Тук е вече лятото горещо, ФЕВРУАРЧЕ смее се и пее за морето нещо

  • 13 105
  • 721
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 510
Напипахте болната ми тема с градини и ясли. Принципно исках да го пусна на ясла догодина, когато ще е на 1,7 м да кажем, но просто не виждам как ще стане. А ако оставя да е навършил 2г, месеците платен отпуск няма да ми стигнат докато почне, а да не говорим за адаптация. Единствената ми опция ще е частна ясла. Cry Наистина нямам на кого да разчитам да го гледа и ще ми е мн трудно. Връщането на старата работа няма да мога да го съчетая с взимане и водене и ако боледува ще се наложи да напусна. Просто длъжността ми не позволява много отсъствие, аз до сега едва в отпуска успявах да изляза. Миналата година само 5 дни успях да ползвам. Така, че и работа вероятно ще трябва да търся. Абе...

# 31
  • Мнения: 1 104
Ехо, привет, момичета, много сте изписали 😍

Моят бебок е голям също! За месец к ток качи 1 кг като при Викси, 69 см е.

Все още си е изцяло на кърма. Венците мноого го сърбят, постоянно бута ръцете там.

За захранването - може би ще започна, след като навърши петия месец. Така го мисля засега. Вие кои схеми спазвате? Ще започна със зеленчуците (пюренца) и така. Много ми е трудно обаче да разпределя кое как да давам, сега малкият яде на 4 часа, последно го храня между 22 и 00, зависи.

Вие кога слагате бебета да си лягат? Кога хапват последно и кога заспиват за нощен сън?

Също - започнахте ли да ги слагате вече да седят? Според моята педи - няма проблем да седи в мен. Също ми каза - да стъпва на крачета (да го държа, разбира се) и да се отблъсква - че това помагало. Правя го и му харесва. 😍

За ясли не съм мислила обачее съм толкова привързана към него, че не мога хич да се отделям. И не искам.  😅

Също да ви кажа - и аз направих “сефтето”. Бяхме закачили малко устройство против комари на количката - пластмасово, сигурно го знаете - от тези на Чико. Падна му върху лицето Sad върху окото и под окото. Притесних се многоо! Той заплака със сълзи, даже леко му се поду и почервеня, но заспа след 2 минути. Надявам се, че нищо му няма и просто се е изплашил. Sad Момичета, ако ползвате такива устройва - закачайте ги отстрани! Аз го бях закачила на сенника, от две седмици и повече е там, но явно е отпуснала щипката и падна само - имайте го предвид.

# 32
  • Мнения: 1 577
Дейзи, браво на бебето - 69 сантиметра 🙏🙏 аз мисля, че тъъъкмо приключваме с 64 размер, но другият петък на ваксината ще разберем.
Наш бебчо постоянно се тряска по главата с едни дървени дрънкалки, даже се смяхме с ММ, че точно за да не удря имаме платнени кошарки, а иначе му даваме дървените дрънкалки... Да се упражнява да се пази 😎

