Професия учител - 16

  • 44 896
  • 739
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 10 678
Един може би малко глупав въпрос, но все пак да питам. Сега имам изкарано 5 ПКС и ми изплащат 30 лв. Като взема 4 ПКС ще ми изплащат 30 лв + 35 лв за двете ПКС-та или само 35 лева ?

Скоро ли си карала V ПКС, какъв  е изпита? Зная, че се разработва урок, но темата те ли ти я дават или работиш по избрана от теб тема?  
Смятам наесен да се явя на изпит за V степен и ще ми е от полза малко повече информация. Grinning
Магнолия, присъединявам се към въпроса. И аз искам да изкарам 5 пкс на есен и се чудя дали си заслужава въобще, след като няма смисъл от 4 пкс, а за 3 пкс после има и едногодишно обучение за изследователска дейност... Ако знам какво ще представлява изпита, ще мога да преценя дали въобще ми трябва 5 пкс или не.
Ако някой може да каже по ЧЕ какво представлява изпита за 5 пкс, ще съм му благодарна. И още повече, ако ЧЕ не е английски.

# 46
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
Аз държах ПКС V по френски преди 5 години в ПУ. Изпитът беше в/у разработка на урок, на практика просто си взех един урок за 8 клас.

# 47
  • Мнения: 6 059
Реално за V ПКС в различните департаменти е по различен начин. Същото и за IV ПКС  може би вече при III  ПКС  има някакво уеднаквяване със специализациите, но вероятно и там не е едно и също. Реално към департамента в Стара Загора карах  V ПКС искаха ми разработване на два урока, в Бургас  IV ПКС  и  III  ПКС , имах колеги в София и Варна. Документи се подават юли месец.

# 48
  • София
  • Мнения: 613
В ДИУУ към СУ приемът на документи вече тече.
Не ми стана ясно уроците там на място ли ги пишем или си ги  носим готови и комисията само задава въпроси, примерно Rolling Eyes

# 49
  • Мнения: 10 678
Аз държах ПКС V по френски преди 5 години в ПУ. Изпитът беше в/у разработка на урок, на практика просто си взех един урок за 8 клас.
В училище с ученици?

# 50
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
Не, имах предвид, че предадох разработка на урок, който съм работила в 8 клас, не съм писала нещо специално.

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 3 359
И аз бях като Гаргамела в ПУ. Имах няколко разработени урока от посещения на ръководството, избрах една и я направих на чисто.

Няколко човека при нас се явяваха в Стара Загора за пето ПКС през 2015 или 2016 - правиха портфолио тогава.

# 52
  • Мнения: 16
Здравейте, колеги. Имам един въпрос. Ако не желаете да участвате като квестор в НВО, могат ли да ви задължат да го направите?

# 53
  • Мнения: 10 678
Не, имах предвид, че предадох разработка на урок, който съм работила в 8 клас, не съм писала нещо специално.
Предаваш разработка на урок ли само? Без да изнасяш урока? Това към ДИУУ ли беше?
В ПУ към кой департамент се подават документи за ПКС?

# 54
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
Заповядай https://uni-plovdiv.bg/pages/index/1224.

Няма как да го изнасям, изпитът е в сградата на университета.🙂
Само го изкоментирахме с изпитващата.

# 55
  • European Union
  • Мнения: 1 413
Аз съм се явявала в ДИУУ. Не искаха урок. Изпитът е устен, всеки си изтегли по един въпрос и после го коментирахме с изпитващите. Беше повече диалог, отколкото изпит, супер елементарен. Въпроси от типа - как използвате работа по групи в часовете, използвате ли игри в обучението по чужд език и как и т.н. Само учителите по английски трябваше да говорим на английски, останалите на български.

# 56
  • Мнения: 476
Относно допълнителните часове вижте какво намерих в наредбата за приобщаващо образование . ЧЛ. 27 (6) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2018 г., в сила от 18.12.2018 г., предишна
ал. 5, изм.- ДВ, бр. 92 от 2020 г., в сила от 27.10.2020 г.) Когато
допълнителното обучение по учебен предмет се провежда в учебни дни
извън часовете по училищния учебен план, то е с обща продължителност от
60 до 120 учебни часа годишно - за случаите по ал. 2, т. 1 и 2
Касае ученици оставени на изпит. 10 часа са при срочна оценка. При годишна слаб ...излиза, че цяло лято трябва да се виждаме.
Според този текст излиза, че трябва да даваме по 60 часа минимум годишно ? Как го тълкувате?

# 57
  • Мнения: 1 037
Здравейте, колеги. Имам един въпрос. Ако не желаете да участвате като квестор в НВО, могат ли да ви задължат да го направите?
Никой няма да Ви опре дуло в слепоочията, но това си е задължение, което е част от работата.
По същия начин може да решите да не преподавате в някои часове.

# 58
  • Мнения: 16
Имам предвид ако не желаете да сте квестор в друго училище. Не става дума за това, в което преподавам.
Случаят е следният: Работя в малко селско училище, преди няколко месеца насила директорът ме накара да подам декларация, че ЖЕЛАЯ да бъда квестор, като ми каза, че това е проформа и няма да бъда квестор, просто им трябвали декларации. Попълних я на доверие, нищо че не исках, и днес ми каза, че ще бъда квестор в друго училище в града.

# 59
  • Мнения: 906
Не познавам някой учител, който да иска да е квестор. Ако всички откажат да попълнят декларация? При нас декларациите просто се раздават и не стои въпрос за желание/нежелание. Това е част от работата ни. Аз съм в училищната комисия.

Общи условия

Активация на акаунт