Масло от вечерна иглика и проблем с цикъла

  • 9 549
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 465
Дорис, през годините пих за лигавица - преди и по време на бременностите.
Сега влизам в менопаузата и изскочиха някои неща, които гледам да изчистя преди това.
Нямам проблем с хормоните, но имам аденомиозни огнища.

# 16
  • Мнения: 59
При мен вечерната иглика предизвиква засилено кървене, много обилен цикъл, така че сигурно е възможно и да способства за леко засилване на овулационното зацапване. Една конкретна марка с висока концентрация направи проблем при мен, иначе обикновено взимам 500 мг. и с нея нямам отклонения. Като цяло МВИ има такъв възможен страничен ефект, но не е рисково, освен ако отделно не се приемат и разреждащи кръвта лекарства или не предстои някаква операция. Напишете evening primrose and bleeding (примерно) в Гугъл и ще ви излязат резултати, в общи линии повтарящи написаното - може да предизвика засилено кървене, но явно не се среща често, много жени пият с години и нямат оплаквания.
И аз забелязах обилно кървене и по кратък цикъл. На мен жената от билковия магазин ми каза ,че ако имам проблем с гърдите като кисти и фиброаденоми да пия два пъти по 2 таблетки ако ли не 1 на ден. Аз започнах по 2 пъти по две, но ми се стори много и сега пия само по една на ден.

# 17
  • Мнения: 11 403
Дорис, през годините пих за лигавица - преди и по време на бременностите.
Сега влизам в менопаузата и изскочиха някои неща, които гледам да изчистя преди това.
Нямам проблем с хормоните, но имам аденомиозни огнища.

Не знаех какво е "аденомиоза" и влязох да почета. И ми избоде очите това изречение "Независимо от това как аденомиозата се появява, нейното развитие зависи от естрогена в тялото на жената. Когато производството на естроген намалее по време на менопаузата, аденомиозата си отива."
Сигурна ли си че приемаш естроген, а не прогестерон? Прогестерона е този, който удебелява лигавицата. Наистина не искам да те обидя с въпроса. Тези неща с естрогена превръщаш се в нещо си и прогестерона разпадащ се до едикакво си са много сложни за мен, но се зачудих защо естроген.

# 18
  • София
  • Мнения: 13 465
Не се обиждам и съм абсолютно убедена какво пия - вземам естрофем постоянно в момента (за определени периоди), а прогестерон само във втората част от цикъла. Освен аденомиозата имам и други гинекологични проблеми, които не са част от темата.
Много вероятно е при мен аденомиозата да е в резултат на дълги години допълнителен прием на естрофем с цел забременяване (над 20 г. съм го приемала поне 2 пъти в годината за по 1-2 месеца).

# 19
  • Мнения: 603
Аз съм с поликистозни яйчници като цяло, лека форма. Цикълът ми винаги закъснява, пускала съм хормони преди години, нямало е съществени отклонения. Имам две бременности, безпроблемни като цяло. Това което най - много ме тормози е силно изразения ПМС при мен, който се изразявя в това, че ставам абсолютно непоносима дни наред преди цикъл в емоционален план. С маслото от вечерна иглика се чувствах все едно съм друг човек, просто не мога да повярвам на ефекта, но с това прокървявяне не знам и аз…….Искам да намеря правилното решение за да подобря положението. Ще пробвам витексина и инозитола да видя как ще е с тях. Надявам се да намеря някакво решение на проблема.

# 20
  • Мнения: 11 403
Ами пробвайте Инозитол бе хора! Изписват го на дъщеря ми за СПКЯ и има десетки други ползи.

# 21
  • Мнения: 4 431
Няколко пъти и на различни етапи от живота си съм пробвала да приемам МВИ и винаги съм получавала зацапване, намаляване дължината на цикъла (от 28 на 23-4 дни) и разни кофти странични ефекти.
Всеки път после взимам Витекс и от него всичко се регулира и се намества бързо. Приемам го реално вече от години,изключвайки периодите на бременност. Нямам проблем с менопаузата и с ефектите от нея.
Вечерна иглика увеличава естроген.
Витекс/кастус увеличава прогестерон.

