Отговори
  • Мнения: 3 381
Привет. Договора в сегашната ми фирма изтича края на август месец. Там съм на обучение и от страна на работодателя, ако пожелае може да ме назначи на постоянен договор, ако не - просто не ми го продължава и ме освобождава.
Имахме не малко търкания докато обучението ми траеше там (3 години професионално обучение "аусбилдунг" в Германия).Това доведе разбира се до там, че нормално не ми продължиха договора и края на август съм освободена и трябва да си търся нова работа.
До тук добре, обаче явно на тях плановете не им са се подредили както трябва, защото явно не са ми намерили заместник и ми се подмазват, да остана.
Въпроса е дали да се съглася, ако да какво да изисквам и какъв договор да искам да подпиша?

# 1
  • Мнения: 41 106
Няма как да знаем всички детайли и да дадем съвет по принцип.
Единственият принципен съвет може да бъда спешно да си потърсиш алтернативи и на тяхна база да имаш основа за преговори.

# 2
  • Мнения: 2 910
Срочен договор ли ти предлагат или безсрочен?
Какво да изискваш - добри пари и гаранции (до колкото е възможно), че няма да те махнат след месец-два, като пак им се пренаредят плановете.
Принципно ще е позитивно за следващ работодател да види, че са искали да те задържат и след обучението. Но както е писала Черна станция - търси и алтернативи, че иначе нямаш реално избор.

# 3
  • Мнения: 7 336
Сигурно ще имаш Probezeit от 6 месеца и ако им се наредят плановете ще те освободят безпроблемно. Бих се хванала само ако нямам никаква алтернатива.

# 4
  • Мнения: 31 850
Ами договорът, който трябва да подпишеш трябва да ти е максимално изгоден.
Поставяш си условията и така.
Ако пък не искаш да работиш там, напусни и намери друга работа.

# 5
  • Мнения: 717
Не бих се хванал на подобна въдица - явно временно са го закъсали, но това ще отмине, след което нуждата им от теб ще отпадне. Нататък - сещай се.

# 6
  • Мнения: 41 106
При всички случаи трябва да настояваш новият договор да е без изпитателен срок, защото вече си изпитана. Иначе сама се качваш на пангара. И ще си много по-убедителна, ако имаш и други опции. Затова веднага захващай Джобса или каквото там ползвате и почвай да търсиш и да пускаш CV-та.

# 7
  • Мнения: 14 904
Ти много се оплакваш от тази работа. На твое място бих се съгласила единствено ако нямам наистина, ама наистина нищичко друго като опция. Най-малкото, пишеш, че те не продължават стария ти договор, значи ще си с нов договор със срок на изпитване, в който могат да ти кажат бързо и лесно чао.
До август има всъщност доста време, интересно защо отсега ти се умилкват.

# 8
  • Мнения: 3 381
Ти много се оплакваш от тази работа. На твое място бих се съгласила единствено ако нямам наистина, ама наистина нищичко друго като опция. Най-малкото, пишеш, че те не продължават стария ти договор, значи ще си с нов договор със срок на изпитване, в който могат да ти кажат бързо и лесно чао.
До август има всъщност доста време, интересно защо отсега ти се умилкват.

Умилкват се, защото през времето в което бях на обучение така и не дойде някой друг нискоквалифициран, за да заеме мястото ми (точно това им беше плана).
Сега като ми изтече договора и остават без човек.

# 9
  • Мнения: 31 850
Ти много се оплакваш от тази работа. На твое място бих се съгласила единствено ако нямам наистина, ама наистина нищичко друго като опция. Най-малкото, пишеш, че те не продължават стария ти договор, значи ще си с нов договор със срок на изпитване, в който могат да ти кажат бързо и лесно чао.
До август има всъщност доста време, интересно защо отсега ти се умилкват.

Умилкват се, защото през времето в което бях на обучение така и не дойде някой друг нискоквалифициран, за да заеме мястото ми (точно това им беше плана).
Сега като ми изтече договора и остават без човек.

