91 НЕГ "Професор Константин Гълъбов" - тема 10

  • 76 840
  • 775
  •   2
Отговори
# 675
  • Мнения: 627
Не са виновни учителите, че децата са невъзпитани. Дете, с респект към по-възрастния, още повече - учител, и да не проявява интерес към определен предмет, ще се прави, че слуша или дискретно ще си цъка на телефона под чина. Шляпането на карти е дръзка демонстрация. Какво се очаква от учителите - да са звероукротители - да пъдят, да пишат отсъствия, да викат родители??? Мина това време. Дава им се възможност да учат - ако искат!

Затова нека репликите ни да са основателни. В конкретния случай упрекът е към родителите - зле използвани първи 7 години.
[/quote]

Съгласна съм с Шарлот, но има и още нещо. Когато учителят неглижира преподаването. Е тогава нещата се случват по този начин. Учениците и учителят формално са в час, но всеки се занимава с нещо извън учебната дейност.
Пиша го по повод една случайно изпусната реплика от сина за неговата преподавателка по биология, нещо от сорта, че цяла година си пишела дипломната работа в час.

# 676
  • София
  • Мнения: 2 346
Шарлот, в часа по биология случаят не е такъв. Жената е на преклонна възраст и изобщо не се хаби да преподава урок.(сигурно някой лекар я е посъветвал да си пази нервите и здравето;). Сяда си на бюрото, без да говори много и оставя класа да си се занимава както намери за добре. Едни си говорят, други цъкат на телефоните, трети играят. Като беше дошла заместничката часовете се провеждаха нормално. Попитала ги докъде са стигнали и те започнали да се споглеждат, защото учебник изобщо не са отваряли. По другите предмети, поне при нас, часовете си протичат в рамките на нормалното. Е, ясно е, че има доста учители, които не се раздават особено, но това е резултат и от досегашното управление и се надявам да се промени постепенно.

# 677
  • София
  • Мнения: 18 110
Напълно подкрепям Шарлот и няма как на  безхаберието на Катрана или на скатаващи се в преподаването учители да  се гледа по същия начин като на гореупоменатото . Преди година някъде едната ми дъщеря си беше тук, отиде да види някои учители, след голямото междучасие  се оказала в час по немски при бившата си класна. Май даже бях споделила тук, не съм сигурна.  Една девойка закъсняла солидно за часа,  дори не се извинила, дошла си с купеното от скарата в ръка, седнала си на чина и продължила да си хапва директно срещу преподавателя. Ми, извинявам се, но това е липса на възпитание. Такава има и у някои учители, уви, които също  похапват в час/гримират се и подобни  (в НЕГ и не само). Ама ако детето Ви сподели това за учител Х,  ще вдигнете форума на ура  от оплаквания какви невъзпитани хора му преподават. Да, учителят трябва да е авторитет и да се наложи въпросното да не става, но пък сигурно и на някои от тях им е омръзнало да повтарят/потретват, та просто си затварят очите и не си хабят нервите. Преподават, а ги слушат само проявяващите желание.

# 678
  • София
  • Мнения: 2 346
Значи, това с храната е редно да се спре още на входа на училището от пазача, а учителят като го види, да не допуска нахалника в час. Децата (по-невъзпитаните) очевидно са свикнали, че  обитават “разграден двор” без правила и прекрачват всякакви граници. Аз не мога да проумея и как се допуска да идват на училище със скъсани къси панталонки (вече са открили сезона), които не покриват и 2/3 от задните им части. Да не говорим за деколтета, бюстиета, и тонове грим. Предполагам, че в НЕГ не са по-невъзпитани от учениците в 1 АЕГ, например, но там тези неща са абсолютно забранени и се следи за спазването на правилата.
Щом при едни учители (напр. г-жа Трендафилова) има дисциплина, уважение и интерес към преподаваното, не виждам причина при колегите им да липсват такива.
Щом има учители, които дават пример, примлясквайки храна в час, ще има и нагли дечица, които да го правят.
Невъзпитани деца има навсякъде, независимо какъв бал са изкарали на НВО, но когато има правила и санкции за неспазването им, тогава ще се замислят дали да влизат със скара в час.
А когато си се наел да си гимназиален учител на 75+, ще си изпълняваш задълженията като такъв, както правят останалите учители. Ако иска да си пази здравето и нервите, като в случая това е просто да си преподава уроците (не говорим за надвикване или липса на интерес), госпожата трябва да се замисли дали мястото й е там. Аз не мисля, че е нормално учител да преподава на класа близо година и да не знае името на нито едно дете.

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 17:52 от Skiorche

# 679
  • Мнения: 331
Госпожата по биология въобще не е толкова стара (64 г.), дори не е пенсионерка.

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 11:50 от _Savina_

# 680
  • Мнения: 4 036
Скиорче, не съм съгласна за външната бариера. Това са вече осъзнати хора, на които трябва да са им ясни границите - кое да, кое - не. Не следва (пак казвам, ако родителите са си свършили работата) друг да ги контролира (портиерът да спира идващите с храна). Преди години (сега е различно) в НГДЕК учителите се обръщаха към учениците с "колеги" и им говореха във  Ви-форма.

