Да пусна ли детето ми на 13 години, да пътува само с БДЖ?

  • 4 723
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте, вчера (07.08) излезе нещо спешно, и се оказа, че ще трябва да пусна детето си утре, или вдругиден да пътува с влака. То е на 13 години, и е много оправно, но ме е страх някой да не го ограби, или направи нещо. Влакът е директен, т.е. спира само на големите градове - (Айтос, Нова Загора, Стара Загора и т.н.). Въпросният маршрут е от Бургас до Димитровград. Ако имате някакви съвети, моля пишете.

# 1
  • Мнения: 10 413
Синът ми е пътувал на 8 от Пловдив до Бургас (преди 10тина години). Аз го качих на влака, дядо му го чакаше. Нищо особено като цяло, звънках му 2-3 пъти за кратко и веднъж той беше инструктиран на Карнобат да се обади 😊
На 13г си е съвсем голямо дете, обикновено на таз възраст спокойно учат в чужд град на общежитие и се прибират сами уикендите с рейс/влак.
**Между другото беше по негово желание, само дето малко дълго му дойде като времетраене, иначе беше доволно лапето.

Последна редакция: вт, 08 авг 2023, 13:04 от duhi_puhi

# 2
  • Мнения: 24 341
Щом се налага, бих ви посъветвала да помолите някой да го наглежда. Може кондуктора да помолите, той със сигурност ще е до крайната гара

# 3
  • София
  • Мнения: 17 283
Няма ли автобус по маршрута? На такава възраст съм пускала сина си, но в автобус, по-спокойно ми беше.

# 4
  • Мнения: 5
Няма ли автобус по маршрута? На такава възраст съм пускала сина си, но в автобус, по-спокойно ми беше.
Ами аз лично бих предпочела влак. Той е от тези новите, които са с климатик. Детето е пътувало само с автобус, и оттогава има лоши спомени. Миришело зле, шофьора бил перверзен…

# 5
  • Мнения: 46 518
Ако наистина се налага, като например за присъствие в училище, полагане на НВО и подобни, да.
Само за гостуване, ваканция или друга причина от този тип, не бих.

# 6
  • Мнения: 5
Ако наистина се налага, като например за присъствие в училище, полагане на НВО и подобни, да.
Само за гостуване, ваканция или друга причина от този тип, не бих.
Имаме един стар роднина, който в последно време много се рязболя. Не се знае колко време му остава, а детето е доста близко с него. Затова, иначе защо ми е да го пращам от морето до южна България. Планът е детето ще отиде там, ще постои 1-2 дни, и после пак ще си хване влака. Но все пак, ако имате някакъв съвет, моля пишете.

# 7
  • Мнения: 9 438
Не, не бих си пуснала детето да пътува само в БДЖ. Съображенията са ми свързани със случващите се през последните месеци неща.

# 8
  • Мнения: 413
За пътуване в рамките на 30-60 мин. бих го пуснала, за по-дълго - стига влакът да е тип салон, не с купета, като отново бих имала някакви резерви. Само по себе си пътуването с БДЖ е удобно (ако ползвате някакъв вид намаление и евтино), но никога не се знае с какви хора ще се падне да пътува - разбира се, същото важи и за придвижване с автобус.

# 9
  • Мнения: 5
За пътуване в рамките на 30-60 мин. бих го пуснала, за по-дълго - стига влакът да е тип салон, не с купета, като отново бих имала някакви резерви. Само по себе си пътуването с БДЖ е удобно (ако ползвате някакъв вид намаление и евтино), но никога не се знае с какви хора ще се падне да пътува - разбира се, същото важи и за придвижване с автобус.
Здравейте, тъй като не се возя в БДЖ често, моля да ми кажете от графата, влакът салонен ли е?

# 10
  • Мнения: 2 215
Аз съм леко параноична в днешната реалност що се касае за самостоятелно пътуващи деца. Дори и поради тази причина не бих, ако ми е чак толкова важно, бих потърсила придружител.

Салон е това.

# 11
  • Мнения: 178
Ще Ви дам съвет,даден ми от железничари.Настанете детето в първия вагон.Там пътува жп бригадата- кондуктори,началник влака.Ако не се касае за нощно пътуване,не мисля,че ще има проблем.

# 12
  • Мнения: 1 228
За момче или за момиче става въпрос? Не че има особено значение де. Аз бих го пуснала. Имате мобилна връзка, може да се разберете да се чувате, да речем, през половин час. Предполагам имате и приложение за следене на местоположението. Ако резервирате място предварително и имате право на избор, може да вземете такова в близост до машинистите, там се подвизават и кондукторите през по-голямата част от пътуването.
Нека не носи лаптоп или други видими скъпи предмети, за да не привлича погледите на недоброжелатели.
Ако пътуването е през деня, мисля, че 3-4 часа не биха били проблемни.
А, допълвам, че и аз говоря за салонен, не за такъв на отделни купета. За втория тип доста ще се замисля.

# 13
  • Мнения: 5
За момче или за момиче става въпрос? Не че има особено значение де. Аз бих го пуснала. Имате мобилна връзка, може да се разберете да се чувате, да речем, през половин час. Предполагам имате и приложение за следене на местоположението. Ако резервирате място предварително и имате право на избор, може да вземете такова в близост до машинистите, там се подвизават и кондукторите през по-голямата част от пътуването.
Нека не носи лаптоп или други видими скъпи предмети, за да не привлича погледите на недоброжелатели.
Ако пътуването е през деня, мисля, че 3-4 часа не биха били проблемни.
А, допълвам, че и аз говоря за салонен, не за такъв на отделни купета. За втория тип доста ще се замисля.
Здравейте, мерси много за съветите. Ще направя както беше написано по-горе, и ще го настаня в първия вагон, в първа класа.

# 14
  • Мнения: 1 228
Направете и обичайния инструктаж - да не говори с непознати, да не споделя лична информация с никого, при възникване на проблем да се обръща към служебно лице от влака, да не стои в близост до линиите, ако се налага да чака сам, да не слиза на междинните спирки.

Общи условия

Активация на акаунт