Шестокласници 2023/2024 - Тема 2

  • 32 714
  • 791
  •   1
Отговори
# 630
  • here and now
  • Мнения: 4 340
Възможно е и така да е, на мен ми "прозвуча" другояче, така написано.
За дисциплината съм си казвала мнението и друг път. Работа на учителите е да се справят. При нас, при някои учители всичко е ок, при други е пълен ужас.
Аз, към поведението на моето дете у дома, нямам забележки. Не съм в час, за да знам какво наистина се случва там. По разкази на детето,някои от учителите са неспособни да се справят. Да не говорим, че някои от тях имат сериозни професионални дефицити, като цяло, в това число и компетентност по предмета, който преподават.
Няма как да очакват сериозно отношение и добро поведение, след като те не предлагат същото.

# 631
  • Мнения: 148
Алиса, дъщеря ми нито веднъж не си е позволявала да отиде на училище без написано/научено домашно. От втори клас самостоятелно си учи, аз се намесвам само при нужда. По БЕЛ се дават работните листове за домашна работа. Но когато, например, имат в задачата да напишат теза и тя започва с : "Аз мисля, че..." или пише преразказ в грешно време и няма кой, освен мен да ѝ посочи грешките - то смятам, че има проблем.
Имам база за сравнение. Синът ми преди шест години изкара 90,5 точки на НВО по БЕЛ с подготовката от училище, само втория срок на 7.клас включихме частен учител.
Не е целта бележкарство, а както бях казала на сина ми тогава : "Ако искаш ти сам да си избереш училище, то ти трябва оценка, с която да можеш да си го позволиш"

# 632
  • here and now
  • Мнения: 4 340
Предполагам, тези грешки се виждат и при контролни работи и други изпитвания?
Ако един учител трябва да проверява абсолютно всички домашни и контролни листове и т.н., то не очаквайте да си свърши качествено работата. И тогава става по-зле, защото детето ще остане с впечатлението, че се е справило чудесно(приемаме, че детето е старателно и обичайно се справя добре), а истината би била, че оценката е написана просто ей така, защото е задължително да го направи. И да, ще има висок успех, но на НВО ще "изгърми".

# 633
  • Мнения: 1
Здравейте! Аз обобщавах текста.
Разбира се , че Маргарет Тачър не е дошла за два дни и е разбрала всичко. Има хора , които са работили за нея. Тя все пак е била министър председател:)....както и да е... Радвам се , че става дебат. Дали не ви е възможно да приемете петицията като опит за изчистване на проблемите, като изрично споменете кои точно точки подкрепяте. Още по-полезно би било, ако имате предложение и го формулирате конкретно, и го напишете съотнесено към една от темите или защо не и към нова тема. Мисля, че така ще отпадне неприемливото за повечето , а и ще изскочат други важни неща. ...

# 634
  • Мнения: 148
Предполагам, тези грешки се виждат и при контролни работи и други изпитвания?
Ако един учител трябва да проверява абсолютно всички домашни и контролни листове и т.н., то не очаквайте да си свърши качествено работата. И тогава става по-зле, защото детето ще остане с впечатлението, че се е справило чудесно(приемаме, че детето е старателно и обичайно се справя добре), а истината би била, че оценката е написана просто ей така, защото е задължително да го направи. И да, ще има висок успех, но на НВО ще "изгърми".
Алис, в конкретния случай контролните са отлични - изискванията са ниски, но точно това ме притеснява.

# 635
  • София
  • Мнения: 2 735
М. Тачър по онова време е била министър на образованието, да добро е било средно професионално образование, защото е подготвяло кадри за заводите едно време, сега икономиката е различна, плановата соц икономика фалира

# 636
  • Мнения: 148
Здравейте! Аз обобщавах текста.
Разбира се , че Маргарет Тачър не е дошла за два дни и е разбрала всичко. Има хора , които са работили за нея. Тя все пак е била министър председател:)....както и да е... Радвам се , че става дебат. Дали не ви е възможно да приемете петицията като опит за изчистване на проблемите, като изрично споменете кои точно точки подкрепяте. Още по-полезно би било, ако имате предложение и го формулирате конкретно, и го напишете съотнесено към една от темите или защо не и към нова тема. Мисля, че така ще отпадне неприемливото за повечето , а и ще изскочат други важни неща. ...
Платформата за петиции дава ли възможност да не е формулиран текста като петиция, а като събиране на мнения по темата? Ако да, то може там да се добавят по точки коментари, а в същото време няма да е ангажиращо за родителя, че подписва реална петиция.

