Защо казват, че зърнарите са милионери?

  • 8 940
  • 176
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 25 698
Аз не го виждам този стандарт. Явно при нас няма такива или не се набиват на очи.
Помолих вече да ги посочите поименно тези с високия стандарт. Това ли ви бърка в очите? Стандартът?
Ако получават субсидии и това е обяснението за високия им стандарт, то какво е оправданието за хилядите чиновници по високите етажи, политиците и т.н. по веригата, чийто стандарт не отговаря на доходите?

Някой нещо да се е притеснил от марките на колите и милионите на фармацевтичната мафия, която изнесе и продължава да изнася животоспасяващи лекарства? И колко още скандали, ощетяващи обикновените българи минават тихомълком, защото повече сме загрижени за печалбите на украинските зърнопроизводители (нищо лично), отколкото на нашите.

Колко субсидии останаха неусвоени заради безхаберието на продажни чиновници? Това не е проблем, проблем е, че някои въпреки всичко са успели да се докопат до такива? Сериозно? Нима не ви писна цяло лято да ядете гръцки, полски и пр. плодове – благодарение на субсидии, каквито нашите производители не получават?

Аман вече от завистливи некадърници, които не искат те самите да са добре, ами съседът им да е зле. И на политическите тролове, които много умело манипулират завистта и омразата на българите към всички, които са по-заможни от тях.

Разделяй и владей. По-точно, разигравай си коня спокойно и си пълни банковите сметки тихомълком, докато простолюдието оплюва и злобее по тези, които днес сме посочили с пръст.
Докато не дойде денят, когато този пръст ще посочи към нас. И тогава вече няма да има кой да ни защити.

# 46
  • Мнения: 4 769
Но да, много е трудно за офисния планктон да проумее, че някои са принудени да се борят за поминъка си. И ако останат без работа, не е същото като да си преместиш задника от едно бюро на друго или да преминеш от една партия в друга.

ПП Не мога да не споделя и впечатлението си как някои профили се активират, когато наближат избори.
Добре дошла отново. Simple Smile

О, благодаря. Много е трудно да пиша без да има избори напоследък. Не знам дали си обърнала внимание, че са на всеки три месеца.

Това с "офисния планктон" е горе-долу на нивото на "зърнарите карат майбаси" - иронично, нали? "Разделяй и владей" наистина. Simple Smile

Иначе аз много се съмнявам, че някой със здрав разум би изкупил цялото украинско зърно в момента - предвид факта, че руснаците очевидно се опитват да го изгорят, а застрахователите не застраховат превоза. Но конспирациите с американци са винаги "достоверни". Simple Smile

За буренясалите земи - и аз се съмнявам, че това се случва или ще се случва. Цените на земеделска земя непрекъснато вървят нагоре, а предлагането миналата година беше почти нулево. Съмнявам се, че някой купува земя, за да буренясва.

Така или иначе, ситуацията не е добра за никого. Така е често с войните.

Vapor, разбрах, мерси.

# 47
  • Мнения: 589
Абсолютно. Ядем най-големите боклуци отвсякъде. Гетото на Европа, това е.
Благодарение на свободният внос на продукти от съседните държави българското производство загина. В момента се опитват да направят същото със зърното.
Не е благодарение на свободния внос, а благодарение на местия мързел, крадливост и картелна организация. У нас липсва истински пазар и държавата никога не е работела да има такъв. Целенасочено задушиха дребните производители, с което, разбира се, дойдоха дефицитите и нуждата от внос. Протекционизмът е допустим само за кратки периоди в процеса на възстановяване ва даден сектор. След това води само до падане на качеството, вдигане на цените и създаване на монополи.

# 48
  • Мнения: 435
Пътувайки ми направи впечатление, че тази година царевицата е без кочани. Това някакъв специален сорт ли е или особеност на тазгодишната реколта?

# 49
  • Мнения: 3 251
Кога е било това пътуване?

# 50
  • Мнения: 1 296
Моя дребен зърнопроизводител няма Майбах, едно с Ауди от 94-та, но Май му е...баха майката на земеделието с високи цени на торове и гориво, и ниска изкупна цена на продукцията. Ама после всеки по веригата ще си иска своето: тракториста и комбайнера -заплатата, данъчните - данък печалба, рентиерите - рентата, продавачите на торове да им се плати и т.н. Много е лесно да се говори отстрани, то на чужд гръб и 100 тояги са малко, пък и си ние в кръвта да злобеем. Да не би всички производители да карат въпросната марка. Пък и доколкото знам на крупните земеделци субсидиите са спрени, само дребните вземат засега. Всеки бизнес си гледа интереса, щото той ви пълни хазната. Който и бранш да бъде засегнат ще се вдигне, защото хората работещи в него ще са засегнати.

