4 спонтанни аборта

  • 1 324
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте, момичета!
Не мога да повярвам, че и аз стигнах до тук, но ми се щеше да попитам всичко знаещите мами какво да правя.
Нашата история започна януари 22, когато с мъжа ми (35) решихме да правим бебе. Аз бях на 37 и леко притеснена от възрастта си увещавах съпруга си, че няма да стане веднага. Февруари почнахме, март видях първите си две черти. До 16.5 бяхме щастливи, но загубихме плода в 11 седмица. Беше куха бременност, която не искаше да ме изоставя. Лекарката ни увери, че не е проблем. Да изчакаме 6 месеца и да почнем отново. Не издържахме толкова. В АГ ми бяха казали, че след като не се налага абразио мога просто да изчакам да ми се нормализира цикъла. Средата на октомври видях вторите си две черти. Един цикъл след като бяхме решили, че сме готови. Декември месец нова загуба. Отново без абразио, но вече доста по-трудно за приемане. Един път, не е път. Вторият път светват контролните лампички. Генеколожката ми даде направление за специализирана клиника. Пропуснах да спомена, че живеем в Германия, което за сега в това отношение е плюс. На 16.01 имах първия си час там. Лекарката беше мила и обяснителна. Нейното предложение бе да наблюдаваме цикъла и да пробваме естествено. Естествено, че ми пусна всевъзможни изследвания - хормони, вируси, бактерии, тромбофилия, пълна кръвна картина, антимюлеров хормон.  Всичко!! Мъжът ми беше с чисто нова, едноседмична и перфектна спермиограма. След като излязоха и моите изследвания и нямаше нищо извън нормите ме поканиха на 11. Ден от следващия ми цикъл за да започнем да следим овулацията. по указания на лекарката я терминирахме с овитрел, помогнахме с вагинален прогестерон и две седмици по късно - първия ми положителен кръвен тест. Контрола седмица по-късно - все още бременна. Радостта беше голяма. След още седмица разбрах какво означава химична бременност и имах спонтанен аборт номер три, който всъщност изобщо не е аборт. Следваха три месеца със същата процедура без никакъв позитивен резултат и решението април месец да паузираме за да съберем сили. Бяхме в отпуска и беше.. прекрасно да не мислим за бебе. Специално изчислих кога да се пазим за да не забременея случайно. Не знам какво съм изчислявала, но… ми закъсня и видях третите си две чертички. За първи път не бях само щастлива, а и много уплашена. Страх ме беше дали ще успея да се справя с още една загуба. И ето ме тук. След поредната 6седмична бременност.  Отново се изчистих сама. За това се молех вчера като отивах на контролата след прокървяването. Предстои ми биопсия на матката за вътрематочни НК и плазмаклетки. В кръвта ми бяха добре, но можело на място да не са. Отделно помагало за засилване на маточната стена и по-добра имплантация.
Защо написах всичко това? Естествено и за малко самотерапия. Имам прекрасен партньор, който ми дава утеха и широк гръб за защита. Имам сестра, която е много ангажирана и ме вдига винаги, когато съм долу. Но вие знаете може би по-добре как се чувствам. За наше общо съжаление. И преди всичко - лекувате се в България. Август месец се прибираме за две седмици и решихме да направим консулт и там. Та че - къде? При кого? Какъв е вашия опит с лекари или подобни ситуации? Отворена съм за всичко! И най-много си мечтая никоя от нас да не трябва да страда повече!

