Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 36

  • 24 920
  • 887
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5 204
Част от моята цедена отиде в банката за майчина кърма. Друга - в палачинки и нещо средно между кексчета и хлебчета.
Само не прави грешката да накисваш нещо в нея, защото се разгражда Simple Smile

# 91
  • Мнения: 779
здравейте, искам да попитам по-опитните майки - при спиране на кърменето след годинката с какво замествахте? АМ тройка или прясно/кисело мляко. Давам АМ но педиатърката ми даде изключително смущаваща информация да давам НИСКОмаслени кисело и прясно мляко, противоречи на всичко което знам но не намирам точна информация
Здравейте,

Не бих се доверила на педиатър относно хранене на детето. Това е съвсем различна сфера от тяхната и те изобщо не са запознати с новите проучвания по въпроса. За мен доктор Владимирова е в час с нещата, от нейните уебинари се информирам. Разбира се, решението на кой да се доверите е ваше, но тя винаги излиза с информация, цитирана от някъде, а не просто така да си съветва някакви неща без причина. Та, по вашия въпрос, тя казва , че до 3 години е добре да се дава АМ за тодлъри, защото те са обогатени с доста неща, които ние можем да пропуснем да им осигурим в дневното меню. Кравето и киселото мляко, в този смисъл, не съдържат тези допълнителни неща, а единствено са добър източник на така необходимия за възрастта калций. Така че вие преценете дали да давате АМ или кисело/прясно пастьоризирано мляко.

# 92
  • Мнения: 2 296
Благодаря, и аз клоня към АМ, но имах нужда от потвърждение.

# 93
  • Мнения: 6 918
Не искам да влизам в полемика, но нека не забравяме под чия шапка са видеата на д-р Владимирова и за кого работи.

# 94
  • Мнения: 779
Не искам да влизам в полемика, но нека не забравяме под чия шапка са видеата на д-р Владимирова и за кого работи.
Така е, но обяснява подробно на какво се основава нейната препоръка. Така ми се струва достоверно, но иначе нека спомена и Мира Делчева, която тук в бг мама отговаря на въпроси за хранене на детето до 3 години и е отговаряла на въпрос, че след 1 година може да се замени адаптираното мляко с прясно или кисело. Въпрос на лична преценка.

# 95
  • София
  • Мнения: 2 432
Към майката със стомашния вирус, за мен кърменето беше най-голямото спасение като е болно детето от такова чудо. Антитела, електролити, течности, окситоцин, само плюсове има за бебетата. Като бях с грип, с температура, едва гледаща, пак държах човека на гърда, беше и по-малък тогава (4месеца).

# 96
  • София
  • Мнения: 631
Към майката със стомашния вирус, за мен кърменето беше най-голямото спасение като е болно детето от такова чудо. Антитела, електролити, течности, окситоцин, само плюсове има за бебетата. Като бях с грип, с температура, едва гледаща, пак държах човека на гърда, беше и по-малък тогава (4месеца).

Всъщност детето явно не е повръщало от кърмата, а просто след всички чайове просто е бил с пълно стомахче. Честно казано, послушах само първите два дни педиатърката и след това с лек страх започнах да го кърмя и нямаше проблем и вече е излекуван, отново си се кърмим без проблем и наистина проблемът изобщо не е бил в кърмата.
Бяха ми казали, че най-вероятно ми е "заразна" и да съм хвърляла като цедя. Но...добре че не послушах и си замразих всичко 🤗🫶

За друг път ако се наложи ще си знам, че няма какво да се притеснавам!

# 97
  • София
  • Мнения: 2 432
Много малко вируси се предават през кърмата и то са ,така да се каже ,екзотични. В повечето случаи тя пази (99.99%) или подпомага укрепването. За лекарствата не е баш така и тогава трябва да се внимава повече, но да Simple Smile Кърмете си спокойно, стига да имате сили, като се случи да сте болни.

# 98
  • София
  • Мнения: 331
Здравейте, имам дъщеричка на 2м и 1 седмица, от няколко дни храненето ни продължава не повече от 5 минути, а по- често по 3, иска отново да суче след след около 2ч в повечето случаи, а заспи ли си хубаво и след 3 и повече часа. Абсолютно на поискване е. Повече ме притеснява това че последните 3-4 вечери явно има и колики, но направо се дърпа и не иска да засуче, ядосва се, плаче, крещи направо, не я насилвам, но се вижда че е гладна, не се успокоява по никакъв начин, чак като грохне от умора и плач ...
Единственото по-различно което се е случило последните дни е че спрях да й давам пробиотика по препоръка на педиатъра и това че й сложихме ваксини. Това някаква кърмаческа стачка ли е, или я боли коремчето и има колики според вас ? С голямото ми дете не съм имала такъв момент и съм направо притеснена.

