Онлайн консултации с ортопед - задайте въпрос на д-р Росен Георгиев

  • 26 428
  • 279
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 786
Здравейте!

Бях болна от 29.12.2023 г., температура и болки в гърлото, до 31.12.2023 г. вече се чувствах добре. Съответно, вечерта се оказа, че съм стояла на течение. Започна да ме боли рамото и от тогава болката не е спирала. Самото усещане не е за умиране, все едно съм схваната или имам мускулна треска, в някоя положения на ръката ме боли повече. Споменавам, че съм била болна в периода, защото ми казаха, че можело да има значение.

Главният ми въпрос е, за ортопед ли съм или друг специалист? Благодаря предварително!

# 151
  • Мнения: 1 165
Здравейте, д - р Георгиев! На 45 години съм. Имам два въпроса. Първия е свързан с мен. Преди време имах синдром на замръзналото рамо, който се оправи с инжекции кортикостероиди. След това имах проблем с коленете. Правена ми.е снимка, казаха, че е започнало износване на коленните стави. И като цяло имам проблем със ставите, не мога да стоя дълго време клекнала, не мога да си държа дълго време ръцете зад тила или вдигнати, не мога да стоя дълго време легнала по корем, после трудно се изправям. Препоръчаха ми да започна прием на чист колаген, както и телешки желатин. Но в аптечните мрежи е пълно с такива продукти и не знам кой точно да избера, кой е най - изчистен. Може ли вие да ми препоръчате?
Втория ми въпрос е свързан с майка. Тя е на 65 години и в момента е на лечение с хормонална терапия заради рак на гърдата. Хормоните, които пие обаче имат странично действие точно върху костите, а тя е с остеопороза. Какво бихте препоръчали да пие и тя? Както и сега се сещам, добре ли е да направи изследване за костна плътност, мисля, че се казваше костна сцинтография и след колко месеца е добре да го направи? Пие хормони от 2 месеца.
Благодаря предварително!

# 152
  • Мнения: 125
Здравейте, д-р Георгиев!

Преди няколко месеца получих възпаление и оток на петата, точно на мястото, където се захваща ахилесовото сухожилие. Не знам, какво точно го предизвика, не е конкретна травма. Посетих лекар, установи възпаление на меките тъкани, предписа противовъзпалително и за десет дни поне болката намаля. Мястото обаче продължава да стои подуто, особено неприятно е носенето на обувки, болезнено е и спането по гръб. Сутрин и след продължително  стоене в покой, раздвижването и съответно нормалното ходене изисква време. Ходех на народни танци 2-3 пъти седмично (любителски), но въпреки прекъсването и на това натоварване вече повече от месец, нищо не се променя.

Благодаря за отделеното време!

Здравейте, благодаря за въпроса.

Възпалението на ахилесовото сухожилие може да бъде много упорито. Не споменавате да сте направили някакви образни изследвания, като рентгенова снимка. Което е важно да не се пропусне нещо.

Препоръки:
Pushpin Намалете натоварването
Pushpin Започнете физиотерапия
Pushpin Използвайте силиконова подложка: по този начин ще вдигнете петата и ща намалите натоварването

Можете да видите още по темата: https://beta-clinic.com/%d0%b2%d1%8a%d0%b7%d0%bf%d0%b0%d0%bb%d0% … 0%bb%d0%b8%d0%b5/

С уважение
Д-р Георгиев

# 153
  • Мнения: 125
Здравейте, др Георгиев. Имам проблем с лявото коляно от бременността насам епизодично. В годините, когато ходех активно на фитнес 3-4 пъти седмично всичко беше наред. Този месец след много стресова ситуация кракът ми блокира. Ползвах волтарен и в момента има облекчение на дискомфорта. Преглед при ортопед посочи диагноза плика синдром. Според Вас задължително ли е да посетя физиотерапия или бих могла с упражнения вкъщи да се справя сама?

Здравейте, благодаря за въпроса.

Съветвам Ви отново да посетите друг ортопед и да се направи ЯМР, защото блокирането на ставата насочва към травма на менискус!
Физиотерапията не изключва упражненията в домашни условия или специализирана клиника.