Ако обичаш работата си и ти харесва остани. В момента си в позиция да имаш претенции - заплата и т.н.
Ако не ти допада работата ,колегите, средата, тоест не чувстваш това да е твоето място - намери си друга.
Иначе в подобна ситуация бях и аз, само че бях на безсрочен и реших да напусна и да сменя средата.
И не съжалявам грам.

# 10
  • Мнения: 14 904
Не мисля, че човек е в позиция да поставя условия, когато става дума за нискоквалифициран труд.

# 11
  • Мнения: 3 381
Не мисля, че човек е в позиция да поставя условия, когато става дума за нискоквалифициран труд.

Аз вече няма да съм нискоквалифицирана, защото завършвам обучението си там. От там насетне мога да отида да работя навсякъде съответно да искам повече пари.
Те от своя страна се надяваха да дойде поредният чужденец, на "обучение" за малко пари и да ме разкарат набързо, ама не стана така както си го мислеха.
Никой не дойде, аз си избутах обучението и така или иначе ще трябва да ми плащат наравно с другите.

# 12
  • Мнения: 31 850
Ако отсреща не намират човек и е видно, че се мазнят и чистачка да си или счетводител - условия може да се поставят. Всеки си е в правото. Даже чистачката в нашата фирма си има претенции и хич не се свени да си ги каже. И претенции за заплата може да има всеки без значение от длъжността. И е в правото си да напусна или да се примири.
Била съм на длъжност по договор се водех оператор, но реално работех с графични и предпечатни програми.
И на тия пари, които ми даваха тогава никой с познания нямаше да дойде.
И аз си имах и претенции и условия.

Arielle, каква е логиката да обучат някого и да го разкарат и да вземат поредния,  който да обучат?
За каква длъжност става въпрос?

# 13
  • Мнения: 3 381


Arielle, каква е логиката да обучат някого и да го разкарат и да вземат поредния,  който да обучат?
За каква длъжност става въпрос?

Докато си на обучение ти плащат смешна заплата и това в продължение на 3 години.
Изтече ли този срок автоматично ставката ти се вдига и трябва да ти плащат регулярна заплата, което те не искат.
За това си търсят все нови "обучаващи" кадри.

# 14
  • Мнения: 32
Моткай ги до последния момент. Кажи им, че си съгласна да подпишеш нов договор, но държиш да го прегледа твой юрист преди това. След което протаквай с оправдания, че юристът ти е извън страната, че е много натоварен, че е в болнични... И чак на 31-ви август, в последния момент, им съобщи с мила усмивка, че би подписала с удоволствие, но само с една малка корекция - готова си да работиш за предлаганата сума, но в евро, а не в лева. Или за седмица, а не за месец. Такива тарикати това заслужават.

# 15
  • Мнения: 14 904
Имах предвид, че тя може да си постави условия и те да се навият, но ще я шутират веднага, щом се появи някой нископлатен. Което не е точно поставяне на условия.
Иначе точно това е логиката - когато работата може да се върши от някой уж неспециалист, който е в затруднено лично положение и му извиват ръцете - то се наема такъв човек и се плаща по-малко. Пълно е с такива обяви; аз лично, преди да почна на сегашното място, отидох на няколко интервюта така. Уж ниски позиции, които не изискват опит, а на място се оказва, че не позицията, ами заплатата е ниска, а пък опитът се окачествява като 'силно препоръчителен' в опит да не изглеждат пълни кретени.

# 16
  • Мнения: 31 850


Arielle, каква е логиката да обучат някого и да го разкарат и да вземат поредния,  който да обучат?
За каква длъжност става въпрос?

