Работа, CV-та, HR-и, съвети - 88

  • 25 804
  • 743
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 10 773
Можеш да си болен, без да казваш че е ковид. Направо си е практика - цяла тема има по темата Simple Smile и болничен да си получиш за каквото искаш.. от навехнат крак до болки в кръста. Без връзка с горното. Нищо клюкарско.
Разбирам да го иска лелята в стола, ама работодателят... То ще се отърве човека поне, като гледам, скоро Simple Smile

# 691
  • Мнения: 30 124
Не може и това е. Ако ще да е настинка, счупен крак или ковид, все тая!!! Ако ти поиска пина на кредитната карта, ще го дадеш ли? ....щото е работодател, нали, не е лелката в стола!

# 692
  • София
  • Мнения: 17 930
Нали пишеше по принцип. Как така хем пишеш по принцип, хем цитираш "токсичната среда" и "скоро ще се отърве", хем тенденциозно пропускаш написаното "не всяка жена би искала да сподели това". За мен е очевидно, че не става дума за Ковид, че да си правим свободни съчинения и да нападаме жената.

# 693
  • Мнения: 10 773
Ами тя пише в няколко теми и нещата се навързват така. Никой не нападам. Пиша си както си ги тълкувам.
Всички мнения са лични нали?

# 694
  • Мнения: 30 124
Не знам за какво лично мнение говориш в случая, когато има лекарска тайна. Няма мое - твое мнение. Не е разрешено, независимо от подбудите, дали клюкарски, дали не...

Попитах те дали ще си дадеш пластиката и пина на работодателя, ако ги го поиска... Щото нали...работодател! ....или ще му кажеш, че не е негова работа колко пари имаш по сметката?!?

# 695
  • Мнения: 156
Става дума за здравословен, физически проблем, но има и деликатен елемент в диагнозата и причината за ситуацията. Не е нещо крайно или страшно, но определено е нещо, което всяка жена би предпочела да има избор да сподели или не. Съответно това, обаче, е отразено в документите. Работодателят настоява да ги има като твърди, че има право, защото, цитирам, “е работодател”.

След като е така ще представим само болничния лист.
Ако има възможност този човек да е болен от Ковид, примерно, работодателят е длъжен да знае, за да може да реагира, ако се налага да карантинира други служители.
Аз също бих искала да знам, ако работя в един екип с въпросната.
Така че да криеш нещо подобно не е точно лично.
После средата ставала токсична.. ми то каквото повикало.
Да се говори с недомлъвки обикновено не води до нищо конкретно, още по-малко би имало точно желаното от теб развитие.

Не, установена е и причина, свързана с високото кръвно, която е лична и деликатна. И понеже виждам, че има и лични напатки ще кажа - става дума за панически атаки. Затова казвам, че е деликатно и всеки трябва да прецени, дали да каже или не.

И в случая, работодателя цели всячески да каже, че жената трябва да прекрати болничния и да отиде на работа, а не нещо друго.

Аз не знам, дали може да има възможност тук някой да пише, без да се намери човек, който да го нападне.

Също така, освен Ковид, съществуват и други респираторни заболявания, които са достатъчно сериозни, че човек няма как да е на работа и може да зарази и колегите си с тях. А, за да е определено със закон, че здравната информация е конфиденциялна, значи има причина.

Вече получих информацията и съветите, които ми бяха необходими. Благододаря на хората, които се включиха с адекватни коментари.

Последна редакция: ср, 25 окт 2023, 19:42 от Pink Butterfly

# 696
  • Мнения: 10 773
Съвсем зле. Ако работодател не знае, че негов служител има епилепсия, паник атаки или хипертония..  и нещо му се случи по време на работния ден, не може да реагира адекватно и не обърне внимание... Чудесно е да се пази тайна, мда.
На колега му вадеха езика. Не беше казал на никой, че е с епилепсия. Едвам дочака линейката.
За ПИНа - и аз не си го знам. Наскоро си пуснах искане за нова карта, карах само на онлайн банкиране 3 години почти. Достатъчно ли ти е като информация? Ако се налага бих го споделила с когото трябва.
Но здравословното състояние пряко засяга работния процес. Мойта карта - едва ли.