# 33
  • Мнения: 115
Благодаря Ви за съчувствието.
То при нас е ужас да се отглежда бебе. Но това с певицата е върхът просто. Иначе има и още: Отгоре пък имаме съседи, които не знам какво работят през деня, но по цяла нощ говорят, тропат (вероятно ходят с обувки по паркет или дюшеме) и слушаха дъбстеп и рап силно. Няколко пъти посред 2 -3 през нощта сме се качвали да им кажем да намалят музиката и уж я намалят, а след 2-3 дни пак същото. Накрая се оплакахме на собствениците (те са ѝ наематели) и най-после спряха. Обаче почнаха да трополят и през деня и през нощта. Все нещо дърпат (сякаш местят мебели), нещо изтърват, нещо скърца, нещо се отваря и затваря с трясък и бебето подскача в съня си, а ако е спал час-два направо се събужда... А имаме окачен таван, т.е. поне малко обира шумовете. Срещам оня ден г-на съсед и го питам внимателно (давам си сметка, че ние пък ревем) какво правят горе, че все нещо шумят, местят, тропат, влачат... Той: Ами отвсякъде се шуми, не само ние, и другите шумят, ние какво - едни упражнения си правим, фитнес. Аз и дъщеря ми. То и вие "шумите"! - намек за бебето... Sad
Отделно под нас има куче, което когато е самО лае нонстоп -ау-аууууууууу, ау-аууууууу, ау-аууууууу. Но е приглушено и отдавна не обръщаме внимание - като фон е, не събужда бебчо.
Кофите за боклук са на улицата под прозорците на кооперацията. Боклуджийския камион минава всяка вечер около 22-23 часа, а за разделното сметосъбиране в 10 и нещо сутринта. Каква дандания се вдига не мога да ви опиша! Особено пък като вдигнат и изсипват контейнера със стъкло... Sad Ако спи тогава задължително се стряска и събужда.
И на финала, че стана дълго - сме до училище. В учебно време са викове, шумотевица, даже училищния звънец се чува... Но на затворен прозорец се ядва.
Затова от две седмици насам почна ли да приспивам - бял шум. Пак се чуват всички тия, но далечно и не стряскащо.
Искам да ви кажа, че умишлено "тренирам" да не се ядосвам и да не излъчвам изнервеност и тревога защото знам, че бебчо ме усеща и ще стане нервен и неспокоен. Стремя се да съм спокойна и да си казвам "ще свикнем, ще свикнем" и действително и бебето ни е много спокойно. Ако беше тук да отглеждам първият ми син сигурно щеше да спи само по 3-4 часа/денонощие, беше много нервно бебе, защото аз бях много неспокойна майка. Слава Богу, тогава бяхме в къща. Simple Smile

За яслата - мисля догодина есента, стига да го приемат.
 
Давате ли витамин д? Вигантол? Ние го спряхме преди месец защото пък фонтанелата много бързо взе да се затваря. Обаче вчера забелязах, че едно ребро отляво е малко по-издадено и се разтревожих. Ще го заведа да го види педиатъра, но записах час и при ортопед за другата седмица. Надявам се да не е рахит, таткото също има точно отляво по-надигнато ребро.

# 34
  • Мнения: 361
Моето последно суче в 22ч.после заспива и се събужда сутрин в 8. Слагам я да сяда ,но само когато е на ръце иначе не я оставям .
Витамин д все още даваме . То не е ли рано да се спре ?

# 35
  • Мнения: 1 577
Алисе, аз мисля че тук просто дават витамин Д по-дълго заради климата, наистина не знам защо толкова - педиатърката в болницата изрично ни обясни че в Белгия до края на 5-тата годинка се давам, а в Холандия до трета (ММ е холандец и тя явно реши,нпе трябва да му изясни разликата 😆🙈),
Форест, много, ама ужасно много си права за спокойствието - буквално месец преди да се роди бебето се премстих в къща в предградие на нашия град, а преди това бях близо до центъра, с изглед към шумен булевард (и това беше до входа на пожарната), и друг път в къщи се е случвало нещо да падне, да тропне и той да се стресне, но докато бяхме в яслата разтоварваха щайги с плодове и зеленчуци доставчиците и нашата служителка трябваше да приеме стоката та вратата на кабинета беше отворена - леле мале, на всяко пускане на щайгите на земята с трясък той подскачаше и изпискваше с нещо като хълцащ рев. Нооо като видях какво е самите групи - никак не е тихо 😆 едно детенце блъскаше с чук по работен плот на такъв сет както има кухни, само че то а беше сет работилница - ще има среща и с шум нашия дребчо 😆🙈

Моето последно суче в 22ч.после заспива и се събужда сутрин в 8. Слагам я да сяда ,но само когато е на ръце иначе не я оставям .
Витамин д все още даваме . То не е ли рано да се спре ?

