Мнение за стиснатите хора

  • 19 759
  • 351
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 252
И двете са ненормални начини на живот, но прекалената стиснатост е патология. И води до кофти живот за него и всички около него, като всяка друга патология или зависимост. Иначе няма лошо човек да си прави сметката и да си управлява правилно парите, но е субективно, за едни същия може да е стиснат, за други със широки пръсти.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 918
Ами ок, обяснявам
стиснат - разумен - прахосник. с кафето.

А - никога няма да си купи кафе или да купи кафенце на жена си навън, защото "има вкъщи".
В - ще си купи навън, на разумна цена за кафе - 1-2 лв. По повод и повече, така за кеф на душата.
Прахосниците - латета по 5+ лева ежедневно.

# 17
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
Да дам пример за супер много стиснат ухажор. Пита ме  в заведение -  ти какво ще пиеш - кафе или кола, щото аз за себе си нищо не искам Simple Smile))
Не че съм му се вързала, ама такива не понасям.

# 18
  • Мнения: 29 938
Не мисля, че пиенето на кафе от вкъщи е стиснатост. Не, защото не можеш да си го купиш. Дори не мога да обясня как точно го разграничавам, но някак се усеща.
Пример:
- Колежка платила 1 ст. лихва просрочие на сметка за ток и ходи да обжалва. Въпросът бил принципен, понеже е платила в последния ден, не е просрочила.
- Познат купил стек водички и негови приятелки си взели по една. Обяснява как не му били дали пари за водичките. (и това възрастен човек, не някой тийн, който разчита на джобни....пък и тийн да беше, водичка е*ати)
- Позната излиза с някакъв на среща, който отказва да я закара до вкъщи, за да не гори бензин. Вероятно е усетил, че няма да го покани за влезе.... Trollface
- Мъж не плаща кафето на първа среща на дамата
- Държи в семейството всичко да се дели наполовина, вкл. и разходите по детето.

Аз примерно също си нося храна от вкъщи за обяд. Писнало ми е от близките кръчми и боклуците на двойни цени, предпочитам да си донеса храна (имаме кухня с възможност за обяд там).

# 19
  • Мнения: 1 257
Ами ок, обяснявам
стиснат - разумен - прахосник. с кафето.

А - никога няма да си купи кафе или да купи кафенце на жена си навън, защото "има вкъщи".
В - ще си купи навън, на разумна цена за кафе - 1-2 лв. По повод и повече, така за кеф на душата.
Прахосниците - латета по 5+ лева ежедневно.

Съгласна съм. Но за някои хора латето е "стандарт" - и смятат, че щом можеш да си го позволиш чисто материално, но не го правиш, значи си стиснат. Или - защо ходиш с тениска от 20 лв, щом можеш да си купиш от 100? Защо маратонките ти са от 90 лв, а не от 300? Такива неща имам предвид - когато хора те характеризират  като стиснат, само защото харчовете ти не отговарят на техните стандарти.

# 20
  • Мнения: 29 938
Това, че носиш тениска от 20 лв., а не от 200 лв. не те прави стиснат, а обратното на снобар.
Гледам сега и в класа на детето, постоянно се сравняват някакви марки, дрехи, обувки. Добре, че той е над нещата и не се вълнува....

Мога да си позволя скъпа кола примерно, но не искам. Моята си ми върши работа, вози ме напред-назад, но не се скъпя за бензин и не ми пречи да закарам някого някъде.....

# 21
  • София
  • Мнения: 4 668
Аз лично много обичам кафе. Пия само капучино, понякога виенско.
Никога не ми е било проблем на заведение да си поръчам 3-4.
Напоследък, обаче дори и скъпите кафенета ползват евтино кафе, на повечето места. Имаше един период се рекламираше какво точно кафе се ползва в даденото кафене. Но сега май не е популярно и не знаеш какво ти слагат. Съответно кофеинът е много и ми пречи на съня. Поръчвам чат пат безкофеиново, ама понякога и ти дават нормално, твърдейки, че е безкофеиново. Като цяло, обаче, започнах да избягвам да пия кафе навън.
Иначе в къщи имам брутална машина и мелачка, също и кафе и си правя кафе, по-добро от заведенията, като кофеинът е малко.
Избягвам и по-евтини кафета от улицата, също и автомати, но се случва рядко.