Докато си на обучение ти плащат смешна заплата и това в продължение на 3 години.
Изтече ли този срок автоматично ставката ти се вдига и трябва да ти плащат регулярна заплата, което те не искат.
За това си търсят все нови "обучаващи" кадри.
Да, има и такива жалки фирми.
Но мисли от друга гледна точка. Ако си получила знания и умения, които си искала и които са ти от полза не губиш.
И ако ще ти дадат шанс за работа в друга, нормална фирма, която няма такова отношение към служителите си, то не се колебай.
Иначе може да се оглеждаш за друга работа, имаш време. Но пък ако ти намекнат нещо за постоянен договор, просто си знай цената. Искай достатъчно. Даже да има и в договора някакви клаузи за регулярно повишаване на заплатата. Да си вържеш гащите.
Може да не го направят и сигурно няма, но да им е гадно Grinning

# 17
  • Мнения: 7 336
Какви условия ще поставя? В Германия почти навсякъде има Tarifvertrag, то е ясно колко ще получава. Само много квалифицирани професии или шефски позиции могат да преговарят, в известни граници.

# 18
  • Мнения: 252
Ариел,как се  "подмазват"работодателите в Германия?🤓

# 19
  • Мнения: 3 381
Ариел,как се  "подмазват"работодателите в Германия?🤓

Толкоз фалшиво, та чак да ти се доповръща.
Изведнъж спират да ти крещят и да те овикват, почват да ти говорят "умалително" все едно си някакво бебе.
Даже, не могат и да го изиграят както трябва.


П.С. Ясно е, че договора е тариф. А пробният период? Вероятно при нов договор пак ще има такъв и преди изтичането на 6те месеца много лесно ще могат да ме освободят (ако се появи заместник).

# 20
  • Мнения: 7 336
Естествено, че ще имаш Probezeit.

# 21
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Не мисля, че човек е в позиция да поставя условия, когато става дума за нискоквалифициран труд.

Аз вече няма да съм нискоквалифицирана, защото завършвам обучението си там. От там насетне мога да отида да работя навсякъде съответно да искам повече пари.
Те от своя страна се надяваха да дойде поредният чужденец, на "обучение" за малко пари и да ме разкарат набързо, ама не стана така както си го мислеха.
Никой не дойде, аз си избутах обучението и така или иначе ще трябва да ми плащат наравно с другите.

Дотук добре. Сега остана само да не ти се завърти главата и да се вземеш на сериозно. Ако работата ти харесва и са склонни на някакви отстъпки, искай си малко повече в сравнение с останалите. Подчертавам, малко повече. Не много, защото няма да те огрее. Ако подпишеш постоянен договор, след 6-9 месеца лекичко започваш да се оглеждаш и настрани.
От мои познати живеещи и работещи в Германия съм чувал подобни неща. Значи е разпространено това с "обучението".

# 22
  • Мнения: 12 818
Ариел, не реагирай емоционално. Ти самата имаш ли други опции? Ако да, какво ти се предлага - има ли по-добри условия и повече пари?
Всеки си гледа интереса, ти своя, те техния. От наличното избери най-доброто. И ако това е сегашната ти работа, защо не?

# 23
  • Мнения: 1 574
По-добре си потърси друга работа. Щом не сте се разбирали тези ще си върнат лошото отношение веднага щом преподпишеш и после като се появи нов стажант ще те изгонят.

# 24
  • Мнения: 3 381
По-добре си потърси друга работа. Щом не сте се разбирали тези ще си върнат лошото отношение веднага щом преподпишеш и после като се появи нов стажант ще те изгонят.

Да, вчера ми казаха, че договора ще е "срочен" за максимум 6 месеца.
На зор са, ама при тези условия нямам намерение да подписвам.

# 25
  • Мнения: 12 818
Значи само искат да отложат раздялата... Наистина не сте си допаднали.

# 26
  • Мнения: 2 910
Ако нямаш по-добра алтернатива в момента дали ще търсиш сега или след 6 месеца е все тая. Кажи, че щом е краткосрочен договора искаш повече пари, което е обичайно нещо и виж на колко ще се навият. Ако не изпускаш фруга оферта и ти дадат 30-50% повече си е добра опция.