# 51
  • Мнения: 3 251
Колко са дребните земеделски производители и колко са едрите?
А обикновения човечец защо трябва да яде хляб от два лева след като може да яде от един лев?

# 52
  • Мнения: 1 296
Колко са дребните земеделски производители и колко са едрите?
А обикновения човечец защо трябва да яде хляб от два лева след като може да яде от един лев?
Питай хлебопроизводителите! Със сигурност цената му не е само от зърното. Ами горивата и тока, тях що ги забравяте. Сърдете се и на тях...

# 53
  • Мнения: 25 698
Колко са дребните земеделски производители и колко са едрите?
А обикновения човечец защо трябва да яде хляб от два лева след като може да яде от един лев?

Спести си демагогията.
Обикновеният човечец вече никога няма да яде хляб от един лев, пък ако ще да внасяме зърно от Патагония.
Даже съвсем скоро ще си спомняме с умиление за хляба от два лева, защото инфлацията расте и няма да намалее.

# 54
  • Мнения: 403
И колко са тези фирми и колко човека? Ако може поименно, щом не са много и всички ги познавате.
Малко, но контролират сигурно 90% от продукцията. Братя Ангелови, Илчовски, Павел Стоименов като за начало да си ги чувала? Повечето земевладелци и зърнопроизводители у нас са мутрите от 90-те, подбутнати от държавата. Останалото, което не държат директно, работи за тях.

Цитат
А с дребните производители, а арендаторите, от които очаквате пари за земите си, които сте им дали под аренда – те какво да правят? Най-лесно е да се фръцнат и да зарежат земята да буренясва.
В България няма дребни производители в агрикултурата. Всички са налапани или премахнати като конкуренция много отдавна. Дребните производители, които говориш, винаги се отчитат на големите производители в бранша

Цитат
Съсипахме си зеленчукопроизвоството и овощарството, съсипваме си зърнопроизводството, съсипахме си промишлеността, до броени дни ще си съсипем и енергетиката...
То остана ли нещо, което да се произвежда у нас? А, да, емигранти. Тях продължаваме да си ги произвеждаме охотно.
Нищо не сме съсипали, просто не живеем в средновековието. Селското стопанство е губещ пазар, защото много по-бедни държави произвеждат много по-евтино и следователно е хиляда пъти по-печелившо да ги внасяш, отколкото да ги произвеждаш собственоръчно. Заради това се наливат и огромните субсидии там. България е сервизна икономика, както и останалия развит свят. Няма как да имаш африканска или азиатска тип икономика и да очакваш висок стандарт на живот. Ако това ти е решението, отивай в Индия, там селскостопанският сектор е много развит.

Какво като ги субсидира ЕС? Тези еврофондове да не са паднали от небесата? Ние ги плащаме с данъците си, има нещо наречено годиншна вноска.
А случайно да си видял/а колко внасяме и колко получаваме от бюджета на ЕС? Да не говорим останалите ЕС проекти и субсидии, които не са включени в директния бюджет на ЕС. За пример само от новия стратегически план за селскостопанство на ЕС селското ни стопанство ще получи 6 милиарда до 2027 година.

Ако някой трябва да кара майбах, предпочитам да е български производител, а не чужд.
А аз предпочитам цените да ми са ниски, а не да се интересувам кой има майбах и кой ламборджини. А за да е справедлив пазарът, трябва свободна конкуренция, а не държавна регулация.

# 55
  • Мнения: 25 698
И колко са тези фирми и колко човека? Ако може поименно, щом не са много и всички ги познавате.
Малко, но контролират сигурно 90% от продукцията. Братя Ангелови, Илчовски, Павел Стоименов като за начало да си ги чувала? Повечето земевладелци и зърнопроизводители у нас са мутрите от 90-те, подбутнати от държавата. Останалото, което не държат директно, работи за тях.


Не съм ги чувала и ти благодаря за конкретиката. Най-накрая получих някакви имена.

ПП Братя Ангелови – тези с „Градус“ ли? Тях ги знам, даже много добре помня как започнаха през 90-те...
Зърното при тях е следствие, затваряне на цикъла, първо беше търговията с пилета, после собствените птицеферми, а пилетата пък искат да ядат... И така нататък разширяване на бизнеса. Естествено, със съответните политически чадъри, както и при всеки един успешен бизнес у нас.

