Онлайн консултации с ортопед - задайте въпрос на д-р Росен Георгиев

  • 26 440
  • 279
  •   1
Отговори
# 135
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 262
Скрит текст:
Здравейте, д-р Георгиев.
Имам следния проблем - от около година имам доста изразен оток под дясното коляно. От време на време ме боли,  боли ме въобще около и под коляното, както и болка надолу по костта отпред. На рентгенова снимка няма изменения, всичко е нормално. Правен ми е ЯМР на поясен отдел, от който се установи: Начална дегенеративна ставна и дискова болест на гръбначния стълб от спондилозен и остеохондрозен тип. Дискова протрузия на ниво L5-S1.
Болките и отокът не се повлияха от Флостерон, Дипрофос, Фенаксон, Нейраксин, Ауксилен. Това ми е изписвано във времето, но без никаква полза и никакво подобрение.
Вече ми се подуват доста сериозно и глезените на двата крака.
Според ортопеда, който посетих последно през месец октомври, единствено операция на дисковата херния може да ми помогне.
Възможно ли е проблемите с краката да са свързани с дисковата херния и шиповете на кръста? Евентуално какво лечение или операция бихте предложили?
Благодаря!

Здравейте, благодаря за въпроса!

Болките в коленните стави е възможно да са провокирани от дискова херния. Това което трябва да се обърне внимание е от къде е този оток!
Препоръки:
Pushpin Да се направи повторен преглед.
Pushpin Да се назначи по преценка ЯМР на засегната става.
Pushpin Ако е нямало никакъв резултат от Флостерон, Дипрофос, най- вероятно проблемът не идва от посочената дискова херния. Това са препарата, които добре повлияват начални стадии на дискова херния.
Pushpin Също така направете и кръвнии изследвания: ПКК, СУЕ, CRP, ревматоиден фактор, Вит Д.

Можете да се свържете с мен ще Ви съдействам.

С уважение:
Д-р Георгиев
www.beta-clinic.com
0878923199
Благодаря Ви за вниманието и отделеното време!
Ще започна от изследванията и ще се консултирам при друг ортопед със сигурност. Доста далече съм от София, но при възможност ще се обърна и към Вас! Благодаря и успешна година!

# 136
  • Мнения: 75
Здравейте д-р Георгиев!
Честита нова година!

Бременна съм в 27 гс, тъкмо влязох в началото на 7ми месец.
От близо 2 месеца вече имам проблем с лявото стъпало. Проблемът започна първоначално с болка в пръстите при движение единствено, след което болката еволюира и се премести по средата на ходилото над свода, като от вътрешната страна на ходилото (срещу глезена) има подуване. Подуване вече има и по средата на ходилото над свода, изпъкнало е. Също има и болка и в петата понякога, случвало ми се е насън да ме буди.
При ходене ме боли. Според аг съм за ортопед, тъй като касае само единия крак. Пуснах и кръвни изследвания на албумин и протеин, всичко е в норма. Качила съм 12 кг досега, не съм толкова затлъстяла. Пия протеин на прах, и магнезий 3х1. Купих си и ортопедични стелки viva sport pedag, които нося от седмица у дома и навън, като понякога правя почивки.
Гледам да вдигам крака на високо да почива, правя компреси с риванол, но не виждам облекчение. Понякога слагам лед когато е много силна болката.

За съжаление не знам с какво мога да се мажа предвид това че съм бременна, за да облекча състоянието си, което ограничава много движението ми.
Иначе бременността ми като цяло е безпроблемна и ми се иска да вървя повече.

Ще се радвам да получа насока или съвет от вас, какво бих могла да предприема, за да облекча поне малко състоянието си, което се надявам след раждането да се оправи, за да мога да си гледам детето. Държа да отбележа, че нямам травми на този крак, нося все маратонки, не нося токчета. Сега от 2 месеца насам обаче не мога да нося любимите маратонки, и се налага да нося единствените обувки, които ми стават, с равна подметка.

Благодаря ви за отделеното време!
Бъдете здрав!

