Как овладявате гнева кьм децата?

  • 6 044
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 79
Как се справяте с негативните си емоции, които се появяват в моменти на непослушание и умора? Стремя се никога да не повишавам тон, никога не използвам насилие, разбира се,но има моменти,в които просто се разплаквам от безсилие и умора....вие имате ли такива моменти и въобще как успявате да се наложите без да повишите тон....При нас има дни,в които детето непрекъснато се дърпа по улицата с риск да се изплъзне и да го удари кола,тръшка се,не иска да върви и просто сяда на земята с идеята някой да го носи,крещи за всичко....:/

# 1
  • София
  • Мнения: 13 155
В такива моменти си припомням, че децата не са ме карали да ги раждам, а аз съм ги искала.

# 2
  • Мнения: 40 924
Аз не виждам лошо в повишаването на тон. Малко дете не разбира от логика, как да усети, че върши нещо нередно, ако не усети промяната в тона? Но не трябва да е изливане на яд, а целенасочена и внимателна интонация.

# 3
  • Мнения: 25 615
Първо, родителят също е човек и има право да се ядоса и да реагира като всеки ядосан човек. Дори да повиши тон.
Второ, точно повишеният тон дава на детето да разбере, че е преминало границата на търпението на родителя си.
Повишен тон не означава истерични крясъци или обидни епитети. Просто повишаване на тона и промяна на интонацията, с което се подчертават думите/искането/забраната на родителя.

И изобщо, няма нужда родителят да се изживява като бог – сияен и безгрешен. Обикновен човек е и нищо човешко не му е чуждо. И има всички права, каквито имат останалите хора, дори правото да се ядоса.
Ти сега ако преживяваш за единия повишен тон, какво ще правиш, когато се наложи да наказваш?

Последна редакция: ср, 23 авг 2023, 18:27 от Как' Сийка

# 4
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
На бебето само казвам Не с една идея по-силен глас,в повечето случаи засега работи.
На тийнът - пълен игнор от моя страна докато ми мине.

# 5
  • Мнения: 79
На мен доста са ми крещели като дете,от което станах страшно сензитивни и сьм решила да не повтарям тази грешка,но на моменти просто усещам ,че не се справям с вьзпитанието и не зная как да се наложа в определени ситуации

# 6
  • Мнения: 25 615
Повишен тон не е равнозначно на крясъци, но дори и да става въпрос за крещене, аз поне досега не съм срещала родител, който никога, ама никога не е крясвал на детето си.
Чувала съм, че имало такива, даже съм чела във форума да се хвалят, но лично не съм виждала. А и ако видя на живо, тактично ще ги посъветвам да потърсят психологична помощ.

# 7
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Колко е голямо детето? Защо не ползвате количка, така няма да се налага да сяда по земята или да иска да го носите.

# 8
  • Мнения: 2 887
С пошляпване , нормално е да се повиши и тон , да знае кой е шефа .

# 9
  • Мнения: 79
На три ...по принцип ползваме ,но не я взехме на морето Sad глупост от моя страна,но той постоянно се изправя в количката и все иска да върви, затова не я взехме...пьк сега като не я носим,не иска да ходи :/
Колко е голямо детето? Защо не ползвате количка, така няма да се налага да сяда по земята или да иска да го носите.

# 10
  • Мнения: 25 615
С пошляпване , нормално е да се повиши и тон , да знае кой е шефа .

Почна се с глупостите.
Много ми е интересно кой родител ще гледа спокойно как детето му се опитва да изскочи на натоварената улица и ще прошепне мило: „Не тичкай, маме, че количката ще те сгази“?
Всички реални хора, които лично познавам, ще изкрещят: „Спри!“

# 11
  • Мнения: 79
Ами аз казвам по хиляда пьти спри,той се дърпа ... накрая просто го гушкам и нося Sad но много се ядосвам,че не слуша
С пошляпване , нормално е да се повиши и тон , да знае кой е шефа .

Почна се с глупостите.
Много ми е интересно кой родител ще гледа спокойно как детето му се опитва да изскочи на натоварената улица и ще прошепне мило: „Не тичкай, маме, че количката ще те сгази“?
Всички реални хора, които лично познавам, ще изкрещят: „Спри!“

# 12
  • Мнения: 794
Аз не виждам нищо лошо в повишаването на тон. Не по 10 пъти на ден, но особено в опасни ситуации или в очевидно нелепи моменти, когато детето наистина се инати. Ако след всяка глезотия се гушка и поощрява, няма да имат край тръшканията. Трябва да знае, че майката и бащата са авторитет, а не прислуга. Изобщо не съм привърженик на едновремешните методи на отглеждане, никога не бих ги приложила, а когато детето ми започне наистина да разбира след всяко “Не”, ще има обяснение защо. Но ще чува думата Не, и то с по-силен тон със сигурност.

# 13
  • Мнения: 3 190
Ще трябва да оцелеете на морето някак и като се приберете ще се възпитавате.

Излизате с количката. Ако плаче и иска да ходи го пускате под условие, че ще върви до вас. Предупреждавате го, че ако хукне, ще го сложите в количката. Ако хукне, без нерви и крясъци го слагате в количката и му казвате, че след като е избрал да бяга, ще стои в количката и утре ще опитате пак. Това го прочетох в книга за възпитанието, казва се "Скъпи, провалих децата" на Алисън Шейфър. Съветва да не наказваме, а да учим на последици. Разсипал си - ще бършем заедно. Драскаш където не трябва - флумастерите се взимат. Бягаш на улицата - стоиш си в количката. Обяснява се правилото с минимум думи.

# 14
  • Мнения: 122
Повишаването на тон е нормално нещо, когато детето е изправено пред неподозираща опасност. Да извикаш не и спри е най-нормалната и в случая правилна реакция. Да крещиш истерично е безсилие, за съжаление често като родители изпадаме в него, което пак е нормално, но не и правилно. Аз просто се научих, че е безполезно и усетя ли, че наближава се опитвам да се самоукротя и успокоя и да действам по план, а не по отрицателна емоция.

Общи условия

Активация на акаунт