С уважение:
д-р Георгиев
www.facebook.com/DrRosenGeorgiev
Email: drgeorgiev@beta-clinic.com

Здравейте отново, др Георгиев! Благодаря Ви много за отговора.
В последните около 2 месеца правих физиотерапия заедно с леки домашни упражнения и има голямо подобрение - успявам да изпъна крака, да ходя по-дълго, да шофирам. Дискомфорт имам основно след повече натоварване. Мога да се качвам и слизам по стълби, но за момента мога да направя само полуклек, защото не усещам коляното напълно стабилно.
По Ваш съвет направих ЯМР, където е описано следното:

    Менискуси: В задния рог на медиалния мениск се намери неправилна по форма, неясно дефинирана, течноеквивалентна зона, която достига до тибиалната артикулираща повърхност и я прекъсва.
    Латерален мениск - правилна форма, нормален сигнал, интактни артикулиращи повърхности.
    Лигамент на пателата, сухожилие на м. квадрицепс феморис, кръстосани врьзки, колатерални лигаменти - в норма.
    Умерено изразена хипертрофия на медиопателарната плика.
    Хиалинен хрущял: Неравномерно изтънен по носещите повьрхности на тибията и фемура медиално.
    Малък ставен излив.
    Заключение: Скъсване на задния рог на медиалния мениск. Белези за хондропатия.

Как бихте ме посъветвали да продължа? В този случай задължителна ли е оперативна намеса?
Благодаря Ви много за времето и компетентността!

Здравейте,
Не е задължителна оперативната интервенция!
Трудно ми е да взема отношение по ЯМР, без да съм го видял.
Съветвам Ви да продължите с физиотерапия и да избягвате големите натоварвания.
С уважение:
д-р Георгиев
www.facebook.com/DrRosenGeorgiev
Email: drgeorgiev@beta-clinic.com

Последна редакция: чт, 01 фев 2024, 09:42 от Рaдост

# 154
  • Мнения: 125
Здравейте д-р Георгиев!
Имам болки от 18 декември 2023 година в ингвиналната област като сега се прехвърля и болката към коляното.
Слагат ми инжекции алмирал , но подобрение не виждам. Не ми казват и какво има и откъде е дошло.

Здравейте, благодаря за отговора.

Причините за болката може да са няколко, от неврологичен проблем до артроза на тазобедрената става.
Съветвам Ви да посетите ортопед и да направите рентгенография. Това ще даде големи насоки.

С уважение:
д-р Георгиев
www.facebook.com/DrRosenGeorgiev
Email: drgeorgiev@beta-clinic.com

# 155
  • Мнения: 1 313
Здравейте, др Георгиев. Имам проблем с лявото коляно от бременността насам епизодично. В годините, когато ходех активно на фитнес 3-4 пъти седмично всичко беше наред. Този месец след много стресова ситуация кракът ми блокира. Ползвах волтарен и в момента има облекчение на дискомфорта. Преглед при ортопед посочи диагноза плика синдром. Според Вас задължително ли е да посетя физиотерапия или бих могла с упражнения вкъщи да се справя сама?

Здравейте, благодаря за въпроса.

Съветвам Ви отново да посетите друг ортопед и да се направи ЯМР, защото блокирането на ставата насочва към травма на менискус!
Физиотерапията не изключва упражненията в домашни условия или специализирана клиника.

С уважение:
д-р Георгиев
www.facebook.com/DrRosenGeorgiev
Email: drgeorgiev@beta-clinic.com

Здравейте отново, др Георгиев! Благодаря Ви много за отговора.
В последните около 2 месеца правих физиотерапия заедно с леки домашни упражнения и има голямо подобрение - успявам да изпъна крака, да ходя по-дълго, да шофирам. Дискомфорт имам основно след повече натоварване. Мога да се качвам и слизам по стълби, но за момента мога да направя само полуклек, защото не усещам коляното напълно стабилно.
По Ваш съвет направих ЯМР, където е описано следното:

    Менискуси: В задния рог на медиалния мениск се намери неправилна по форма, неясно дефинирана, течноеквивалентна зона, която достига до тибиалната артикулираща повърхност и я прекъсва.
    Латерален мениск - правилна форма, нормален сигнал, интактни артикулиращи повърхности.
    Лигамент на пателата, сухожилие на м. квадрицепс феморис, кръстосани врьзки, колатерални лигаменти - в норма.
    Умерено изразена хипертрофия на медиопателарната плика.
    Хиалинен хрущял: Неравномерно изтънен по носещите повьрхности на тибията и фемура медиално.
    Малък ставен излив.
    Заключение: Скъсване на задния рог на медиалния мениск. Белези за хондропатия.

Как бихте ме посъветвали да продължа? В този случай задължителна ли е оперативна намеса?
Благодаря Ви много за времето и компетентността!

Здравейте,
Не е задължителна оперативната интервенция!
Трудно ми е да взема отношение по ЯМР, без да съм го видял.
Съветвам Ви да продължите с физиотерапия и да избягвате големите натоварвания.
С уважение:
д-р Георгиев
www.facebook.com/DrRosenGeorgiev
Email: drgeorgiev@beta-clinic.com
Благодаря Ви!

# 156
  • Пловдив
  • Мнения: 1 936
Здравейте д-р Георгиев!
Имам болки от 18 декември 2023 година в ингвиналната област като сега се прехвърля и болката към коляното.
Слагат ми инжекции алмирал , но подобрение не виждам. Не ми казват и какво има и откъде е дошло.

Здравейте, благодаря за отговора.

Причините за болката може да са няколко, от неврологичен проблем до артроза на тазобедрената става.
Съветвам Ви да посетите ортопед и да направите рентгенография. Това ще даде големи насоки.

С уважение:
д-р Георгиев
www.facebook.com/DrRosenGeorgiev
Email: drgeorgiev@beta-clinic.com
Благодаря ви д-р Георгиев!
Аз имам снимка на рентген ,но там не се видя от какво може да са болките.
Сега ходя и на физиотерапия ,но пак си имам болки.

# 157
  • Мнения: 125
Здравейте д-р Георгиев!
Имам болки от 18 декември 2023 година в ингвиналната област като сега се прехвърля и болката към коляното.
Слагат ми инжекции алмирал , но подобрение не виждам. Не ми казват и какво има и откъде е дошло.

Здравейте, благодаря за отговора.

Причините за болката може да са няколко, от неврологичен проблем до артроза на тазобедрената става.
Съветвам Ви да посетите ортопед и да направите рентгенография. Това ще даде големи насоки.

С уважение:
д-р Георгиев
www.facebook.com/DrRosenGeorgiev
Email: drgeorgiev@beta-clinic.com
Благодаря ви д-р Георгиев!
Аз имам снимка на рентген ,но там не се видя от какво може да са болките.
Сега ходя и на физиотерапия ,но пак си имам болки.

Здравейте,
няма как да не се вижда нищо както на снимките на торако-лумбален отдел, така и на тазобедрената става.
Явно нещо е пропуснато. Може би ще е полезно да се направи повторен преглед и ЯМР.

С уважение:
д-р Георгиев
www.facebook.com/DrRosenGeorgiev
www.beta-clinic.com

Последна редакция: пн, 05 фев 2024, 11:06 от Рaдост

# 158
  • Мнения: 125
Здравейте!

Бях болна от 29.12.2023 г., температура и болки в гърлото, до 31.12.2023 г. вече се чувствах добре. Съответно, вечерта се оказа, че съм стояла на течение. Започна да ме боли рамото и от тогава болката не е спирала. Самото усещане не е за умиране, все едно съм схваната или имам мускулна треска, в някоя положения на ръката ме боли повече. Споменавам, че съм била болна в периода, защото ми казаха, че можело да има значение.

Главният ми въпрос е, за ортопед ли съм или друг специалист? Благодаря предварително!

Здравейте, благодаря за въпроса.

Възможните причини са няколко: от възпаление на бурса до възпаление на нерв.
Да, можете да започнето с преглед с ортопед.

Можете да видите още по темата: https://beta-clinic.com/%d0%b1%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%b0-%d0%b2%d1 … 0%be%d1%82%d0%be/

С уважение
д-р Георгиев

# 159
  • Мнения: 125
Здравейте, д - р Георгиев! На 45 години съм. Имам два въпроса. Първия е свързан с мен. Преди време имах синдром на замръзналото рамо, който се оправи с инжекции кортикостероиди. След това имах проблем с коленете. Правена ми.е снимка, казаха, че е започнало износване на коленните стави. И като цяло имам проблем със ставите, не мога да стоя дълго време клекнала, не мога да си държа дълго време ръцете зад тила или вдигнати, не мога да стоя дълго време легнала по корем, после трудно се изправям. Препоръчаха ми да започна прием на чист колаген, както и телешки желатин. Но в аптечните мрежи е пълно с такива продукти и не знам кой точно да избера, кой е най - изчистен. Може ли вие да ми препоръчате?
Втория ми въпрос е свързан с майка. Тя е на 65 години и в момента е на лечение с хормонална терапия заради рак на гърдата. Хормоните, които пие обаче имат странично действие точно върху костите, а тя е с остеопороза. Какво бихте препоръчали да пие и тя? Както и сега се сещам, добре ли е да направи изследване за костна плътност, мисля, че се казваше костна сцинтография и след колко месеца е добре да го направи? Пие хормони от 2 месеца.
Благодаря предварително!

Здравейте, благодаря за интересния въпрос!

Относно въпрос 1:
Няма убедителни доказателства, че колагенът преминава през ставната капсула и стига до ставите. Това е, защото неговата молекула е много голяма. Наблегнете на хондроитин сулфат и глюкозамин сулфат. Това не пречи, разбира се, да взимате колаген. Избирайте течните продукти!