Последна редакция: ср, 03 яну 2024, 03:40 от Lyon

# 137
  • Мнения: 2 416
Здравейте и Честита нова година!
Имам 2 въпроса,ако е позволено.
1во за детето:
-дете на 6 години, скоро предстои отново да посети ортопед. Диагноза пронация. Има индивидуални стелки  изработени за нея. Носи ги винаги в градината и в свобното си време, но понякога . Да й направя ли 2 чифта, за да е на 100 % с тях?
Проблемът е че дори да ги носи при повечко натоварване вечер едва заспива- болят я краката.. Казва че я болят коленете, предимно. Но посочва и прасците. Това се случва доста често, дори година след носене на стелките..Как по друг начин да й помогнем?
 Правия масажи, ако каже, че я боли
Тренира балет! Противопоказен ли е при нея спортът като цяло...?
Забелязвам, че вече се пази от по дълги разходки, не й се върви, иска да се вози на нещо или да кара колело..
Благодаря

Аз съм на 33 г и от доста време ми се схваща/крампира прасецът. С постоянна мускулна треска съм. Все по често взе да се случва докато спя(най-вече) , но и докато седя, докато обувам обувките си, болката и изтръпването се появяват рязко и силно.. За да го "отблокирам" трябва да се изправя и да натисна с пета надолу посока земята/под. Усещам и тежест в задното бедро. Имам и болки в кръста.
Посетих личната. Изписа ми магнезий и Невраксил, месец пия, месец почивам. Твърди, че болката в десния крак(само десния е проблемен) идва от кръста. Да, той ме боли, но по скоро след натоварване, докато изтръпването /схващането е нон стоп. Чувствам целия крак някак по тежък..Застане ли ходилото в "шпиц" веднага се схваща/крампира.
Налага ми се да изкарам шофьорски курсове, но не знам как да стане. Страх ме да шофирам заради схващанията/крампите.. :/
Какъв специалист ми е нужен? Невролог? Може би първо да снимам на ренген кръста?!
Правено е изследване за магнезий, няма дефицит.

Благодаря предварително, ако ми отговорите

Последна редакция: пн, 08 яну 2024, 16:54 от Be_Special

# 138
  • Мнения: 291
Здравейте! Радвам се, че открих тази тема и имам възможността да се допитам до Вас и да получа компетентно мнение. Въпросът ми е следния: Какво е мнението Ви за бебешките гнезда? По-полезни или по-неполезни са те за бебетата? И по-скоро от гледна точка на ползите и вредите върху тялото и растежа, а не опасност от задушаване и т.н. Нямах намерения да купувам подобно, намирах го за ненужно, но ни подариха и по малко, по малко вече го използваме постоянно. Бебето е на два месеца, от месец /да кажем/ спи само в гнездото. Първоначално започна да заспива сам в него /очевидно му беше спокойно и се чувстваше добре/, в последствие аз започнах да го приспивам в него, слагайки го на краката си и люшкайки го, след това за нощния сън слагах гнездото в леглото и използвах люлката, така бебето не се клатеше неистово и главичката му не се люляше толкова много. Броени пъти съм го слагала на спалнята, не за да спи при нас, а за да си играем и бърборим, като тук отчитам за плюс, това че не усеща онази сладката част от лежането на спалнята - да спи между мама и тати. Както и последния плюс, който намирам е, това че пътувайки и преспивайки на чуждо място, бебето би се чувствало спокойно сякаш е в своето легло. И съвкупността от всичко това ме накара да поръчам по-голямо гнездо, защото първото вече омалява. Но докато търсех въпросното се замислих колко и дали е удачно бебето да спи са̀мо в гнездо /нали казват, че трябва да спи на матраче, на твърдо, да не му се ограничава движението и т.н./. Но от друга страна нали гнездата са направени за бебета, какъв би бил проблема?… Този модел, който използваме към момента е с лек наклон /води се антирефлуксно гнездо/, преди него, с цел превенция, спеше върху антирефлуксна възглавница, сега съм поръчала обикновено гнездо. В сегашното спи спокойно, без да се върти с изключение на главата, без него се върти доста, мята ръце, крака. Няма опасност от задушаване в страничните възглавници, направено е доста отдалечено и ограничено. Това, което очаквам да пристигне и да използваме не мога да коментирам, защото съм видяла само на снимка, знам само, че е без наклон.
Постът ми стана дълъг, извинявам се, но смятам, че е редно да изкажа моите наблюдения, за да изкажете максимално обективно Вашето мнение. Благодаря предварително!

Последна редакция: пн, 08 яну 2024, 14:28 от CandyMandy

# 139
  • Мнения: 5 751
Здравейте, д-р Росен Георгиев,
Налага се да правя кегел упражнения.
Почти винаги впоследствие получавам изтръпване на краката в ходилата и сериозен дискомфорт.
Дали бихте могли да ми дадете някакви насоки?