Последна редакция: нд, 17 сеп 2023, 12:33 от Как' Сийка

# 56
  • София
  • Мнения: 3 435
Само да вметна, че така омразният ви "офисен планктон" пълни бюджета и плаща субсидиите на зърнарите плюс вашите пенсии, здравеопазване и образование Simple Smile
Кога ли ще изчезне комунистическата мантра, че само оцапаните със сажди/кал работят и произвеждат? Или си мислите, че мисионерите от Добруджа са виждали някога кал, дай да ги ожалим? Може, ама през прозореца на майбаха да са виждали.
Селското стопанство било съсипано??? Ами заповядайте госпожа, вземете си парче пустееща земя, па го превърнете в райска градина. Ама не става нали? ДРУГИТЕ трябва да я вършат тази работа и да ни доставят на масата вкусни продукти. Няма как, крепостничеството си замина преди тридесетина години.

# 57
  • Мнения: 1 296
Цитат
В България няма дребни производители в агрикултурата. Всички са налапани или премахнати като конкуренция много отдавна. Дребните производители, които говориш, винаги се отчитат на големите производители в бранш
[/quote
Слизам пред блока да търся Майбаха на моя "едър" земеделец и да го питам защо  ме лъже, че обработва 500 дкр, като няма дребни риби у тоз океан. Брех, колко съм заблудена...
Я, да не се изказваме неподготвени и да сипем щедро глупости в пространството.
Че има и такива от описаните от вас - има, но не всички са такива.

# 58
  • Мнения: 2 886
Цитат
В България няма дребни производители в агрикултурата. Всички са налапани или премахнати като конкуренция много отдавна. Дребните производители, които говориш, винаги се отчитат на големите производители в бранш
[/quote
Слизам пред блока да търся Майбаха на моя "едър" земеделец и да го питам защо  ме лъже, че обработва 500 дкр, като няма дребни риби у тоз океан. Брех, колко съм заблудена...
Я, да не се изказваме неподготвени и да сипем щедро глупости в пространството.
Че има и такива от описаните от вас - има, но не всички са такива.

wiwala75, напълно те подкрепям, че тук се пишат пълни измишльотини. Познавам един без Майбах, този, който обработва наши наследствени земи и преди двайсетина дни ни изплати рентата. И други арендатори , в близки землища, които също са изрядни към близките ни. Работят много, всички са с големи кредити, с по 500 - 1000 - 2000 дка. Спазват безумни изисквания на ЕС, напълно несъобразени с нашия климат. Например преди м. октомври да не се разорават площите със слънчоглед. Суша, горещо лято, мижава реколта слънчоглед, което наложи ранна жътва. Обачеее, няма да започват есенната обработка, иначе няма субсидии. Че тук климатът не е като в Полша например, за брюкселските чиновници в без значение. Ма нищо им няма на нашенските терористи, налЕ.

# 59
  • Мнения: 1 296
Само да вметна, че така омразният ви "офисен планктон" пълни бюджета и плаща субсидиите на зърнарите плюс вашите пенсии, здравеопазване и образование Simple Smile
Кога ли ще изчезне комунистическата мантра, че само оцапаните със сажди/кал работят и произвеждат? Или си мислите, че мисионерите от Добруджа са виждали някога кал, дай да ги ожалим? Може, ама през прозореца на майбаха да са виждали.
Селското стопанство било съсипано??? Ами заповядайте госпожа, вземете си парче пустееща земя, па го превърнете в райска градина. Ама не става нали? ДРУГИТЕ трябва да я вършат тази работа и да ни доставят на масата вкусни продукти. Няма как, крепостничеството си замина преди тридесетина години.
Ко, рече? За да пълниш хазната, трябва да произвеждаш и да го продаваш, и да имаш печалба, че и данък върху нея...  Офисният планктон не пълни бюджет, а му се плаща за определена услуга към държавата, ако става въпрос за държавна администрация. Ако е в частния сектор е друго, но пак го пълним всички ние, които работим в момента. Никакви субсидии не плащаш ти, плащат си ги всички, щото ако на теб ти вземат здравни и пенсионни осигуровки, на земеделския производител му взимат и данък печалба освен другите две изброени. Всяка година държавата си иска данъка печалба, не пита дали годината е била добра. Даже и на субсидията, дето му я дават се плаща данък.

Общи условия

Активация на акаунт