Рисуване за начинаещи и не само - 11

  • 19 303
  • 750
  •   1
Отговори
# 75
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 080
Има какви ли не пособия, но ми се струва, че важното е друго. Да имаш желание да рисуваш и да го правиш. Накрая материалите се свеждат до няколко, в зависимост от това какво най-ти приляга на твоя начин на рисуване и темперамент.
Сдобих се с хлебна гума и си направих пособие за рисуване от клечка. Сега остава и мастило да си намеря и съм готова. Тук около мен няма специализиран магазин за такива пособия. Преди имаше, но го затвориха. А в другите магазини да откриеш каквото ти трябва си е трудна работа.

# 76
  • Мнения: 36 778
Така е, но изпробването на различни материали е забавно Simple Smile А и на мен не ми допада специализирането - някои от любимите ми артисти в Ю туб рисуват с всичко. Примерно японският дядо Шибазаки.

Винаги има някои материали, които се ползват повече. На мен, например, все ми свършват зелените цветове.
Последно ми свърши на акрилните бои (миналия месец, няколко нюанса) и сега не мога да рисувам с тях. Не мога да смесвам, защото ще се вкамени много бързо, трябва да си е в тубичката.
Но пък си имам маслени бои, които използвах по-рядко и при тях няма такъв проблем.

Изписах си и зелените копик маркери (също няколко нюанса), но не ми се поръчват пълнители, защото ми изглеждат скъпи.

# 77
  • Мнения: 80
Много хубава тема и много красиви картини!

# 78
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 080
Тези дни тук са празнични и не съм на работа, та затова можах малко по-активно да се включа с рисунки. Но от утре пак влизам в рутината и ще имам по-малко време.
Пробвай когато ти изсъхне акрилната боя да я използваш като акварел като предварително я понамокриш с вода. Пробвай да видиш дали ще стане и какъв ефект ще има.

# 79
  • Мнения: 36 778
Струва ми се, че акрилната изобщо не се разтваря, като засъхне. Става като пластмаса. Но ще опитам.

# 80
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 080
Възможно е. Отдавна не ползвам бои.

# 81
  • София
  • Мнения: 3 947
Angela61, благодаря много. Като се докопам до таблета, ще се пробвам.
Имам четки с контейнер за вода, не от тези с боя вътре. Не мисля, че са много удобни. Струва ми се, че евентуално при ползване на акварелни моливи биха били от полза.
Акрилът е водоразтворим само докато не е изсъхнал. После е като маслото. Затова с него може да се рисува върху текстил. И после може да се пере. Е, след време изпада, но при качеството на платовете напоследък, не е сигурно кое ще изкара повече - боята, плата или конците.

# 82
  • Мнения: 36 778
Записах си някои видеа на Художник онлайн - тези дни ще ги изгледам Simple Smile
Междувременно се включих в маратона с маркери на Собака рисовака - един от малкото, в които не съм участвала. Той е относително лесен, единственият проблем е, че нямам всички цветове (но пък рисувам с каквото имам):



Хубавите ми зелени са почти сухи, останаха ми едни сиво-зелени тонове...

# 83
  • София
  • Мнения: 3 947
Макът е хубав. Може би малко черно в центъра ще го подчертае още. Обем има и фонът е чудесен.
Аз се регнах в някакъв маратон на Артефакто. После се сетих, защо не го правя. Двудневен маратон с една картина. От час и половина видео горе-долу цялото рисуване беше не повече от 10 минути, а художникът надали говори повече от 15-20. През другото време водещата напоително обясняваше за курсовете на същия художник. Даже негова ученичка имаше дето показа 5 неща направени след неговия курс. В общи линии не бих се записала, дори и да имам възможност. Ученичката разказа, как и било трудно да направи нещо самостоятелно, защото на курса художникът казвал, какви цветове да се ползват. Тя се хвалеше, де, че толкова добре се справя като абсолютно начинаеща, ама на мен ми прозвуча като “папагалски курс” - Повтаряй след мен!
Та водещата не даде на художника да направи повече от скицата с молив и фона за цялото видео, като останалата част я остави за втория ден. Ама аз втория ден не бях на линия, но за сметка на това писмо с линк със записа така и не ми дойде. Мен ме хвана нервата още първите 15 минути и си направих собствена интерпретация на катрината. Има какво да се подобри, но ще е друг път.

# 84
  • Мнения: 36 778
Пейзажът се е получил много добре Simple Smile
Аз напоследък имах глупав проблем с Артефакто - не можех да си намеря линка със записа (и това се случва няколко пъти). Получавам писмо, на което пише, че вътре има линк и не го намирам! Rage Хипотетично е бил някъде там, но това, което се вижда, са няколко линка към курса.
Преди (т.е. преди няколко месеца) не беше така; ядосах се и се отписах от бюлетина им.

# 85
  • София
  • Мнения: 3 947
Сега отидох да видя. Имам мейл. Няма линк за записа, защото го получаваш като бонус, ако запишеш курса им, за който има линк. Т.е. не взимаш курса - нямаш запис.
Вярно много се изнервих оня ден с тях. Май няма да си ги причинявам повече.

# 86
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 080
Рая, като цяло картинката е тръгнала добре. Можеш още да поработиш в средния план, там още трябва дълбочина. Поиграй си със светлосенките на къщичките и терена пред тях. Предния и задния план са хубави и не ги пипай повече. Единствено предния план може да се наложи да се изясни повече, с повечко подробности, но това зависи от средния план с къщичките.

# 87
  • София
  • Мнения: 3 947
Angela61, благодаря за насоките. Оставих я да престои, защото ми се струват къщичките много тъмни, а не виждам как да ги изсветля повече. Ако го измисля, фокусът ще е на тях и няма да пипам предния план, но ако не - ще трябва него да детайлизирам.

# 88
  • Мнения: 36 778
Те и без това са в сянката на дърветата. Много ми харесват самите дървета, а долината ми изглежда като покрита с мъгла (което е нормално за планинските райони).

# 89
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 080
Angela61, благодаря за насоките. Оставих я да престои, защото ми се струват къщичките много тъмни, а не виждам как да ги изсветля повече. Ако го измисля, фокусът ще е на тях и няма да пипам предния план, но ако не - ще трябва него да детайлизирам.
Ако си рисувала с акварел ще ти е трудно да изсветлиш, по-скоро би се затъмнило, но ще стане прекалено тъмно. Но аз по-скоро бих обърнала внимание на терена където са стъпили къщичките. Там ми липсва малко яснота.

Да ви насоча малко:
- контрастните тонове (както са черното и бялото) при основните тонове са следните:
Синьо - оранжево
Червено - зелено
Жълто - лилаво
Тези цветове можете да ползвате за изграждане на сенките.
И - където е най-тъмното, там е и най-светлото. Всичко останало са нюанси на тези две крайности, както и взаимните отражения на околните предмети. Въпроса е да ги видите къде точно са проявени.

Последна редакция: нд, 20 авг 2023, 16:27 от Angela61

Общи условия

Активация на акаунт