# 140
  • Мнения: 125
Здравейте д-р Георгиев!
Честита нова година!

Бременна съм в 27 гс, тъкмо влязох в началото на 7ми месец.
От близо 2 месеца вече имам проблем с лявото стъпало. Проблемът започна първоначално с болка в пръстите при движение единствено, след което болката еволюира и се премести по средата на ходилото над свода, като от вътрешната страна на ходилото (срещу глезена) има подуване. Подуване вече има и по средата на ходилото над свода, изпъкнало е. Също има и болка и в петата понякога, случвало ми се е насън да ме буди.
При ходене ме боли. Според аг съм за ортопед, тъй като касае само единия крак. Пуснах и кръвни изследвания на албумин и протеин, всичко е в норма. Качила съм 12 кг досега, не съм толкова затлъстяла. Пия протеин на прах, и магнезий 3х1. Купих си и ортопедични стелки viva sport pedag, които нося от седмица у дома и навън, като понякога правя почивки.
Гледам да вдигам крака на високо да почива, правя компреси с риванол, но не виждам облекчение. Понякога слагам лед когато е много силна болката.

За съжаление не знам с какво мога да се мажа предвид това че съм бременна, за да облекча състоянието си, което ограничава много движението ми.
Иначе бременността ми като цяло е безпроблемна и ми се иска да вървя повече.

Ще се радвам да получа насока или съвет от вас, какво бих могла да предприема, за да облекча поне малко състоянието си, което се надявам след раждането да се оправи, за да мога да си гледам детето. Държа да отбележа, че нямам травми на този крак, нося все маратонки, не нося токчета. Сега от 2 месеца насам обаче не мога да нося любимите маратонки, и се налага да нося единствените обувки, които ми стават, с равна подметка.

Благодаря ви за отделеното време!
Бъдете здрав!

Здравейте, благодаря за въпроса!

Най-вероятно се касае за плоскостъпие, което се е засилило при качването на килограми.
Стелките на педаг са хубави. Това, което не казвате, е дали има подобрение от тях. Спортната серия не е голямо ниво на индивидуалност.

- Носенето на ортопедични стелки е силно препоръчително. Носете ги колкото се може повече!
- Можете да започнете и упражнения за плоскостъпие: https://beta-clinic.com/%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0% … 0%B4%D0%BD%D0%B0/

Ако болките се задълбочат, можете да се свържете с мен.

С уважение:
Д-р Георгиев

Последна редакция: пн, 15 яну 2024, 09:58 от Рaдост

# 141
  • Мнения: 125
Здравейте и Честита нова година!
Имам 2 въпроса,ако е позволено.
1во за детето:
-дете на 6 години, скоро предстои отново да посети ортопед. Диагноза пронация. Има индивидуални стелки  изработени за нея. Носи ги винаги в градината и в свобното си време, но понякога . Да й направя ли 2 чифта, за да е на 100 % с тях?
Проблемът е че дори да ги носи при повечко натоварване вечер едва заспива- болят я краката.. Казва че я болят коленете, предимно. Но посочва и прасците. Това се случва доста често, дори година след носене на стелките..Как по друг начин да й помогнем?
 Правия масажи, ако каже, че я боли
Тренира балет! Противопоказен ли е при нея спортът като цяло...?
Забелязвам, че вече се пази от по дълги разходки, не й се върви, иска да се вози на нещо или да кара колело..
Благодаря

Аз съм на 33 г и от доста време ми се схваща/крампира прасецът. С постоянна мускулна треска съм. Все по често взе да се случва докато спя(най-вече) , но и докато седя, докато обувам обувките си, болката и изтръпването се появяват рязко и силно.. За да го "отблокирам" трябва да се изправя и да натисна с пета надолу посока земята/под. Усещам и тежест в задното бедро. Имам и болки в кръста.
Посетих личната. Изписа ми магнезий и Невраксил, месец пия, месец почивам. Твърди, че болката в десния крак(само десния е проблемен) идва от кръста. Да, той ме боли, но по скоро след натоварване, докато изтръпването /схващането е нон стоп. Чувствам целия крак някак по тежък..Застане ли ходилото в "шпиц" веднага се схваща/крампира.
Налага ми се да изкарам шофьорски курсове, но не знам как да стане. Страх ме да шофирам заради схващанията/крампите.. :/
Какъв специалист ми е нужен? Невролог? Може би първо да снимам на ренген кръста?!
Правено е изследване за магнезий, няма дефицит.

Благодаря предварително, ако ми отговорите

Здравейте, благодаря за въпросите!
Към въпрос 1:
Хубаво е да се носят стелките колкото се може повече! Много хора взимат два чифта, за да са постоянно със стелки.
В детска възраст ефектът от упражненията е много голям. Гарантирам Ви, че ако детето носи стелки и прави упражнения, ще има резултат за период от 6 до 12 месеца.
Хубава е да се проследява ефектът от ортопедичните стелки и упражненията. Т.е. да има някой, който да Ви проследява по обективен начин.

