Отговори
# 45
  • Мнения: 40 905
И в тази връзка бяха съветите да търси нова работа, вместо да се прави на интересна и умела в преговорите на сегашната. Нова работа обаче засега реално няма.

Именно. И за да е в изгодна позиция за преговорите за новата работа, трябва да не напуска старата.

# 46
  • Мнения: 32
И ти си въобразяваш, че старият работодател, на когото тя е нужна за 6 месеца, ще и даде в този период добри препоръки, та да напусне тя преждевременно и да отиде при нов?!?

# 47
  • Мнения: 14 843
за да е в изгодна позиция за преговорите за новата работа, трябва да не напуска старата.
Тя не напуска старата, а е направо освободена от нея. Предлагат половингодишен договор с изпитателен срок. От място, където са в конфликт и не се уважават взаимно. Съмнявам се да изкара дълго.
Тя всъщност до август има работа, това ù е шансът да намери друга. Не знам защо се коментира някаква друга опция.

Последна редакция: вт, 16 май 2023, 00:06 от Нарцùса

# 48
  • Мнения: 40 905
И ти си въобразяваш, че старият работодател, на когото тя е нужна за 6 месеца, ще и даде в този период добри препоръки, та да напусне тя преждевременно и да отиде при нов?!?

Не, не си въобразявам и никъде не съм писала подобно нещо. Даже смятам, че това с препоръките е глупост. Споменах го като аргумент защо не може да крие, че вече не работи. А и съм чувала (не ми се е случвало), че работодателите не дават лоши характеристики, защото могат да бъдат съдени за такива. И им е по-лесно да минат метър с някаква формална положителна такава, което пак обезсмисля нещата.

# 49
  • Мнения: 2 899
Писала е за 3 годишно професионално обучение, което едва ли ще я направи чак толкова толкова квалифицирана като секретарка осигурявана на МРЗ, ама със сигурност не е "шерп".

Препоръките може и да са глупост, но в Германия са важни. Ако е в голяма фирма най-вероятно ще ѝ дадат шаблонна такава. 6 месеца повече или по-малко няма да променят какво пише вътре. Но ако 3 години е стандартния период за това обучение, ще изглежда положително да се е задържала по-дълго.
Независимо от това нищо не губи ако си постави исканията и преговаря, това не я задължава с нищо, нито пък има какво да губи ако не се съгласят с условията ѝ.
Ако няма друга оферта сега, 6 месеца не са голямо отлагане, а и август месец е много умрял за търсене на работа, та може и да е по-добре, че няма да ѝ се налага тогава да го прави.

# 50
  • Мнения: 14 843
Мхм, и понеже е супер квалифицирана работа, чакат да дойдат бедни емигранти, че да ги обучават и да ги наемат на нисла заплата, а авторката се чуди през май дали да приеме куца оферта през август.
Секретарките учат 4 години, имат и магистратури по 1-2. Светът, професията и знанието не се изчерпват със самоуки програмисти. Като казах света - малко хора умират да изработват пенсиите на чужди баби гратисчийки, вместо да дават кеш на собствената си, че да си плати билетчетата.

# 51
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Първо - на интервютата нямат право дори да я питат в момента дали работи. А ако я питат - тя има пълното право да ги излъже.
За Германия не само, че не е вярно това, но и може да бъдеш подведен под отговорност ако излъжеш дали работиш другаде. Последно четох тази седмица именно становище на адвокат по темата.

Отделно от това, в множество договори има клауза ако решиш да работиш за друг работодател, да си задължен да съобщиш за това на настоящия си и той да даде съгласие за това. При над определен брой часове месечно за друг работодател те задължава вече не договорът ти с работодателя, а законът по трудово право. Като тук изобщо не говоря за работодател от същия бранш или някакви non-compete клаузи, а за всякакви допълнителни работни дейности.

Това за Германия конкретно. За България не съм се интересувала как е.

# 52
  • Мнения: 31 669
И в Бг е така. Ако подписваш договор на пълен работен ден си пише, че при започване на друга работа, трябва да се съгласува с работодателя.
На моите договори често съм срещала този текст.
Но това на някои места е фиктивно.
Има хора на сегашната ми са на пълен работен ден, но работят и на други места.
Отразява се на качеството на работата им.

# 53
  • Мнения: 1 243
Поздравления, че завършване успешно. Считам, че "вкопчванито" в тази работа не е нужно. Тълкувате ли правилно обстановката, "подмазване" от страна на немски работодател е малко нетипично. В Германия има много работа и възможности. Масата служители навсякъде са с Ausbildung от производтво до администрация и институции. Не спирайте да учите и да се развивате.  За да имате достойно заплащане и ясни правила на работа, бягайте от семейните фирми, търсете утвърдени компании с ясна политика и правила. Каквото и да решите, ако договорът ви изтича, три месеца  преди датата да изтече трябва да се регистрирате в Arbeitsamt.  Аз получих постоянен договор и три месеца след това им казах, че имам ново предложение. Бяха много изненадани, от моето решение, казах им, че фирмата и екипа е страхотна, но имам предложение за по-висока позиция и повече възможности за развитие. Стигнахме си ръцете, и един от шефовете ми каза, че винаги мога да се върна, ако на новото място не ми харесва, нещо, което не е практика в тази фирма.
Заявете ясно какво искате, следвайки вашите мечти и желания.
На съвета да ги мотаете до последно, считам, че е не това е начина.  Напротив делово и с ясно поведение. Аз лично съм в позиция добронамереност, но с ясни граници. На годишният ни разговор, шефът ми каза, че съм много възпитана и уважителна и би искала поне следващите 20 т. да съм част от фирмата. Не влизам в интриги, имам проблем само с една колежка и когато ме попита имам ли някакви проблеми  казах, че имам проблем с нея и, че се опитвам да я игнорирам и контакта ми е изцяло делови и по работа, защото считам, че е на ниско ниво и отказвам да падам на нивото и интригите и. Нямаше какво да се обяснявам, защото достатъчно колеги са ходили да се оплакват от нея и неуважителното и поведение.

# 54
  • Мнения: 5 267
Каква би ти била причината да останеш там - при всичкия глад за кадри на немскоговорящия пазар в момента?

Аз в съседна Австрия само веднъж (заради страхотни колеги и младостта ми) преглътнах някои недостатъци на едно работно място. Обаче хубавите колеги напуснаха един след друг, когато фирмата се разцепи и аз си изиграх картите поне заплащането ми да е супер. Но и хубавото заплащане не компенсираше достатъчно, затова се махнах без никакви излишни сантименти. Сега съм на 40 - ако се върна назад, бих играла покер по-често. Имам предвид, че бих преговаряла за всичко, което не ми харесва.

Ти какви причини имаш да обмисляш жертва - освен младостта Simple Smile ?

# 55
  • Мнения: 3 323
Днес получих официално писмо, че договорът ми не се продължава и трябва да си търся нова работа.
Съобщих го на бюрото по труда, от там ми търсят работа вече.
Въздух под налягане е било всичко.
Може и за добро да е.
Ще пиша на модератор да заключи темата.

# 56
  • Мнения: 35 961
Ключ по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт