не иска на гърне

  • 6 082
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 506
Не се обвинявай - явно не му е дошло времето. Отгоре на това с непрекъснатото обвиняване, самообвиняване, разправии и т.н. сте оставили детето да разбере колко е важно това за вас. Сега освен всичко останало то явно го използва и като форма на контрол. Също така той е бил достатъчно голям, за да махнете памперсите изобщо, двойният стандарт (едно вкъщи, друго навън) го е объркало още повече, пък и знае, че памперсът го чака, защо да се хаби да ходи на гърне...

Ето какво бих направила аз:
1) за 1-2 месеца забравям темата "гърне-тоалетна" изобщо. никакви коментари. скриваш гърнето, слагаш памперсите, сменяш и така. все едно е на 6 месеца. ако той зачекне темата, отговаряш на въпросите, но ти си траеш. единствено ако иска, може да идва с теб или с баща си в тоалетната, да пуска водата, ей такива работи.
2) след като позабрави сцените и изпълненията, един ден памперсите свършват и повече не купувате, защото той вече е голям. големите деца ходят с гащи и ползват гърнето или тоалетната по избор. слагаш гащи вкъщи, навън и докато спи. памперси няма. ако трябва, носиш 1-2 резервни панталона навън (вероятно няма да се наложи повече от 2-3 пъти). ако трябва сменяш чаршафите нощем.
3) успоредно с това без да настояваш и да показваш, че е важно, обясняваш, че всички деца ходят на гърне както еди-кой си (някое негово приятелче), мама и тати също, изобщо всички хора. там не може да няма и книжки по въпроса.
4) чакаш. от време на време (РЯДКО) подсещаш НЕБРЕЖНО, напр. "Ако ти се допишка, гърнето е еди-къде си". като стане инцидент, сменяш без коментар. най-много да изразиш увереност, че следващият път ще свърши работата на място. когато ползва гърнето го поощряваш, но отново - внимаваш да не усети колко много се радваш - то не е свършило нещо изключително, просто е направило това, което правят всички хора.
5) ако остане само акането в гащите (което става често в тази възраст), просто проявяваш нужното търпение още месец-два, докато реши, че е готов и тази работа да върши в гърнето. затова има и други трикове, ама сега няма да пиша, дано ви подмине този проблем.

Съществен момент е детето да забрави важността и спешността на този въпрос за вас. Внушението трябва да е "Ползването на гърне/тоалетна е нещо нормално за всички и вече ти е време". Ако си много на зор, можеш да пробваш да пропуснеш първата стъпка, но моят съвет е да изчакаш още месец-два, тъкмо ще се запролети и ще си по-спокойна и за извеждането/спането без памперс.

# 16
  • Мнения: 222
5) ако остане само акането в гащите (което става често в тази възраст), просто проявяваш нужното търпение още месец-два, докато реши, че е готов и тази работа да върши в гърнето. затова има и други трикове, ама сега няма да пиша, дано ви подмине този проблем.

моля те кажи и тях

# 17
  • Мнения: 3 506
zoja77, ако искаш виж ТУК, доста подробно съм писала, но и цялата тема е интересна, както и тази - все са за емоционалните проблеми около акането. Ако мога с още нещо да помогна, казвай.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 271
.А за твое успокоение на скоро говорих с моя позната,която сподели,че преди 1 месец е махнала памперса на дъщеря си,която е почти на 6год!!!Успех и повече търпение!
Е, това наистина не е нормално  и аз не бих се успокоявала с този факт.
Да уточня-памперса през ноща,защото май наистина е прозвучало неуспокоително.
Да, така е, но дори и нощното напикаване на тази възраст си е проблем. И не  е хубаво да се държи с памперс, защото така се травмира детето. Трябва да се потърси лекарска помощ. Повярвай ми, доста съм изчела по въпроса, защото синът на моя близка е вече второкласник и още се изпуска нощем, та тя, в отчаяните си действия го биеше и му слагаше памперс...

# 19
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  А защо му слагаш памперс,когато излизате.Просто взимаш няколко чифта резервни дрехи.Няма памперс и това е-не може вечно да стиска.Когато беше топло съм оставала Борето напикана за по 5-10 мин да види колко е дискомфортно да е мокра.Бързо се научи,че е по-добре да каже и да е сухичка. Peace

# 20
  • Мнения: 229
Благодаря на всички zа помо6та...Слагаме памперс навън zа6тото е студено и  иzлиzаме сами с колата(повечето на паzар) а той като се напи6а в га6тите почва толкова да реве,не иска мокрите панталони,иска моментално да го сменя Confused Не ме оставя да карам колата(вече е голям и може сам да си откопчава колана на детската седалка) ...иzоб6то става ко6марно и главното опасно...Не zнам  пътя ли да гледам или да се zанимавам с едно вре6тя6то и кре6тя6то дете,което ме дърпа постоянно....преz но6та спи беz памперс и не се напи6ква,но преz деня....преобуваме се по 10 пъти,но не каzва кога 6те ака...Като види че го усетя,че прави не6то  бяга и се крие....вчера се бе6е скрил в килера...
Мариа.Ст много ти благодаря...6те последвам съвета ти...дано помогне..Явно наистина съм го объркала с таzи моя хаотична система...

# 21
  • Мнения: 1 263
Успокоихте ме. Аз си мислех, че само моето на 2г и 5м е все още с памперс и това е голяма драма. Всеки като разбере, че още не сме махнали памперса и облещва ей такива очи " Shocked" Сега поне знам ,че не е чак такава трагедия и спокойно мога да изчакам до пролетта. Maria.St, благодаря за съветите!   bouquet  Изпуснах момента лятото, всъщност изобщо и не опитах, защото тогава все още не говореше и аз нямаше как да разбера дали знае за какво става въпрос. Донякъде разчитах на лелките в яслата...мислех, че те като са по цял ден с нея и все пак  като гледа другите деца и тя ще започне...да ама не....не става. А сега в това студено време не мога да я оставя да ходи мокра...Пробвах...много добре разбира за какво става въпрос, просто не иска. Дори като й сменям памперса се смее и явно имитирайки някоя от лелките в яслата (преправя си гласа) казва: "ти си бебееее". Гърне й купих по-интересно, но...пак не става. Харесва й да сяда на новото гърне, може сама да си маха памперса и да сяда, но това го прави след като вече е намокрила памперса. ooooh!
Не знам ...сега дали да скрия гърнето? Thinking Ще започне да го търси...Тя си играе с него Embarassed

# 22
  • Мнения: 3 506
В никакъв случай не си закъсняла, и аз така се шашках навремето... Макар че сега са ме запалили по една нова тема, за приучаване още от раждането, ама това с третото...

Скриването има смисъл, ако детето прекалено настойчиво е било приканвано да ползва гърнето, иначе няма проблем да си играе с него, тъкмо няма да и е непознат предмет. Мойта щерка е така в момента. Пределно и е ясно за какво иде реч, ама мерак - нъц. Хем гледа от брат си, повтаря "Пика ми се, ака ми се", ама като я сложа на гърнето почва да се смее. При нея яслата по-скоро влоши положението. Тя ходи една седмица само, през което време започна да се стиска и да не иска да ака. Сега ака само нощем насън. Голям майтап. И пада едно реване после дорде и сменя памперса - обикновено трябва да и връча мръсния да си го подържи, за да млъкне...... Класика........  Laughing

# 23
  • Мнения: 1 161
Моля,ако има майки с опит да ми помогнат.Синът ми стана вече на 3 годинки,а не иска да сяда на гърнето.Вече говори и си каzва,че иска памперс и само памперс.На детската тоалетна чиния съ6то не иска.Срам го е като има жени в стаята не иска да го събличам,но като чуе zа гърне и реве като че го колят Sad Не иска и да каzва кога 6те прави не6то Confused Неzнам вече какво да правя.Скрих всички памперси и вкъ6ти не му слагам иzоб6то,но нали си е коzирог малкото инатче Mr. Green ,стиска се  докато иzлеzем някъде( тогава няма как да не му сложа) и тогава прави каквото 6те прави...Всичко опитах...3нам,че аz съм виновна zадето чаках толкова,но нали работя постоянно,а на майка ми,която го гледа6е досега и бе6е много удобно с памперс Confused Надявах се,че може би като тръгне на детска градина 6те го е срам от децата и 6те свикне с тях и т.н.Но тук не е като в БГ и ако децата не ходят сами до тоалетната не ги вzемат иzоб6то на детска градина...Много съм отчаяна Sad Ба6та ми постоянно ми натяква,каква майка съм като о6те не съм го научила....почвам да си мисля,че наистина съм ло6а майка.Където и да чета,всички майки са zапочнали много отрано да учат децата и май само аz съм с тоzи проблем Embarassed Моля дайте ми някакъв съвет...
Виж, макар и да е късно ще ти кажа -- не си виновна ти. Виновни са тези, които не са ти казали истината: че бебето може да си казва за аки и пиш още от втория месец. То е напълно съзнателно и има чувство за достойнство и чистота. И зедно много лесно и забавно можете да се сработите в екип -- то ти казва, а ти му помагаш, като го подържиш над легенчето. Ето тук обсъждаме тази тема. Тук е описано как става тази комуникация между бебето и майката и която ние приложихме с успех с нашето дете. Сега, на 9 месеца то е напълно тоалетно тренирано, само дето още не може да отиде до гърнето и ни казва, кога да го сложим.

