Шеф, мултиварка или както ние го наричаме КУКЪР - Тема 8

  • 11 574
  • 195
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 5
Здравейте получих за подарък този мултикукър (Crown model: EPC - 6L 10P) преди година и нещо и не бях се решила да го ползвам до сега... Имам нужда от помощ как да сваря петел 🐓 в него Благодаря ви предварително и Весели Празници 🙃☺️

# 76
  • Paris, France
  • Мнения: 14 313
А петелът побира ли се вътре? Както  експрес тенджера се процедира. Ако искате просто готов петел и не търсите бульон, слагате поставката за пара, наливате минималното указано количество вода, което е между 200 и 300мл за 6 литрови модели и слагате поставката за пара и върху нея овкусения петел с гърдите нагоре. Аз слагам и целина, морков и лук във водата за по-добър вкус. Ако след сваряване ще печете петела за да има кора, задавате 5 минути по-малко. Аз задавам 20 минути за петел и чакам налягането да спадне само, което е още 20 минути. Ако няма да го запичате, 20 мин, чакате още 10 мин, вадите остатъчната пара, отваряте и ако не е готов, задавате още 10 мин и след като изтекат, вадите парата и отваряте.

Вътрешностите се махат преди сваряване. Подразбира се, но да си кажа. Плънка се слага преди да се пъхне във фурната и трябва да е сготвена другаде. Ако слагате плънка, 10 мин налягане и след това се добавя плънката и още 20 налягане. Ако плънката е с ориз или поемащи вода зърнени, долу се слага повече вода - минималното за пара + това, което обичайно зърното поема.

Може да намажете с мазнина и да овкусите. Аз натривам с чесън, мажа със зехтин, натривам черен пипер и малко сол поне.

Ако искате бульон, нареждате целина, моркови, лук на дъното. Петелът се слага на тях и се долива вода докъдето искате, но не повече от 2/3 от съда. Сол и зърна черен пипер слагате ако не е осолен. Петелът може да стърчи без вода 5см. Горещата пара сготвя месото.

Да ви е вкусно!💐🥂

# 77
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 872
Вариант е и да се напълни с ориз и да се сложи в кисело зеле и да се сготви на бавно готвене. Но не зная какво предлага уредът като опции.
Вчера правих пълнено пиле, за 5 часа на бавно готвене стана супер. За петел може би ще иска повече 7-8 часа.

# 78
  • Paris, France
  • Мнения: 14 313
Децата ми не харесват пиле без препечена кора и е абсурд да им го сервирам сварено или сготвено на бавно.

А това пълнено пиле запичаш ли го след бавното готвене?

Петел на бавно съм правила само във винен сос. За 6 часа стана, но на парчета го готвих, не цял. Зависи и от температурата на уреда.

# 79
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 872
Ето го пилето. Направих само една грешка, трябваше да го сложа първо с гърдите надолу, за да може като го обърна, да остане преди печенето с гърдите нагоре и да се запече откъм гърдите. Но нищо, изяде се. Да, запечено е за 15 Мин на Грил. Моят кукър е комбиниран.

# 80
  • Мнения: 5
Благодаря ☺️🙃

# 81
  • Мнения: 317
Здравейте  спешно реших че ми трябва кукър .
Какво   ви е мнението за този TEFAL CY754830 TURBO CUISINE
Или ми предложете нещо хубаво до 300 лв

# 82
  • София
  • Мнения: 316
Здравейте  спешно реших че ми трябва кукър .
Какво   ви е мнението за този TEFAL CY754830 TURBO CUISINE
Или ми предложете нещо хубаво до 300 лв

Не видях колко литра е тефал-а,но Ви препоръчвам Instant pot ,напримет този модел : https://instantpot.bg/produkt/duo-evo-plus/ , 5,7 л. е 340 лв. или https://instantpot.bg/produkt/duo-nova/  за 220 лв. . Разгледайте сайта от линка -има и други модели на промоция.