# 697
  • София
  • Мнения: 17 930
Ти сама си го написа, че "скоро ще се отърве". Не виждам защо е почудата, че хората не споделят за хроночни заболявания.

# 698
  • Мнения: 4 497
Медицинско свидетелство, е преценил законодателят, е достатъчно за наемане на работа.
Тънка е границата между добронамерена и не информираност. Интересно, какви мерки може да вземе работодател при аборт на служителка, нали от добронамерени подбуди трябва да бъде информиран за това.

# 699
  • Мнения: X
Според мен, също не е ок да се разпространява информация, свързана със здравословни състояние, но е факт, че се случва. Най-малкото не можеш да спреш хората да си говорят. Показателно е за работната среда като цяло. Скоро една жена кандидатства за работа на мястото, на което работя. Аз не я познавам лично, но по незнаен път, от трети човек разбрах, че правила инвитро и било неуспешно. Нали се сещате, че този болничен е станал тема на разговор някъде, някак болно ми е човешкото любопитство

# 700
  • Мнения: 2 977
Можеш да си болен, без да казваш че е ковид. Направо си е практика - цяла тема има по темата Simple Smile и болничен да си получиш за каквото искаш.. от навехнат крак до болки в кръста.
По закон болничен се издава от лекар само след преглед, та лекаря трябва да може да прецени реалното заболяване. Това че масово в България хората са свикнали да мамят, че чак на всякъде реват как вече нямало да може по телефона е друг проблем.

Я дай снимки на двете страни на картата ти, че форума го изисква и е крайно необходимо да ги видим.

Последна редакция: ср, 25 окт 2023, 20:21 от bboiko

# 701
  • Мнения: 10 773
Пусни нова тема, няма връзка с настоящата 😋
Пак станаха компютрите компоти...

# 702
  • Мнения: 2 239
Хората масово не четат с разбиране или си изопачават, аккто им отърва. И на работа, в служебни мейли го виждам, и тук  - колкото искаш.
На Духи-пухи й се говори за ковид, говори си. Издаде диагноза.
Останалите неща, които доста недвусмислено говорят, че става въпрос за нещо лично, а не за масово пръскани вируси, няма значение.
Рааботодател да иска да е запознат с медицинската документация, за да може да е по-внимателен със служителка?! Това искрено ме разсмя, защото масово оплакванията са за избягване на служителки в детеродна възраст или директни въпроси относно плановете за забременяване. Ако работодатдел има желание да е коректен към служителка, доброто отношение се урежда и неформално. Например моите преки шефове знаеха за опитите ми за инвитро и всички излизания за процедури и т.н.

# 703
  • Мнения: 15 299
А на мен ми се струва,че потребителката се опитва да говори за злополуки на работното място в следствие на това, че работникът е прикрил здравословни проблеми. В такива случаи на работодателя може да му се търси отговорност, без да има той някаква вина.
Бивш работодател прехвърли логистиката си на външна фирма и стоките в техния склад с условието да назначат неговит склададжии. Единият склададжия имаше проблеми с очите и физическата работа му беше противопоказна. И ако при моя бивш работодател това нямаше значение, за външната фирма имаше - назначиха момчето с изпитателен срок и след месец го освободиха. Формално всичко беше точно.

# 704
  • Мнения: 10 773
Ей, разгеле! Нарциса поне разбра...
Говоря за безотговорност, търсеща да се вмени вина в отсрещната страна и получаване на допълнителни облаги (обезщетение за безработица, по-възможност по-голямо, щото я тормозят, че я питат то какво е болна).

Работодателят е длъжен да осигури безопасни условия на труд. За конкретната и за околните. Няма как да стане, когато се прикрива информация.

Общи условия

Активация на акаунт