Въпрос 2:
Приемайте магнезий и вит Б комплекс, докато направите повече изследвания.
Можете да посетите невролог или ортопед. Според мен трябва да се направи повторен преглед и ЯМР на торакален или лумбален сегмент. Може да се направи и рентгенова снимка, която да даде насоки за проблема.
Можете да направите и физиотерапия и масажи.

Moля, ако имате въпроси, не се колебайте да се свържете с мен.

С уважение:
д-р Георгиев
www.beta-clinic.com

Последна редакция: пн, 15 яну 2024, 10:00 от Рaдост

# 142
  • Мнения: 125
Здравейте! Радвам се, че открих тази тема и имам възможността да се допитам до Вас и да получа компетентно мнение. Въпросът ми е следния: Какво е мнението Ви за бебешките гнезда? По-полезни или по-неполезни са те за бебетата? И по-скоро от гледна точка на ползите и вредите върху тялото и растежа, а не опасност от задушаване и т.н. Нямах намерения да купувам подобно, намирах го за ненужно, но ни подариха и по малко, по малко вече го използваме постоянно. Бебето е на два месеца, от месец /да кажем/ спи само в гнездото. Първоначално започна да заспива сам в него /очевидно му беше спокойно и се чувстваше добре/, в последствие аз започнах да го приспивам в него, слагайки го на краката си и люшкайки го, след това за нощния сън слагах гнездото в леглото и използвах люлката, така бебето не се клатеше неистово и главичката му не се люляше толкова много. Броени пъти съм го слагала на спалнята, не за да спи при нас, а за да си играем и бърборим, като тук отчитам за плюс, това че не усеща онази сладката част от лежането на спалнята - да спи между мама и тати.

Както и последния плюс, който намирам е, това че пътувайки и преспивайки на чуждо място, бебето би се чувствало спокойно сякаш е в своето легло. И съвкупността от всичко това ме накара да поръчам по-голямо гнездо, защото първото вече омалява. Но докато търсех въпросното се замислих колко и дали е удачно бебето да спи са̀мо в гнездо /нали казват, че трябва да спи на матраче, на твърдо, да не му се ограничава движението и т.н./. Но от друга страна нали гнездата са направени за бебета, какъв би бил проблема?… Този модел, който използваме към момента е с лек наклон /води се антирефлуксно гнездо/, преди него, с цел превенция, спеше върху антирефлуксна възглавница, сега съм поръчала обикновено гнездо. В сегашното спи спокойно, без да се върти с изключение на главата, без него се върти доста, мята ръце, крака. Няма опасност от задушаване в страничните възглавници, направено е доста отдалечено и ограничено. Това, което очаквам да пристигне и да използваме не мога да коментирам, защото съм видяла само на снимка, знам само, че е без наклон.
Постът ми стана дълъг, извинявам се, но смятам, че е редно да изкажа моите наблюдения, за да изкажете максимално обективно Вашето мнение. Благодаря предварително!

Здравейте, благодаря за въпроса!

Хубаво е бебето да спи на твърд матрак, можете да ги редувате. Няма строги противопоказания за използването му. Най-важното е положението на крачетата да бъде в правилна позиция.

С уважение:
Д-р Георгиев
www.beta-clinic.com

Последна редакция: пн, 15 яну 2024, 10:01 от Рaдост

# 143
  • Мнения: 125
Здравейте, д-р Росен Георгиев,
Налага се да правя кегел упражнения.
Почти винаги впоследствие получавам изтръпване на краката в ходилата и сериозен дискомфорт.
Дали бихте могли да ми дадете някакви насоки?

Здравейте, благодаря за въпроса!

Не е нормално да получавате изтръпване и дефицит след упражнения.
Моят съвет е да ги преустановите за период от време, докато се установи причината.
Посетете ортопед и задължително направете рентгенографии и ЯМР. След като преминете през терапия, медикаментозна и физиотерапия, отново можете да започнете упражненията за тазово дъно.

Не се колебайте да се свържете с мен, ако имате въпроси!

С уважение:
д-р Георгиев
www.beta-clinic.com

Последна редакция: пн, 15 яну 2024, 10:02 от Рaдост

# 144
  • Мнения: 5 751
Благодаря за отговора!
Да разбирам ли, че упорство с упражненията би било опасно?

# 145
  • София
  • Мнения: 618
Здравейте, д-р Георгиев!

Преди няколко месеца получих възпаление и оток на петата, точно на мястото, където се захваща ахилесовото сухожилие. Не знам, какво точно го предизвика, не е конкретна травма. Посетих лекар, установи възпаление на меките тъкани, предписа противовъзпалително и за десет дни поне болката намаля. Мястото обаче продължава да стои подуто, особено неприятно е носенето на обувки, болезнено е и спането по гръб. Сутрин и след продължително  стоене в покой, раздвижването и съответно нормалното ходене изисква време. Ходех на народни танци 2-3 пъти седмично (любителски), но въпреки прекъсването и на това натоварване вече повече от месец, нищо не се променя.