# 83
  • Paris, France
  • Мнения: 14 313
Здравейте  спешно реших че ми трябва кукър .
Какво   ви е мнението за този TEFAL CY754830 TURBO CUISINE
Или ми предложете нещо хубаво до 300 лв

"Нещо хубаво" не се купува импулсивно, независимо от цената. Проучете уредите преди да се хвърляте на първия. Кукър, който е идеален за някого може да е ужасен за друг. Решете какви функции са ви нужни и дали наистина са ви нужни, какви максимални и минимални температури и налягане желаете да вдига уредът, дали държите да може да пече на долен реотан (рядкост при кукъри с налягане), дали искате капак за еърфрай, какъв обем храна ще готвите обичайно и искате ли по-голям капацитет, дали искате да замените оризоварка, уред за бавно готвене с мултикукъра и тогава изберете поне няколко модела.  

Показаният Тефал не е лош. Капацитетът от около 5л, което значи 2.5л ориз и бобови и 3л супа и манджа е достатъчен за 4 човека. Пече кекс. Много е икономичен. Не ми харесва материалът на купата, това, че няма дръжки и това, че капакът не е закачен и не влиза в миялна. Не ми харесва и това, че много бавно загрява. Яко ме дразнят иконите без надпис с букви на програмата и че са трудно видими. Не харесвам и въртящите копче в средата, което с времето се разваля и се върти без да мести програми.

Ако не държите на печене на кекс, Instant pot са с иноксови купи и капаците им се мият и в миялна. Имат модели без въртящо се копче.

# 84
  • Мнения: 1 114
Мултикукъра ми е First, вече няколко пъти се случи, да не мога да освободя налягането. Програмата си свършва, всичко е ок и когато завъртя палчето не се случва нищо, не изпуска и чакам сам да  изпусне, или мъжа ми го изпуска със шиш от клапата. Капака го разглобих и почистих и същата работа.

# 85
  • Paris, France
  • Мнения: 14 313
Някои ястия, като бобови, каши, манджи с гъсти сосове може да запушат клапата като се изпуска парата и затова при приготвяне се задава много по-кратко време и/или налягане и се оставя да падне само 20 или 30 минути. Ако след промиване клапата работи, може да е от това.

Ако се случва и при готвене на пара, когато няма начин частица храна да запуши клапата, то клапата вероятно е износена или повредена и е за смяна. Може и само гумичката да трябва да се смени.

 Пишете на производителя и обяснете проблема! В сервизите би трябвало да имат резервни части. Ако моделът е стар, в алиекспрес и подобни сайтове има части. Пишете на продавача със снимка и размери и ще ви намери клапа. Нещо такова е:

Je viens juste de trouver cet article incroyable sur AliExpress. Jetez-y un coup d'œil ! 2,53€  22%de réduction | Poignée de rechange pour autocuiseur électrique, 6 pièces de rechange pour cuiseur à vapeur
https://a.aliexpress.com/_EGJkAz3

Обезателно се консултирате с продавача преди да поръчате!

Успех и да се похвалите.

# 86
  • Мнения: 1 183
Четох, четох и се обърках.

Искам да избере ninja или instant pot (става въпрос за комбинираните). Но имам питане към по-вещите - има доста отрицателни мнения за купата на ninja и че тази на instant pot е по-добра. Наистина ли лесно би се захабила? Или по-скоро проблемът не е в самата купа, а неправилно използване?

Също така на видеа гледах instant pot (pro) и ми се струва огромен с капака за запичане, по-удобно ли е с един капак, както е ninja? Или като са отделни капаци се чистят по-лесно?

Друго, което четох, е че при instant pot понякога стават фалове при изпускане на налягането, има доста видеа, такова с ninja не видях.

И сега не мога да разбера кой има повече плюсове - ninja или instant pot…

# 87
  • Мнения: 2 081
Четох, четох и се обърках.

Искам да избере ninja или instant pot (става въпрос за комбинираните). Но имам питане към по-вещите - има доста отрицателни мнения за купата на ninja и че тази на instant pot е по-добра. Наистина ли лесно би се захабила? Или по-скоро проблемът не е в самата купа, а неправилно използване?

Също така на видеа гледах instant pot (pro) и ми се струва огромен с капака за запичане, по-удобно ли е с един капак, както е ninja? Или като са отделни капаци се чистят по-лесно?

Друго, което четох, е че при instant pot понякога стават фалове при изпускане на налягането, има доста видеа, такова с ninja не видях.

И сега не мога да разбера кой има повече плюсове - ninja или instant pot…
Ние сме с instant pro( комбиниран), не ми се струва огромен. “ Фалът” с изпускането на налягането ми се случи при варене на червена леща, но проблемът е бил в мен.
Върнете назад и прочетете коментарите на Nevena Virolan, много са полезни.

Nevena Virolan, много благодаря за помощта при избора ми и за всичко, което споделяш с нас!
Здрава и щастлива година!

# 88
  • София
  • Мнения: 316
Аз съм с instant duo-комбиниран с два капака-един фал съм имала с боб.Варивата образуват пяна и когато ги вариам трябва да се изчака поне 5 мин.след края на програмата ,защото образуват пяна има и люспи които могат да запушат клапана.Фала при мен беше,че от клапана започна да излиза пяна и течност.Капака за под налягане се мие изцяло може  и в съдомиялна,капака за air fryer само се забърсва.
Това което сте чела за капака,че не се отваря е за модела на Instant pot,който е комбиниран с един капак,но и там проблема не е от уреда,а от човека.
За Instant pro-за мен това е най-доброто на марката-има дръжки на основния съд както и плоско дъно,степенни на програма соте и подобрено изпускане на парата.
Уредите не са малки като обем,но имайте в предвид,че за функция air fryer площа не е голяма. Размера зависи и от това колко членно е домакинството Ви. Когато избирах като Вас Instant ме спечелиха,че имат официален вносител/сервиз в Бг-сервиз,резервни части и аксесуари  могат да се купят от тях, като условието за сервиз е ако сте в Бг да е купен от България. Чела съм,че извън гаранционно в Бг не извършват ремонти ако сте го купили от Амазон например.
За размера-ние сме двама и аз взех 8 литра-да голям е ,но мога да готвя малко и много. Например за парче меса 1-1.5 кг. е точен размера,както и за цяло пиле 1.5 кг. може и по-голямо. Когато имаме гости ми е точен за повече хора.Пека кекс във форма 22 см.-това е размера на форма която се събира във основния съд на duo и pro,правя крем карамел  във същия размер .За да придобиете представа какво предлагат ката резервни части,аксесоари и обслужване разгледайте сайта на Instant.bg-има статии,разяснения и рецепти.
За Нинджата нямам наблюдения,но до колкото знам в Бг няма официален представител-със сигурност са добри и те.За купата все в един момент покритието се нарушава и ще Ви трябва нова купа,но и те са обемисти така,че преценете според бюджета Ви и какво обичате да хапвате/готвите.
Аз препоръчвам Instant pro+air fryer.

Последна редакция: ср, 03 яну 2024, 01:02 от Veselina04

# 89
  • Paris, France
  • Мнения: 14 313
🎅🎁🎄За много години 🥂! Да сте живи, здрави, доволни и щастливи и много вкусотии да наготвите през новата 2024г! Дано годината да е мирна и спорна! 🎄🎁🎅

CasadelSol, много, много благодаря за милите пожелания 💐. Да ти се връщат двойно + достатъчно пари да си купиш всичко останало! 💃

Четох, четох и се обърках.

Искам да избере ninja или instant pot (става въпрос за комбинираните). Но имам питане към по-вещите - има доста отрицателни мнения за купата на ninja и че тази на instant pot е по-добра. Наистина ли лесно би се захабила? Или по-скоро проблемът не е в самата купа, а неправилно използване?

Също така на видеа гледах instant pot (pro) и ми се струва огромен с капака за запичане, по-удобно ли е с един капак, както е ninja? Или като са отделни капаци се чистят по-лесно?

Друго, което четох, е че при instant pot понякога стават фалове при изпускане на налягането, има доста видеа, такова с ninja не видях.

И сега не мога да разбера кой има повече плюсове - ninja или instant pot…

Не казвате за кой модел Нинджа става дума. Купите на Нинджа, които съм виждала са ОК и се мият в миялна. Нямам Нинджа, но никой около мене не се е оплакал точно от купата. Оплакванията са, че в тукашния амазон и сайта им няма резервни купи редовно и трябва да се мие на тагадък ако нямате втора.

