91 НЕГ "Професор Константин Гълъбов" - тема 10

  • 77 672
  • 775
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 18 174
Хаха, просто тук се казва. Играят и другаде, пак в елитна, уви Wink Въобще, кофти е за хората, имащи тепърва бъдещи гимназисти,  но картинката не е розова и в доста по-общ план, а не само на ниво НЕГ.

# 691
  • Мнения: 958
Абе с две думи: бягайте далеч от немската 🤣, a татко Мецан добре направи, че я неглижира!

# 692
  • София
  • Мнения: 5 171
Абе с две думи: бягайте далеч от немската 🤣, a татко Мецан добре направи, че я неглижира!
Вие направихте също чудесен избор, като преместихте сина се в частно училище

# 693
  • София
  • Мнения: 375
Аз като начало се надявам да се подобри обучението по НЕ, все пак децата са там основно заради немския.
Дъщеря ми нямаше особен късмет откъм преподавател, все още е с Димитрова и се чувства ужасно неподготвена и несигурна за ДСД.
В момента часовете по НЕ са меко казано губене на време и проформа.

# 694
  • София
  • Мнения: 18 174
Ганис, двете неща са малко  различни.... Права ли е или не saffron, не знам,  имала ли е основателни  причини или не за такава стъпка, считала  е за виновно само  училището, само сина си и/или и двете, за това  също нямам  идея, но  поне е взела решението си за местене  на база някакъв реален опит със 73-то,  докато Мецан  коментира смело  гимназия, над която има наблюдения само от форума. Simple Smile И не става дума за днешното му включване, saffron най-вероятно визира предходното му с отричането не само на гимназията, а и на немците, и на всичко немско.

Като се говори за възрастни учители, гореупоменатата дама наистина трябва да бъде освободена. Моите уважения и към възрастта й, и към знанията й по езика (понеже със сигурност има такива), и към това, че се поддържа, но няма как да се очаква да е в час  и да работи ефективно с  деца след сигурно 50 години стаж.. Всяко нещо си има някаква времева граница, която не е  добре да се прекрачва. Да, няма учители по немски, които да се  надпреварват да работят в училищата с немски, така е,  но дори и някой по-семпъл откъм знания млад човек ще е по-добра алтернатива, понеже ще има поне силите (при налично желание, разбира се) да се дообразова в движение, да се ориентира бързо в изискванията за ДСД, да намира актуални материали за подготовка и т.н..

# 695
  • София
  • Мнения: 7 210
Хубаво е човек от една страна да е реалист, от друга - да има относително достоверни и честни спомени от собствената си младост.
Не ми казвайте, че никога не се е случвало някой да играе карти в час в нашите стари училищни времена, за които сега твърдим, че са "недостижими" и "ох, всички училища сега нямат общо с това, което бяха".

# 696
  • Мнения: 958
Харесвам интелигентните хора… Русалката схвана веднага закачливата ми ирония към Татко Мецан и неговото отношение към немската, която си остава най-желаната езикова гимназия в София. Изискванията  на родителите за някакво съвършенство е доста голяма летва дори и за тази гимназия.

# 697
  • Мнения: 4 081
Не се е случвало, Ред. Чела съм книга върху коленете си (под чина), но масова демонстрация на пренебрежение от типа на групова игра (шах, карти...) не е имало. А, спомням си и на морски шах сме играли, но пак внимателно - по незабелязващ се начин.

Въпросът не е дали децата си отклоняват вниманието в час, нито доколко атрактивни са преподавателите, а има ли демонстрация на неуважение. Последното определих като невъзпитание и тази квалификация се отнася към външната манифестация на скуката, без значение дали тя е обективно провокирана или не.

# 698
  • София
  • Мнения: 7 210
Точно внимателно е било, но не е като да не е било. 😊
ПП: Като се замисля, не знам дали е непременно лошо, че сегашното поколение е по-искрено, когато някой е скучен. Това е по-скоро размишление по темата "Новите дрехи на царя"

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 23:12 от Red

# 699
  • София
  • Мнения: 2 368
Значи това, което описваш Русалке, е съвсем различен казус.
Скрит текст:
“Забила съм” 🙂, защото разговорът тръгна от там, че след повече от месец отсъствие възрастната дама се е възстановила и е готова да се завърне ефективно, а с нея и режимът на нищоправене. (За нея споменаха ЗаСлoн и ROCKI). А знаеш, че нейната “работа” пряко засяга и мен.
В твоя случай  учителят иска да си преподаде урока, а му се пречи. Не споменаваш за кой става дума (продължава ли да се случва това или е от преди години), а и никой не се включва да разкаже подробности. Очевидно картоиграчите са се успокоявали с липсата на директорски авторитет и санкции (за родителския е ясно, че го няма изобщо). Днес новата директорка е споменала, че ще има строг контрол и внезапни проверки. И понеже питаш как бих постъпила аз , ако бях на мястото на потърпевшия преподавател (говоря за настоящия момент, когато НЕГ има директор) - просто ще им предложа да продължат белота в директорския кабинет. Или им събирам картите и ги изхвърлям в коша на тоалетната - ако искат да си ги вземат от там. Родителят, ако не го е срам, да заповяда да поиска обяснение. Ако е незаконно гоненето от час, ще ги изпроводя лично или ще позвъня на директорката да я информирам.
В случая не виждам как родителите могат да повлияят с нещо, ако ценностната им система изобщо допуска, че в поведението на децата им няма нищо нередно.
Междудругото играта на карти в училище (и в междучасието) е забранена.
Случайно присъствах на ситуация, в която две момчета се оплакаха на класната си, с която разговарях, че друга учителка им е взела картите през междучасието. Това, което им каза тя беше, че няма как са се застъпи за тях, защото играта на карти не е позволена в училище. Значи има и учители с “твърда ръка” и дано да са повече.