# 637
  • Мнения: 6 533
Извинявайте, обаче ни пуснахте тук с тази петиция по друга писта.
Моля направете си тема за обсъждане, тъй като това е наборна тема и би трябвало посоката й да бъде друга. Получихте достатъчно мнения( предимно негативни)

# 638
  • София
  • Мнения: 13 235
Вие сериозно ли си представяте, че на шестокласници някой ТРЯВБА да проверява домашните?! Това неслучайно е самоподготовка и упражение. Ученикът ТРЯБВА да пита предподавателя ако е не е могъл да се справи със задачи от домашното, а не да му се проверява тетрадката като на първокласник. Обгрижването на шестокласници на мен лично ми идва в повече. Те ако не знаят за какво да на училище.. не знам...

Извинявайте, обаче ни пуснахте тук с тази петиция по друга писта.
Моля направете си тема за обсъждане, тъй като това е наборна тема и би трябвало посоката й да бъде друга. Получихте достатъчно мнения( предимно негативни)
Подкрепям напълно!

# 639
  • София
  • Мнения: 2 117
Абсолютно си представям. Може да не се съберат тетрадките и с червен молив да се сложат пропуснатите запетаи, но при теза очаквам да прочетат в клас 3-4 деца поне своите тези и да обсъдят кои са ключовите думи. Това правят, когато ходят на частни уроци в 7-ми клас.
Обратното, не очаквам от 12-13 годишни пубери да са самоорганизирани и перфектни във всичко, което правят - нито в училище, нито във взаимоотношенията с другите. Все още има нужда от здравословна доза контрол. Ако не се упражнява сега и не се дава обратна връзка навреме, последиците може да не са съвсем приятни.

# 640
  • София
  • Мнения: 2 165
Колкото по-рано свикнат да са самостоятелни, толкова по-добре. Иначе и на 40 години могат да очакват майка им да ги провери или да им напомни да си сложат презерватива например.  Relaxed
Аз лично не проверявам нищо от 2 клас. Имам си достатъчно мои ангажименти, за да мисля за техните.
Ако някой дойде да ме пита нещо, което не разбира или за съвет - това е друга работа. 
Всеки трябва да си носи последствията от неговото действие или бездействие!

# 641
  • София
  • Мнения: 2 117
Радвайте се, че имате умни, организирани деца.
Не става дума за липса на самостоятелност, а за даване на обратна връзка от учителя за това как се е справил с поставена задача. Иначе вкъщи аз поемам инициативата само когато видя, че не се справил с нещо (разбирай посредствена оценка на контролно).

# 642
  • Мнения: 6 533
Обратната връзка в общия случай е чрез писмени или устни изпитвания, това е възприетия от образователната система метод.
Школо позволява да се пишат коментари, всички учители имат график на консултации с ученици и родители. Ползвайте възможностите.
Никой не посещава тези консултации, после няма обратна връзка.

# 643
  • Мнения: 1 305
И аз точно това казвам - че домашни могат да се проверяват само на 3-4 деца дневно. Периодично (но общо взето рядко) и на всички, когато се съберат от учителя и си ги занесе вкъщи.
Аз за себе си и за моето дете също съм утвърдила метода да се оправя абсолютно сам от втори срок на първи клас. За мен тези напъни учениците постоянно да се проверяват, контролират, да им се смила всичко и да им се тъпче насила в главата, са със съмнителен успех. Но при всеки работи различна стратегия, разбира се. Имам някакви наблюдения и върху други хора, не мога да приведа конкретни доказателства, но съм убедена, че по-свободните, една идея по-неконтролираните (е, не говоря за тотално разпасване) и с по-лежерен график деца се справят по-добре.
Абсолютно научно НЕдоказано и силно субективно мнение от моя страна; да не се приема за чиста монета Laughing

# 644
  • София
  • Мнения: 3 147
По математика госпожата не проверява домашни, за което мъжът ми много недоволства, а за мен проблем няма, защото ако тръгне да ги проверява на целия клас, ще отиде часът за тази работа. По география примерно проверява учебните тетрадки, не че ги чете, а дали са писали, съответно всички пишат. По история знаят, че не проверява тази година учебните тетрадки и не пишат повечето. Като цяло съм за насърчаване на самостоятелността, но истината е, че където могат, ще изкръшкат повечето, поне синът ми де.

Общи условия

Активация на акаунт