# 22
  • Мнения: 11 403
Между другото някъде прочетох, че няма медицински статия/проучване за ползите от вечерна иглика.

Последна редакция: чт, 14 сеп 2023, 23:39 от the Дорис

# 23
  • варна
  • Мнения: 1 228
Здравейте, случайно попаднах на тази тема и бих искала вашето мнение .Аз нямам кисти ,миоми и тн ,сравнително редовен цикъл + - 3,4дни ,,болезнена овулация и болезнен цикъл ,на 34 съм .По големия ми проблем е липсата на желание за секс .Попаднах на хранителната добавка Шатавари Аспарагус на Хималая .Дали би помогнала в моя случай и това което ме тревожи дали няма да ми обърка цикъла ?

# 24
  • Бостън
  • Мнения: 13 597
Няколко пъти и на различни етапи от живота си съм пробвала да приемам МВИ и винаги съм получавала зацапване, намаляване дължината на цикъла (от 28 на 23-4 дни) и разни кофти странични ефекти.
Всеки път после взимам Витекс и от него всичко се регулира и се намества бързо. Приемам го реално вече от години,изключвайки периодите на бременност. Нямам проблем с менопаузата и с ефектите от нея.
Вечерна иглика увеличава естроген.
Витекс/кастус увеличава прогестерон.
Просто от любопитство погледнах какви могат да са страничните ефекти на Витекс/кактус:

What Are the Side Effects of Vitex?
Bleeding between menstrual periods.
Dry mouth.
Hair loss.
Headache.
Itching.
Mild digestive upset.
Nausea.
Rapid heartbeat.

# 25
  • Мнения: 603
При мен прокървяването стана от игликата, а не от витекса, който не съм пробвала още. Ще пробвам и инозитола, за който се спомена, но все пак ще видя и друга вечерна иглика от 500 мг и на друга марка, много се надявам да се получат нещата с нея, че усетих доста осезаем ефект, въпреки страничния.

# 26
  • Мнения: 11 403
Agent Provocateur, източник? Изследване?

Между другото бях мернала, че няма научно изследване или публикация в медицински журнал, че вечерната иглика помага за каквото и да е. Напълно възможно е и с Адамовото дърво да е така.

# 27
  • Бостън
  • Мнения: 13 597
Agent Provocateur, източник? Изследване?
Да, извинявам се, оттук го копирах:
https://www.verywellhealth.com/vitex-what-should-you-know-about-it-89530

И да, абсолютно съм съгласна, че за твърде много от добавките на пазара има в най-добрия случай малко и половинчати изследвания. Скоро рових точно да търся подкрепа на добавките за мено и останах с впечатлението (не съм мед. лице), че само за Сибирския ревен имаше нещо по-съществено. Може и да греша!
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2837008/

# 28
  • Мнения: 4 431
Не знам,  Агент, признавам, че не съм търсила страничните ефекти на витекс, тъй като при мен нямаше такива. Много бързо ми нормализира цикъла. Докато когато пих иглика, не се повлия по никакъв начин (отново без странични ефекти при мен).
След това бях търсила кое на кой хормон влияе. Знам, че при мен прогестерон беше нисък. Но кой източник е било - не знам. Просто...гугъл, но явно правилно Grinning
Виж, тежки странични имах от популярна марка орални контрацептиви, затова всячески ги избягвам и моментално отписвам доктор, който настоява да ги пия Grinning

# 29
  • Бостън
  • Мнения: 13 597
^^^ И слава богу, че не е имало!

Но понеже неотдавна си купих вечерна иглика и почнах да я пия отвреме навреме без да проверя страничните ефекти веднага наострих уши като стана приказка за тях и се метнах да проверявам наред - и игликата и витекса, етц Simple Smile

Апропо, цял живот категорично отказвах дори да помириша орални контрацептиви и продължавам да мисля, че е едно от малко умни решение по отношение на здравето ми, които съм взела!

Общи условия

Активация на акаунт