# 24
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Всичко си е до детето. Моят син на една годинка беше готов, а щерката, въпреки че като бебе ходеше и на гърне и в тоалетна сега отказва и двете. Ни с добро, ни с лошо мога да я сложа. Чакам сама да се реши. Този уикенд ще я пробвам с пликчета вкъщи и се надявам да и дойде акъла, че вече ме боли сърцето колко пари отиват памперси и пул апс.

Успех на всички мами!

# 25
  • Мнения: 1 983
Мдаааа, Вики е на 2г 7м и в момента я приучвам към гърнето.Не я страх от него, с часове може да седи.При нас проблема е друг, че не си казва, а когато аз я подсещам примерно през 1 час не ми обръща внимание и трябва с някакви молби и обещания да я накарам да седне.Вече втора седмица се напикава и нааква, няма значение къде сме, дали навън или у нас.Племенницата ми, която е на 3г 1м й служи за пример, но не би, явно все още не се осъзнава.Което пък ме кара малко да се притеснявам, дали е нормално и дали всичко е ок в развитието й. newsm78

# 26
  • Мнения: 24 467
Благодаря лично на Мария Ст. за хубавия постинг до питащата. Тя не се нуждае нито от съжаление, нито от успокоение /от типа на "и ние така..."/, нито от освиркване. Просто жената има проблем и търси решение. Вярно е, че малко късничко се е сетила. Аз самата не съм за ранното поставяне на гърне, намиран че поне до 10-12 месеца това е излишно, тъй като детето няма добри ориентири за собствените си желания и воля за контрол върху процесите, които стават в организма и които един възрастен човек без проблем може да регулира. И това не го казвам аз, а го чета и съм го изживяла веднъж, сега- за втори път.
Въпреки това обаче смятам, че момента, в който детето нормално може да се научи съзнателно да контролира тези процеси /статистически около година- година и половина/, не бива да се изпуска. Но... станалото- станало, няма да се самоубиете, я! Ще се оправите. Забравете наистина за някой месец злободневната тема и дано има по- големи деца около вас, пък и по- малки, които вече са се научили. Те са най- добрите учители. В никакъв случай детето не бива да се насилва, така само се задълбочава проблемът.
Имам и въпрос към питащата обаче- ходи ли детето на детско заведение? Три години е възраст, на която може да посещава и детска градина, а не ясла. Предполагам, че не ходи. Мило мамче, знаеш ли колко деца са се научили в детските заведения именно да правят тези неща? Аз, лично, не обичам яслите, но сина ми е посещавал такава, макар и за кратко и доколкото съм разговаряла с други родители и лелките, които се грижат за децата там много деца, които до постъпването си в ясли не са умеели да ходят на гърне или да се хранят сами с лъжичка там са се научили за броени дни, само като гледат другите деца в тях се поражда желанието да им подражават.
Пиши как вървят нещата сега при теб?

# 27
# 28
  • Мнения: 62
Слагала съм го няколко пъти малкия на гърне, но изобщо не иска да стои. Системни и упорити опити още не съм започнала. На каката и махнах памперса на 1,5 години за през деня а към 2 те годинки и нощем. Мисля, че на тази възрасто детето би трябвало вече да е научено да казва за пиш и ако. Успех! Постоянствай и един ден ще има резултат. Simple Smile

# 29
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Аз пък мисля, че питащата се нуждае да чуе как стоят нещата при хора с подобни проблеми, така че няма лошо да споделим, че и "при нас е така".
Е, аз да се похваля. Преди месец и половина съм писала в темата, че сме с памперс. Вече не сме. Един уикенд - на 2 г. и 9 мес. - просто го махнах. Ами имаше не повече от 5 аварии и това беше - край. На мнение съм, че съм постъпила правилно като не съм насилвала детето от годинка да седи на гърне (пищеше като заклан само като го видеше) и успехът ни го доказа.
Към авторката на темата - опитай се да подходиш небрежно по темата, оставяй го на гърнето и излизай от стаята (ако елементът "срам" е това, което притеснява детето). Прави се, че все едно нищо особено не се случва. След като направи нещото, разбира се, го награди с похвали.
Сигурна съм, че ще се справите. Аз лично бях много притеснена, но ето че вече всичко е наред. И при вас скоро ще са минали тези пртитеснения. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт