Плюсове и минуси на кварталите в София - тема 16

  • 42 202
  • 773
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 4 097
Все пак не мога да си представя, ако се разруши един блок, да не се обезщетят всички собственици с поне аналогични жилища.
Кой трябва да ги обезщети? И на какво основание?


Аз съм много далеч от правото, но съм сигурна, че закони ще се напишат, така че да неутрализират до някъде ефектите. Вие представяте ли си какво се случва ако стотици хиляди семейства се окажат на улицата?! Не демонстрации, линчове ще има. Социалният ефект от такова нещо е немислим, няма как да се оставят хората да се оправят помежду си.

# 91
  • Мнения: 3 467
Все пак не мога да си представя, ако се разруши един блок, да не се обезщетят всички собственици с поне аналогични жилища.
Кой трябва да ги обезщети? И на какво основание?


Аз съм много далеч от правото, но съм сигурна, че закони ще се напишат, така че да неутрализират до някъде ефектите. Вие представяте ли си какво се случва ако стотици хиляди семейства се окажат на улицата?! Не демонстрации, линчове ще има. Социалният ефект от такова нещо е немислим, няма как да се оставят хората да се оправят помежду си.
И как точно ще успее държавата да осигури аналогични жилища на стотици хиляди семейства?

# 92
  • София
  • Мнения: 4 097
Не да осигури жилища изцяло, а да помогне в построяването. Примерно да им даде безлихвени или нисколихвени заеми; да субсидира част от цената на строежа; да улесни обработването и придвижването на документацията… Все някакви улеснения ще могат да се измислят.

# 93
  • Мнения: 9 476
В една серия на "Убийства в Мидсъмър" строителна фирма иска да строи мол в едно село до главен път. Половината село е против,другата половина е за. Фирмата предложи да построи десет фамилни къщи на много ниски цени за семейства от селото,по избор на самите селяни. И настана лудница... Laughing И мисля,че това не е художествена измислица,а реално става такива "сделки" там...

# 94
  • Мнения: X
В каква посока зави тази дискусия....Ако трябва да бъдем честни за толкова години не съм чула блок да "погине"  който и да е блок без значение тухла, ЕПК, панел. Тук, разбира се изключвам природни бедствия, говорим за нормална експлоатация. Е, има един всъщност останал завинаги в историята - легендарният блок 20 в Ямбол, отпреди не знам колко време беше историята 10-15 години, по-младите може да не са я чували, тогава обиколи всички новини. Но за да се стигне до събарянето му дълги години братята роми го бяха превърнали в гето след война - без прозорци, врати, всяко желязце, което са могли са отмъкнали. И въпреки че блокът вече беше опасен в следствие на "интензивната дейност" на живущите, пак се наложи да го съборят, защото нямаше как да падне сам. Та освен този случай, в който ромите съвсем буквално бяха изнесли всичко от блока и той беше пред разруха, честно не се сещам за друга сграда, блок, не къща, на която нещо да й се е случило. В повечето случаи все пак и живущите успяват да поддържат сградата, в някои блокове по-успешно, в други по-неуспешно и все пак блок, приличащ на блок 20, което да налага събаряне досега не се е появил и даже ми е интересно как зави в тази посока дискусията. В съседната тема даже се обсъждаха скоро обяви за милиони от 1929 г. в София, тухла, ремонтирани. Там са си още сградите.

# 95
  • Мнения: 3 467
Блокове най-лесно погиват при природни бедствия или война. Да се молим София да е все така късметлийски град в това отношение. Последните погинали масово блокове тук са по време на бомбардировките през 1944.

# 96
  • Мнения: X
Да, изключваме природните бедствия и форсмажорни обстоятелства. Никой не е застрахован от такива. Но често вървят някакви тези, че сградите имат срок на годност и след това не е ясно какво се очаква да стане. Затова и казах, че за блок, на който му се е случило нещо (извън форсмажорни обстоятелства) не съм чула. Все пак живущите, ако искат да имат покрив над главата, полагат някакви грижи, къде по-добри, къде по-лоши, но в блоковете все още си живеят хора.