Въпрос 2:
Важно е това, което отбелязвате за остеопорозата. Терапията трябва да бъде след измерване на костна плътност.
При това изследване има два важни показателя: T-score  и Z-score. Задължителна е консултацията с ендокринолог след направата на костна плътност. Дотогава може да приема препарат с салций, витамин К, витамин Д.

С уважение:
Д-р Георгиев
www.beta-clinic.com

Последна редакция: пн, 05 фев 2024, 11:08 от Рaдост

# 160
  • Пловдив
  • Мнения: 1 936
Здравейте д-р Георгиев!
Имам болки от 18 декември 2023 година в ингвиналната област като сега се прехвърля и болката към коляното.
Слагат ми инжекции алмирал , но подобрение не виждам. Не ми казват и какво има и откъде е дошло.

Здравейте, благодаря за отговора.

Причините за болката може да са няколко, от неврологичен проблем до артроза на тазобедрената става.
Съветвам Ви да посетите ортопед и да направите рентгенография. Това ще даде големи насоки.

С уважение:
д-р Георгиев
www.facebook.com/DrRosenGeorgiev
Email: drgeorgiev@beta-clinic.com
Благодаря ви д-р Георгиев!
Аз имам снимка на рентген ,но там не се видя от какво може да са болките.
Сега ходя и на физиотерапия ,но пак си имам болки.

Здравейте,
няма как да не се вижда нищо както на снимките на торако-лумбален отдел, така и на тазобедрената става.
Явно нещо е пропуснато. Може би ще е полезно да се направи повторен преглед и ЯМР.

С уважение:
д-р Георгиев
www.facebook.com/DrRosenGeorgiev
www.beta-clinic.com
Благодаря отново за отговора !
Нещо било свързано със сакрома .
Това каза физиотерапевта и правя втора серия физиотерапия,лазар и ток май е .

# 161
  • Мнения: 18
Здравейте д-р Георгиев, пише ви една майка на едно едногодишно дете от Варна! Роди се преди година спешно секцио, със завързана пъпна връв на възел, в депресивно състояние, посинял. Откриха му кисти наречени поренцефална киста. Ходихме на ортопед на 5 месеца, всичко е наред с тазобедрената става. Ходим активно на рехабилитации тук във Варна. Сега ще направи година и два месеца но не стои стабилно прав и не ходи самостоятелно! Иначе поне от два месеца се вдига сам по мебелите и се мести по тях. Когато го държим да ходи дясното стъпало ту стъпва правилно, ту го криви на дясно навън. Идват от ранна интервенция рехабилитатор в къщи и го наблюдава! Вие да ми дадете някакъв съвет, дали е нормално да го криви или трябва да посетим ортопед! Благодаря ви предварително!

# 162
  • Мнения: 11
Здравейте д-р Георгиев,

през 2022г имах две поредни сецвания в кръста в рамките на два месеца (при навеждане напред). От тогава съм правила две физиотерапии и всеки ден правя упражнения за изграждане и поддържане на по-здрава мускулатура. Все още усещам отвреме на време болка на травмираното място и направих магнитен резонанс. Искам да ви помоля да коментирате резултата и дали според вас болката е свързана с измененията, които имам (жена на 45г съм) или е мускулен проблема? Дали има движения, които трябва да избягвам или мога спокойно да си продължавам с гимнастиката и фитнес 1-2 пъти седмично? Страхувам се от вдигане на тежко, скачане, тичане, усукване...а не знам дали трябва Simple Smile
Превеждам резулата от немски, понеже не живея в България. Надявам се да е разбираемо...
Лумбален гръбнак с пет звена с минимална хиперлордозна деформация. Подравняването отпред и отзад е нормално. Леко стесняване на междупрешленното дисково пространство в сегмент BWK11/BWK12.
Минимално сигнално изменение на междупрешленния диск на ниво L3/4 и L4/L5. Минимално увеличение на сигнала във формата на линия в дорзалния анулус фиброз L4/L5. Малки коренови джобни кисти в сегмент S1/2 от двете страни.
Резултат:
Няма данни за дисков пролапс.
В.а. минимално разкъсване на дорзалния анулус фиброзус на ниво L4/5.
NB: Малки джобни кисти в S1/2 сегмента от двете страни.

Предварително Ви благодаря!

# 163
  • Мнения: 2 529
Здравейте, д-р Георгиев. Какъв матрак бихте препоръчали за ползване от малки деца? Става дума за деца на почти 5 год. с тегло 18 кг и 1 год. 8 м, около 11 кг. Благодаря Ви.

# 164
  • Мнения: 9
Здравейте, внучката ми на две години от три седмици куца.кръвни изследвания са добре.на какво може да се дължи

Общи условия

Активация на акаунт