, както и още един медицински център Sanus 2000), чака се около месец за преглед (виж в superdoc, там можеш да погледнеш за часове в Софиямед и Санус, а за Полимед - през сайта им).
Тъкмо през това време е хубаво да си минала АГ със съответните изследвания, тъй като някои се правят в първите дни на цикъла, а други - 7 след овулация, т.е. около 21-я ден, ако цикъла ти е редовен.
Много ми звучи проблемът да е хормонален, но такова нещо се получава и при дефицит на Вит. Д, например. Витамините можеш да пуснеш още сега, ако имаш недостиг - да започнеш схема за прием веднага, а не да чакаш всички останали прегледи и изследвания.
Иначе - можеш да продължиш терапията, но явно не е точно твоето. Не е задължително психотерапевтът да е подходящ, аз лично смених няколко, докато открих моята, която ми пасва идеално.

# 3
  • Мнения: 20
Здравей Ора9,

А откога е всичко това? Месеци, години? Имало ли е някакъв "отключващ елемент", нещо, което се е случило и е започнала тази тревожност и всичко?

И друг въпрос: хората, с които си обградена как са? Питам те, защото аз и брат ми израснахме с много притеснителна майка (горе-долу сама ни отгледа, така че я разбирам) и съм забелязала, че и аз май доста се тревожа, и той също. А например мои добри приятели от семейства, в които няма много драма така да го кажем са по-уверени и не се шашкат толкова. Как ти е средата?

# 4
  • Мнения: 715
Здравейтр, не знам дали темата е на правилното място, но искам да споделя за проблемите си и да получа съвет от хора, които са минали през това. Надявам се не съм само аз.

Изпитвам тревожност, но с нея свикнах и се справям донякъде. Проблема е, че изпадам и в някакви състояния на безнадеждност, отчаяние, натрапчиви мисли, страх.... Което съм забелязала, е че се случва винаги около или след месечния цикъл. Например симптомите могат да започнат 2 седмици преди цикъл и да спрат със свършването му. Или обратното 2 седмици след цикъл да продължат. Изобщо не мога да си схвана спатиите, какво се случва и съм объркана. Бях мислила, че може да е ПМС или ПМДД, но е много нередовно цялото нещо, за да проследя.
Просто сякаш половин месец не съм на себе си и после се оправям и отново съм нормална.
Ходих на психолог, ходих и на психотерапевт, няма особен резултат, просто ровят в теми, които нямат връзка с това, което ми се случва.
Имам и акне, за тази възраст 27 години, би трябвало младежките пъпки да ги няма. Та започвам да мисля, че хормонално не съм добре нещо. И честно казано ще се радвам да разбера причината, защото се въртя в кръговрат от месеци.
Препоръчайте ми ендокринолог в София, моля.
Психиатър. С най-добри чувства го пиша. За твое успокоение може и на ендокринолог. И аз съм така, лекувам се в момента. Знам какво ти е много добре. И аз в момента преминавам през един такъв труден период от живота си със същите симптоми.

Общи условия

Активация на акаунт