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 096
Здравейте, момичета!
Не мога да повярвам, че и аз стигнах до тук, но ми се щеше да попитам всичко знаещите мами какво да правя.
Нашата история започна януари 22, когато с мъжа ми (35) решихме да правим бебе. Аз бях на 37 и леко притеснена от възрастта си увещавах съпруга си, че няма да стане веднага. Февруари почнахме, март видях първите си две черти. До 16.5 бяхме щастливи, но загубихме плода в 11 седмица. Беше куха бременност, която не искаше да ме изоставя. Лекарката ни увери, че не е проблем. Да изчакаме 6 месеца и да почнем отново. Не издържахме толкова. В АГ ми бяха казали, че след като не се налага абразио мога просто да изчакам да ми се нормализира цикъла. Средата на октомври видях вторите си две черти. Един цикъл след като бяхме решили, че сме готови. Декември месец нова загуба. Отново без абразио, но вече доста по-трудно за приемане. Един път, не е път. Вторият път светват контролните лампички. Генеколожката ми даде направление за специализирана клиника. Пропуснах да спомена, че живеем в Германия, което за сега в това отношение е плюс. На 16.01 имах първия си час там. Лекарката беше мила и обяснителна. Нейното предложение бе да наблюдаваме цикъла и да пробваме естествено. Естествено, че ми пусна всевъзможни изследвания - хормони, вируси, бактерии, тромбофилия, пълна кръвна картина, антимюлеров хормон.  Всичко!! Мъжът ми беше с чисто нова, едноседмична и перфектна спермиограма. След като излязоха и моите изследвания и нямаше нищо извън нормите ме поканиха на 11. Ден от следващия ми цикъл за да започнем да следим овулацията. по указания на лекарката я терминирахме с овитрел, помогнахме с вагинален прогестерон и две седмици по късно - първия ми положителен кръвен тест. Контрола седмица по-късно - все още бременна. Радостта беше голяма. След още седмица разбрах какво означава химична бременност и имах спонтанен аборт номер три, който всъщност изобщо не е аборт. Следваха три месеца със същата процедура без никакъв позитивен резултат и решението април месец да паузираме за да съберем сили. Бяхме в отпуска и беше.. прекрасно да не мислим за бебе. Специално изчислих кога да се пазим за да не забременея случайно. Не знам какво съм изчислявала, но… ми закъсня и видях третите си две чертички. За първи път не бях само щастлива, а и много уплашена. Страх ме беше дали ще успея да се справя с още една загуба. И ето ме тук. След поредната 6седмична бременност.  Отново се изчистих сама. За това се молех вчера като отивах на контролата след прокървяването. Предстои ми биопсия на матката за вътрематочни НК и плазмаклетки. В кръвта ми бяха добре, но можело на място да не са. Отделно помагало за засилване на маточната стена и по-добра имплантация.
Защо написах всичко това? Естествено и за малко самотерапия. Имам прекрасен партньор, който ми дава утеха и широк гръб за защита. Имам сестра, която е много ангажирана и ме вдига винаги, когато съм долу. Но вие знаете може би по-добре как се чувствам. За наше общо съжаление. И преди всичко - лекувате се в България. Август месец се прибираме за две седмици и решихме да направим консулт и там. Та че - къде? При кого? Какъв е вашия опит с лекари или подобни ситуации? Отворена съм за всичко! И най-много си мечтая никоя от нас да не трябва да страда повече!
Аз препоръчвам доктор Сигридов.Носете цялата документация с която разполагате.

# 2
  • Мнения: 1 270
Тук доста от репродуктивните лекари почиват Август, но може да пробваш да запишеш час - мога да препоръчам Станулов в Афродита и Калчев, той е добър диагностик. Аз на твое място бих използвала времето в България за някои изследвания, които не си направила досега. Виж първия пост на тази тема, ако има някое, което не си направила го направи. И консултация с генетик и хематолог е хубаво да направиш.
https://m.bg-mamma.com/?topic=1553365 
Ето и темата с препоръки в първия пост за генетици и хематолози.
https://m.bg-mamma.com/?topic=1540849

# 3
  • Мнения: 6
Тук доста от репродуктивните лекари почиват Август, но може да пробваш да запишеш час - мога да препоръчам Станулов в Афродита и Калчев, той е добър диагностик. Аз на твое място бих използвала времето в България за някои изследвания, които не си направила досега. Виж първия пост на тази тема, ако има някое, което не си направила го направи. И консултация с генетик и хематолог е хубаво да направиш.
https://m.bg-mamma.com/?topic=1553365 
Ето и темата с препоръки в първия пост за генетици и хематолози.
https://m.bg-mamma.com/?topic=1540849

Благодаря. Пропуснах да напиша, че минахме генетиката след биохимичната бременност. И при двамата кариотипа е без проблеми.

# 4
  • Мнения: 5 383
Bibi, колко наред са ви били изследванията за тромбофилия? Нямаш никаква мутация, така ли?
При повтарящи се загуби, често изписват терапия с НМХ и/или аспирин превантивно, дори да няма индикации при изследванията.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 5 959
Какви маркери за тромбофилия сте пускали?
И отделно какъв тип тромбофилия - вродена или придобита?

# 6
  • Мнения: 6
Bibi, колко наред са ви били изследванията за тромбофилия? Нямаш никаква мутация, така ли?
При повтарящи се загуби, често изписват терапия с НМХ и/или аспирин превантивно, дори да няма индикации при изследванията.
Какви маркери за тромбофилия сте пускали?
И отделно какъв тип тромбофилия - вродена или придобита?

Прикачвам резултатите. Може Вие да ми кажете какви са ми пуснали. Мисля, обаче, вродени. Отделно ми пуснаха още в началото за хламидии и щитовидна жлеза. Цитонамазка си правя от години на 6 месеца. Никога не е била извън нормите. Другия месец ще правя scratching и биопсия на маточната страна. Там резултатите ще са още по-точни.
Нито мъжа ми, нито аз имаме мутации. Както лекарката в генетичната клиника, така и тази в репродуктивната клиника ни разчетоха резултатите и сме твърдо без мутации.
Благодаря ви за съветите! Вашето отделено време означава много за мен!

