Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 31

  • 29 686
  • 754
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 16 123
Ако не искат да им се удържа от депозита - да оправят те стените и да ги върнат както са ги получили. Деца, са неволно цапат. Но те биха ли наели апарт. с петна? А ако мазното избие през новата боя след време?
Бих изчакала с връщането на депозита - да огледам подробно всичко вътре. На пръв поглед може и да не личи.

# 736
  • Мнения: 2 851
Какво значи не могат да се установят?

# 737
  • Мнения: 2 005
Ако не искат да им се удържа от депозита - да оправят те стените и да ги върнат както са ги получили. Деца, са неволно цапат. Но те биха ли наели апарт. с петна? ....
Бих изчакала с връщането на депозита - да огледам подробно всичко вътре. На пръв поглед може и да не личи.
И аз съм на същото мнение. Отговорността за действията на децата до определена възраст се носи от родителя, а не от външни лица. Аз лично такъв жест бих направила на наематели стояли дълго време - 5 години примерно.

Какво значи не могат да се установят?
Не могат да си намерят работа, не им излиза сметката със заплатите които получават, няма място за децата в градина/училище, свикнали са със спокойствието на по-малкият град, на децата не им влияе добре, живели са в къща с двор а не затворени м/у 4 стени .... и други подобни.

# 738
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 410
Отговорността за действията на децата до определена възраст се носи от родителя, а не от външни лица. Аз лично такъв жест бих направила на наематели стояли дълго време - 5 години примерно.
Ама депозитът не е заради отговорност, а да си покриеш разходи по ремонт.

# 739
  • Мнения: 1 842
Депозита е за разходи по ремонт.При толкова кратко ползване,аз бих удържала някаква сума.Особено след горчивия ми опит/бях споделяла тук/

# 740
  • Мнения: 6 339
Ако е отдаден на наем под пазарния и наистина е освободен само след 1,6 г бих удържала пари за латекса поне - 150-180 лв е една голяма бака приличен латекс, т.е. да сведа разходите на 50/50 (материал от тях, труд от вас). Много е условно това, но все пак... Вашият договор с какъв срок беше? 1 година и после?

# 741
  • София
  • Мнения: 1 123
Договорът беше за една година, като в него е записано, че задържаме депозитът ако се прекрати преди изтичането на тази година, иначе се подновява автоматично за още година, ако никоя от страните не го прекрати. Но в случая депозитът е гаранция, че го искат дългосрочно, за повече от година. Затова и нямаме основание да им го задържаме. Латекс поне си имаме, остана ни доста. По договор ще им върнем депозит в три работни дни след предаване на апартамента по банкова сметка, така че ще имаме време да разгледаме за още неща, но аз вчера бях в апартамента и огледах. Доста поддържано ми се видя, като изключим пръстчетата по стените 😀

# 742
  • Мнения: 915
Нормално е да не е в идеално състояние латексът, все пак живи хора живеят. Какво да направят те - да го пребоядисат на своя глава ли? Пак ще има недоволни... То и празно да стои пак има разходи, какво остава за един латекс при смяна на наемателите...

# 743
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 410
Нормално е да не е в идеално състояние латексът, все пак живи хора живеят. Какво да направят те - да го пребоядисат на своя глава ли?
Да, някъде се изисква точно да си пребоядисаш и тогава да се изнесеш. Другаде наематели няма да платят висока цена ако стените са на петна. Зависи от пазара и желанието на наемодателя.

# 744
  • Мнения: 2 114
Не знам в кой град живеете и какво работите, но "един латекс" в смисъла на нищо и никакъв латекс, на мен ще ми излезе поне седмица разговори и търсене и уговорки с майстор, ако въобще някой се съгласи да дойде само за това.
След това поне 1-3 дни убити, за да го посрещам и изпращам неясно в колко и да приемам и контролирам свършеното + търсене на боята или пребоядисване на цялата стена.
Не съм се омъжила за бояджия, а имотите ми са от ниво, в което не  мога сама да се справя.
Това ако е нищо, то в София с пътуването и разстоянията е доста  далече от нищо.
МОже да им предложите те да си го боядисат, но колко ще е качествено, никой не може да каже.
150 лв. може да си оставите.

Разлика между нормалното изхабяване на боята по стените (предвидена в закона) и петна от пръсти, е съществена .

# 745
  • Мнения: 792
По договор ще им върнем депозит в три работни дни след предаване на апартамента по банкова сметка, така че ще имаме време да разгледаме за още неща, но аз вчера бях в апартамента и огледах.
А сметките за ток, вода и др., които още не са готови?

# 746
  • София
  • Мнения: 283
Както споменаха и другите преди мен - въпрос на решение на наемодателя. Имате право да удържите, не е нормална амортизация пръсти по стените. Но взимайки съзнателно за наематели семейство с деца, лично аз не бих удържал.

# 747
  • София
  • Мнения: 1 123
Относно сметките - знаем кое кога излиза, ще си ги платят. Не очаквам изненади, защото сме в чудесни отношения. Те създадоха и приятелства в блока, края на месеца ще сме на общ рожден ден на детенце от блока.

Относно латекса - както казах ние имаме останал. Всичко с мъжа си сами си правим, ще ни отнеме половин неделя да сложим една ръка латекс на няколко от стените, останалите са окей. Да, оценим труд е, но в крайна сметка решихме да не режем от депозита, както и настоявах да направим 😀

# 748
  • София
  • Мнения: 3 454
Явно сте го решили вече, но и аз да се изкажа.
Когато дъщеря ми беше малка, се наложи да обитаваме апартамент под наем за около година и половина.
Разбира се, имаше и пръсти и рисунки по стените, боядиса се, преди да се издаде обратно. Освен, че се изчисти основно, смениха се всички крушки и прочее реквизити на коректен наемател.
Не считам, че е редно да се приема за норма. Ако имате латекс- да го поемат освежаването на стените. Да го направят сами и няма да им струва нищо.
Откъде накъде вие с мъжа ти ще им боядисвате, не разбирам.

# 749
  • Мнения: 3 047
Относно "пръстчетата" и/или някои други петънца по стените и удържането на депозита или част от него, аз съм раздвоена /на законова основа/. Да, пише, че трябва да се върне така както е получен имота, но как да обясниш на дете, че не трябва да се подпира на стената? Аз затова предпочитам наематели без малки деца, но и с по-големи, пак всичко е възможно. Когато е имало нещо подобно, първо съм пробвала с "магическата" гъба и са изчезвали. Но, ако някой тинейджър си е влачил фотьойла по паркета и след това трябва да цикля 40 кв.м.....? Или пък килим, с пръски от нещо си, което установих, че мога с търкъне да ги премахна и след това да ги дам на пране, защото не съм сигурна, че фирмата ще си играе да ги чисти, а и наистина може да се премахнат с малко/много труд от моя страна. Много е трудно да се установи веднага какви са проблемите, а и кое се смята за нормална амортизация? Пръстчетата и пръски от олио /малки, но видими/ като какви се водят? Иска ми се клаузата "нормално използване/амортизация, да бъде по-ясно дефинирано, но, законодателно кой ще се занимава с да изчисти и уточни кое и как се тълкува.

Общи условия

Активация на акаунт