# 99
  • Мнения: 345
Бебето -(2м) плаче щом доближи гърдите ми и започва да плаче, удря ме. Едно хранене ни отнема час и нещо, защото я чакам да се успокой, забелязах, че го прави, когато пръцка, също така и когато гърдите ми са препълнени. Явно изпитва дискомфорт, та случвало ли ви се е и какво предприехте, за да може детето ви да се храни пълноценно?

# 100
  • Мнения: 2 982
Изцеждай гърдите за да няма толкова силна струя преди да кърмиш, относно пръцкането явно има колики и ще отмине

# 101
  • Мнения: 7 776
здравейте, искам да попитам по-опитните майки - при спиране на кърменето след годинката с какво замествахте? АМ тройка или прясно/кисело мляко. Давам АМ но педиатърката ми даде изключително смущаваща информация да давам НИСКОмаслени кисело и прясно мляко, противоречи на всичко което знам но не намирам точна информация
Здравейте,

Не бих се доверила на педиатър относно хранене на детето. Това е съвсем различна сфера от тяхната и те изобщо не са запознати с новите проучвания по въпроса. За мен доктор Владимирова е в час с нещата, от нейните уебинари се информирам. Разбира се, решението на кой да се доверите е ваше, но тя винаги излиза с информация, цитирана от някъде, а не просто така да си съветва някакви неща без причина. Та, по вашия въпрос, тя казва , че до 3 години е добре да се дава АМ за тодлъри, защото те са обогатени с доста неща, които ние можем да пропуснем да им осигурим в дневното меню. Кравето и киселото мляко, в този смисъл, не съдържат тези допълнителни неща, а единствено са добър източник на така необходимия за възрастта калций. Така че вие преценете дали да давате АМ или кисело/прясно пастьоризирано мляко.

Хайде тогава да й видим източниците на госпожата. Защото такава препоръка за даване на АМ след 1 годинка няма! Държа в тази тема да се дават препоръки, базирани на актуални научни данни, в първа страница има сайтовете на международните здравни организации, с които можете да си правите справка. А дори да не ползвате първа страница, гугъл, първи сърч,първи резулат - NHS (това е еквивалента на Англия на министерство на здравеопазването):

- https://www.nhs.uk/conditions/baby/weaning-and-feeding/drinks-an … rom%2012%20months.

Ето още:
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2018/0815/p227-s1.html

Не само няма нужда се дава АМ след 1-вата годинка, ами и съответните млека за тази възраст са със съдържание на допълнителни захари и могат да са потенциален проблем. Приемът на обикновено мляко е по-здравословният избор и в това няма научен спор.

Надявам се това да изчерпа дискусията, защото последващи постове колко е полезно АМ, обогатено с явно супер съставки, които тодлър би трябвало да приема през твърдата храна и т.н. и т.н. ще бъдат третирани като реклама и ще бъдат докладвани.

Поздрави,
Кактусче

# 102
  • Мнения: 779
Кактусче, благодаря за намесата!
Наистина ми звучеше много достоверно, но явно не е точно така.

# 103
  • Мнения: 2 296
Благодаря за уточненията. Аз също използвам Гугъл, но до точно тази информация не стигнах. Разбира се, трябва да знаеш кои източници да отсееш. При храненето без съмнение има и различни школи и препоръки. Не случайно я има и тази тема, в която на драго сърце и аз отговарям и се опитвам да помогна. В такива дискусии се ражда истината, и съм сигурна че никой тук не е споделил нещо с лоша умисъл.
Със сигурност ми беше полезно да видя още веднъж препоръката да са пълномаслени млечните продукти, което още веднъж затвърждава мнението ми, че педиатърката ми си няма идея от хранене, нищо че има малко дете.

Иначе понеже рисърчвах и аз още след онзи ден, Маги Пашова препоръчва един от трите варианта
1. Кърмене (аз продължавам да кърмя макар и само сутрин засега)
2. 400 мл пълномаслено мляко или АМ
3. 30 гр сирене, чаша прясно мляко и 125 гр кисело мляко на ден

Наясно съм че много АМ за след годинката съдържат нишестета и малтодекстрин. Детето ми пие 200 мл вечер от него. Трудно ми е да взема решение да му давам прясно мляко вместо това, предвид кякво е млякото по магазините. Струваше ми се че малкото малтодекстрин е поносим компромис на фона на това, че все пак е направено за деца. На фона на споделеното съм склонна да избера варианта с различни млечни продукти. Така или иначе детето ми яде всеки ден малко количество сирене.

Благодаря за препоръките!

# 104
  • Мнения: 7 776
Ако се притеснявате за качеството на прясното мляко, вече има добри алтернативи на български био марки, био ферми, но разбира се, са по-скъпи. В София поне вече има варианти, фермерски пазари, аз последно си купувах през онлайн платформа за пазаруване даже.

Във фб има групи също, тук има тема, но не знам колко е активна.

Общи условия

Активация на акаунт