НЕГ остава една от най-желаните гимназии. Щом е така, щом си могъл да се пребориш за нея, дръж се така, че да утвърждаваш авторитета й. Никой не е там против собствената воля. Имиджът на едно училище се създава от ученици и учители. При калпаво ръководство, видяхме, въпреки умните деца, нещата куцаха. Сега, навярно, ще се опитат да запушат пробойните. Но и децата трябва да са на своето правилно място.

# 681
  • София
  • Мнения: 2 346
Годпожата по биология въобще не е толкова стара (64 г.), дори не е пенсионерка.
Не съм сигурна, че говорим за една и съща учителка, но ако е така - още по-зле за нея, че е загърбила задълженията си преди пенсия. На родителската среща се появи едва пристъпвайки, а гласът й притреперваше и никой не чуваше какво говори. Децата изпитват единствено съжаление и съчувствие към нея. Мила и добра възрастна жена, която не преподава биология.
Шарлот, съгласна съм с теб, но да не сравняваме 14-17 годишен пубертет с улегнал вече студент. В тази възраст при доста от тях (най-вече момчетата) първите 7 някъде потъват, за да изплуват отново на по-късен етап.  В стремежа си да са интересни, да привлекат внимание, да бъдат “различни”, някои от тях оригиналничат по доста абсурден и неадекватен начин. Дори нещата тук не опират до възпитание, а до хормонални промени. Точно в този период се формират като личности и се подготвят за самостоятелния живот, в който има много повече правила, задължения и закони за спазване. И, ако не се научат на това в училище (разбира се, че с участието на родителите), после ще бъде твърде късно.

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 16:41 от Skiorche

# 682
  • Мнения: 331
...

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 16:11 от _Savina_

# 683
  • Мнения: 19 326
Ама много ясно, че чистачките няма да чистят драсканиците. Редно е учениците да бъдат накарани да си изчистят това, което са нацапали. Как иначе ще се научат да пазят?

Скиорче, учителят урок ли ще преподава, или ще се занимава с фейс контрол за дрес код, храна и пр.?
Това дете е излязло от вкъщи със скъсаните панталони и най-вероятно родителите са го видели, но е по-лесно да се прехвърли отговорността на друг.
Предполагам, че в училището има някакви санкции в правилника и забележки се правят тук-там, но е нереалистично да се смята, че някой може да гледа под лупа дрехите на хилядите ученици и да налага санкции.

# 684
  • Мнения: 10 684
Леле, смени се Ръководството и се започна  с изтъкването на порочни практики, които съществуват от години! Такава активност в темата!
Когато се пишеха такива неща преди, веднага се започваше, че и в другите училища не е идеално...

# 685
  • София
  • Мнения: 2 346
Дъждец, редно е изобщо да не драскат, да. Нито да се хранят на чиновете и да има мазни петна. Неслучайно споменах, че чиновете не са чистени от години основно. Защо моето и твоето дете да чистят на Пенчо драскотините от преди 3 години или на Мими накапаното от скарата? Нещата пак опират до спазване на елементарни правила и минимална контролна функция от страна на учителя. А сега е започнато с основно чистене и от всички в училището зависи чиновете да се запазят такива. И ако някой цапа - да си почисти (това е вид санкция).
Ако има някакви предварително обявени правила за дрескода, сигурна съм, че и родителите ще обърнат внимание на децата си как са облечени, нищо че не ги виждат по обяд как излизат. И тук не става дума за “хиляди ученици, гледани под лупа”, а за по 2-3 от клас, които видимо се открояват с неподходящо облекло.Децата не са глупави и също ще проявят някакво самосъзнание.
И за да си преподава учителят нормално урока, ще посочи вратата на наглата девойка, която си яде храната в час, придружено със забележка и неизвинено отсъствие, например - също елементарно. Аз съм убедена, че децата, които си позволяват подобни своеволия се броят на пръсти. Ама защо трябва да ги търпят и учители и ученици? А я да си представим условно, че родителите са точно толкова невъзпитани, колкото и децата им. (виждала съм такива в началното училище). Значи ли това, че учителите трябва да вдигат рамене безпомощно, а останалите деца да свикват с безнаказаността още от училище и после да я прилагат или приемат и в живота?
Аз изобщо не мога да разбера какъв е смисълът на тази дискусия. До вчера всички се оплакваха от липсата на всякаква заинтересованост и инициативност, неглижиране на проблеми и т.н от страна на бившата директорка, а сега пък започваме да се чудим защо да има контрол в училище като родителите трябва да си го поемат, защо чистачките да чистят и защо учителите да не си преподават и да не обръщат внимание на нарушаващите дисциплината. Т.е. да си вървят нещата постарому?
В какво се изрязват очакванията ви за промени? Може би е добре да дискутираме тези неща и под някаква форма да ги представим на директорката. Дали ще е на родителска среща или предстои да се сформира обществен (родителски) съвет, добре е тя да знае какви промени очакват родителите и децата под нейно ръководство.

