Неловка ситуация като гост на сватба

  • 13 974
  • 169
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 769
Ами аз не бих отишла до Италия за нечия сватба. Това означава да си профукам парите за лятната почивка за два дни. Който има възможност да си отскача ей така до Италия, чудесно. Иначе нямам против булката да ме почерпи парче торта като се видим и да ми покаже снимки.
Няколко наши приятели именно така постъпиха, пътните и разходите им дойдоха в повече, но пък ни уведомиха седмица-две след получаването на поканата. Иначе дори не съм се замисляла кое да плащаме и кое не, за нас в момента, в който посрещнем гостите си, те вече са ни гости и следва да се погрижим къде ще спят и какво ще ядат. А как ще дойдат си е тяхна работа, докато не стъпят, образно казано, у дома, не са моя грижа.
 Фивър, интересно ми е колко беше куверта за вашето сватбено тържество и какво включваше, може и на лс, а може и да не ми казваш, разбира се, просто любопитствам? Simple Smile

# 76
  • Мнения: 5 582
Сватбата е редно да е споделяне на празника на двама влюбени, а не повод гостите да кършат ръце и да се чудят как да си натъкмят сметките и от какво да се лишат, че да уважат поканата - ето, авторката точно това прави. А пък ако младите искат да са в петзвезден хотел и да им пее Бионсе и нямат възможност да поемат този разход за гостите, да си направят сватбата в тесен кръг от хора, които няма как да я пропуснат - родители, братя, сестри и Бионсе.

# 77
  • Мнения: 3 769
Ами да, за мен е нормално да искаш, примерно, Бионсе на големия си ден, нормално е и да искаш много гости, които да се забавляват добре. Само дето обикновено трябва да избереш едно от двете, все пак, бюджет..

# 78
  • Мнения: 162
Нищо странно не виждам в поканата. В чужбина съм и не съм чула някой да плаща хотел или пътуване на приятели (родители може). Разглеждаш условията, както винаги и във всяко предложение и решаваш да участваш или не. Ако сте близки, можеш да се изръсиш за взаимните спомени, ако не, си влагай парите в друго по-задоволително за твоята ситуация преживяване.

Както казх, никакви условия не бяха упоменати никъде Simple Smile (както се разбра вече, трябва да се пита, това ми е урокът). Присъствала съм на 1-2 сватби в западни държави (винаги съм живяла наблизо до сватбата, така че в този случаи не съм се замисляла изобщо как стои въпросът с нощуването). На запад съм чувала за какви ли не случаи, доста различни от нашите разбирания. Например "ето ви по един чек да си платите куверта за ресторанта". Или често има два списъка с гости, като вторите се канят само на "афтърпарти", тоест, само за пиенето накрая, което ти сам си плащаш, обикновено в пъти по-завишени цени . Чувала за сватби, където всеки получава едно билетче за една безплатна чаша вино, и това е. За цялата вечер. Разбира се че при техните разбирания и манталитет, дума не може да става да плащат хотели, след като понякога те карат да си плащаш и вечерята, да не говорим за пиенето.

Сватбите на Балканите и източна Европа като цяло са доста различни. Наистина за мен сватбите и рождените дни и всякакви такива празненства показват най-ярко културните различия между народите. Където живея още ми се чудят като черпя близки приятели за някой мой успех или като каня гости и готвя храна за всички. Те си слагат един чипс на масата или хвърлят замразена храна във фурната и всичко им е 6 (не всички, но често се наблюдава). За това зададох въпроса в този форум, защото сватбата е в България. И както се вижда, най-малкото има различни очаквания и разбирания по този въпрос.

Последна редакция: пн, 19 юни 2023, 16:21 от Unknown01

# 79
  • Мнения: 7 428
Темата потвърждава старата истина, че богатите имат пари, защото не ги харчат току- така. Между другото, отдавна няма толкова изгодни самолетни билети, особено за определени дати.