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 5 959
Така като гледам е пускана придобита тромбофилия (тя е по-гадната) и само двата високорискови фактори от вродената (фактор 5 Лайден и Фактор 2 Протромбин). За вродената има и други маркери - в БГ пълният панел е от 14 маркера.
Антителата (придобитата тромбофилия) са наред. Но за вродената не разбирам този резултат "Wildtyp". В БГ не изглеждат така резултатите.

# 8
  • Мнения: 6
Така като гледам е пускана придобита тромбофилия (тя е по-гадната) и само двата високорискови фактори от вродената (фактор 5 Лайден и Фактор 2 Протромбин). За вродената има и други маркери - в БГ пълният панел е от 14 маркера.
Антителата (придобитата тромбофилия) са наред. Но за вродената не разбирам този резултат "Wildtyp". В БГ не изглеждат така резултатите.


Попитах за Wildtyp. Означава, че съм като 97% от населението без риск за вродена тромбоза.  Проблемните били тип хетеро- или хомозигот.
Обяснението защо точно тези маркери са пуснати беше, че тези най-често и сигурно засягат бременността. Дали е така… не знам. Но не пречи да си пусна в България останалите.
Благодаря за прочита и оценката. Научих нещо ново. Wink

# 9
  • Мнения: 89
Здравей! И аз съм в Германия и съм в почти същото положение. Имам 2 мисед аборта през последните 4 месеца. Имам и преди години един, но не го броят към скорошните и сега чакат да станат 3 подред за да ме изследват. За това и аз обмислям да се тествам в България през почивката.
Може ли да ми кажеш, дали в клиниката си плащала нещо или касата го покрива? И дали са имали изискване да имаш 3 аборта, за да ти обърнат внимание?

# 10
  • Мнения: 6
Здравей! И аз съм в Германия и съм в почти същото положение.

Здравей обратно.
Моята гинеколожка ми даде направление за клиника след вторият аборт. Преди да се стигне до там, тя ми беше казала, че предвид възрастта (над 30) ми стига да не успея да забременея 6 месеца за да получа направление.
Абсолютно всички изследвания бяха безплатни. Изключение прави това за антимюлеровия хормон, което е пожелателно и няма терапевтична стойност. В моята клиника ми струваше 25€, което както видях в последствие е колкото и в България.
След биохимичната бременност получих направление за Генетично изследване. Там бях малко притеснена, защото струват доста и бях сигурна, че ще трябва да платим някакъв процент. За моят мъж трябваше да го вземем от личния лекар, което предвид ситуацията не беше никакъв проблем. След първоначалните разговори се оказа, че касата поема и него.
Отделно ходя между 3-5 пъти на цикъл на изследвания на хормоните и малка кръвна картина , Филикометрия с видеозон и след това от 14 ден след овулация през два дни за така важния хормон за бременност и видеозон за следене на развитието на сакчето. При положителен резултат ме викат на седмица.
Всичко безплатно. За медикаментите - те са с рецепта и плащам просто по 5€ Selbstbeteiligung.
Всичко на всичко до сега за година и нещо не сме платили повече от 60€. Ако има толкова изобщо.
Говори с личната си генеколожка и не се бави Wink
Желая успех и ще се радвам да прочета добро новини от Теб!

# 11
  • Мнения: 89
BibiA5 не знам колко над 30 си, но аз съм на 40 и въобще не искам да се мотая с експерименти. Гинеколога ми се опъва нещо, за това се чудя дали да не отида на второ мнение и да си изпрося направление. Не знам вече...

Много благодаря за обстойната информация! Здраве и бебе до финал пожелавам!

# 12
  • Мнения: 6
Наистина няма нужда да си губиш времето с нея. Имай предвид, че направлението от клиниката трябва задължително да е от гинеколог. Клиниките не признават от лични лекари, защото касата не поема в последствие достатъчно. Накарай я да ти даде. Ако решиш да я смениш - съвет от мен - избери някой добър генеколког, някой Belegarzt от АГ или кабинет с Неонаталог. Защото когато ти се получи, с биенето на сърчицето ще ти кажат честито и ще те върнат при лекаря, който те е изпратил при тях. Та че ще е хубаво да е добър.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 266
Съчувствие, Биби!
Загубите по едно и също време на бременността ли се случват?
Провери се за полип по лигавицата. Те са коварни и се забелязват много трудно, само в определени 2-3 дни от месеца се визуализират на ехограф. Представляват патологична "кожичка" в областта на лигавицата, която пречи при нарастването на плацентата - на въпросното място плацентата не може да се закрепи, полипчето пречи и... Белята става.

Общи условия

Активация на акаунт