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 23:30 от Skiorche

# 686
  • София
  • Мнения: 18 110
Скиорче, промените не следва да са в посока очакване  чистачките да излъскат надрасканите чинове или учителите да мерят регулярно дължината на маникюра, да следят колко плът се вижда от късите гащи или да казват за н-ти път, че в час не се яде... Не могат и да ги изгонят провинилите се, понеже  в това време са отговорни за тях. Наистина не разбирам как много хора смятат, че това са стражи, които трябва хем качествено да преподават, хем зорко да следят за повреди на училищното имущество, хем да правят забележки за дрес кода и степента на тунинговане, опс гримиране... А мама /тате на родителската да им се ежат в добавка. Преди доста години  в 8 клас голямата ми дъщеря беше при някогашната моя преподавателка по немски, тоест възрастна дама, това й беше последният випуск зайци. На една родителска  в началото на първия срок започна с това  (без да конкретизира въобще кое е детето), че е недопустимо  девойка да идва на училище с такава дължина на дънковите панталонки. Помоли родителите (каза, че те си знаят за кого става дума)  да се намесят.  И майката се намеси, да,  ама в грешната посока и време- пред  всички останали скокна да обясни, че  не живеем в миналия век, а и дъщеря й се наслаждавала така за първи път на свободата да е без униформа. Sad Ми извинявай..И аз да съм даскал, няма да се занимавам ни с тази майка, ни с детето й. Откъде накъде ще се опитвам да превъзпитавам, че и ще си навличам с това родителски нападки?
Има толкова по-важни неща за оправяне:
- да осигурят поне минимума от нужните санитарни материали в тоалетните
- сайтът да се актуализира регулярно и да е полезен за деца/родители
-  принципно добри учители да се събудят от зимния сън/апатията,  в която си битуваха в последните години  с благословията на  ВК
- да се гони чуваемост и реакция от директорката  при наистина оправдани оплаквания ( ама не за късите гащи на Ина и за яденето на скара на Лина).
- административно да се оправят нещата за кандидат-студентите, което  при Катрана винаги е било много тромава процедура  -  издаване, подписване и подпечатване на академични справки и други  подобни документи.
- да се постараят поетапно и от бг страна да предложат други клубове/кръжоци/спортове, да канят повече бивши ученици да разказват  на настоящите за кандидатстване/следване/ плюсове и минуси на направения избор/ реализация навън
- и още...

# 687
  • София
  • Мнения: 2 346
Русалка, точно такива предложения исках да прочета, и точно затова написах, че ми се струва абсурдна дискусията за неща, които се подразбират от самосебе си. Споменатото по-горе облекло, храна и т.н. бяха просто елементарни примери - единият го даде ти, другият аз след теб:). Никой не говори за издребняване (мерене на маникюри и т.н).
А разговорът тръгна от това : “добрите учители да се събудят от зимния сън”. А, ако не могат да се събудят - да си ходят. Ние като данъкоплатци не им плащаме заплата за да си дремят на бюрата и да оставят децата просто да седят и да чакат да свърши часа, а като стане дълго чакането да ги пуснат 15 минути по-рано. Ами много ясно, че всеки ще търси начин да убие времето. Не ме разбирай погрешно - изобщо не одобрявам играта на карти, нито на шах в час. Очевидно си представяш учител-звероукротител, който не може да се справи с побеснели и невъзпитани гамени..Ами не е така. Учител, обхванат от тотална апатия, който си мисли, че прави услуга на децата като ги оставя да се занимават със свои неща в час, вместо да учат биология.

# 688
  • София
  • Мнения: 18 110
Ама ти си забила конкретно в тази биология и преподаващата възрастна дама-  там може и така да е, нямам идея. Но има, при това съвсем не отсега, учители, които си работят, въобще не спят - преподават, изпитват, проверяват, докато на задните  чинове пак се играе на карти.  Е, сега ти кажи какво да направят въпросните, не биоложката..Да спрат учебния процес, да почнат да се разправят, да се опитат за н-ти път да убедят хубостниците на последните чинове, че са в час не по бридж или белот, а по друго (при това след като на този факт с играта на карти е обърнато внимание и на родителска среща/и, явно с надеждата за родителска подкрепа). Преди много години гледах  клип от фашинга,  в една от номинациите имаше въпрос "На какво те научи немската?". Един младеж , смятайки се за забавен, рече, че се е научил да играе супер добре карти за петте години. Тогава нямах много натрупан опит като родител с НЕГ и се изненадах негативно, а дъщеря ми само потвърди, че и в момента  с и ли без регулярните забележки от учители  някои хора само това си правят отзад..

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 20:03 от пенсионирана русалка

# 689
  • Мнения: 6 317
Не мога да повярвам, че в елитна гимназия играят карти в час...то бива, бива, ама чак толкова...

Общи условия

Активация на акаунт