# 80
  • София
  • Мнения: 13 509
Фрау, цените, които посочих като диапазон са за този уикенд. И още могат да бъдат проверени и резервирани.

# 81
  • Мнения: 12 875
Аз пък съм много изненадана, че на гости на сватба се поемат нощувки. На сватбата те черпят и толкоз, чак нощувки...
Бях на две такива международни свватби, хора се събраха буквално от цял свят. Още в етапа на канене имаше предложение от страна на младоженците до гостите в кои хотели биха могли да остеднат, за да са близо, но всеки сам си решаваше и съответно си плащаше.

Авторке, лично за мен не е неудобно да откажеш, ако ти е скъпо. Ама изобщо не е неудобно, неловко или каквото и да е. Все пак става дума за твоите пари. Но ти си взела много добро решение, хем да участваш, хем да минеш по-тънко, като нощуваш другаде.

Весело изкарване!

# 82
  • Мнения: 2 931
Аз се оказах в сходна ситуация.
Канена на сватба на съученичка. Нитов поканата, нито другаде пише, че нощувка не е подсигурена. Сватбата е в отдалечена местност, от който и да е град. В затворен комплекс. На други подобни сватби, на които съм била (в затворен, отдалечен комплекс), винаги нощувката е подсигурена. Сега се оказа, че за тази сватба няма да е, аз не съм резервирала нищо. Нощувката е доста висока, като цена. Ами, не се прави така. С извинение - селско е. Когато искаме луксозна, cool сватба -влагаме пари. Ако нямаме - правим я в град, който е най-удобен за гостите. Аз няма да ходя на "моята" сватба. Казах, че ми е изникнал неотложен ангажимент. Общо взето причината да откажа дори не е толкова финансова, колкото това, че не ми харесват такива истории.

# 83
  • Мнения: 2 051
Мен най-много ме учудва, че поканата е виртуална със сайт, а с оскъдна информация. Точно със сайт е много лесно да се уточни всичко до най-малки подробности без да се налага да се утежнява хартиената покана или да се казва на всеки индивидуално по телефона. Можеха да напишат в сайта близките места за настаняване, цените и номерата за резервации, така дискретно щяха да подскажат, че гостите ще си плащат нощувката.
Не знам как е в чужбина, но в България към разходите за пътни и хотел, трябва да се прибави и пликът-подарък. Тук символичните подаръци не са много на почит😆

# 84
  • Мнения: 1 072
Аз пък се сетих, че съм виждала обратния вариант. Бях на сватба с осигурена нощувка. Това беше казано още в началото. Аз много се изненадах де, дотогава не знаех, че някой е готов да плаща такива неща за гостите и бях готова да си платя сама. Та, на тази сватба част от хората решиха да си се качат на колите и да си заминават посред нощ, въпреки вече платените стаи. И какво излиза, младоженците се погрижили и се охарчили, ама се оказва, че са се набутали напразно за някакви стаи...

# 85
  • Мнения: 162
Аз пък се сетих, че съм виждала обратния вариант. Бях на сватба с осигурена нощувка. Това беше казано още в началото. Аз много се изненадах де, дотогава не знаех, че някой е готов да плаща такива неща за гостите и бях готова да си платя сама. Та, на тази сватба част от хората решиха да си се качат на колите и да си заминават посред нощ, въпреки вече платените стаи. И какво излиза, младоженците се погрижили и се охарчили, ама се оказва, че са се набутали напразно за някакви стаи...

Много интересно 😳 Платили са стаи за гости, които живеят съвсем наблизо ли? Защо иначе ще си ходят така..
Горките младоженци, само са се оръсили 😄

# 86
  • Мнения: 2 931
Затова тези неща се съгласуват предварително, а не се гадае.

# 87
  • Мнения: 4 748
Да ги бяха питали искат ли да нощуват тия гости. Доколкото чета назад, където е прието младоженците да не поемат почти нищо като разход, е прието да не се носят големи подаръци, а да се мине с нещо символично.
Което ми звучи нормално, идват гостите ако искат, оставят картичка за поздрав и толкова.
Авторката на темата пише по подразбиране, че ще й трябват и доста пари за подарък. Значи хем не поемат разходите за нощувка, хем да им се купи скъп подарък. Аз го разбирам, че са възприели най-изгодното от комбинацията между българските традиции на булката и чуждите на младоженеца - караме гостите да плащат скъпа нощувка надалеч, черпим ги малко ядене и пиене, а те ни оставят скъпи подаръци или пари. 