Благодаря за отделеното време!

# 146
  • Мнения: 800
Здравейте, имам "нарушени" сухожилия на рамото и възпален бицепс. Препоръчаха ми операция. Това единственият начин за лечение ли е при подобни проблеми?
Предварително благодаря за отговора
Здравейте, благодаря за въпроса.
Нека да започнем от това какви изследвания са правени? Какви са ви оплакванията?
Взимането на решение за операция трябва да е на базата на ЯМР, какви са ви оплакванията, от колко време са?
Приложете ЯМР и ни разкажете повече за вашите оплаквания.

С уважение:
Д-р Георгиев
www.beta-clinic.com
info@beta-clinic.com
Благодаря за отговора. Болка в рамото и ръката, понякога и без движения, т.е. при легнало положение също. Може би 3 месеца вече. Направен рентген, 10 процедури физиотерапия, мазане с всякакви противовъзпалителни кремове, после ЯМР - ортопедът, който ме изпрати на това изследване каза операция. Отидох за консултация при друг, който каза, че няма нужда. Да правя леки упражнения и да свиквам с болката, препоръча балнеолечение и физиотерапия периодично.

# 147
  • Мнения: 1 313
Здравейте, др Георгиев. Имам проблем с лявото коляно от бременността насам епизодично. В годините, когато ходех активно на фитнес 3-4 пъти седмично всичко беше наред. Този месец след много стресова ситуация кракът ми блокира. Ползвах волтарен и в момента има облекчение на дискомфорта. Преглед при ортопед посочи диагноза плика синдром. Според Вас задължително ли е да посетя физиотерапия или бих могла с упражнения вкъщи да се справя сама?

Здравейте, благодаря за въпроса.

Съветвам Ви отново да посетите друг ортопед и да се направи ЯМР, защото блокирането на ставата насочва към травма на менискус!
Физиотерапията не изключва упражненията в домашни условия или специализирана клиника.

С уважение:
д-р Георгиев
www.facebook.com/DrRosenGeorgiev
Email: drgeorgiev@beta-clinic.com

Здравейте отново, др Георгиев! Благодаря Ви много за отговора.
В последните около 2 месеца правих физиотерапия заедно с леки домашни упражнения и има голямо подобрение - успявам да изпъна крака, да ходя по-дълго, да шофирам. Дискомфорт имам основно след повече натоварване. Мога да се качвам и слизам по стълби, но за момента мога да направя само полуклек, защото не усещам коляното напълно стабилно.
По Ваш съвет направих ЯМР, където е описано следното:

    Менискуси: В задния рог на медиалния мениск се намери неправилна по форма, неясно дефинирана, течноеквивалентна зона, която достига до тибиалната артикулираща повърхност и я прекъсва.
    Латерален мениск - правилна форма, нормален сигнал, интактни артикулиращи повърхности.
    Лигамент на пателата, сухожилие на м. квадрицепс феморис, кръстосани врьзки, колатерални лигаменти - в норма.
    Умерено изразена хипертрофия на медиопателарната плика.
    Хиалинен хрущял: Неравномерно изтънен по носещите повьрхности на тибията и фемура медиално.
    Малък ставен излив.
    Заключение: Скъсване на задния рог на медиалния мениск. Белези за хондропатия.

Как бихте ме посъветвали да продължа? В този случай задължителна ли е оперативна намеса?
Благодаря Ви много за времето и компетентността!

# 148
  • Мнения: 1 693
Здравейте доктор Георгиев!

Моят син е на 9м и половина и отскоро започна сам да се изправя по мебелите и да прави крачка-две, като се държи. Въпросът ми е, нужно ли е вкъщи да носи някакви обувчици(ако да - какви?) или да го оставям бос/по чорапи?


Бихте ли споделили мнение за така наречените 'боси обувки' /barefoot shoes?

# 149
  • Пловдив
  • Мнения: 1 936
Здравейте д-р Георгиев!
Имам болки от 18 декември 2023 година в ингвиналната област като сега се прехвърля и болката към коляното.
Слагат ми инжекции алмирал , но подобрение не виждам. Не ми казват и какво има и откъде е дошло.

Общи условия

Активация на акаунт