Не ми харесва, че някои мерят според дрехите ти, колата, екстрите.
В смисъл, можеш да си с нова и качествена тениска от 20-30лв, вместо 200, да си с кола за 20к, вместо 200.
За мен силно мерило дали си стиснат са най-базовите неща. Дали правиш икономия от ток, вода, гориво, транспорт, паркиране, хобита, треньори, инструктори, функционални вещи.
Едно е да си с 200 годишен компютър или телефон, който зарежда 1 страница 5 минути, друго е да ги сменяш всяка година, защото излязъл новият модел и в рекламата казаха, че трябвало.

# 22
  • Мнения: 7 728
Не познавам такива мъже , това е патология .

# 23
  • София
  • Мнения: 12 951
Има много различни варианти.
Едно е да изкарваш 5к на месец и да живееш със съквартиранти и да ти се свиди 1 кафе; друго е да изкарваш 5к на месец и да ти се свиди нова кола от магазина, но си караш ежедневно старата, живееш сам в купено жилище и смяташ за ненужно и досадно да висиш денонощно в Хепи, а предпочиташ до 2 пъти седмично.

Също така, не споделям виждането, че разходите ти трябва да са пропорционални на дохода.
Например, ако изкарваш 10к, непременно трябва да харчиш по 8, за да не се водиш стиснат.
Ако си покриваш базовите нужди с 3, кому е необходимо да ходиш с тениски за по 200лв и да караш все нова кола за 300к. На пазарната икономическа машина, може би.

Да изкарваш 10к, а да харчиш по-малко от 8к, не бих го нарекла стиснатост в никакъв случай. Даже да харчиш всеки месец 80% от заплатата ми се струва разхитителност (при такава заплата). Но да имаш възможност и да живееш като някой, който изкарва 1к... тц.

Стиснатост за мен а да се броят стотинки, да не смееш да се къпеш 5 минути повече, да не платиш по-голяма сметка за вода, да делиш всичко 50/50 ега не се минеш, да имаш възможност спокойно да си купиш нещо среден или висок клас, но да минаваш с най-евтино или без, да се свидиш да почерпиш някой, да му вземеш хубав подарък за рождения ден... такива примери. Иначе, кой за какво харчи, си преценява според интересите. Някои държат на дрехи, други на козметика, трети на храна, четвърти на екскурзии, пети на хобита, шести на спа процедури...

ПП: Това Хепи само каква реклама му направи Нарци Joy Стана стандарта, по който всеки се обяснява Joy

# 24
  • Мнения: 162
... за мен това на Крис е баш пример за патологична стиснатост.. съжалявам, но да не се охарчиш малко бензин, за да прибереш жена у дома особено по тъмното..  защото няма да ти пусне. Тъжно.
Тук не е въпрос на мъж/жена даже, а за човечност! Даже да си жена 100% ще закараш друга жена до тях, както и мъж. И жена да не ме закара до нас за да спести бензин същото бих казала. Липсва основна човечност.

А това за FIRE движението не знаех, че така се казва, но определено е пълно в ютуб с финансови специалисти да те съветват да си къташ парите, за да се пенсионираш на 35 примерно. Предполгам индивидите, които познавам, имат това за цел. Наистина не се бях сетила за това Simple Smile

Иначе долу-горе се разбираме за границата между пестеливост, стистаност и вече кога отива към чист снобизъм. Никой не казва като вземаш 5К да си вземеш квартира за 4К, защото ей така, можеш. А да си купиш хубава тениска за 20 лв показва пестеливост и разум, да стоиш с оръфаната си тениска на 10 години, за да не похарчиш някой лев за нова е съвсем друго. Кафе машина и аз си купих точно като качиха още повече цените на кафетата навънка, сега си правя страшно капучино у дома Simple Smile А да си взема кафенце от навънка е едно от удоволствията в живота ми, относително рядко и обикновено придружено с дълга разходка в приятна компания Simple Smile