# 88
  • Мнения: 1 072
Аз пък се сетих, че съм виждала обратния вариант. Бях на сватба с осигурена нощувка. Това беше казано още в началото. Аз много се изненадах де, дотогава не знаех, че някой е готов да плаща такива неща за гостите и бях готова да си платя сама. Та, на тази сватба част от хората решиха да си се качат на колите и да си заминават посред нощ, въпреки вече платените стаи. И какво излиза, младоженците се погрижили и се охарчили, ама се оказва, че са се набутали напразно за някакви стаи...

Много интересно 😳 Платили са стаи за гости, които живеят съвсем наблизо ли? Защо иначе ще си ходят така..
Горките младоженци, само са се оръсили 😄
Не живеят наблизо. Сватбата беше в друго населено място. Тези хора много добре знаеха, че имат осигурена нощувка, но въпреки това внезапно решиха да си се приберат, както бяха и пили...

# 89
  • Мнения: 162
Да ги бяха питали искат ли да нощуват тия гости. Доколкото чета назад, където е прието младоженците да не поемат почти нищо като разход, е прието да не се носят големи подаръци, а да се мине с нещо символично.
Което ми звучи нормално, идват гостите ако искат, оставят картичка за поздрав и толкова.
Авторката на темата пише по подразбиране, че ще й трябват и доста пари за подарък. Значи хем не поемат разходите за нощувка, хем да им се купи скъп подарък. Аз го разбирам, че са възприели най-изгодното от комбинацията между българските традиции на булката и чуждите на младоженеца - караме гостите да плащат скъпа нощувка надалеч, черпим ги малко ядене и пиене, а те ни оставят скъпи подаръци или пари. 

Долу-горе така излиза.. Приятелка полякиня се омъжи за шотландец, сватбата беше в Полша и беше по полски разбирания. Младоженецът ми сподели после "В Шотландия никога няма да има такава сватба, такова нещо като отворен бар няма да видиш" Grinning И наистина сватбата беше прекрасна, добре организирана, ясно се спомена кое, кога, как, защо, какво (пак през уеб страница, но и чрез имейл и whatsapp групи), какви подаръци биха искали, гостите бяха гости във всеки смисъл на думата и се чувствахме прекрасно.

За подаръците взаимстваха малко западна традиция, бяха казали, че присъствието е най-важното за тях, но ако искаме да подарим нещо, бяха сложили на уеб сайта дълъг списък с предмети, които биха искали като подарък от популярна верига магазини, на цени от 50 лв до 1000 лв. Така всеки може да си избере нещо по джоба. Бащата на младоженеца им беше купил мебели за градината например. Когато избереш подаръка, цъкаш, че си го избрал, и той вече излиза като "изчерпан". Купуваш го онлайн и той ще бъде доставен до дома на младоженците, в държатава, в която живеят. Те наскоро си бяха купили нова къща, така че имаха нужда от много неща. Може да звучи прекалено прагматично, но поне знаеш, че подаръкът ти ще се използва, защото те са си го поискали един вид.. 

В случая на сватбата, на която сега ще ходя, всъщност не съм питала какъв подарък се очаква, честно казано. В страницата нищо не пише и за това, не са ми й казвали.. Може би другите хора са питали директно? Сметнах, че за такава хубава сватба се очаква хубав подарък, но наистина не знам какво очакват. Неудобно ли е да питам директно булката ?

Последна редакция: вт, 20 юни 2023, 14:40 от Новачка

Общи условия

Активация на акаунт