# 36
  • Мнения: 831
И аз да се включа за яслите, че е голяма чуденка. Не мога да реша какво да правя "каката", която в момента е на 1г и 4 месеца. От една страна сигурно не е лошо да я дам септември (ако я приемт де), защото на теория само с бебето ще ми е по-лесно вкъщи. От друга обаче като гледам те са 1 седмица на ясла и 3 болни вкъщи. И ми става лошо като си помисля за 2 болни деца, а и нас вероятно няма да ни подминават вирусчетата. Не че като е вкъщи ще е 100% здрава, но поне ще е по-малко боледуването. Та съм денонощно в тия дилеми.
Догодина със сигурност ще ги дам и двете, защото не виждам смисъл само едното да ходи, а и майчинството като свърши фивруари....няма да имам избор.

# 37
  • Мнения: 114
За лягане то вечер - ляга си в 20 часа (+ - 15 мин). Почти веднага заспива . Спи до към 4 сутринта, някой път и до 5 или 6 аса ,без да се буди изобщо. Не мога да се оплача,защото това за мен е перфектен режим. Каката се бъдеще до тригодишна през 2-3 часа всяка ножа нощ и аз бях на ръба на силите си. Сега направо е песен. Пу пу пу.
За сядането - опитва се да се.набира да сяда,но му е рано още. иначе го държа в мен седнал или полуседнал ,но за кратко.
Витамин Д давам още по две капки, педиатърката не е казала още да го спираме.

# 38
  • Мнения: 6 542
Аз не съм решила за яслата. При мен ситуацията е такава, че почти не съм спирала да работя. Дори работих до деня, в който ме приеха в болницата за секциото.
В един момент (скорошен) съжалих, и казах на шефа да вземе да наеме друг човек, но той не искал, само на мен имал доверие и дрън дрън... Малко като изнудване се получава сега, защото обещах да не карам дълго майчинство, без да помисля. Глупава постъпка, но не ми се искаше да си загубя мястото, т.е. като наемат човек и майчинството ми свърши, да няма къде да се върна. Исках и да събирам пари, защото нямаме собствено жилище.
Сега съжалявам,  защото ми плаща половин заплата, а по мое мнение върша за много повече работа. Реших поне да не си давам много зор щом ще е така. От къщи работя поне и когато аз реша. Но искам да имам време за децата си и заради работата няма да ги лиша от внимание,  а пък каквото ще да става. Та от тази гледна точка не знам за яслата, но то няма и да го приемат сигурно.  Иначе да,получава се дупка - градината е от 3 годинки, а майчинството две години. И то втората на минимална заплата.
Вярно е и това за боледуването. Баткото постоянно носи нещо от градината, чак ми писна.

Витамин Д давам, понякога през ден, защото забравям. Гледам да не го държа точно седнал,а полулегнал, защото се притеснявам да не натовари гръбначето. Обаче той много се пъне да сяда, все едно след малко ще хукне някъде.
Къпя в 21 и 30, храня веднага след това и заспива. Опитвала съм да го изместя по-рано, но не става - събужда се и си будува до 22ч, че понякога и повече, затова се примирих, че ще е късно лягането.

Викси, за градина сега няма как да кандидатстваш, с няколко години напред, ако това имаш предвид.

По принцип тези дето са били на ясла, повечето преминават в първа градинска група. Загова са ти казали, че са малки шансовете за прием, без детето да е ходило на ясла. Просто се обявяват много малко свободни места, защото децата, които си посещават автоматично минават в следваща група, а не кандидатстват наново.

Последна редакция: вт, 13 юни 2023, 17:25 от Elektra.13

# 39
  • Мнения: 1 577
Боже Електра как успяваш с две деца и да работиш 🥺 аз днес го броя за невероятно постижение, че успях и да се изкъпя и да отида до българския супермаркет с колата да заредя хладилника, че ММ още е заточен на село докато кашля,
А аз един имейл на Ейч ар пращам от сряда 🙈

# 40
  • Мнения: 115
Върнахме се от педиатъра. Каза, че е сигурна, че не рахит, а просто особеност на физиологията, но ни даде направление за ортопед, все пак и той да каже. Още веднъж потвърди, че фонтанелата е вече много малка и ако въведем отново вит.Д ще се затвори преждевременно, а това ще е лошо защото мозъкът трябва да има къде да нараства. Сега съм спокойна. Ще видим другата седмица ортопедът какво ще каже.
Нашия юнак го къпем около 20:15-20. После кърмя към 20:45 и заспива между 21:15 и 22 часа. После се буди между 1:30-2:30, после към 4-5 и после към 6-7 сутринта. Понякога, ако е към 6, гледам да го унеса, кърмейки, за да си доспим до към 7:30, но ако е в 7, направо ставаме.

# 41
  • Мнения: 114
Електра,доста трудна ситуация. Но ми е до болка позната. Аз също работих до последно,сега също си работя от лаптопа от вкъщи. При мен обаче няма шеф, аз съм си шеф,което е още по-сложно,защото всички в работата очакват нещо от мен.
Мога да те посъветвам единствено да слушаш сърцето си. Звучи клиширано,но ако вътрешно имаш нуждата да прекараш две години с дребосъчко, ги прекарай. Това време не се връща. При мен това го отчитам като грешка с каката, че все работех от сутрин до късно вечер (включително и събота и неделя) и времето на детската й фаза мина сякаш много бързо. Затова сега ще си остана повече вкъщи -не че няма да работя де 😂, но поне ще гледам да намаля темпото. Кажи и на шефа си,ако решиш да останеш повече вкъщи,за да си знае и да си с чиста съвест пред него (не после да каже "аз те чаках,а ти реши да си останеш вкъщи") и вече той да си прецени как да действа. Според мен работа винаги се намира ,ако човек е мотивиран и му се работи. Има остър дефицит на кадри в момента. Другият вариант ,преди да му кажеш, проучи свободните работни места и виж,дали има нещо подходящо. Това би те успокоило може би психически.
Работа ще има до края на живота ,а те само сега са малки -това си повтарям сега.

# 42
  • Мнения: 197
Здравейте и от мен. Доста се изписали, браво, най-активната група сме Sunglasses .

Малката вече е 6,6кг, 66см( само на 6-ци ни върви този път Grinning ). Педиатърът каза до края на месеца да давам капките против рахит и след това да ги спра за два месеца(визираше юли и август заради слънцето), повече да я извеждам на вън със слънцезащитен крем.

Вечер последното ни хранене е между 22-23ч., като имаме едно нощно ставане и след това към 8:00 ч сутринта.

За сядането още е рано, въпреки че правим упражнения - хваща се за ръцете и се набира почти до седнало състояние за много кратко(пак по препоръка на педиатъра).  Иначе си я слагам в полуседнало състояние, но така, че да не товари гръбначето.

За яслите - охххх, за яслитее ... още го мисля. Много са малко парите за майчинство втората година и искам- не искам май ще се пробвам да я запиша Pensive .

# 43
  • Мнения: 1 510
Браво Електра, ти си герой. Много си харесвам работата, стигнах нивото, което исках,работих 8г за него, но наистина не виждам вариант да се върна на нея. Ще търся нещо дистанционно или с нормално работно време.
Моя заспива най-късно 20:30ч и става около 6ч. После спи макс до 8 и ставаме окончателно. Но през деня в най-добрия случай спи около 30-40 мин преди обяд и до час и малко след обяд. Малко по-трудно взе да заспива вечер, но се надявам да е от регресията.

# 44
  • Мнения: 106
Електра, защитена си по закон докато детето не навърши 3 годишна възраст (до колкото съм разбрала до сега, работиш в БГ)! Не може да те уволнят или съкратят без да мине инспекцията по труда и да одобри. Но за да одобри тя, трябва ама много да не си вършиш работата.

чл. 333, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда:
Работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;
 
(^ закона важи и за съкращаване, просто не ми се търси в момента в целия закон, но го знам от счетоводител)

А, до колкото разбирам, едва ли шефа ти иска проверка от инспекцията по труда, особено след като си работила до края (ако си работила и по време на задължителния 45 дневен болничен преди термин).

Общи условия

Активация на акаунт