# 97
  • Мнения: 9 939
Панелните блокове са строени на общинска земя. Първо общината отчуждава земята на собствениците на къщи с парцели (ако има такива, че може и да е изцяло върху общинска земя-бивши ниви и ливади), обезщетява собствениците с жилище (в блок на същото място или на друго място) и след това строи.
След изменение в закона още някъде през 60-те години на 20 в. това е редът, по който се е действало. Включително при строеж на т.нар. ЖСК, когато не общината финансира строежа, а тези, които ще имат жилища в кооперацията. Обезщетени собственици в ЖСК сме, така че знам от практиката - имаме вече само право на строеж върху общинска земя, не ид.ч. от земята. В съседна кооперация от края на 50-те или началото на 60-те гг. собствениците също имат ид.ч. от земята. Но в други кооперации наоколо, от края на 60-те, вече са само с право на строеж. Случаят на Титина вероятно е някакво изключение, може да се е дължало на абсолютна юридическа неграмотност на служители в общината или пък с някакви познанства/връзки да са успели да се уредят по този начин.
И аз смятам, че със или без собственост върху земята все е практически кауза пердута да се сговорят повече от 2-3-4 собственика да строят. То дори инвеститорите, които имат опит с подобни истории, проявяват чудеса в преговорите, за да успеят да убедят n-броя собственици и наследници да дадат за строеж на нова кооперация. Не всички инвеститори успяват да се разберат със собствениците, успяват най-опитните.

# 98
  • Мнения: 4 880
Благодаря на всички и на Титина най-вече. При нас случаят е същият и исках да знам точно в случай на неразбирателство на апартаментните собственици върху нашата земя да си вдигнат нов строеж в рамките на 5 години, дали след това земята си е пак наша и може да се ползва само по наше осмотрение - явно да.

# 99
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 933
Каква е файдата да си собственик на земята под някоя "панелка"?!
Е как, чакат да падне панелката, да си построят кооперация там и да продават изгодно апартаментите на останалите бивши съседи. Пазарът вече стана буквално фантастичен Stuck Out Tongue Winking Eye

# 100
  • София
  • Мнения: 4 097
Ако нещо се случи и панелен блок бъде съборен, веднага ще се намери инвеститор, който да откупи правото на строеж от тези, които не искат или не могат да строят. Едва ли просто така ще се мотаят 5 години, че да изгубят всякакви права. Пък знам ли, може някой нарочно да се заяде и да прецака всички. Дано не се стигне до там, че да се разбере!

# 101
  • Мнения: 2 114
То това е същественото. За какво им е земята след като имат право на строеж, да плащат данъци ли?

При погиване на сградата собствениците не могат да я възстановят ако нямат собственост в/у земята. Това се отнася и за НС където няма собственост в/у земята.

Напълно невярно мнение.
Ми пишЕте, че не сте юристи и от гледане на тв и разговори с познати давате професионални съвети, че някой може и да се върже.

# 102
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 937
То това е същественото. За какво им е земята след като имат право на строеж, да плащат данъци ли?

При погиване на сградата собствениците не могат да я възстановят ако нямат собственост в/у земята. Това се отнася и за НС където няма собственост в/у земята.

Напълно невярно мнение.
Ми пишЕте, че не сте юристи и от гледане на тв и разговори с познати давате професионални съвети, че някой може и да се върже.
явно сте юрист. Обяснете какво става след изтичане на 5 годишното право на строеж, ако сградата ( новата) не е завършена на груб строеж?
Или пък имате ли идея как ще накарате 24 собственика на жилища да построят една сграда?

# 103
  • Мнения: 42 049
Е, то ако 24 собственика имат по няколко процента ИЧ пак няма начин да се кооперират и да построят за пет години. С проектиране, вадене на документи и строеж трябват някъде три години в добрия случай. Как за две години ще намерят пари и ще се организират не знам, пък нека са собственици.

# 104
  • Мнения: 82
То това е същественото. За какво им е земята след като имат право на строеж, да плащат данъци ли?

При погиване на сградата собствениците не могат да я възстановят ако нямат собственост в/у земята. Това се отнася и за НС където няма собственост в/у земята.

Напълно невярно мнение.
Ми пишЕте, че не сте юристи и от гледане на тв и разговори с познати давате професионални съвети, че някой може и да се върже.

Simple Smile  Хайде, юрист да ни разкаже как ще вдигне сграда за пет години ако 100 % от собствениците не искат ,че ми е много интересно Simple Smile
Не се лъжете, че можете да се справите и да се молим никога да не ни се случва !

Общи условия

Активация на акаунт