Последна редакция: чт, 11 апр 2024, 23:44 от Skiorche

# 700
  • София
  • Мнения: 7 210
Беше някъде преди НВО 7 клас на моята дъщеря, което ще рече преди поне и вероятно повече от 4 години, когато с изумление изгледах един репортаж по БНТ, в който беше цитирана сериозна бройка заведени дела от родители срещу училища/учители. Предимно за възражения срещу годишни оценки, но и за други санкции от страна на учители срещу ученици. Прощавайте, но ако аз съм учител от ен на брой години, въобще не си правя илюзии, че ще горя от желание да се разправям и занимавам с наказания на ученици, че после да си имам разправии в съда.
Въобще такива са ни времената, сякаш стана много лесно всеки да обвинява всекиго.
То е бумеранг.

# 701
  • Мнения: 4 081
Точно внимателно е било, но не е като да не е било. 😊
ПП: Като се замисля, не знам дали е непременно лошо, че сегашното поколение е по-искрено, когато някой е скучен. Това е по-скоро размишление по темата "Новите дрехи на царя"
Всеки е в своята мяра и нея задава и на детето си. Нали за това се препираме дали имат децата моралното право да припознаят в скучния си учител гол цар или някакви архаични ценности ги възпират. Мое мнение е, че отстъпят ли ценностите (сега вече като обобщение), настъпва ерозия, която пълзи на нива, преминава от сфера в сфера  и постепенно руши цялата организация на общността. И именно недобре приложената демокрация, в която всеки счита себе си за достоен, компетентен и най-вече имащ право да изрази (изкрещи) мнението си, като поругае, огорчи, унизи йерархично по-висшестоящия, незачитането на авторитети (дори единствено ситуативни) води до разпада, на който сме свидетели (пак обобщавам - извън контекста на НЕГ). Пиша пояснително, за да не се приплъзне пак смисълът, който влагам в невизирана посока. И защото е спам, да  затворим темата, позициите ни са ясни

# 702
  • София
  • Мнения: 7 210
Аз съм изключително съгласна с теб, Шарлот, за недобре приложената демокрация.
Все по-зле става по този параграф.

# 703
  • Мнения: 19 352
Скрит текст:
Беше някъде преди НВО 7 клас на моята дъщеря, което ще рече преди поне и вероятно повече от 4 години, когато с изумление изгледах един репортаж по БНТ, в който беше цитирана сериозна бройка заведени дела от родители срещу училища/учители. Предимно за възражения срещу годишни оценки, но и за други санкции от страна на учители срещу ученици. Прощавайте, но ако аз съм учител от ен на брой години, въобще не си правя илюзии, че ще горя от желание да се разправям и занимавам с наказания на ученици, че после да си имам разправии в съда.
Въобще такива са ни времената, сякаш стана много лесно всеки да обвинява всекиго.
То е бумеранг.
Във връзка с това се сещам за споделеното от позната, която преди две-три години се премести от частно училище в държавно, средна хубост за София. Разказваше, че най-фрапиращото за нея в новото училище бил натискът от родителите за оценки, докато в предишното  никога не е имала такива проблеми.

За чистачките се извинявам, че се намесих, но сметнах очакванията към тях за неоправдани. За мен трябва всички да чистят и толкова. Няма как да се разследва кой е драскал. Разбира се изискванията трябва да ги постави ръководството и досега при липсващо такова е разбираемо защо чиновете са били такива.
Същото важи и за играта на карти. Ние също играехме, но в барчетата около училище.
А така не само пречат на учителя, но и на децата, които искат да слушат в часа. А дали проблемът е само във възрастната учителка, при положение че се споделя и за географията?
Пак се стига до ръководството да заложи санкции в правилника, да подкрепя учителите при прилагането им и да не се огъва от родителски натиск.

# 704
  • София
  • Мнения: 18 174
Дъждец, бележкарството (на родители) е със страшни размери понякога..И то в "елитните" точно. Горко им на учителите за този вид натиск, особено на по-съвестно оценяващите. Сещам се сега,  просто постът ти ме провокира, за една такава майка. Чудо направо, не се стеснява дори да признае, че ходи да моли да изпитват детето й за по-висока оценка, че търси през близки и познати телефони/мейли да се свързва с учители със същата цел, че  съвсем преднамерено изтъква  в разговори, че е уж част от системата..И това дете е свикнало така да е "отличник". Ама каква услуга  е това, не знам, наистина. Разни хора, разни идеали.

Общи условия

Активация на акаунт