И точно това, което казва Rockstar за крайната стиснатост ме притеснява. Веднъж бях на среща и разказвах на момъка как със съквартирантката ми ядем сходни неща, така че може да готвим понякога една за друга, да спестим време. Не мина и една микросекунда откакто изрекох това, и той отговори супер троснато "Е как така, то така едната може да прави пържоли, а другата да прави .. ориз .. къде по-евтино ще мине тя". И аз към 10 секунди не знаех как да отговоря просто, как да подходя към тази негова проницателност Grinning То си е така разбира се, някой тарикат може да се пробва да се възползва от теб в тази ситуацията, но определено не е първото нещо, което ми мина през акъла..  пък и тогава просто ще откажеш вече да си готвите един за друг и точка. Та тогава си помислих Ох този ако така гледа на всяко нещо.. звучи ми, че все бих била на нокти покрай него. Особено защото аз винаги съм доста щедра към близки хора, много ми е приятно да ги зарадвам с каквото ми дойде, дали сготвено, дали подарък, дали почерпка, макар и да се оръсвам доста пари понякога. Но не е всеки ден все пак и си заслужава за хора, които са доказали колко са важни за теб.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 668
Ужас. Ще зарежеш сама жена далеч от дома ѝ, за да не хабиш бензин, щото усещаш, че няма да си легне с теб!?!?!? ......имам дума за такива хора, но ще си я спестя.

Ама хора всякакви......
Че кажи я де - няма да се обидя.
Прочети обаче в съседната тема за феминизма и за съвременните жени - как сега жените всичко можели, как не им били нужни мъже, и т.н. Но не могат да се приберат сами до къщи?
Те могат, ама кавалерът е длъжен ... Иначе "не го харесваме, любезни".

Аз лично с удоволствие закарвам всички жени до тях. Ама мразя да ми развиват теории, колко точно са независими. Дразни. С такива и не излизам. Те се оправят някакси. Имало влакове.

# 26
  • Мнения: 162
Ужас. Ще зарежеш сама жена далеч от дома ѝ, за да не хабиш бензин, щото усещаш, че няма да си легне с теб!?!?!? ......имам дума за такива хора, но ще си я спестя.

Ама хора всякакви......
Че кажи я де - няма да се обидя.
Прочети обаче в съседната тема за феминизма и за съвременните жени - как сега жените всичко можели, как не им били нужни мъже, и т.н. Но не могат да се приберат сами до къщи?
Те могат, ама кавалерът е длъжен ... Иначе "не го харесваме, любезни".

Аз лично с удоволствие закарвам всички жени до тях. Ама мразя да ми развиват теории, колко точно са независими. Дразни. С такива и не излизам. Те се оправят някакси. Имало влакове.

Може да се погледне като липса на кавалерство, и това отива пак в темата за феминизма, но може да се погледне и като липса на обикновена човечност. Както казах по-горе, и жена би трябвало да няма проблем да закара жена до тях, както и мъж мъж, както и жена мъж. Не си представям жена да остави мъжа да се прибира сам по нощите и да му каже "Нали си много независим, айде оправяй се". Това бих го осъдила еднакво строго, както и на Крис мнението...

Последна редакция: вт, 27 юни 2023, 11:18 от Новачка

# 27
  • София
  • Мнения: 4 668
М, да, и наскоро имаше тема мъж искаше да му купят пръстен за 30к евро. Как така все дискусиите са дали мъж ще кара жена до тях. Уж имало всички варианти ама някак не се дискутира често. Как не съм се сетил да се оплаквам, че не ме возят жените до нас. И ако бих се оплакал, интересно какъв щеше да е воят и истерията в някоя тема. На теория всичко звучи идеално балансирано, ама в реалността не е баш така.

# 28
  • Мнения: 1 833
Е, жалко си е, мъж да се стиска да закара жена и ти сам каза, че винаги би го направил

# 29
  • София
  • Мнения: 12 951
Ами аз имам кола, случвало ми се е да карам мъже по всякакви поводи. Някои не са могли да шофират, на други колата им е била в ремонт, на трети им се е налагало по друга причина... Явно е трябвало да кажа, нали сте мъже и ние без вас не можем, оправяйте се Rolling Eyes Абсолютно до човешко отношение опира примерът, не до феминизъм, нито да мъже/жени. За мен такива изпълнения са избиване на комплекси, където някой мъже няма търпение да накаже някоя жена за наглостта да не му е подчинена.

Може да се погледне като липса на кавалерство, и това отиваме пак в темата за феминизма, но може да се погледне и като липса на обикновена човечност. Както казах по-горе, и жена би трябвало да няма проблем да закара жена до тях, както и мъж мъж, както и жена мъж. Не си представям жена да остави мъжа да се прибира сам по нощите и да му каже "Нали си много независим, айде оправяй се". Това бих го осъдила еднакво строго, както и на Крис мнението...

Общи условия

Активация на акаунт