На Instant pot купите, с които идва нов уред са иноксови и съответно железни и нямат износване. Несравними са купите с покритие с иноксовите, макар и моята да е като нова след 14г ползване, а е с покритие. Моята е досущ като на Cookeo, само че е 5л. Иноксът си е много по-здрав, естествено. Негативите на инокса са, че не може да се пече кекс директно в купата, понякога залепва пърженото и това е. Може да си купите и тефлонирана за ястия, които не искате да залепват, но не знам дали имат за  всички модели и размери. Ето за 5.7 литровите:

https://www.amazon.fr/Instant-Pot-anti-adh%C3%A9sif-autocuiseur- … 1a67018e346b1edc2

На някои модели IP купата е с дръжки и това е голямо удобство (извън миялната 🌞).

Цаката с купите с покритие, но и инокс е да не се трият с нищо, различно от мека гъба и загоряло и обръч от варовик да се чистят с оцет и вода. Наливате оцет, вода да покрие загорялото или обръча и пускате налягане за 2-3 мин и всичко е паднало само. После плакнете добре и миете с мека гъба. Съветът за оцета е от сайта на Тефал.

При абсолютно всички мултикукъри с налягане, дори Cuckoo, стават фалове с изпускането. И при мене се случва, няма как. Има фина електроника, особено в кукърите, които сами вадят парата. Влия е се от пара, температура.  Това и в експрес тенджера може да се случи, макар и по-рядко. Ако сте готови да готвите бобови и каши, ястия с частици по-дълго, рядко става проблем и е много икономично. Слагам леща на налягане 2 от 5, като заври след 10 или 15 мин изключвам и чакам налягането да падне само и след 10-15 ми е паднало и отварям капака. Никаква пара в къщи преди да отворя и сготвена леща с 0.2 kW.

Нинджите заемат повече място на плота от IP в 2D Тежки са колкото микровълнова с грил, но заемат повече място. Досега не съм видяла IP, дори 8л, който да заема повече място от Нинджа. IP е висок, да, няма как.

Нинджа и Инстант пот са марки като Тефал и Мулинекс. Какви плюсове да имат?

Гледайте функциите, а не марката! Като изберете няколко уреда с функции, които ви устройват, може да търсите коя марка сменя по-лесно дефектна уред, коя има сервиз наблизо и подобни.

За капаците дали да са закачени - всеки има различни предпочитания. Моят за налягане е закачен и ми е супер удобно. Вътрешният се сваля и се мие в миялна. Личните ми предпочитания са закачен капак за налягане и подвижен за airfry. Капаците за еърфрай се чистят трудно. Някои модели Нинджа имат сваляща се решетка на капака за фрай, която може да се мие в миялна.  

На Нинджа закаченият капак за фрай е удобен ако нямате място в шкафовете.

Аз нямам капак за еърфрай, но имам газов грил и допичам там.

Помислете си добре какви функции искате! Като купувахме печката, избрах със шиш за грил. Ползвах точно 2 пъти и от 15г седи в чекмеджето.

И налягане, и горно печене с вентилатор са много удобни функции, но не всекиму са нужни. Същото с функция печене на долен реотан. За мене е супер важна функция, но поне 70% от пишещите в темата я нямат и не ги бърка.

Вижте размерите първо!

Ако търсите по-компактен и лек уред, Olla GM H deluxe fry e 6л, с възможности за много екстри, добра цена, пече кекс с диаметър 22-24см директно в купата и му прави кора с капака. Тежи "само" 8 кила срещу 11.5 за IP pro i Ninja.. Негативите и са, че купите са без дръжки, не тегли точно ако капакът за еърфрай е поставен (защото е тежък и дърпа назад), вдига до 200° капакът, а ИП про до 230° и капакът за налягане не се мие в миялна. Купата е с много хубаво покритие и всичко излиза като тапа, а ако искате инокс- продават допълнителни такива. Размерите и са 45×41см. IP pro е около 35×40 на плота.

https://www.amazon.fr/Cecotec-programmable-multifonction-couverc … ab12c0645a80e3aa8

Не казвате коя Нинджа визирате за да я видим.

Третирайте такива уреди като микровълнова! - трябва им постоянно място на плота.

Направете си списък с всичко на което държите, нуждите ви, колко човека ще храните редовно и дали на еърфрай или налягане. 5 литровата ми е предостатъчна за 5 човека за манджа, но за еърфрай и за двама едвам ще стига ако искаме пържоли.

Общи условия

Активация на акаунт