# 27
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Да, вчера ми казаха, че договора ще е "срочен" за максимум 6 месеца.
На зор са, ама при тези условия нямам намерение да подписвам.

Защо да не подпишеш? Искай малко повече пари и съответно свиваш платната и работиш по-леко. След 6 месеца живот и здраве ще му мислиш. През тия 6 месеца може да търсиш и други предложения.

# 28
  • Wonderland
  • Мнения: 702
По-добре си потърси друга работа. Щом не сте се разбирали тези ще си върнат лошото отношение веднага щом преподпишеш и после като се появи нов стажант ще те изгонят.

Да, вчера ми казаха, че договора ще е "срочен" за максимум 6 месеца.
На зор са, ама при тези условия нямам намерение да подписвам.
И аз не бих подписала за шест месеца. Като са на зор - да го направят безсрочен. Да се оправят, след като се гаврят така с хората - това заслужават.

# 29
  • Мнения: 41 106
Да се действа на пук (това заслужават) не е добра стратегия. Трябва да си прецени кое е най-изгодно за нея. Ако в момента има опция - да ги отсвири. А ако няма такава, тогава да подпише за да има доходи докато търси нова работа.  А и на интервютата да не се показва като безработна. Зависи само какво предизвестие и дават, там да се бори.

# 30
  • Мнения: 31 850
Ми мисли Ариелче, виж какво заплащане ще ти предложат.
Ако не си намериш, подпиши, да натрупаш опит, ако е някаква хубава професия.
Ако си намериш им кажи в последния момент Grinning

# 31
  • Мнения: 32
Има едно нещо, наречено "самоуважение", което не се купува с пари. Оставиш ли се веднъж да те мачкат, оправдавайки се, че "така ти било по-изгодно в момента" - цял живот ще те мачкат. И обратното - отстояваш ли винаги себе си, ще бъдеш ценен и уважаван навсякъде. Просто защото няма да се занимаваш с хора, които се отнасят по друг начин с теб. Единствената основателна причина авторката на темата да подпише отново договор за 6 месеца е ако смята да не върши абсолютно нищо, само да получава заплата, докато я уволнят примерно на третия месец.

# 32
  • Мнения: 41 106
Хайде, хайде. И после като остане без доходи, а на интервютата я подритват, понеже е без работа, какво ще я топли това отстояване, което и без това е само за малко. разбирам да отстоява себе си ако е на постоянна работа, но тук сега те я прецакват, но след месец като си намери работа тя ще ги прецака.

# 33
  • Мнения: 32
Първо - на интервютата нямат право дори да я питат в момента дали работи. А ако я питат - тя има пълното право да ги излъже. И второ - "оправданието е като задника, всеки си го има", както казваха във "Взвод". Намериш ли веднъж оправдание, за да направиш компромис със себе си, ще го намериш и втори път, и трети... и в един момент ще ти стане начин на живот...

# 34
  • Мнения: 2 910
Тя има право и среден пръст да им покаже, ама те пък имат право въобще да не и предлагат работа. Та и правата са като задника и всеки си ги има.

При работни отношения трябва да се подхожда с трезва глава, а не да се правят демонстрации. И има голяма разлика между самоуважение и его.

При краткосрочни договори е обичайно месечното (или дневно, часово и т.н.) заплащане да е по високо. За 6 месечен договор спокойно може да си иска 30% отгоре на обичайната заплата за позицията и ако се аргументира добре и наистина им е нужна ще ѝ ги дадат. Че и повече може ако умее да преговаря добре и наистина им е важна позицията.

# 35
  • Мнения: 41 106
Първо - на интервютата нямат право дори да я питат в момента дали работи. А ако я питат - тя има пълното право да ги излъже. И второ - "оправданието е като задника, всеки си го има", както казваха във "Взвод". Намериш ли веднъж оправдание, за да направиш компромис със себе си, ще го намериш и втори път, и трети... и в един момент ще ти стане начин на живот...

Теории Simple Smile Постъпвала съм както съветваш и от опит казвам, че не си струва. Моралното удовлетворение от опълчването трае кратко и не е равностойно на загубите от подобни импулсивни действия. Друг път пък съм действала тактически и съвсем не ми е станало начин на живот да ме мачкат и тъпчат.

И не си прав за питането. Могат даже да поискат информация за сегашен работодател за да поискат характеристика и препоръка. Да не говорим, че именно сегашната и работа, опитът и успехите на нея са отправната точка за кандидатстването и преговорите. Иначе как ще бъде - аз съм много добра в ХХХ и съм постигнала това и това, ама няма да ви кажа къде им кога...

# 36
  • Мнения: 14 904
Останала съм с впечатление, че работата е тип обща, а не нещо прекалено специализирано, и проблемът с кадрите е изключително финансов, а не въпрос на компетенции. Което, ако е действително така, изключва варианта да преговаря от позиция на опитени образован кадър, еле пък за високо заплащане. Те, ако дават повече пари, ще могат да си намерят и друг човек. Явно не плащат.

# 37
  • Мнения: 41 106
Тя твърдеше, че е чиракувала Х години и вече е обучен и квалифициран кадър. Друга информация нямам. И именно ако не каже къде е била обучена и не покаже документ (все трябва да има такъв) как ще преговаря?

# 38
  • Мнения: 32
Теории Simple Smile Постъпвала съм както съветваш и от опит казвам, че не си струва.
Аз пък цял живот постъпвам така. Затова  в момента си покривам разходите с 12 до 18 часа работа месечно.

И не си прав за питането. Могат даже да поискат информация за сегашен работодател за да поискат характеристика и препоръка. Да не говорим, че именно сегашната и работа, опитът и успехите на нея са отправната точка за кандидатстването и преговорите. Иначе как ще бъде - аз съм много добра в ХХХ и съм постигнала това и това, ама няма да ви кажа къде им кога...
А тя може да посочи като сегашен работодател фирма ET "Бай Уй & Сие" и да даде координатите на свой познат, който да и напише и изпрати прекрасна характеристика и препоръки. Да не мислиш, че някой ще тръгне да прави насрещни счетоводни проверки - води ли се лицето XXX на работа във фирма YYY  в момента?

Дори в момента моя приятелка ходи по интервюта с CV, в което пише, че работи за моята фирма. Въпреки че фирмата ми подава нулеви декларации от над 20 години. Има ли такава фирма? Има. Има ли лице за контакти, което отговаря? Има. Потвърждава ли написаното в CV-то? Потвърждава. Напълно достатъчно, за да удовлетвори любопитството на всеки работодател.

Последна редакция: пн, 15 май 2023, 23:01 от A.C.D.

# 39
  • Мнения: 14 904
Ще преговаря на друго място, не на сегашното. За сегашното и тук, и в други теми е писала - кофти колеги, кофти смени, кофти заплащане, кофти работа. Ако не се лъжа, и в тази тема писа,че не намират хора заради ниското заплащане. Съветите да се пазари за повече пари не са уместни.

# 40
  • Мнения: 41 106
Ще преговаря на друго място, не на сегашното. За сегашното и тук, и в други теми е писала - кофти колеги, кофти смени, кофти заплащане, кофти работа. Ако не се лъжа, и в тази тема писа,че не намират хора заради ниското заплащане. Съветите да се пазари за повече пари не са уместни.

През цялото време става дума за новата работа, където ще преговаря.

# 41
  • Мнения: 14 904
Тя говори за все още настоящата си работа, аз също.

# 42
  • Мнения: 32
През цялото време става дума за новата работа, където ще преговаря.
Девойката няма нова работа. Старият работодател и предлага 6-месечен договор и обсъждаме дали трябва да го приеме.

# 43
  • Мнения: 41 106
Именно, и и казахме веднага да почва да търси нова работа, но докато търси и намери е най-добре да не е безработна, за да може да преговаря от добра позиция с новия работодател.
Ако ставаше дума за преговори със стария, тогава писанията за криене, че е без работа и лъгане са пълен нонсенс, нали?

# 44
  • Мнения: 14 904
Ми не че нещо, ама това ти си го коментираше сама. Аз поне през цялото време коментирам стария работодател, който явно е германски тарикат от български тертип. Плюс това, ясно, че не може човек да е изчел цялата беге мама, но поне тука в темата си пишеше, че става дума за квалифициране в процеса на работа. По целия свят това предполага шерпи, не таланти. А шерпите не са в най-добрата позиция да искат. И в тази връзка бяха съветите да търси нова работа, вместо да се прави на интересна и умела в преговорите на сегашната. Нова работа обаче засега реално няма.

# 45
  • Мнения: 41 106
И в тази връзка бяха съветите да търси нова работа, вместо да се прави на интересна и умела в преговорите на сегашната. Нова работа обаче засега реално няма.

Именно. И за да е в изгодна позиция за преговорите за новата работа, трябва да не напуска старата.

# 46
  • Мнения: 32
И ти си въобразяваш, че старият работодател, на когото тя е нужна за 6 месеца, ще и даде в този период добри препоръки, та да напусне тя преждевременно и да отиде при нов?!?

# 47
  • Мнения: 14 904
за да е в изгодна позиция за преговорите за новата работа, трябва да не напуска старата.
Тя не напуска старата, а е направо освободена от нея. Предлагат половингодишен договор с изпитателен срок. От място, където са в конфликт и не се уважават взаимно. Съмнявам се да изкара дълго.
Тя всъщност до август има работа, това ù е шансът да намери друга. Не знам защо се коментира някаква друга опция.

Последна редакция: вт, 16 май 2023, 00:06 от Нарцùса

# 48
  • Мнения: 41 106
И ти си въобразяваш, че старият работодател, на когото тя е нужна за 6 месеца, ще и даде в този период добри препоръки, та да напусне тя преждевременно и да отиде при нов?!?

Не, не си въобразявам и никъде не съм писала подобно нещо. Даже смятам, че това с препоръките е глупост. Споменах го като аргумент защо не може да крие, че вече не работи. А и съм чувала (не ми се е случвало), че работодателите не дават лоши характеристики, защото могат да бъдат съдени за такива. И им е по-лесно да минат метър с някаква формална положителна такава, което пак обезсмисля нещата.

# 49
  • Мнения: 2 910
Писала е за 3 годишно професионално обучение, което едва ли ще я направи чак толкова толкова квалифицирана като секретарка осигурявана на МРЗ, ама със сигурност не е "шерп".

Препоръките може и да са глупост, но в Германия са важни. Ако е в голяма фирма най-вероятно ще ѝ дадат шаблонна такава. 6 месеца повече или по-малко няма да променят какво пише вътре. Но ако 3 години е стандартния период за това обучение, ще изглежда положително да се е задържала по-дълго.
Независимо от това нищо не губи ако си постави исканията и преговаря, това не я задължава с нищо, нито пък има какво да губи ако не се съгласят с условията ѝ.
Ако няма друга оферта сега, 6 месеца не са голямо отлагане, а и август месец е много умрял за търсене на работа, та може и да е по-добре, че няма да ѝ се налага тогава да го прави.

# 50
  • Мнения: 14 904
Мхм, и понеже е супер квалифицирана работа, чакат да дойдат бедни емигранти, че да ги обучават и да ги наемат на нисла заплата, а авторката се чуди през май дали да приеме куца оферта през август.
Секретарките учат 4 години, имат и магистратури по 1-2. Светът, професията и знанието не се изчерпват със самоуки програмисти. Като казах света - малко хора умират да изработват пенсиите на чужди баби гратисчийки, вместо да дават кеш на собствената си, че да си плати билетчетата.

# 51
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Първо - на интервютата нямат право дори да я питат в момента дали работи. А ако я питат - тя има пълното право да ги излъже.
За Германия не само, че не е вярно това, но и може да бъдеш подведен под отговорност ако излъжеш дали работиш другаде. Последно четох тази седмица именно становище на адвокат по темата.

Отделно от това, в множество договори има клауза ако решиш да работиш за друг работодател, да си задължен да съобщиш за това на настоящия си и той да даде съгласие за това. При над определен брой часове месечно за друг работодател те задължава вече не договорът ти с работодателя, а законът по трудово право. Като тук изобщо не говоря за работодател от същия бранш или някакви non-compete клаузи, а за всякакви допълнителни работни дейности.

Това за Германия конкретно. За България не съм се интересувала как е.

# 52
  • Мнения: 31 850
И в Бг е така. Ако подписваш договор на пълен работен ден си пише, че при започване на друга работа, трябва да се съгласува с работодателя.
На моите договори често съм срещала този текст.
Но това на някои места е фиктивно.
Има хора на сегашната ми са на пълен работен ден, но работят и на други места.
Отразява се на качеството на работата им.

# 53
  • Мнения: 1 287
Поздравления, че завършване успешно. Считам, че "вкопчванито" в тази работа не е нужно. Тълкувате ли правилно обстановката, "подмазване" от страна на немски работодател е малко нетипично. В Германия има много работа и възможности. Масата служители навсякъде са с Ausbildung от производтво до администрация и институции. Не спирайте да учите и да се развивате.  За да имате достойно заплащане и ясни правила на работа, бягайте от семейните фирми, търсете утвърдени компании с ясна политика и правила. Каквото и да решите, ако договорът ви изтича, три месеца  преди датата да изтече трябва да се регистрирате в Arbeitsamt.  Аз получих постоянен договор и три месеца след това им казах, че имам ново предложение. Бяха много изненадани, от моето решение, казах им, че фирмата и екипа е страхотна, но имам предложение за по-висока позиция и повече възможности за развитие. Стигнахме си ръцете, и един от шефовете ми каза, че винаги мога да се върна, ако на новото място не ми харесва, нещо, което не е практика в тази фирма.
Заявете ясно какво искате, следвайки вашите мечти и желания.
На съвета да ги мотаете до последно, считам, че е не това е начина.  Напротив делово и с ясно поведение. Аз лично съм в позиция добронамереност, но с ясни граници. На годишният ни разговор, шефът ми каза, че съм много възпитана и уважителна и би искала поне следващите 20 т. да съм част от фирмата. Не влизам в интриги, имам проблем само с една колежка и когато ме попита имам ли някакви проблеми  казах, че имам проблем с нея и, че се опитвам да я игнорирам и контакта ми е изцяло делови и по работа, защото считам, че е на ниско ниво и отказвам да падам на нивото и интригите и. Нямаше какво да се обяснявам, защото достатъчно колеги са ходили да се оплакват от нея и неуважителното и поведение.

# 54
  • Мнения: 5 271
Каква би ти била причината да останеш там - при всичкия глад за кадри на немскоговорящия пазар в момента?

Аз в съседна Австрия само веднъж (заради страхотни колеги и младостта ми) преглътнах някои недостатъци на едно работно място. Обаче хубавите колеги напуснаха един след друг, когато фирмата се разцепи и аз си изиграх картите поне заплащането ми да е супер. Но и хубавото заплащане не компенсираше достатъчно, затова се махнах без никакви излишни сантименти. Сега съм на 40 - ако се върна назад, бих играла покер по-често. Имам предвид, че бих преговаряла за всичко, което не ми харесва.

Ти какви причини имаш да обмисляш жертва - освен младостта Simple Smile ?

# 55
  • Мнения: 3 381
Днес получих официално писмо, че договорът ми не се продължава и трябва да си търся нова работа.
Съобщих го на бюрото по труда, от там ми търсят работа вече.
Въздух под налягане е било всичко.
Може и за добро да е.
Ще пиша на модератор да заключи темата.

# 56
  • Мнения: 36 001
Ключ по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт